Μπορώ να αποκτήσω δεύτερο απολυτήριο λυκείου;

DarkPrince

Νεοφερμένος

Ο DarkPrince αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Έχω απολυτήριο γενικού λυκείου με πολύ χαμηλό βαθμό, όταν ήμουν εγώ μαθητής δεν βάζανε εύκολα βαθμούς αλλά δεν μας ενδιάφερε τότε..

Θέλω να κάνω εγγραφή στο ΕΠΑΛ για να πάρω πτυχίο μιας ειδικότητας που ενδιαφέρομαι, γνωρίζω ότι θα ξεκινήσω από την β’ λυκείου και θα παρακολουθώ μόνο τα μαθηματα της ειδικότητας, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ να βγάλω και δεύτερο απολυτήριο?
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Έχω απολυτήριο γενικού λυκείου με πολύ χαμηλό βαθμό, όταν ήμουν εγώ μαθητής δεν βάζανε εύκολα βαθμούς αλλά δεν μας ενδιάφερε τότε..

Θέλω να κάνω εγγραφή στο ΕΠΑΛ για να πάρω πτυχίο μιας ειδικότητας που ενδιαφέρομαι, γνωρίζω ότι θα ξεκινήσω από την β’ λυκείου και θα παρακολουθώ μόνο τα μαθηματα της ειδικότητας, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ να βγάλω και δεύτερο απολυτήριο?
τι να το κανεις φιλτατε?καλυτερα να παρεις δευτερο πτυχιο αει
 

DarkPrince

Νεοφερμένος

Ο DarkPrince αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
τι να το κανεις φιλτατε?καλυτερα να παρεις δευτερο πτυχιο αει
Χρειάζομαι το πτυχίο ειδικότητας για μόρια στο ΑΣΕΠ, αφού θα μπω σε αυτή την διαδικασία έλεγα αν γίνετε να πάρω και δεύτερο απολυτήριο, ξέρει κανείς να μας πει?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Χρειάζομαι το πτυχίο ειδικότητας για μόρια στο ΑΣΕΠ, αφού θα μπω σε αυτή την διαδικασία έλεγα αν γίνετε να πάρω και δεύτερο απολυτήριο, ξέρει κανείς να μας πει?
Την απαντηση που ζητας την ξερει σιγουρα ο λυκειαρχης του Επαλ ή καποιος που εκανε τα 2 χρονια.
Γενικα να σου πω οτι το κρατος δινει μια φορα απολυτηριο λυκειου και δεν δεχεται επαναληψη.
Ο νεοι αποφοιτοι επαλ παιρνουν απολυτηριο λυκειου που αναφερεται στα μαθηματα μορφωσης γενικης παιδιας και πτυχιο που αναφερεται στα μαθηματα ειδικοτητας και καταρτισης.
Αυτος που ξαναπαει επαλ για 2 χρονια παρακολουθει μονο τα μαθηματα καταρτισης ειδικοτητας οποτε λογικα θα παιρνει μονο πτυχιο ειδικοτητας.
Αν θελεις να βελτιωσεις των βαθμο του απολυτηριου σου ισως να ρωτησεις σε ενα ΓΕΛ. Παλιότερα υπηρχε διαδικασια βελτιωσης βαθμου με εξετασεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
το απολυτηριο μια φορα το παιρνεις δεν εχει δευτερη.Ακομα και γελ να τελειωσες δε μπορεις να παρεις απολυτηριο απο επαλ,μονο πτυχιο ειδικοτητας.
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Χρειάζομαι το πτυχίο ειδικότητας για μόρια στο ΑΣΕΠ, αφού θα μπω σε αυτή την διαδικασία έλεγα αν γίνετε να πάρω και δεύτερο απολυτήριο, ξέρει κανείς να μας πει?
Γιατί δε πας σε ένα δημόσιο ΙΕΚ για την ειδικότητα;
 

DarkPrince

Νεοφερμένος

Ο DarkPrince αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γιατί δε πας σε ένα δημόσιο ΙΕΚ για την ειδικότητα;
Κοιτά, στο ΙΕΚ πρέπει να κανείς ένα εξάμηνο πρακτική άσκηση και μετά να δώσεις εξετάσεις στο εοππεπ που γενικά είναι δύσκολα και παίρνεις πτυχίο με χαμηλό βαθμό..
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Κοιτά, στο ΙΕΚ πρέπει να κανείς ένα εξάμηνο πρακτική άσκηση και μετά να δώσεις εξετάσεις στο εοππεπ που γενικά είναι δύσκολα και παίρνεις πτυχίο με χαμηλό βαθμό..

τι είναι δύσκολο? τα λεφτά για τα παράβολα εξέταστρων είναι κρίμα να χάσεις
κατα τα άλλα διαβάζεις την ύλη και πας και δίνεις με ίσως λίγο πιο βολικό
τρόπο απ'οτι με την ύλη των πανελληνίων.

θυμίζει αρκετά το διάβασμα στη σχολή οδηγών οταν πας να γράψεις και να
δώσεις μετά παράσταση για το δίπλωμα.

αλλά το ΙΕΚ δεν ξέρω αν είναι αυτό που ζητάς.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top