Μπορείτε να μου προτείνετε ένα καλό βιβλίο γραμματικής Αρχαίων για πανελλήνιες;

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Στηριζομουν στο βιβλιο του Οικονομου απλως εξαντληθηκε πλεον και δε μπορω να το παραγγειλω. Ηλεκτρονικα θα μου βγουν τα ματια.Υπαρχει καμια καλη και επαρκης εναλλακτικη? Ιδανικα να εχει και αρχικους χρονους μεσα και κανενα ενδεικτικο λεξιλογιο αγνωστου. Ειχα κολλησει με το βιβλιο του Οικονομου, με ειχε βοηθησει πολυ στις προηγουμενες Πανελληνιες το 2009 και θα ηθελα μια εγκυρη εναλλακτικη που να καλυπτει ολα τα τμηματα της γραμματικης και να μην εχει κενα ή λαθη. Ευχαριστω πολυ!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Στηριζομουν στο βιβλιο του Οικονομου απλως εξαντληθηκε πλεον και δε μπορω να το παραγγειλω. Ηλεκτρονικα θα μου βγουν τα ματια.Υπαρχει καμια καλη και επαρκης εναλλακτικη? Ιδανικα να εχει και αρχικους χρονους μεσα και κανενα ενδεικτικο λεξιλογιο αγνωστου. Ειχα κολλησει με το βιβλιο του Οικονομου, με ειχε βοηθησει πολυ στις προηγουμενες Πανελληνιες το 2009 και θα ηθελα μια εγκυρη εναλλακτικη που να καλυπτει ολα τα τμηματα της γραμματικης και να μην εχει κενα ή λαθη. Ευχαριστω πολυ!


Λοιπον πολυ καλη του Σαββαλα :
Σακελλαριάδης Γεώργιος Χ.
"Γραμματική της αρχαίας ελληνικής."


Εχει κι αντίστοιχο βιβλιο με ασκήσεις που προσωπικά μονο αυτο αγορασα καθώς εχω του οικονόμου :)
Συμβουλή σε περίπτωση που δε το ξέρεις εχει αλλάξει η δομη του άγνωστου απο τοτε που δίναμε εμεις .Τσέκαρε περσυνα θεματα.
πχ στη γραμματική μπορούν να πουν πήγαινε τα ουσιστικα της τριτης κλισης στον αλλο αριθμο .
θα παρεις μοναδες κι μονο που τα εντοπίσες μεσα στο κείμενο δηλαδη .
Αρα μη δώσεις βασει σε τρελές μετατροπές γιατί πλεον αποφεύγονται .
πρπεει εννοείται να ξέρεις να μετατρέπεις καθώς μια μορφη μετατροπης ειναι κι αυτο .
Απλα πιο απλη .
Τώρα για αρχικούς χρονους το συγκεκριμένο δε ξερω αν περιεχει , εγω απο το βοηθημα του άγνωστου ( ελληνοεκδοτικη ) θα διαβάσω λεξιλόγιό κι αρχικούς .
Γενικα δυσκολο να βρεις γραμματική να τα έχει ολα αυτα .
Το βοήθημα για του άγνωστο που σου λεω πάντως είναι πολυ καλο κι ανταποκρίνεται στον νεο τρόπο εξετασης (πχ στα άγνωστα εχει κι ερωτήσεις κατανόησης εκτος απο μεταφραση που πλεον ζητανε 6 σειρες περίπου )
ελπιζω να βοήθησα :))
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Λοιπον πολυ καλη του Σαββαλα :
Σακελλαριάδης Γεώργιος Χ.
"Γραμματική της αρχαίας ελληνικής."


