Μεταπτυχιακό χωρίς να έχεις πρώτο πτυχίο

Dionyshs1

Νεοφερμένος

Ο Dionyshs1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν γίνεται να κανείς μεταπτυχιακό χωρίς να έχεις πάρει ακόμα το πρώτο πτυχίο ;;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν γίνεται να κανείς μεταπτυχιακό χωρίς να έχεις πάρει ακόμα το πρώτο πτυχίο ;;
τι ακριβως εννοεις??να κανεις αιτηση χωρις να εχεις παρει πτυχιο και να το προσκομισεις το πτυχιο στην εγγραφη ή να κανεις μεταπτυχιακο χωρις καν να εχεις πτυχιο??βαση κοινης λογικης φανταζομαι ρωτας το πρωτο και γινεται.κριμα που λειπει η λενιω να σου δινε αναλυτικες λεπτομερειες.
 

Dionyshs1

Νεοφερμένος

Ο Dionyshs1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
τι ακριβως εννοεις??να κανεις αιτηση χωρις να εχεις παρει πτυχιο και να το προσκομισεις το πτυχιο στην εγγραφη ή να κανεις μεταπτυχιακο χωρις καν να εχεις πτυχιο??βαση κοινης λογικης φανταζομαι ρωτας το πρωτο και γινεται.κριμα που λειπει η λενιω να σου δινε αναλυτικες λεπτομερειες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


αυτη εγινε γιατρος απο βρεφονηπιοκομος σε ενα εξαμηνο.και με πτυχιο γιατρικης απο ελληνικο πανεπιστημιο....ουτε καν ρουμανια....
Εννοώ το δεύτερο να κανείς μεταπτυχιακό χωρίς να εχεις πάρει καν πτυχίο..Διαβασα ότι σε κάποια κολέγια γίνεται στο MBA..
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Εννοώ το δεύτερο να κανείς μεταπτυχιακό χωρίς να εχεις πάρει καν πτυχίο..Διαβασα ότι σε κάποια κολέγια γίνεται στο MBA..
δεν γινεται στο ελληνικο δημοσιο πανεπιστημιο.στο ιδιωτικο δεν εχω ιδεα,μπορει να γινεται.κριμα λειπει η λενιω να σε καθοδηγησει
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν γίνεται να κανείς μεταπτυχιακό χωρίς να έχεις πάρει ακόμα το πρώτο πτυχίο ;;
Νομίζω γίνεται αν αποδίδεται ως τιμητικό πτυχίο.
Που σημαίνει οτι έχεις συνεισφέρει κάπως σε ένα πεδίο ή οτι αποδεδειγμένα είσαι γνώστης αυτού σε τέτοιο επίπεδο. Ωστόσο δεν παίρνω και όρκο.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Νομίζω γίνεται αν αποδίδεται ως τιμητικό πτυχίο.
Που σημαίνει οτι έχεις συνεισφέρει κάπως σε ένα πεδίο ή οτι αποδεδειγμένα είσαι γνώστης αυτού σε τέτοιο επίπεδο. Ωστόσο δεν παίρνω και όρκο.
και πως αυτο θα διαπιστωθει χωρις χαρτι ομως?
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
και πως αυτο θα διαπιστωθει χωρις χαρτι ομως?
Προφανώς κάθε σημαντική δημοσίευση με τέτοια απήχηση που υποθέτουμε, είναι υπεράνω οποιουδήποτε πτυχίου από ακαδημαϊκής άποψης και υπέρτατη απόδειξη του οτι κάποιος είναι γνώστης. Εαν και προφανώς μιλάμε κατά κύριο λόγο για περιπτώσεις ιδιοφυών και για συγκεκριμένα επιστημονικά πεδία :P .
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Προφανώς κάθε σημαντική δημοσίευση με τέτοια απήχηση που υποθέτουμε, είναι υπεράνω οποιουδήποτε πτυχίου από ακαδημαϊκής άποψης. Εαν και προφανώς μιλάμε κατά κύριο λόγο για περιπτώσεις ιδιοφυών και για συγκεκριμένα επιστημονικά πεδία :P .
αν ειναι καποιος ιδιοφυια δεν νομιζω οτι δε θα παρει πτυχιο!!το καλοκαιρι θυμαμαι εβλεπα στο οπεν ενα παιδι 8 ετων που ειχε παρει πτυχιο φυσικης!!σε τετοιες περιπτωσεις αναφερεσαι
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
αν ειναι καποιος ιδιοφυια δεν νομιζω οτι δε θα παρει πτυχιο!!το καλοκαιρι θυμαμαι εβλεπα στο οπεν ενα παιδι 8 ετων που ειχε παρει πτυχιο φυσικης!!σε τετοιες περιπτωσεις αναφερεσαι
Εξαρτάται τον τομέα. Σε περιπτώσεις σαν αυτές που έχεις στο μυαλό σου, λόγου χάρη σε μαθηματικά ή θεωρητική φυσική ή πληροφορική κάποιος μπορεί να πάρει(έξω τουλάχιστον) διδακτορικό χωρίς καν προπτυχιακό. Ομοίως στον καλλιτεχνικό τομέα υπάρχουν άνθρωποι που έχουν διδάξει σε σχολές τεχνών, χωρίς να έχουν ανάλογο πτυχίο, επειδή έχουν αναγνωριστεί ως προς τις ικανότητες τους μέσα απο διάφορα έργα. Ομοίως πόσοι CEO επιτυχημένων εταιριών σε διάφορους τομείς καλούνται να μιλήσουν σε φοιτητές οικονομικών ή διοίκησης επιχειρήσεων; Το νόημα της υπόθεσης είναι πως ναι, εαν έχεις γράψει κάτι πρωτότυπο ή είσαι επαγγελματικά καταξιωμένος, είναι απόδειξη οτι έχεις τις απαιτούμενες γνώσεις.

