Μετεγγραφές: Από τις 14 έως και τις 21 Δεκεμβρίου οι αιτήσεις κατ' εξαίρεση μετεγγραφών/μετακινήσεων

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.


Άρθρο 79.Κατ’ εξαίρεση μετεγγραφή/μετακίνηση

1. Αιτήσεις για χορήγηση κατ’ εξαίρεση μετεγγραφής δύναται να υποβάλλονται καθ’ όλη τη διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους αποκλειστικά για σοβαρές και τεκμηριωμένα εξαιρετικές περιπτώσεις ή επιγενόμενες περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης φοιτητών Α.Ε.Ι. της ημεδαπής. Ως τέτοιες χαρακτηρίζονται ιδίως οι εξής:
α) σοβαρές παθήσεις φοιτητών ή μελών της οικογένειας του φοιτητή, οι οποίες δεν περιλαμβάνονται στο παράρτημα της υπ’ αρ. Φ.151/17897/Β6/2014 (Β΄ 358) κοινής υπουργικής απόφασης, παθήσεις, όπως αυτή εκάστοτε τροποποιείται ή αντικαθίσταται, και οι οποίες διαπιστώνονται από τα όργανα και μέσω διαδικασίας η οποία αναφέρεται στην ως άνω κοινή υπουργική απόφαση,
β) θάνατος συγγενούς α΄ βαθμού εξ αίματος σε ευθεία γραμμή ή β΄ βαθμού εξ αίματος σε πλάγια γραμμή, ο οποίος επήλθε εντός ενός έτους πριν την υποβολή της αίτησης για χορήγηση κατ’ εξαίρεση μετεγγραφής,
γ) κυοφορούσες φοιτήτριες μετά από βεβαίωση θεράποντος ιατρού και διευθυντή γυναικολογικής ή μαιευτικής κλινικής ή τμήματος δημόσιου νοσηλευτικού ιδρύματος, και εφόσον αυτές ήδη φοιτούν για την απόκτηση πρώτου πτυχίου, και
δ) φοιτητές οι οποίοι έχουν υποστεί σωματική ή ψυχική βλάβη προκληθείσα από εγκλήματα κατά της σωματικής ακεραιότητας ή της γενετήσιας ελευθερίας ή της προσωπικής ελευθερίας, η οποία τεκμηριώνεται με βάση τα πορίσματα της ιατρικής επιστήμης
2. Σε περίπτωση κατά την οποία δεν υπάρχει αντίστοιχο Τμήμα Α.Ε.Ι. στην Περιφερειακή Ενότητα, με εκείνο του Τμήματος εισαγωγής ή φοίτησής τους, τότε οι φοιτητές αυτοί, δύνανται να υποβάλλουν αίτηση κατ’ εξαίρεση μετακίνησης σε Τμήμα του ίδιου επιστημονικού πεδίου για το οποίο συγκεντρώνουν τα μόρια της βάσης εισαγωγής κατά το έτος έγγραφής τους στο Τμήμα προέλευσης.
3. Σε περίπτωση κατά την οποία ο αιτών την κατ’ εξαίρεση μετεγγραφή ή μετακίνηση εμπίπτει σε λόγους αποκλεισμού, όπως αυτοί της παρ. 1 του άρθρου 74, τότε η Επιτροπή της παρ. 5 δύναται να εισηγηθεί ομόφωνα στον Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων, ο οποίος και κρίνει για την έκδοση απόφασης κατ’ εξαίρεση μετεγγραφής ή μετακίνησης
4. Η αίτηση για κατ’ εξαίρεση μετεγγραφή ή μετακίνηση δεν μπορεί να αφορά σε πραγματικά περιστατικά τα οποία αποτέλεσαν τη βάση για την απόρριψη της αίτησης μετεγγραφής ή μετακίνησης σύμφωνα με τις προϋποθέσεις του παρόντος.
5. Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων συγκροτείται για κάθε ακαδημαϊκό έτος πενταμελής Επιτροπή με αντικείμενο την εξέταση των κατ’ εξαίρεση αιτήσεων μετεγγραφής ή μετακίνησης. Η Επιτροπή αποτελείται από ένα (1) μέλος, το οποίο υποδεικνύεται από τον Διοικητή της Εθνικής Αρχής Διαφάνειας και εκτελεί χρέη Προέδρου, δύο (2) μέλη, τα οποία υποδεικνύονται από τη Σύνοδο των Πρυτάνεων των Α.Ε.Ι., έναν (1) εκπρόσωπο από τη Διεύθυνση Οργανωτικής και Ακαδημαϊκής Ανάπτυξης της Γενικής Διεύθυνσης Ανώτατης Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, ο οποίος ορίζεται από τον Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων και έναν (1) εκπρόσωπο κλάδου ή ειδικότητας ΠΕ Ιατρών, ο οποίος υποδεικνύεται από τον Υπουργό Υγείας. Η Επιτροπή είναι άμισθη και τα μέλη της δεν λαμβάνουν κανενός είδους αμοιβή ή αποζημίωση για τη συμμετοχή τους σε αυτή.
Η απόφαση ορισμού της Επιτροπής δεν δημοσιοποιείται πριν από την ολοκλήρωση του έργου της για το οικείο ακαδημαϊκό έτος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

