Μπορώ να γυρίσω στην αρχική σχολή μου;

Apollon13

Νεοφερμένος

Ο Apollon13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.
Το 2019 μέσω Πανελληνίων πέρασα μονο στο ΠΑΠΕΙ Ναυτιλιακές Σπουδές αλλα εν τέλει δήλωσα για εγγραφή σε ΑΕΝ μέσω απολυτηρίου επειδή νόμιζα πως θα μου άρεσε περισσοτερο.
Είμαι στην αρχή του μπάρκου και διαπίστωσα πως αυτη η δουλειά δεν κάνει για μενα και σκευτόμουν να μπω στο ΠΑΠΕΙ το 2021.
Γίνεται να δηλώσω 10% και να μπω στο ΠΑΠΕΙ η πρέπει να ξαναδώσω πανελλήνιες?
Και αν γίνεται, θα μπορουσατε να μου πείτε πανω κατω την διαδικασια ωστε να είμαι έτοιμος για οταν γυρίσω απο το εκπαιδευτικό ταξιδι?

Ευχαριστώ παρα πολυ.
 

Prak

Νεοφερμένος

Ο Prak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μπορείς να καταθέσεις το μηχανογραφικό σου με το 10%. Για να το κάνεις αυτό θα πας στο λύκειο που πήρες το απολυτήριο (μου φαίνεται οτι μπορεις και σε οποιοδήποτε άλλο) την περίοδο των πανελληνίων, ώστε να συμπληρώσεις μια αίτηση με την οποία θα αιτηθείς να συμμετέχεις στους εισακτέους του 2021 (θα σε βοηθήσουν στο λύκειό σου σχετικά με την αίτηση).

Όταν ανοίξει η πλατφόρμα του υπουργείου για την κατάθεση του μηχανογραφικού, καταθέτεις το μηχαχανογραφικό σου. Σημειωτέον ότι οι βάσεις είναι διαφορετικές από τους συμμετέχοντες στις πανελλήνιες. Στο λέω γιατί από τα γραφόμενά σου μου δίνεις την εντύπωση ότι θεωρείς δεδομένη την εισαγωγή σου στη σχολή που θες.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Συνήθως με 10 % οι βάσεις είναι υψηλότερες από αυτές του 90 %.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.
Το 2019 μέσω Πανελληνίων πέρασα μονο στο ΠΑΠΕΙ Ναυτιλιακές Σπουδές αλλα εν τέλει δήλωσα για εγγραφή σε ΑΕΝ μέσω απολυτηρίου επειδή νόμιζα πως θα μου άρεσε περισσοτερο.
Είμαι στην αρχή του μπάρκου και διαπίστωσα πως αυτη η δουλειά δεν κάνει για μενα και σκευτόμουν να μπω στο ΠΑΠΕΙ το 2021.
Γίνεται να δηλώσω 10% και να μπω στο ΠΑΠΕΙ η πρέπει να ξαναδώσω πανελλήνιες?
Και αν γίνεται, θα μπορουσατε να μου πείτε πανω κατω την διαδικασια ωστε να είμαι έτοιμος για οταν γυρίσω απο το εκπαιδευτικό ταξιδι?

Ευχαριστώ παρα πολυ.

Αν εχεις τα μορια ειναι ευκολο. Τον Ιουλιο του 2021 οταν ανακοινωθουν τα μηχανογραφικα πας στο λυκειο σου με τον παλιο κωδικο υποψηφιου και φτιαχνεις password . Αυτο.... και κανεις μηχανογραφικο για 4%.

Και για πες Apollon να μαθαινουμε τι ειναι αυτο που δεν κολλαει και πολλα παιδια φευγουν απο τις ΑΕΝ. Αν υποθετω σωστα εισαι πλοιαρχων , βλεπεις θαλασσα και ουρανο , δεν εισαι στις κατακομβες με λαδια, ζεστη και φασαρια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Πάντως ΑΕΝ γιατί δεν σου αρέσει ; Πέρναγα και εγώ αλλά δεν πήγα. :P

Για 4 % δεν ξέρω αλλά παλιά υπήρχε μόνο το 10 % και ήταν δύσκολο να πιάσεις σχολή που με το 90% ήταν στο οριό σου.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Πάντως ΑΕΝ γιατί δεν σου αρέσει ; Πέρναγα και εγώ αλλά δεν πήγα. :P

Για 4 % δεν ξέρω αλλά παλιά υπήρχε μόνο το 10 % και ήταν δύσκολο να πιάσεις σχολή που με το 90% ήταν στο οριό σου.

Ο μπουσουλας βασεων τα τελευταια χρονια για το 10% ειναι
6% μειον 100 μορια απο την τοτε αντιστοιχη βαση.
4% μειον μεχρι 400 μορια απο την τοτε αντιστοιχη βαση
Αυτο αφορα τις μεσοβαθμες και υψηλοβαθμες σχολες οπως τα ναυτιλιακά του παπει.

Φετος βεβαια το 10% εγινε ασανσερ αλλα πιστευω θα ηρεμήσει.
 

