Giannis8301

Νεοφερμένος

Ο Giannis8301 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, οδεύω προς το τρίτο έτος της φιλοσοφίας του ΕΚΠΑ. Την σχολή την επέλεξα γιατί μου άρεσε εξαρχής αλλά πάντοτε είχα ενδιαφέρον και σε οικονομικά-μανατζμεντ αλλά και νομικά-διπλωματικα "δρώμενα". Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και να μου δώσει μια λίστα από μεταπτυχιακά όχι απαραίτητα πλήρως συναφή με το πτυχίο που θα λάβω τα οποία θα μου δώσουν μια ώθηση στην αγορά εργασίας. Στο μυαλό μου αυτή τη στιγμή έχω αφότου πάρω το πτυχίο μου να κάνω ένα μεταπτυχιακό στα ΜΜΕ μιας και μου αρέσει η δημοσιογραφία αλλά μια μεγαλύτερη λίστα με μεταπτυχιακά τα οποία θα μπορούσα να συνδυάσω με το πτυχίο μου και δεν αφορούν τον κλάδο της εκπαίδευσης μιας και δεν επρόκειτο ποτέ μου να δούλευα ως φιλόλογος θα με βοηθούσε ιδιαίτερα.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ένα μεταπτυχιακό στα ΜΜΕ σπάνια οδηγεί στη δημοσιογραφία πάντως. Το κάθε ένα εστιάζει πολύ περισσότερο στον τομέα με τον οποίο ασχολείται.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Πολλοί απο ανθρωπιστικές σπουδές στρέφονται στο HR (Διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού). Ρίξε το μια ματια.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Έφοσον σε ενδιαφέρει η νομική μηπως να έκανες ενα δεύτερο πτυχίο εκει ;

Θα σου ανοίξει πιο πολλες πόρτες στο επαγγελματικό τομεα
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Να πω κάτι, και ας πέσετε να με φάτε: Πολύ εύκολο δεν το έχετε το "δεύτερο πτυχίο";
;)
 

Giannis8301

Νεοφερμένος

Ο Giannis8301 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σαν μεταπτυχιακά αυτή τη στιγμή στο μυαλό μου έχω δύο. Το ένα είναι αυτό του ΕΚΠΑ φιλοσοφίας και μάνατζμεντ και το δεύτερο πάλι του ΕΚΠΑ αυτό των ΜΜΕ
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ποιο από όλα του ΕΜΜΕ ΕΚΠΑ;
 

Giannis8301

Νεοφερμένος

Ο Giannis8301 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ποιο από όλα του ΕΜΜΕ ΕΚΠΑ;
Ναι αυτό είναι νομίζω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπέρα.
Πολλοί απο ανθρωπιστικές σπουδές στρέφονται στο HR (Διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού). Ρίξε το μια ματια.
Ευχαριστώ πολύ δεν το γνώριζα το συγκεκριμένο
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

Giannis8301

Νεοφερμένος

Ο Giannis8301 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
μια χαρά! :)
Είναι όλα πολύ καλά, μπορώ να το εγγυηθώ!
 

Giannis8301

Νεοφερμένος

Ο Giannis8301 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
μια χαρά! :)
Είναι όλα πολύ καλά, μπορώ να το εγγυηθώ!
Αααα ευχαριστώ πολύ είναι σίγουρο πως θα επιλέξω ένα από αυτα γιατί μου αρέσει πολύ να ασχοληθώ με τη δημοσιογραφία και να έχω και μια "πισινή" αυτή του καθηγητή στην έσχατη όσο "hate" και να τρώει και το τμήμα της φιλοσοφίας ότι είναι άχρηστο κλπ .αλλά και ο κλάδος γενικότερα
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, οδεύω προς το τρίτο έτος της φιλοσοφίας του ΕΚΠΑ. Την σχολή την επέλεξα γιατί μου άρεσε εξαρχής αλλά πάντοτε είχα ενδιαφέρον και σε οικονομικά-μανατζμεντ αλλά και νομικά-διπλωματικα "δρώμενα". Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και να μου δώσει μια λίστα από μεταπτυχιακά όχι απαραίτητα πλήρως συναφή με το πτυχίο που θα λάβω τα οποία θα μου δώσουν μια ώθηση στην αγορά εργασίας. Στο μυαλό μου αυτή τη στιγμή έχω αφότου πάρω το πτυχίο μου να κάνω ένα μεταπτυχιακό στα ΜΜΕ μιας και μου αρέσει η δημοσιογραφία αλλά μια μεγαλύτερη λίστα με μεταπτυχιακά τα οποία θα μπορούσα να συνδυάσω με το πτυχίο μου και δεν αφορούν τον κλάδο της εκπαίδευσης μιας και δεν επρόκειτο ποτέ μου να δούλευα ως φιλόλογος θα με βοηθούσε ιδιαίτερα.

Κρίμα που δεν σου αρέσει να δουλεύεις ως Φιλόλογος.Μιας που σου αρέσουν τα Οικονομικά θα σου πρότεινα να αντάλλάξουμε τα πτυχία. :P

Πέρα από την πλάκα το μεταπτυχιακό Δημιουργική Γραφή στο ΕΑΠ είναι αρκετά ενδιαφέρον.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Να πω κάτι, και ας πέσετε να με φάτε: Πολύ εύκολο δεν το έχετε το "δεύτερο πτυχίο";
;)

Τώρα το είδα☺

Νομίζω του το ειχα προτείνει επειδή ειχε αναφέρει ότι τον ενδιαφέρουν τα νομικά θεματα και προσωπικά δεν γνωρισω κάποιον αλλο τρόπο καποιος με πτυχίο φιλολογίας να ασχοληθεί με νομικά θέματα.

Ηδη δυο κοπέλες απο εδω , θα ξεκινήσουν φέτος τη νομική σαν δεύτερη σχολή.

Τωρα , το γιατι κάποιος επιλέγει να κανει δεύτερο πτυχίο, πιστεύω υπάρχουν ενα σωρό λόγοι, διαφορετικοί για τον καθένα.
Πολλοί το κάνουν καθαρα για τον εαυτό πάντως.
Επίσης , αν εννοείς αυτο , ο καθένας γνωρίζει οτι δεν θεωρείται προσόν στην αγορά εργασίας.
Οκ, κάποια πτυχία συνδυάζονται ( νομικη , οικονομικό) αλλα κατα τα αλλα δε θα πει κανενας δικηγόρος ααααα αυτη εχει τελειώσει και τη φιλολογία και τη νομική , τέλεια!
Πραγματικά ο καθε άνθρωπος ξεχωριστά εχει τους δικούς του λόγους που κανει δεύτερη σχολή και δεν μπορούμε να βγάλουμε ενα γενικό συμπερασμα.

Πάντως δεν νομίζω οτι ειναι κάτι συνηθισμένο.
Απο φιλολογία ναι , όντως συμβαίνει να πηγαίνουν στη νομική για ευνόητους λόγους.
1) εύκολη εισαγωγή
2) πολλοι το ειχαν ονειρο εξαρχής
3) Καλύτερη αποκατάσταση .
 
Top