angeloskar

Νεοφερμένος

Ο angeloskar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, πριν μερικές μέρες έγινε δεκτή η κατ' εξαίρεση μετεγγραφή μου για ΗΜΜΥ ΕΜΠ από Πάτρα, ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω τώρα; Πότε περίπου παίρνουμε κωδικούς από το νέο τμήμα και τα σχετικά;
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
καλησπερα συναδελφε! αν θες στειλε μου για να μιλησουμε για τη σχολη! ημμυ εμπ εδω!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, πριν μερικές μέρες έγινε δεκτή η κατ' εξαίρεση μετεγγραφή μου για ΗΜΜΥ ΕΜΠ από Πάτρα, ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω τώρα; Πότε περίπου παίρνουμε κωδικούς από το νέο τμήμα και τα σχετικά;
Κατ' αρχην συγχαρητήρια για την επιτυχια σου.
Ειναι παρηγορο να ακουμε οτι αυτη η επιτροπη εχει εστω και μια μικρη θετικοτητα.
Η μετεγγραφη σου ειναι μια μεμονομενη διαδικασια η οποια γινεται σε τυχαιο χρονο οποτε δεν υπαρχουν συλλογικές διαδικασιες.
Ως εκ τουτου θα πρεπει εσυ να επικοινωνησεις αμεσα με την γραμματεία των ημμυ η οποια και θα σου πει τι θελει για να προχωρησει στην εγγραφη σου.

Γραμματεία Προπτυχιακών, Πολυτεχνειουπολη Ζωγραφου​



  • 1ος Όροφος, Γραφείο Γ.1.1, Κτ. Ηλεκτρολόγων
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Κατ' αρχην συγχαρητήρια για την επιτυχια σου.
Ειναι παρηγορο να ακουμε οτι αυτη η επιτροπη εχει εστω και μια μικρη θετικοτητα.
Η μετεγγραφη σου ειναι μια μεμονομενη διαδικασια η οποια γινεται σε τυχαιο χρονο οποτε δεν υπαρχουν συλλογικές διαδικασιες.
Ως εκ τουτου θα πρεπει εσυ να επικοινωνησεις αμεσα με την γραμματεία των ημμυ η οποια και θα σου πει τι θελει για να προχωρησει στην εγγραφη σου.

