Νέος Κόσμος - περιοχή, εγκληματικότητα

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Καλημέρα! Είμαι τριτοετής φοιτήτρια της Νομικής ΕΚΠΑ και πριν λίγες μέρες ξενοικιασα από το σπίτι που έμενα τα πρώτα δυο έτη και είμαι προς αναζήτησή κάποιου αλλου σπιτιού. Το πρώτο σπίτι ήταν στη Ζωγράφου, από την οποία ήμουν πολύ ικανοποιημένη και από άποψη απόστασης από το κέντρο, απόστασης από τη σχολή μου, συγκοινωνίας, ασφάλειας (όσο ασφαλής εννοείται μπορεί να είναι μια περιοχή στην Αθήνα, καθώς τα πάντα μπορούν να συμβούν οπουδήποτε). Τώρα που ψάχνω, έχω βρει δυο υποψήφια διαμερίσματα: ένα πάλι Ζωγραφου (Πανεπιστημιούπολη συγκεκριμένα) και ένα στον Νέο Κόσμο. Εκεί δεν έχω πάει ποτέ, οποτε δεν έχω ιδέα τι παίζει. Θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει; Πώς είναι εκεί από άποψη κόσμου, εγκληματικότητας και ο,τι άλλο χρειάζεται να γνωρίζει μια κοπέλα που πάει μόνη της να μείνει εκεί; Είναι προτιμότερο να παραμείνω Ζωγραφου που την ξέρω και με ξέρει ή να επιδιώξω να μείνω στον Νέο Κόσμο; Συγγνώμη για το σεντόνι και ευχαριστώ όποιον προθυμοποιηθεί να απαντήσει, θα του ήμουν ευγνώμων
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Καλά είναι στον Νέο Κόσμο. Απλά έχω την εντύπωση πως είναι λίγο ακριβούτσικη περιοχή.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
O Νέος Κόσμος είναι πολύ καλή περιοχή , έχει και το μετρό του, απλά είναι αρκετά πιο ακριβά από τη Ζωγράφου και μιλάνε για διαφοροποίηση ενοικίων.
 

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο! Το σπίτι που βρήκα δεν είναι τόσο ακριβό (350€), οπότε σε αυτό το θέμα είμαι καλυμμένη. Κι εγώ αυτήν την εντύπωση είχα, ότι είναι ακριβή και καλή περιοχή ο Νέος Κόσμος, αλλά διάβασα κάτι περίεργα σε ένα φόρουμ στο Ίντερνετ και ήθελα και άλλες γνώμες για παν ενδεχόμενο. 😆
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο! Το σπίτι που βρήκα δεν είναι τόσο ακριβό (350€), οπότε σε αυτό το θέμα είμαι καλυμμένη. Κι εγώ αυτήν την εντύπωση είχα, ότι είναι ακριβή και καλή περιοχή ο Νέος Κόσμος, αλλά διάβασα κάτι περίεργα σε ένα φόρουμ στο Ίντερνετ και ήθελα και άλλες γνώμες για παν ενδεχόμενο. 😆
κοιτα αν βρηκες στα τετραγωγικα που θες , για 1 ατομο να φανταστω τοτε για τα δεδομενα της περιοχης ειναι value for money. Κοινως οπως λεμε στο μπασκετ εκανες την "κλοπή" του αιώνα
 

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
κοιτα αν βρηκες στα τετραγωγικα που θες , για 1 ατομο να φανταστω τοτε για τα δεδομενα της περιοχης ειναι value for money. Κοινως οπως λεμε στο μπασκετ εκανες την "κλοπή" του αιώνα
Ναι ναι, είναι ακριβώς όπως το θέλω και 3’ από το μετρο! Νομίζω εκεί θα καταλήξω γιατί όταν πηγα μου φάνηκε κομπλέ σαν περιοχή
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Είναι καλή περιοχή. Έιναι και κοντά το Κουκάκι, όπου είναι πολύ ωραία για άραγμα. Αν είναι και 3 λεπτά από το μετρό, όπως λες, κλείσε το χωρίς δευτερη σκέψη. Στην Αθήνα το να είσαι κοντά σε μετρό, αν είσαι φοιτητής και δεν έχεις δικό σου αμάξι, είναι ό,τι πιο σημαντικό. Θα σε βολέψει και για τη νομική, θα φτάνεις σε ένα 15-20λεπτο στη σχολή απ’ τη στιγμή που θα βγεις απ’ το σπίτι.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,613 μηνύματα.
Απο νεο κοσμο αγοραζα φουντα χαχαχαχα. Αμα θες στειλε π.μ. .Οσο για το μερος ειναι καλο και με μετρο διπλα.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα! Είμαι τριτοετής φοιτήτρια της Νομικής ΕΚΠΑ και πριν λίγες μέρες ξενοικιασα από το σπίτι που έμενα τα πρώτα δυο έτη και είμαι προς αναζήτησή κάποιου αλλου σπιτιού. Το πρώτο σπίτι ήταν στη Ζωγράφου, από την οποία ήμουν πολύ ικανοποιημένη και από άποψη απόστασης από το κέντρο, απόστασης από τη σχολή μου, συγκοινωνίας, ασφάλειας (όσο ασφαλής εννοείται μπορεί να είναι μια περιοχή στην Αθήνα, καθώς τα πάντα μπορούν να συμβούν οπουδήποτε). Τώρα που ψάχνω, έχω βρει δυο υποψήφια διαμερίσματα: ένα πάλι Ζωγραφου (Πανεπιστημιούπολη συγκεκριμένα) και ένα στον Νέο Κόσμο. Εκεί δεν έχω πάει ποτέ, οποτε δεν έχω ιδέα τι παίζει. Θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει; Πώς είναι εκεί από άποψη κόσμου, εγκληματικότητας και ο,τι άλλο χρειάζεται να γνωρίζει μια κοπέλα που πάει μόνη της να μείνει εκεί; Είναι προτιμότερο να παραμείνω Ζωγραφου που την ξέρω και με ξέρει ή να επιδιώξω να μείνω στον Νέο Κόσμο; Συγγνώμη για το σεντόνι και ευχαριστώ όποιον προθυμοποιηθεί να απαντήσει, θα του ήμουν ευγνώμων
Και εγώ θα σου έλεγα νέο κόσμο! Με μετρό και πολύ καλή περιοχή!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά, από Νέο Κόσμο για Πολυτεχνειούπολη ποιές συγκοινωνίες βολεύουν;

