Νέα Απόπειρα Πανελληνίων

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Καλησπέρα. Σίγουρα εχετε δει δεκάδες τέτοια άρθρα στη σελίδα, αλλά μάλλον θα χρειαστεί να υποστείτε κι' ένα επιπλέον.

Είχα δώσει Πανελλαδικές το 2021 από την κατεύθυνση Θεωρητικής, κυρίως ενδιαφερόμενος για Θεολογία ΕΚΠΑ ή ΑΕΑΑ. Δυστυχώς δεν είχα δώσει σχεδόν καθόλου σημασία στο διάβασμα και τα μόρια που συγκέντρωσα ήταν ~7500. Δεν είχα το κουράγιο να ξαναδώσω και έτσι πήγα στο στρατό για να ξεμπερδεύω και να έχω χρόνο να σκεφτώ τι να κάνω μετέπειτα. Τώρα που τελείωσα, έχω μερικές μέρες που πήρα απόφαση να ξαναπροσπαθήσω και άρχισα να διαβάζω (άργησα κάπως, δεν διαφωνώ). Κατά πόσο δύσκολο θεωρείτε θα ήταν να πίασω βάση στα μόρια με συστηματικό διάβασμα; Έχω αρκετά κενά στα Αρχαία Ελληνικά όσον αφορά γραμματικό, σύνταξη κτλ. οπότε η καλύτερη ελπίδα μου είναι το Γνωστό και ότι προλάβω να μάθω για Άγνωστο. Λατινικά δεν έχω διδαχθεί διότι είχα δώσει Κοινωνιολογία, πράγμα το οποίο με αγχώνει αρκετά. Ιστορία και Έκθεση μου αρέσουν, δεν νομιζω να υπάρχει σοβαρό θέμα. Η αγάπη μου κείτεται σε σχολές οι οποίες τυγχάνει να είναι χαμηλόβαθμες, αλλά σίγουρα δεν είναι δεδομένο ότι θα περάσω.

Είναι ο στόχος μου εφικτός; Υπάρχει κάποιος με παρόμοιες εμπειρίες; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχω παρόμοια εμπειρία, αλλά πιστεύω πως με συστηματικό διάβασμα θα τα καταφέρεις. Θα ήταν καλό να κάνεις ιδιαίτερα στα λατινικά από τη στιγμή που δεν τα έχεις διδαχθεί. Καλή τύχη από μένα 🤗🤗🤗.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Είχα δώσει το 2009 και είχα βγάλει 18010 αποφάσισα να κάνω δεύτερο πτυχίο στη φιλοσοφική έσωσα το 2021 και με ελάχιστο διάβασμα έβγαλα 16748 ! Εννοείται μπορείς! Ειδικά η θεωρητική είναι καθαρά θέμα διαβάσματος ιστορία και γνωστό. Λατινικα θα χρειαστείς αρκετό διάβασμα γιατί πρέπει να βγάλεις την ύλη 2 τάξεων β και γ Λυκείου στη γραμματική και το συντακτικό.
 

Super woman

Νεοφερμένος

Η Super woman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
@Aspiring Lawyer
ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΒΟΉΘΗΣΕ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και εγώ είμαι θεωρητική κατεύθυνση, φέτος θα δώσω 1η φορά
Το μυστικό είναι να μην αγχώνεσαι και να έχεις πρόγραμμα.Όσο για τα λατινικά είναι εύκολα, από την άποψη ότι είναι συγκεκριμένα αυτά που πρέπει να διαβάσεις. Καλή τύχη.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,846 μηνύματα.
Καλησπέρα. Σίγουρα εχετε δει δεκάδες τέτοια άρθρα στη σελίδα, αλλά μάλλον θα χρειαστεί να υποστείτε κι' ένα επιπλέον.

Είχα δώσει Πανελλαδικές το 2021 από την κατεύθυνση Θεωρητικής, κυρίως ενδιαφερόμενος για Θεολογία ΕΚΠΑ ή ΑΕΑΑ. Δυστυχώς δεν είχα δώσει σχεδόν καθόλου σημασία στο διάβασμα και τα μόρια που συγκέντρωσα ήταν ~7500. Δεν είχα το κουράγιο να ξαναδώσω και έτσι πήγα στο στρατό για να ξεμπερδεύω και να έχω χρόνο να σκεφτώ τι να κάνω μετέπειτα. Τώρα που τελείωσα, έχω μερικές μέρες που πήρα απόφαση να ξαναπροσπαθήσω και άρχισα να διαβάζω (άργησα κάπως, δεν διαφωνώ). Κατά πόσο δύσκολο θεωρείτε θα ήταν να πίασω βάση στα μόρια με συστηματικό διάβασμα; Έχω αρκετά κενά στα Αρχαία Ελληνικά όσον αφορά γραμματικό, σύνταξη κτλ. οπότε η καλύτερη ελπίδα μου είναι το Γνωστό και ότι προλάβω να μάθω για Άγνωστο. Λατινικά δεν έχω διδαχθεί διότι είχα δώσει Κοινωνιολογία, πράγμα το οποίο με αγχώνει αρκετά. Ιστορία και Έκθεση μου αρέσουν, δεν νομιζω να υπάρχει σοβαρό θέμα. Η αγάπη μου κείτεται σε σχολές οι οποίες τυγχάνει να είναι χαμηλόβαθμες, αλλά σίγουρα δεν είναι δεδομένο ότι θα περάσω.

