Νέα Λατινικά

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Μα αγνοείς αυτό που είπα. Δεν είπα να βγουν εντελώς όπως έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ. Αλλά να μην εξετάζονται στις πανελλήνιες. Η Κοινωνιολογία είναι μάθημα που διευρύνει τους ορίζοντες των ανθρώπων. Δεν είναι τυχαίο που σε όλα τα απολυταρχικά καθεστώτα ( και των δύο άκρων ) πάντα κυνηγούσαν τους κοινωνιολόγους.

Η Κοινωνιολογία είναι εξαιρετικά σημαντικό μάθημα και σαν επιστήμη άλλωστε.
Διαφωνώ γιατί ό, τι δεν εξετάζεται στις πανελλήνιες συνήθως διαβάζεται χλιαρά. Και ένας υποψήφιος των ανθρωπιστικών σπουδών πρέπει να διαβάζει σοβαρά λατινικά και όχι χλιαρά για τον λόγο που εξήγησα. Δεν μίλησα κατά της κοινωνιολογίας. Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να εξετάζονται και τα δύο μαθήματα πηγαίνοντας στα 5 πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα. Μάλιστα πρέπει το μάθημα να μην είναι αμιγώς κοινωνιολογικό αλλά να περιλαμβάνει στοιχεία κοινωνικών και πολιτικών επιστημών. Και βέβαια το βιβλίο πρέπει να είναι καλύτερα γραμμένο και όχι αυτό το αίσχος που έπρεπε να αποστηθίσουν οι υποψήφιοι.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Κατά την προσωπική και ταπεινή μου άποψη, η κατάργηση της Κοινωνιολογίας είναι προϊόν πολιτικής σκοπιμότητας, καθώς, όσο οι νέοι δεν έχουν καταρτιστεί με στοιχειώδη πολιτική παιδεία(γνώση των πολιτικών κατευθύνσεων, τι θεωρητικά πρευσβεύει η κάθε μια και μια σύντομη ιστορική αναδρομή στα θετικά και αρνητικά αποτελέσματά τους στις κοινωνίες που εφαρμόστηκαν), τόσο οι κυβερνήσεις "κερδίζουν" ψηφοφόρους, αφού η πολιτική κριτική ικανότητα είναι ανύπαρκτη στους νέους, με αποτέλεσμα κύρια πηγή πολιτική πληροφόρησης/προπαγάνδας να είναι ο στενός οικογενειακός κύκλος και ο φιλικός περίγυρος...Το μάθημα της Κοινωνιολογίας, απ' όσο γνωρίζω, πραγματευόταν σε μεγάλο βαθμό την αριστερά και τους εκπροσώπους της(Μάρξ), οπότε φαντάζει έλλογο για μια Δεξιά(φαινομενικά) κυβέρνηση να επιδιώκει και εν τέλει να καταργεί το μάθημα. Βέβαια, το ίδιο θα μπορούσε να ισχυριστεί κάποιος για την κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ που εισήγαγε το μάθημα ως εξεταζόμενο στην ύλη της Γ' λυκείου(και άρα , όπως ορθά διατυπώθηκε από τον @jims , να λαμβάνεται ως ένα μείζονος σημαντικό μάθημα, έχοντας άμεση επίδραση στην διαμόρφωση πολιτικής προσωπικότητας των νέων)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Ουσιαστικά η νέα ύλη ειναι ολα τα παλια κείμενα + καποια κείμενα που τοτε ηταν εκτος ;
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Ουσιαστικά η νέα ύλη ειναι ολα τα παλια κείμενα + καποια κείμενα που τοτε ηταν εκτος ;
Από 20 κείμενα αυξάνονται σε 35(!!!) συν όλες οι εισαγωγές(που δεν υπήρχαν παλιότερα) συν όλα τα 35 εισαγωγικά κείμενα(που επίσης δεν υπήρχαν παλιότερα στην εξεταστεα ύλη) συν λατινικές φράσεις που τις χρησιμοποιούμε και σήμερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Ναι απο τα 35 κείμενα τα 20 ειναι τα παλια; Η ολα καινουργια ;
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Από περιέργεια θέλω να ρωτήσω κάτι γιατί εγώ έδωσα λατινικά με τον παλιό τρόπο εξέτασης. Για να απαντήσετε στο θέμα της παρατήρησης ανοικτού ή κλειστού τύπου από το εισαγωγικό σημείωμα του κειμένου σε συνάρτηση με το περιεχόμενό του λαμβάνεται υπόψη μόνο το εισαγωγικό σημείωμα ή σας δίνουν στα φροντιστήρια επιπλέον σημειώσεις για να απαντήσετε επαρκώς;
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Από περιέργεια θέλω να ρωτήσω κάτι γιατί εγώ έδωσα λατινικά με τον παλιό τρόπο εξέτασης. Για να απαντήσετε στο θέμα της παρατήρησης ανοικτού ή κλειστού τύπου από το εισαγωγικό σημείωμα του κειμένου σε συνάρτηση με το περιεχόμενό του λαμβάνεται υπόψη μόνο το εισαγωγικό σημείωμα ή σας δίνουν στα φροντιστήρια επιπλέον σημειώσεις για να απαντήσετε επαρκώς;
Στα πρώτα βοηθήματα που εκδόθηκαν για την νέα δομή των Λατινικών της Β Λυκείου(κοινή με αυτή που θα έχει τώρα η Γ) υπήρχαν 1 με 2 πυκνογραμμένες σελίδες με κοινωνικοπολιτικό πλαίσιο για το κάθε κείμενο. Από γνωστούς μου έχω ακούσει ότι το αντίστοιχο πλαίσιο τους δινόταν και στο φροντιστηριακό.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Έλεος αυτο με τις εισαγωγές στα Λατινικά....
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Ελπιζω οι εισαγωγές να βγαινουν ευκολα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top