Εχει κι αντίστοιχο βιβλιο με ασκήσεις που προσωπικά μονο αυτο αγορασα καθώς εχω του οικονόμου :)
Συμβουλή σε περίπτωση που δε το ξέρεις εχει αλλάξει η δομη του άγνωστου απο τοτε που δίναμε εμεις .Τσέκαρε περσυνα θεματα.
πχ στη γραμματική μπορούν να πουν πήγαινε τα ουσιστικα της τριτης κλισης στον αλλο αριθμο .
θα παρεις μοναδες κι μονο που τα εντοπίσες μεσα στο κείμενο δηλαδη .
Αρα μη δώσεις βασει σε τρελές μετατροπές γιατί πλεον αποφεύγονται .
πρπεει εννοείται να ξέρεις να μετατρέπεις καθώς μια μορφη μετατροπης ειναι κι αυτο .
Απλα πιο απλη .
Τώρα για αρχικούς χρονους το συγκεκριμένο δε ξερω αν περιεχει , εγω απο το βοηθημα του άγνωστου ( ελληνοεκδοτικη ) θα διαβάσω λεξιλόγιό κι αρχικούς .
Γενικα δυσκολο να βρεις γραμματική να τα έχει ολα αυτα .
Το βοήθημα για του άγνωστο που σου λεω πάντως είναι πολυ καλο κι ανταποκρίνεται στον νεο τρόπο εξετασης (πχ στα άγνωστα εχει κι ερωτήσεις κατανόησης εκτος απο μεταφραση που πλεον ζητανε 6 σειρες περίπου )
ελπιζω να βοήθησα :))
Σ ευχαριστω! Αχ οχι δεν το ηξερα για τις αλλαγες στις γραμματικες ασκησεις. Ηξερα μονο για τη μεταφραση και οτι μπαινει ερμηνευτικη. Βεβαια εγω ολα θα τα διαβασω στη γραμματικη οποτε θα μπορεσω να εντοπισω τετοια πραγματα θεωρω. Μετατροπες εννοεις χρονικες αντικαταστασεις? Απο οσο καταλαβαινω η υλη της γραμματικης ειναι παντα η ιδια απλως δινεται εμφαση σε αλλα πραγματα απο περυσι? Το βοηθημα του αγνωστου της Ελληνοεκδοτικης ποιο ακριβως ειναι? μηπως αυτο? https://ellinoekdotiki.gr/gr/ekdose...-ellhnikwn-sumfwna-me-ton-neo-tropo-eksetasis
Εγω εχω παρει ενα εξισου καλο, εκδοσεις Μπαχαρακη, με ολα τα θεματα που εχουν πεσει σε αγνωστο απο το 2002.Απλως προφανως δεν εχει ερμηνευτικες. Συγνωμη για τον καταιγισμο ερωτησεων!!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Σ ευχαριστω! Αχ οχι δεν το ηξερα για τις αλλαγες στις γραμματικες ασκησεις. Ηξερα μονο για τη μεταφραση και οτι μπαινει ερμηνευτικη. Βεβαια εγω ολα θα τα διαβασω στη γραμματικη οποτε θα μπορεσω να εντοπισω τετοια πραγματα θεωρω. Μετατροπες εννοεις χρονικες αντικαταστασεις? Απο οσο καταλαλαβαινω η υλη της γραμματικης ειναι παντα η ιδια απλως δινεται εμφαση σε αλλα πραγματα απο περυσι? Το βοηθημα του αγνωστου της Ελληνοεκδοτικης ποιο ακριβως ειναι? Εγω εχω παρει ενα εξισου καλο, εκδοσεις Μπαχαρακη, με ολα τα θεματα που εχουν πεσει σε αγνωστο απο το 2002. Συγνωμη για τον καταιγισμο ερωτησεων!!


Εννοείται τα διαβάζεις ολα :))
Απλα βοηθάει να ξέρουμε που να δινουμε βαση καθε φορά .Μπορει πχ να σου πει εντόπισε αναφορικες αντωνυμιες μεσα στο κείμενο .Κατι που δε γινόταν παλια.
Χρονικές αντικαταστάσεις δεν ζητούνται .Θα σου πει πανε το ταδε ρημα στη ταδε έγκληση.Που ουσιαστικά μια μορφή αντικατάστασης ειναι κι αυτο😅
βασικα δες τα περσινα θέματα κι θα καταλάβεις τι εννοώ .
Η μορφη των αρχαίων θα ειναι στα ιδια πλαισια με πέρσυ ναι :)
το βοηθημα που λεω ειναι αυτο
"100 ΘΕΜΑΤΑ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΔΙΔΑΚΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ - Σύμφωνα με τον Νέο Τρόπο Εξέτασης"
του Σακπεχιδη .