Είναι ο στόχος μου εφικτός; Υπάρχει κάποιος με παρόμοιες εμπειρίες; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Εννοείται ότι έχεις πιθανότητες με διάβασμα να πιάσεις βάση. Εγώ δεν άνοιγα βιβλίο και έγραψα 15.000+ μόρια😂
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,555 μηνύματα.
Εννοείται ότι έχεις πιθανότητες με διάβασμα να πιάσεις βάση. Εγώ δεν άνοιγα βιβλίο και έγραψα 15.000+ μόρια😂
Αυτό είναι inaccurate βασικά. Δεν ξέρω πως τα κατάφερες χωρίς διάβασμα να πιάσεις τόσο αλλά αν δεν ανοίγεις βιβλίο αυτό είναι ΑΔΥΝΑΤΟ και δεν συμβαίνει γενικά. Γενικά οποίος θέλει να πιάσει ψηλά πρέπει να έχει στο μυαλό του το άριστα και οποίος θέλει να πιάσει μέση πρέπει να έχει στο μυαλό του να γράψει ψηλά. Ποτέ δεν πας με την λογική «Εγώ να πιάσω βάση θέλω», θα γράψεις ΠΟΛΥ χειρότερα από βάση. Διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα. Μόνο έτσι γίνεται.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,846 μηνύματα.
Αυτό είναι inaccurate βασικά. Δεν ξέρω πως τα κατάφερες χωρίς διάβασμα να πιάσεις τόσο αλλά αν δεν ανοίγεις βιβλίο αυτό είναι ΑΔΥΝΑΤΟ και δεν συμβαίνει γενικά. Γενικά οποίος θέλει να πιάσει ψηλά πρέπει να έχει στο μυαλό του το άριστα και οποίος θέλει να πιάσει μέση πρέπει να έχει στο μυαλό του να γράψει ψηλά. Ποτέ δεν πας με την λογική «Εγώ να πιάσω βάση θέλω», θα γράψεις ΠΟΛΥ χειρότερα από βάση. Διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα. Μόνο έτσι γίνεται.
Ήμουν τυχερή στα θέματα που έπεσαν. Δεν διάβασα ποτέ σοβαρά, δεν ήθελα και κάτι συγκεκριμένο που να περνιέται απο πανελλήνιες. Απλά λέω ότι για την βάση δεν χρειάζεται να σκοτωθεί στο διάβασμα.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,558 μηνύματα.
Δεν είναι δύσκολο να πιάσεις τη βάση. Είδες, χωρίς καθόλου σημασία στο διάβασμα έπιασες 7.500 μόρια. Μην βάλεις όμως τώρα π.χ. ταβάνι τα 11.000 μόρια, γιατί το ότι θα διαβάσεις για τόσα δεν σημαίνει ότι θα τα γράψεις κιόλας. Συμφωνώ με αυτό που λέει και η @Joji , ο στόχος πρέπει να είναι πιο υψηλός. Εγώ είπα πριν δώσω "θα διαβάσω για να γράψω 20.000 μόρια", παρότι προφανώς η σχολή μου δεν ήθελε 20.000. Έγραψα 18.100, το οποίο αρκούσε για να εισαχθώ στη σχολή που ήθελα αλλά απείχε σαφώς από τον "στόχο" που είχα θέσει.

Εφόσον έχεις ως στόχο σχολή της τάξης των 10.000 μορίων ας πούμε ότι θέτεις ως στόχο να γράψεις 14.000.

