Μόρια συνεχιζόμενης ιατρικής εκπαίδευσης

Γιωργος15773

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος15773 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος από τα επαγγέλματα υγείας να μας διαφωτίσει σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα ? Έχω συμφοιτητές που κάνουν αιτήσεις μανιωδώς για να λαμβάνουν πιστοποιητικά από συνέδρια και έχω αρχίσει να τρελαίνομαι! Τι παίζει τελικά με αυτά τα μόρια? Πού χρησιμεύουν?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Όταν τρελαίνεσαι τι κάνεις ακριβώς; :morning1:

Στην Ελλάδα υπάρχει η μανιέρα για συμμετοχή σε άχρηστα συνέδρια, απλά για μόρια στο ΑΣΕΠ (λίστες αναμονής).
 

Γιωργος15773

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος15773 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Εννοώ ότι τους βλέπω να δηλώνουν από συνέδριο σε συνέδριο και να λένε "έχω μαζέψει 15 πιστοποιητικά σε 1 μήνα" ενώ στην ουσία αφήνουν τον υπολογιστή ανοιχτό ώστε να καταγράφονται οι ώρες πο παρακολουθούν, και οι ίδιοι βγαίνουν βόλτα, και από τη μια απορώ γιατί δεν ξέρω σε τι ακριβώς θα τους χρησιμεύσουν, από την άλλη έχω αρχίσει και αγχώνομαι μήπως και εγώ πρέπει να αρχίσω να τα παρακολουθώ. Απλά δεν ξέρω πού χρησιμεύουν τελικά αυτά τα μόρια. Διάβασα κιόλας ότι αυτά προσμετρώνται άπαξ και πάρεις την ειδικότητα, δηλαδή όσα μόρια μαζεύεις ως φοιτητής, εν αναμονή της ειδικότητας ή ειδικευόμενος είναι άχρηστα και απορώ γιατί τέτοια μανούρα, αν τελικά όντως είναι άκυρα στη φάση που βρισκόμαστε τώρα ως φοιτητές.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ως φοιτητές είναι άχρηστα, ως ειδικοί με αυτά τα μόρια μαζεύεις μονάδες που ανανεώνονται κάθε 5 χρόνια και παίρνεις κάτι σαν μόρια που βοηθάει στους διορισμούς... οι μοναδες αυτές για τους φοιτητές είναι άχρηστες για αυτό μάλιστα για αυτούς η είσοδος ειναι χωρίς κόστος.

για μένα τα ελληνικά συνέδρια κατά βάση είναι σαχμαμάρες και τρόπος να παίρνουν λεφτά κάποιοι καθηγητές. Πλέον η πληροφορία και τα άρθρα είναι ηλεκτρονικά και σε περιοδικα δε χρειάζονται τα συνέδρια. Ως ειδικευόμενος έχω παρουσίασει κάποιες ελεύθερες ανακοινώσεις σε συνέδρια και έχω κάνει καποια ποστερ αλλά περισσότερο για φλεξ ειναι παρά χρησιμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
ως φοιτητές είναι άχρηστα, ως ειδικοί με αυτά τα μόρια μαζεύεις μονάδες που ανανεώνονται κάθε 5 χρόνια και παίρνεις κάτι σαν μόρια που βοηθάει στους διορισμούς... οι μοναδες αυτές για τους φοιτητές είναι άχρηστες για αυτό μάλιστα για αυτούς η είσοδος ειναι χωρίς κόστος.

για μένα τα ελληνικά συνέδρια κατά βάση είναι σαχμαμάρες και τρόπος να παίρνουν λεφτά κάποιοι καθηγητές. Πλέον η πληροφορία και τα άρθρα είναι ηλεκτρονικά και σε περιοδικα δε χρειάζονται τα συνέδρια. Ως ειδικευόμενος έχω παρουσίασει κάποιες ελεύθερες ανακοινώσεις σε συνέδρια και έχω κάνει καποια ποστερ αλλά περισσότερο για φλεξ ειναι παρά χρησιμα.
Δλδ ο,τι κανείς ως φοιτητής δεν μοριοδοτείται;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δλδ ο,τι κανείς ως φοιτητής δεν μοριοδοτείται
μλριοφορησακ αλλα τι να το κανείς δε χρησιμεύει σε τπτ.. για Τους ιατρους του ΕΣΥ μονο αντε να κανείς μια ελευθερη ανακοίνωση αυτο βοηθάει στο εξωτερικό στην Αμερικη έχουμε αντίστοιχα τα CME....
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top