Apollon13

Νεοφερμένος

Ο Apollon13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα και ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις σας.
Ο λογος που αποφασισα να αφησω την ΑΕΝ ειναι επειδη καταλαβα οτι αυτο το επαγγελμα δεν ειναι για μενα. Μου αρεσει πολυ η δουλεια του μηχανικου σαν δουλεια, αλλα οι συνθηκες και ο τροπος ζωης δεν ειναι για μενα και δεν ταιριαζουν στην προσωπικοτητα μου. Ειναι πολυ ψυχοφθορο περιβαλλον και αν εχεις πολλα που σε κρατανε πισω στη στερια και δεν εχεις τοσο μεγαλη αγαπη για τη θαλασσα δεν μπορεις να τα βγαλεις περα πολυ ευκολα.
Επρεπε να το ειχα ψαξει καλυτερα πριν χαλασω τοσο καιρο τζαμπα, αλλα ολα για καποιον λογο γινονται.
Ευελπιστω να καταφερω να μπω στη σχολη με το 10%, δεν γνωριζω με ποσα μορια περασα τη βαση και δυστυχως ειναι κατι που θα πρεπει να μαθω τον Ιανουαριο που θα γυρισω απτο ταξιδι, αλλα ελπιζω να μην ειναι οριακα.

Ευχαριστω και παλι!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Ειναι πολυ ψυχοφθορο περιβαλλον και αν εχεις πολλα που σε κρατανε πισω στη στερια και δεν εχεις τοσο μεγαλη αγαπη για τη θαλασσα δεν μπορεις να τα βγαλεις περα πολυ ευκολα.

Επειδή είσαι ακόμη νέος και δεν έχεις σαφή εικόνα της πραγματικότητας, η αγορά εργασίας πουθενά δεν είναι user-friendly. Σε καμία επιστήμη! Η δουλειά είναι κάτι που αν υπήρχε μια εναλλακτική, δεν νομίζω ότι θα ήθελε κάποιος να δουλέψει. Ο τρόπος ζωής στις πόλεις, το άγχος για την κάλυψη των πάγιων εξόδων, συντήρηση οικογένειας, κλπ καθιστούν όλα τα επαγγέλματα ψυχοφθόρα με τον τρόπο τους. Οι ναυτιλιακές σπουδές μπορεί να φαντάζουν ως επιστήμη ενδιαφέρουσα σε σχέση με το ΑΕΝ, αλλά έχεις δει μόνο τον τίτλο της ιστορίας. Δεν ξέρεις πως θα είναι το οχτάωρο ή 15ωρο εργασίας (αν συνυπολογίσουμε διάφορα meetings, δείπνα εργασίας κλπ) ενώ το πρωί θα πρέπει να είσαι και πάλι από τις 8 στη δουλειά ας λένε πολλοί για ευέλικτο ωράριο εργασίας. Η δουλειά είναι δουλειά. Μπορεί να μην υπάρχει ο βούρδουλας του μεσαίωνα, αλλά και τον 21ο αιώνα έχουμε ανάγκη τις διακοπές. Αυτό κάτι λέει... :P
 

Apollon13

Νεοφερμένος

Ο Apollon13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Well απο τη μερα που μπηκα δουλευω 11+ ωρες την ημερα και δεν ειναι κατι που με ενοχλει. Ουτε μια μερα δεν εχω ξυπνησει μετα τις 7 απο τοτε που ηρθα.
Δεν ειπα οτι ψαχνω κατι user friendly, εννοουσα οτι οι συνθηκες ζωης της θαλασσας και η απομακρυνση απτην ζωη δεν ειναι κατι που με τραβαει και το συνειδητοποιω τωρα αυτο. Η ζωη στη θαλασσα δεν εχει καμια σχεση με τη ζωη στη στερια.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Επειδή είσαι ακόμη νέος και δεν έχεις σαφή εικόνα της πραγματικότητας, η αγορά εργασίας πουθενά δεν είναι user-friendly. Σε καμία επιστήμη! Η δουλειά είναι κάτι που αν υπήρχε μια εναλλακτική, δεν νομίζω ότι θα ήθελε κάποιος να δουλέψει. Ο τρόπος ζωής στις πόλεις, το άγχος για την κάλυψη των πάγιων εξόδων, συντήρηση οικογένειας, κλπ καθιστούν όλα τα επαγγέλματα ψυχοφθόρα με τον τρόπο τους. Οι ναυτιλιακές σπουδές μπορεί να φαντάζουν ως επιστήμη ενδιαφέρουσα σε σχέση με το ΑΕΝ, αλλά έχεις δει μόνο τον τίτλο της ιστορίας. Δεν ξέρεις πως θα είναι το οχτάωρο ή 15ωρο εργασίας (αν συνυπολογίσουμε διάφορα meetings, δείπνα εργασίας κλπ) ενώ το πρωί θα πρέπει να είσαι και πάλι από τις 8 στη δουλειά ας λένε πολλοί για ευέλικτο ωράριο εργασίας. Η δουλειά είναι δουλειά. Μπορεί να μην υπάρχει ο βούρδουλας του μεσαίωνα, αλλά και τον 21ο αιώνα έχουμε ανάγκη τις διακοπές. Αυτό κάτι λέει... :P


Το να σαρεσουν τα καραβια ειναι κάτι πολυ συγκεκριμένο που το ξέρεις σίγουρα απο πριν , ποσο μαλλον εφόσον το έχεις δοκιμάσει κιολας.

Αυτο δεν σημαίνει οτι η ζωη ειναι ροδινη και οτι ολοι οι εργαζόμενοι ξυπνάνε κι τραγουδανε καθε πρωί σε οποιαδήποτε επάγγελμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top