Καλημέρα και θερμά συγχαρητήρια για την επιτυχία σου!
Πάντα να στοχεύεις ψηλά, να προσπαθείς και να πετυχαίνεις όπως και τώρα!
Ξέρεις εσύ!;)

Ο Νέος Κόσμος είναι μια πολύ καλή περιοχή για να μείνεις αλλά δυστυχώς δεν συνδέεται με την Πολυτεχνειούπολη εύκολα.
Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι να πάρεις το μετρό (γραμμή 2) από τον Νέο Κόσμο, να κατέβεις στην Πανεπιστημίου και από εκεί να πάρεις το λεωφορείο 230 για την Πολυτεχνειούπολη.
Ψάξτο και μόνος σου, υπάρχουν αρκετές εφαρμογές που μπορείς να χρησιμοποιήσεις όπως το moovit που θα σε βοηθήσουν.
 

igeorgeoikonomo

Νεοφερμένος

Ο igeorgeoikonomo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Ναι ναι το δουλεύω το moovit.
Απλά ρωτάω μη ξέρετε κάτι καλύτερο από αυτό που μου πρότειναν:
μετρο για Κατεχάκη και μετά λεωφορείο για Πολυτεχνειούπολη.
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Καλημέρα! Είμαι τριτοετής φοιτήτρια της Νομικής ΕΚΠΑ και πριν λίγες μέρες ξενοικιασα από το σπίτι που έμενα τα πρώτα δυο έτη και είμαι προς αναζήτησή κάποιου αλλου σπιτιού. Το πρώτο σπίτι ήταν στη Ζωγράφου, από την οποία ήμουν πολύ ικανοποιημένη και από άποψη απόστασης από το κέντρο, απόστασης από τη σχολή μου, συγκοινωνίας, ασφάλειας (όσο ασφαλής εννοείται μπορεί να είναι μια περιοχή στην Αθήνα, καθώς τα πάντα μπορούν να συμβούν οπουδήποτε). Τώρα που ψάχνω, έχω βρει δυο υποψήφια διαμερίσματα: ένα πάλι Ζωγραφου (Πανεπιστημιούπολη συγκεκριμένα) και ένα στον Νέο Κόσμο. Εκεί δεν έχω πάει ποτέ, οποτε δεν έχω ιδέα τι παίζει. Θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει; Πώς είναι εκεί από άποψη κόσμου, εγκληματικότητας και ο,τι άλλο χρειάζεται να γνωρίζει μια κοπέλα που πάει μόνη της να μείνει εκεί; Είναι προτιμότερο να παραμείνω Ζωγραφου που την ξέρω και με ξέρει ή να επιδιώξω να μείνω στον Νέο Κόσμο; Συγγνώμη για το σεντόνι και ευχαριστώ όποιον προθυμοποιηθεί να απαντήσει, θα του ήμουν ευγνώμων
Κλείσε χωρίς δεύτερη σκέψη. Είσαι κυριολεκτικά δίπλα με το μετρό στη σχολή (Νέος Κόσμος -> Πανεπιστήμιο). Αν ανοίξουν από Οκτώβρη, σε ελάχιστα λεπτά θα φτάνεις και πίστεψέ με παίζει τεράστιο ρόλο, ειδικά στα πρωινά μαθήματα :P
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι ναι το δουλεύω το moovit.
Απλά ρωτάω μη ξέρετε κάτι καλύτερο από αυτό που μου πρότειναν:
μετρο για Κατεχάκη και μετά λεωφορείο για Πολυτεχνειούπολη.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να δοκιμάσεις τον συνδυασμό των διάφορων συγκοινωνιακών μέσων και να επιλέξεις τελικά τη διαδρομή που είναι το πιο βολική για σένα.
Η αλήθεια είναι ότι μέσα από χάρτες και υποδείξεις, δεν μπορείς ν΄αποφασίσεις!
Στην πράξη όμως θα το δεις!
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν είσαι Νέο κόσμο, σε 30 λεπτά είσαι Κατεχάκη με το μετρό και από εκεί περνάνε πολλά λεωφορεία και είναι τύπου 10 λεπτά.
 
Top