Γραμματεία Προπτυχιακών, Πολυτεχνειουπολη Ζωγραφου​



  • 1ος Όροφος, Γραφείο Γ.1.1, Κτ. Ηλεκτρολόγων
να σε ρωτησω στις κατεξαιρεσην ποιο ειναι το ποσοστο επιτυχιας;
ρωταω μηπως μας χρειαστει στο μελλον για τον αδερφο μου
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
να σε ρωτησω στις κατεξαιρεσην ποιο ειναι το ποσοστο επιτυχιας;
ρωταω μηπως μας χρειαστει στο μελλον για τον αδερφο μου
δεν υπαρχουν τετοια στατιστικα , και ουτε τους συμφερει να υπαρξουν
απο προσωπικη μου εκτιμιση πρεπει να ειναι πολυ πολυ μικρο πχ 1/10
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ωχχχ καηκαμε συνηθως ποσες κατεξαιρεσην υπαρχουν ανα ετος;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ευτυχως τουλαχιστον που εγραψα οσο χρειαζοταν και δεν χρειαστηκε να επιδιωξω μεταγραφη
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
ωχχχ καηκαμε συνηθως ποσες κατεξαιρεσην υπαρχουν ανα ετος;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ευτυχως τουλαχιστον που εγραψα οσο χρειαζοταν και δεν χρειαστηκε να επιδιωξω μεταγραφη
ε... δεν ξερω ...δεν λενε
αν υποθεσουμε οτι η επιτροπη ασχολειται με αυτες 3 μηνες , δεν θα ειναι καποιες εκατονταδες?
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, πριν μερικές μέρες έγινε δεκτή η κατ' εξαίρεση μετεγγραφή μου για ΗΜΜΥ ΕΜΠ από Πάτρα, ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω τώρα; Πότε περίπου παίρνουμε κωδικούς από το νέο τμήμα και τα σχετικά;
Τους παίρνεις ένα τηλέφωνο , και λογικά θα σου πούν ότι περιμένουν να παραλάβουν την απόφαση από το υπουργείο οι ίδιοι και θα επικοινωνήσουν μαζί σου. Εγώ είχα πάρει τηλέφωνο και μετά από 2-3 ημέρες μου έστειλαν email να περάσω από την σχολή για να γίνει η εγγραφή. Κωδικούς λαμβάνεις εάν όχι την ίδια μέρα που θα εγγραφείς, την επόμενη. Μην διαγραφείς ακόμη από την Πάτρα, μόνο όταν στο ζητήσει η γραμματεία της Αθήνας. Εκείνοι θα σου πουν και πως θα κινηθείς μετά. Καλή αρχή στο ΕΜΠ !
 

angeloskar

Νεοφερμένος

Ο angeloskar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Τους παίρνεις ένα τηλέφωνο , και λογικά θα σου πούν ότι περιμένουν να παραλάβουν την απόφαση από το υπουργείο οι ίδιοι και θα επικοινωνήσουν μαζί σου. Εγώ είχα πάρει τηλέφωνο και μετά από 2-3 ημέρες μου έστειλαν email να περάσω από την σχολή για να γίνει η εγγραφή. Κωδικούς λαμβάνεις εάν όχι την ίδια μέρα που θα εγγραφείς, την επόμενη. Μην διαγραφείς ακόμη από την Πάτρα, μόνο όταν στο ζητήσει η γραμματεία της Αθήνας. Εκείνοι θα σου πουν και πως θα κινηθείς μετά. Καλή αρχή στο ΕΜΠ
Άρα οι κωδικοί θα βγουν σχετικά σύντομα; Δεν θα αργήσουν 1-1μιση μήνα όπως γίνεται με τις μετεγγραφές του Δεκεμβριού έτσι; Επιπλέον ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
Άρα οι κωδικοί θα βγουν σχετικά σύντομα; Δεν θα αργήσουν 1-1μιση μήνα όπως γίνεται με τις μετεγγραφές του Δεκεμβριού έτσι; Επιπλέον ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια
δεν εχω αναλογη εμπειρια αλλα το εμπ ειναι ψαχτηρι στις μετεγγραφες.
αν πρεπει να κανει επιτροπη να ελεγξει τα χαρτια σου τοτε θα αργησεις
αν οχι ...οκ γρηγορα
αλλα εσυ εκει θα εισαι και θα παρακολουθεις
ο ευδοξος δεν εχει ανοιξει ακομα και απο σημειωσεις καποιος συμφοιτητής θα σου δωσει
 