Προφανώς σε τόσο ευφυή κόσμο δεν μπορούν(και δεν έχει νόημα) να εφαρμόζονται οι ίδιοι κανόνες που εφαρμόζονται στους πιο συνηθισμένους ανθρώπους. Αλλά εντάξει τώρα μιλάμε για φουλ σπάνιες περιπτώσεις.

Ο θεματοθέτης μας όμως γιατί ρωτάει κάτι τέτοιο ; Γιατί ομολογώ οτι είναι απο τις πιο περίεργες ερωτήσεις που έχω δει. Εκτός εαν ανήκει στην προαναφερθείσα κατηγορία :P .
 

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Εννοώ το δεύτερο να κανείς μεταπτυχιακό χωρίς να εχεις πάρει καν πτυχίο..Διαβασα ότι σε κάποια κολέγια γίνεται στο MBA..
Υπάρχουν ορισμένα MBA for Executives στα οποία σε δέχονται μεν χωρίς προπτυχιακό τίτλο σπουδών, αλλά μόνο αν έχεις επαρκή εργασιακή εμπειρία σε συγκεκριμένες θέσεις (περισσότερες λεπτομέρειες δυστυχώς δεν γνωρίζω).
 

Dionyshs1

Νεοφερμένος

Ο Dionyshs1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
δεν γινεται στο ελληνικο δημοσιο πανεπιστημιο.στο ιδιωτικο δεν εχω ιδεα,μπορει να γινεται.κριμα λειπει η λενιω να σε καθοδηγη
δεν γινεται στο ελληνικο δημοσιο πανεπιστημιο.στο ιδιωτικο δεν εχω ιδεα,μπορει να γινεται.κριμα λειπει η λενιω να σε καθοδηγησει
Υπάρχουν ορισμένα MBA for Executives στα οποία σε δέχονται μεν χωρίς προπτυχιακό τίτλο σπουδών, αλλά μόνο αν έχεις επαρκή εργασιακή εμπειρία σε συγκεκριμένες θέσεις (περισσότερες λεπτομέρειες δυστυχώς δεν γνωρίζω).
Αυτό διαβασα και εγώ ότι δινουν έμφαση στην εργασιακή εμπειρία και και αμα πλήρεις την προϋποθέσεις αυτες απλά με ένα πτυχίο είτε από λυκειο είτε απο ΙΕΚ μπορείς να κανεις το μεταπτυχιακό.
 
Top