Ο στόχος σου είναι απόλυτα εφικτός πάντως, μη σε αγχώνει αυτό· πρέπει όμως να προσπαθήσεις περισσότερο από την προηγούμενη φορά! Ιστορία αν έχεις διαβάσει όπως πρέπει το 15-16 το έχεις, έκθεση η βάση δεν είναι δύσκολο να επιτευχθεί. Αρχαία επίσης πιστεύω ότι η βάση είναι εύκολα επιτεύξιμη, το δύσκολο είναι στο 16+. Γνωστό μπορείς να πας άριστα αν διαβάσεις, και εκεί να ποντάρεις, και στο άγνωστο αν και έχεις πολλά κενά θα σου έλεγα ειδικά γραμματική να κοιτάξεις να μη χάσεις ούτε μία μονάδα που είναι θέμα διαβάσματος. Και φυσικά εξάσκηση εξάσκηση και ξανά εξάσκηση σε κείμενα! Λατινικά κι εκεί μπορείς να εξασφαλίσεις σίγουρα μετάφραση, εισαγωγή, ετυμολογικά που από μόνες τους σου δίνουν 40 μονάδες, από γραμματική και συντακτικό σου λέω να πιάσεις τις 20 από τις υπόλοιπες 60 μονάδες, φτάνεις ήδη στο 12/20.

Καλό διάβασμα και μην επαναπαύεσαι στο χαμηλόβαθμο του στόχου! Τα πάντα ρει!
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,555 μηνύματα.
Να τον ακούτε τον Ασπιρίνη. He knows his stuff :flowers:
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους/ες για τη βοήθεια!
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Είναι ο στόχος μου εφικτός; Υπάρχει κάποιος με παρόμοιες εμπειρίες; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αχ, μου θυμισες τα παλια μου... Κ εγω καπως ετσι το ειχα δει τοτε το θεμα πανελληνιες, δεν ασχοληθηκα πριν το στρατο καθολου, αλλα μολις απολυθηκα τελικα, συνειδητοποιησα οτι θα ηταν καλυτερα αν συνεχιζα στην τριτοβαθμια. Ομως δυστυχως δεν το εκανα, γιατι απογοητευτηκα λογω των κενων που ειχα και τα παρατησα, παρολο που ειχα κανει χαρτια για να δωσω, δεν πηγα ποτε κ ετσι μου εμεινε απωθημενο...

ΜΗΝ κανεις το ιδιο λαθος με μενα και προπάντων ΜΗΝ επιρρεαστεις απ τους γυρω σου αρνητικα, απο καθηγητες του σχολειου σου και γενικα ανθρωπους που θα σου πουν οτι δε γινεται, δεν προλαβαινεις κλπ. Μη το βλεπεις το πραγμα σαν να υπαρχει dead line στις πανελληνιες του 23, δες το δασος στο βαθος και οχι το δεντρο μπροστα σου! Σκεψου οτι αν αρχισεις να μελετας απο τωρα, ακομα κ αν δεν τα καταφερεις το 23, μετα θα εχεις μπει σε μια σειρα και αν συνεχισεις να προσπαθεις, θα τα καταφερεις σιγουρα στις επομενες.

Μη τα παρατησεις γενικα, προσπαθησε και δε θα χασεις!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Αχ, μου θυμισες τα παλια μου... Κ εγω καπως ετσι το ειχα δει τοτε το θεμα πανελληνιες, δεν ασχοληθηκα πριν το στρατο καθολου, αλλα μολις απολυθηκα τελικα, συνειδητοποιησα οτι θα ηταν καλυτερα αν συνεχιζα στην τριτοβαθμια. Ομως δυστυχως δεν το εκανα, γιατι απογοητευτηκα λογω των κενων που ειχα και τα παρατησα, παρολο που ειχα κανει χαρτια για να δωσω, δεν πηγα ποτε κ ετσι μου εμεινε απωθημενο...

ΜΗΝ κανεις το ιδιο λαθος με μενα και προπάντων ΜΗΝ επιρρεαστεις απ τους γυρω σου αρνητικα, απο καθηγητες του σχολειου σου και γενικα ανθρωπους που θα σου πουν οτι δε γινεται, δεν προλαβαινεις κλπ. Μη το βλεπεις το πραγμα σαν να υπαρχει dead line στις πανελληνιες του 23, δες το δασος στο βαθος και οχι το δεντρο μπροστα σου! Σκεψου οτι αν αρχισεις να μελετας απο τωρα, ακομα κ αν δεν τα καταφερεις το 23, μετα θα εχεις μπει σε μια σειρα και αν συνεχισεις να προσπαθεις, θα τα καταφερεις σιγουρα στις επομενες.

Μη τα παρατησεις γενικα, προσπαθησε και δε θα χασεις!
Τα είπες όλα, σε συγχαίρω.

Τελικά σπούδασες;
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Τα είπες όλα, σε συγχαίρω.