angeloskar

Νεοφερμένος

Ο angeloskar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
δεν εχω αναλογη εμπειρια αλλα το εμπ ειναι ψαχτηρι στις μετεγγραφες.
αν πρεπει να κανει επιτροπη να ελεγξει τα χαρτια σου τοτε θα αργησεις
αν οχι ...οκ γρηγορα
αλλα εσυ εκει θα εισαι και θα παρακολουθεις
ο ευδοξος δεν εχει ανοιξει ακομα και απο σημειωσεις καποιος συμφοιτητής θα σου δωσει
Α οκ, απλά γιατί τα χαρτιά τα ανέβασα γύρω στον Δεκέμβριο που έκανα την αίτηση μετεγγραφής στην σελίδα του υπουργείου που τα ζήταγαν για να γίνει η αίτηση, και φαντάζομαι έχουν ήδη ελεγχθεί από την επιτροπή μετεγγραφών. Υπάρχει περίπτωση να τα εξετάσουν ΚΑΙ από το Εμπ;😂 Αν αργήσουν χάνουμε και εργαστήριο όχι τπτ άλλο και θα το χρωστάμε χαχαχα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
Α οκ, απλά γιατί τα χαρτιά τα ανέβασα γύρω στον Δεκέμβριο που έκανα την αίτηση μετεγγραφής στην σελίδα του υπουργείου που τα ζήταγαν για να γίνει η αίτηση, και φαντάζομαι έχουν ήδη ελεγχθεί από την επιτροπή μετεγγραφών. Υπάρχει περίπτωση να τα εξετάσουν ΚΑΙ από το Εμπ;😂 Αν αργήσουν χάνουμε και εργαστήριο όχι τπτ άλλο και θα το χρωστάμε χαχαχα
οπως σου ειπα το εμπ ειναι δυστροπο ψαχτιρι στις μετεγγραφες
ειναι το μονο που στις κανονικες μετεγγραφες ζητα ολα τα δικαιολογητικα απο την αρχη και τα ξαναεξεταζει. Τωρα με σενα δεν ξερω τι θα κανει.
Με τα εργαστηρια ... ενας εισαι μαλλον θα σε βαλουν.
 

angeloskar

Νεοφερμένος

Ο angeloskar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
οπως σου ειπα το εμπ ειναι δυστροπο ψαχτιρι στις μετεγγραφες
ειναι το μονο που στις κανονικες μετεγγραφες ζητα ολα τα δικαιολογητικα απο την αρχη και τα ξαναεξεταζει. Τωρα με σενα δεν ξερω τι θα κανει.
Με τα εργαστηρια ... ενας εισαι μαλλον θα σε βαλουν.
Οκ ευχαριστώ για την βοήθεια Τζον, πάντως δεν υπάρχει περίπτωση να μου πει το εμπ ότι τελικά δεν παίρνω την μεταγραφή, παρόλο που το υπουργείο μου την έκανε δεκτή έτσι;
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
πιστευω πως οχι εκτος κι αν διαπιστωσει καποια παρατυπια στα πιστοποιητικα
πχ δλδ εκει που ελεγε οτι το οικογενειακο εισοδημα ειναι 10.000 διαπιστωθει πως ειναι 20.000
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
Οκ ευχαριστώ για την βοήθεια Τζον, πάντως δεν υπάρχει περίπτωση να μου πει το εμπ ότι τελικά δεν παίρνω την μεταγραφή, παρόλο που το υπουργείο μου την έκανε δεκτή έτσι;
αν δεν εκανες καμια λαδια με κανενα χαρτι ,οχι ...δεν μπορει να πει οχι
 

angeloskar

Νεοφερμένος

Ο angeloskar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
αν δεν εκανες καμια λαδια με κανενα χαρτι ,οχι ...δεν μπορει να πει οχι
Ντάξει μια χαρά χαχαχ, δεν έχω κάνει. Νόμιζα ότι έτσι απλά μπορούν να που δεν παίρνεις μεταγραφή. Τέλος πάντων φχαριστώ για την βοήθεια
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,551 μηνύματα.
Ντάξει μια χαρά χαχαχ, δεν έχω κάνει. Νόμιζα ότι έτσι απλά μπορούν να που δεν παίρνεις μεταγραφή. Τέλος πάντων φχαριστώ για την βοήθεια
ενταξει δεν ειναι τρελοι να λενε οχι ετσι στο ξεκαρφωτο. αν εισαι οκ ολα καλα.
αυτο αν ζητησουν χαρτια , μπορει και να μην ζητησουν και τιποτα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top