Εφοσον ομως εχεις ηδη βοήθημα θα σου πρότεινα να βρεις έξτρα υλικο στο ίντερνετ για αρχικούς χρονους κι λεξιλόγιό .
Αυτά τα διανέμουν τα φροντιστήρια συνήθως κι δε λέει να δωσεις 30 ευρω για λεξικό αρχικών χρόνων .
Τωρα δε ξερω ισως γνωρίζει κάποιος αλλος κάτι πιο χρήσιμο να σου πει :))
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Λοιπον πολυ καλη του Σαββαλα :
Σακελλαριάδης Γεώργιος Χ.
"Γραμματική της αρχαίας ελληνικής."


Εχει κι αντίστοιχο βιβλιο με ασκήσεις που προσωπικά μονο αυτο αγορασα καθώς εχω του οικονόμου :)
Συμβουλή σε περίπτωση που δε το ξέρεις εχει αλλάξει η δομη του άγνωστου απο τοτε που δίναμε εμεις .Τσέκαρε περσυνα θεματα.
πχ στη γραμματική μπορούν να πουν πήγαινε τα ουσιστικα της τριτης κλισης στον αλλο αριθμο .
θα παρεις μοναδες κι μονο που τα εντοπίσες μεσα στο κείμενο δηλαδη .
Αρα μη δώσεις βασει σε τρελές μετατροπές γιατί πλεον αποφεύγονται .
πρπεει εννοείται να ξέρεις να μετατρέπεις καθώς μια μορφη μετατροπης ειναι κι αυτο .
Απλα πιο απλη .
Τώρα για αρχικούς χρονους το συγκεκριμένο δε ξερω αν περιεχει , εγω απο το βοηθημα του άγνωστου ( ελληνοεκδοτικη ) θα διαβάσω λεξιλόγιό κι αρχικούς .
Γενικα δυσκολο να βρεις γραμματική να τα έχει ολα αυτα .
Το βοήθημα για του άγνωστο που σου λεω πάντως είναι πολυ καλο κι ανταποκρίνεται στον νεο τρόπο εξετασης (πχ στα άγνωστα εχει κι ερωτήσεις κατανόησης εκτος απο μεταφραση που πλεον ζητανε 6 σειρες περίπου )
ελπιζω να βοήθησα :))

Εννοείται τα διαβάζεις ολα :))
Απλα βοηθάει να ξέρουμε που να δινουμε βαση καθε φορά .Μπορει πχ να σου πει εντόπισε αναφορικες αντωνυμιες μεσα στο κείμενο .Κατι που δε γινόταν παλια.
Χρονικές αντικαταστάσεις δεν ζητούνται .Θα σου πει πανε το ταδε ρημα στη ταδε έγκληση.Που ουσιαστικά μια μορφή αντικατάστασης ειναι κι αυτο😅
βασικα δες τα περσινα θέματα κι θα καταλάβεις τι εννοώ .
Η μορφη των αρχαίων θα ειναι στα ιδια πλαισια με πέρσυ ναι :)
το βοηθημα που λεω ειναι αυτο
"100 ΘΕΜΑΤΑ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΔΙΔΑΚΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ - Σύμφωνα με τον Νέο Τρόπο Εξέτασης"
του Σακπεχιδη .