Τελικά σπούδασες;
Σ' ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

Τελικα οχι δυστυχως, πορευθηκα εν ειρηνη με απωθημενο να σπουδασω, για καμποσα χρονια, μεχρι που τελικα το πηρα αποφαση στα 39 μου και εδωσα πανελλαδικες, περνωντας στο τμημα που φαινεται κατω απ το αβαταρ μου. :read:

Οποτε αν και καπως αργοπορημενα, ειμαι πλεον φοιτητης. :rolleyes: :cool:
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Σ' ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

Τελικα οχι δυστυχως, πορευθηκα εν ειρηνη με απωθημενο να σπουδασω, για καμποσα χρονια, μεχρι που τελικα το πηρα αποφαση στα 39 μου και εδωσα πανελλαδικες, περνωντας στο τμημα που φαινεται κατω απ το αβαταρ μου. :read:

Οποτε αν και καπως αργοπορημενα, ειμαι πλεον φοιτητης. :rolleyes: :cool:
Ποτέ δεν είναι αργά, ελπίζω να το ξέρεις!
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Ποτέ δεν είναι αργά, ελπίζω να το ξέρεις!

Εγω το ξερω, οι γυρω μου ομως γελαγαν γιατι δεν το ξερουν! Τωρα ομως που ειδαν οτι ειναι τελικα εφικτο και πετυχα το στοχο μου, αλλαξαν γνωμη και λενε χαρα στο κουραγιο σου και τετοια κλισέ... :shifty:

Υπομονη και επιμονη και ολα γινονται.
Οπως μου πε και ενας καθηγητης της σχολης, μονο στην Ελλαδα σπουδαζουμε σε μικρη ηλικια. Στο εξωτερικο ειναι σύνηθες φαινομενο να σπουδαζει ο κοσμος μετα τα 30, οταν πλεον εχει κατασταλλαξει, εχει εξασφαλισει τα προς το ζην και ξεκιναει συνειδητα το ταξιδι των γνωσεων στην επιστημη που επιθυμει. Βεβαια στο Ελλαδισταν ομως δεν εχουμε αυτη την πολυτελεια, αλλα τουλαχιστον με παρηγορει που οι ξενοι ειναι αυτης της νοοτροπιας.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Εγω το ξερω, οι γυρω μου ομως γελαγαν γιατι δεν το ξερουν! Τωρα ομως που ειδαν οτι ειναι τελικα εφικτο και πετυχα το στοχο μου, αλλαξαν γνωμη και λενε χαρα στο κουραγιο σου και τετοια κλισέ... :shifty:

Υπομονη και επιμονη και ολα γινονται.
Οπως μου πε και ενας καθηγητης της σχολης, μονο στην Ελλαδα σπουδαζουμε σε μικρη ηλικια. Στο εξωτερικο ειναι σύνηθες φαινομενο να σπουδαζει ο κοσμος μετα τα 30, οταν πλεον εχει κατασταλλαξει, εχει εξασφαλισει τα προς το ζην και ξεκιναει συνειδητα το ταξιδι των γνωσεων στην επιστημη που επιθυμει. Βεβαια στο Ελλαδισταν ομως δεν εχουμε αυτη την πολυτελεια, αλλα τουλαχιστον με παρηγορει που οι ξενοι ειναι αυτης της νοοτροπιας.
Έτσι ακριβώς είναι.

Στις ΗΠΑ κλπ. όλοι οι γιατροί δικηγόροι βγαίνουν από 30 και μετά στην Ελλάδα σου λέει πρέπει από τα 18 να τα κάνεις ΟΛΑ.

Παπαριές βέβαια, ελπίζω να μικροδείχνεις μόνο:cool:
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Στο εξωτερικο ειναι σύνηθες φαινομενο να σπουδαζει ο κοσμος μετα τα 30, οταν πλεον εχει κατασταλλαξει, εχει εξασφαλισει τα προς το ζην και ξεκιναει συνειδητα το ταξιδι των γνωσεων στην επιστημη που επιθυμει. Βεβαια στο Ελλαδισταν ομως δεν εχουμε αυτη την πολυτελεια, αλλα τουλαχιστον με παρηγορει που οι ξενοι ειναι αυτης της νοοτροπιας.

Ναι.. και λέγεται υpskilling / reskilling, έννοιες που προφανώς έρχονται
και αυτές με καθυστέρηση στην Ελλάδα όπως και πολλά άλλα πράγματα.

Η "δια βίου μάθηση" ως φιλοσοφική αντίληψη:

Διά βίου μάθηση - Βικιπαίδεια (wikipedia.org)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top