Εφοσον ομως εχεις ηδη βοήθημα θα σου πρότεινα να βρεις έξτρα υλικο στο ίντερνετ για αρχικούς χρονους κι λεξιλόγιό .
Αυτά τα διανέμουν τα φροντιστήρια συνήθως κι δε λέει να δωσεις 30 ευρω για λεξικό αρχικών χρόνων .
Τωρα δε ξερω ισως γνωρίζει κάποιος αλλος κάτι πιο χρήσιμο να σου πει :))
ναι, εχω βρει εξτρα υλικο στο νετ, απλως παντα εχω μια αδυναμια στα βιβλια επειδη τα εχουν μαζεμενα. (Ειμαι και καποιας ηλικιας :)
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Γεια σας, δινω Πανελληνιες και χρειαζομαι μια καλη γραμματικη. Του Οικονομου σε καποια σημεια με μπερδευει χωρις λογο. Επισης καποιες στην αγορα που εχω αγορασει δε με καλυπτουν γιατι πχ εχουν το ρημα κωλυω αντι του βασικου λυω ενω παραλειπουν αλλα βασικα. Υπαρχει μια κατανοητη, εκτενης γραμματικη (κυριως για ρηματα τη θελω) καθως στις αντικαταστασεις με εκατο κανονες και υποκανονες χανομαι. Ευχαριστω πολυ. Πολυ σημαντικο για μενα ειναι να εχει πολλους κλιτικους πινακες!
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Γεια σας, δινω Πανελληνιες και χρειαζομαι μια καλη γραμματικη. Του Οικονομου σε καποια σημεια με μπερδευει χωρις λογο. Επισης καποιες στην αγορα που εχω αγορασει δε με καλυπτουν γιατι πχ εχουν το ρημα κωλυω αντι του βασικου λυω ενω παραλειπουν αλλα βασικα. Υπαρχει μια κατανοητη, εκτενης γραμματικη (κυριως για ρηματα τη θελω) καθως στις αντικαταστασεις με εκατο κανονες και υποκανονες χανομαι. Ευχαριστω πολυ. Πολυ σημαντικο για μενα ειναι να εχει πολλους κλιτικους πινακες!
Καλησπέρα! Η γραμματική του Οικονόμου, καλώς ή κακώς, θεωρείται αξεπέραστη (ακόμα και σε μαθήματα Αρχαίας Φιλολογίας σε πανεπιστημιακά τμήματα αυτή προτείνεται) και βάσει αυτής εξετάζουν στις Πανελλήνιες. Η γραμματική είναι συγκεκριμένοι τύποι και έτσι δεν θα βρεις διαφορές από βοήθημα σε βοήθημα. Προτείνω να μελετήσεις γραμματική από το https://www.study4exams.gr/anc_greek/index.php, το οποίο είναι του υπουργείου και περιέχει πολύ κατατοπιστικούς πίνακες και πολύ καλές ασκήσεις!

Υ.Γ. Είναι ορθότερο να μάθεις το ''κωλύω'' αντί του ''λύω'', για να εμπεδώσεις τον τονισμό.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Γεια σας, δινω Πανελληνιες και χρειαζομαι μια καλη γραμματικη. Του Οικονομου σε καποια σημεια με μπερδευει χωρις λογο. Επισης καποιες στην αγορα που εχω αγορασει δε με καλυπτουν γιατι πχ εχουν το ρημα κωλυω αντι του βασικου λυω ενω παραλειπουν αλλα βασικα. Υπαρχει μια κατανοητη, εκτενης γραμματικη (κυριως για ρηματα τη θελω) καθως στις αντικαταστασεις με εκατο κανονες και υποκανονες χανομαι. Ευχαριστω πολυ. Πολυ σημαντικο για μενα ειναι να εχει πολλους κλιτικους πινακες!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπέρα! Η γραμματική του Οικονόμου, καλώς ή κακώς, θεωρείται αξεπέραστη (ακόμα και σε μαθήματα Αρχαίας Φιλολογίας σε πανεπιστημιακά τμήματα αυτή προτείνεται) και βάσει αυτής εξετάζουν στις Πανελλήνιες. Η γραμματική είναι συγκεκριμένοι τύποι και έτσι δεν θα βρεις διαφορές από βοήθημα σε βοήθημα. Προτείνω να μελετήσεις γραμματική από το https://www.study4exams.gr/anc_greek/index.php, το οποίο είναι του υπουργείου και περιέχει πολύ κατατοπιστικούς πίνακες και πολύ καλές ασκήσεις!

Υ.Γ. Είναι ορθότερο να μάθεις το ''κωλύω'' αντί του ''λύω'', για να εμπεδώσεις τον τονισμό.
Συμφωνώ. Και εγώ το κωλύω είχα μάθει ακριβώς για τον ίδιο λόγο. Πολλές γραμματικές του εμπορίου έχουν το κωλύω και όχι το λύω ακριβώς γι' αυτό τον σκοπό.
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Εγώ θα σου πω να δεις και τα βιβλία του γυμνασίου, αν τα έχεις κρατήσει. Έχουν ωραίου πίνακες για τα ρηματα, με όλες τις κατηγορίες, αντίστοιχα και για τα ουσιαστικά! Και, φυσικά, το study4exams
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Σας ευχαριστω ολους!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top