Μεταπτυχιακό και κάρτα ανεργίας

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα

Γνωρίζετε αν κάποιος που είναι μεταπτυχιακός φοιτητής, δικαιούται κάρτα ανεργίας?

Πρσωπικά επειδή ασχολήθηκα με το ζήτημα, ο ΟΑΕΔ, μου έστειλε αυτό:

Ο μεταπτυχιακός φοιτητής – ο οποίος επέλεξε να εκπαιδευτεί πρόσθετα του χρόνου των κανονικών σπουδών του – εντάσσεται στην ανωτέρω κατηγορία ( δηλαδη δεν μπορει να βγαλει καρτα ανεργίας) εκτός και εάν έχει δώσει προβάδισμα στην ένταξή του στην αγορά εργασίας. Θα πρέπει δηλαδή να έχει ήδη εργασθεί και να έχει βρεθεί στη συνέχεια χωρίς εργασία. Αν από αυτή την κατάσταση είναι ξανά διαθέσιμος και αναζητεί ενεργά απασχόληση μπορεί να εγγραφεί κατ΄ εξαίρεση στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ

Αυτό με τα bold εννοεί ότι κατ'εξαίρεση, αν καποιος δουλεψε ενω εκανε μεταπτυχιακες σπουδες και εκανε οικειοθεή αποχωρηση ή απολυθηκε ότι μπορεί να κανει εγγραφη κανονικα στα μητρώα του ΟΑΕΔ?
 

Nenoula

Δραστήριο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
Καλησπέρα

Γνωρίζετε αν κάποιος που είναι μεταπτυχιακός φοιτητής, δικαιούται κάρτα ανεργίας?

Πρσωπικά επειδή ασχολήθηκα με το ζήτημα, ο ΟΑΕΔ, μου έστειλε αυτό:

Ο μεταπτυχιακός φοιτητής – ο οποίος επέλεξε να εκπαιδευτεί πρόσθετα του χρόνου των κανονικών σπουδών του – εντάσσεται στην ανωτέρω κατηγορία ( δηλαδη δεν μπορει να βγαλει καρτα ανεργίας) εκτός και εάν έχει δώσει προβάδισμα στην ένταξή του στην αγορά εργασίας. Θα πρέπει δηλαδή να έχει ήδη εργασθεί και να έχει βρεθεί στη συνέχεια χωρίς εργασία. Αν από αυτή την κατάσταση είναι ξανά διαθέσιμος και αναζητεί ενεργά απασχόληση μπορεί να εγγραφεί κατ΄ εξαίρεση στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ

Αυτό με τα bold εννοεί ότι κατ'εξαίρεση, αν καποιος δουλεψε ενω εκανε μεταπτυχιακες σπουδες και εκανε οικειοθεή αποχωρηση ή απολυθηκε ότι μπορεί να κανει εγγραφη κανονικα στα μητρώα του ΟΑΕΔ?
Λοιπόν, εγώ όταν τελείωσα τις προπτυχιακές μου σπουδές, πήγα από τον ΟΑΕΔ και έκανα εγγραφή στο μητρώο ανέργων. Πλέον σου βγάζουν ένα δελτίο ανεργίας, ηλεκτρονικό, και το ανανεώνεις εσύ από τον υπολογιστή σου. Μετά ξεκίνησα μεταπτυχιακές σπουδές και δεν άλλαξε κάτι. Να σημειώσω ότι δεν είχα ξαναδουλέψει πιο πριν.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
NAI A
Λοιπόν, εγώ όταν τελείωσα τις προπτυχιακές μου σπουδές, πήγα από τον ΟΑΕΔ και έκανα εγγραφή στο μητρώο ανέργων. Πλέον σου βγάζουν ένα δελτίο ανεργίας, ηλεκτρονικό, και το ανανεώνεις εσύ από τον υπολογιστή σου. Μετά ξεκίνησα μεταπτυχιακές σπουδές και δεν άλλαξε κάτι. Να σημειώσω ότι δεν είχα ξαναδουλέψει πιο πριν.
μαλιστα. αρα δεν πρεπει να το αναφερομε ποτε στον οαεδ γιατι συμφωνα με αυτο που μου εστειλαν, ειναι παρανομο να κανεις μεταπτυχιακο και παραλληλα να εισαι εγεγγραμενος στον οαεδ
 

Nenoula

Δραστήριο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
NAI A

μαλιστα. αρα δεν πρεπει να το αναφερομε ποτε στον οαεδ γιατι συμφωνα με αυτο που μου εστειλαν, ειναι παρανομο να κανεις μεταπτυχιακο και παραλληλα να εισαι εγεγγραμενος στον οαεδ
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει πουθενά κάτι τέτοιο ή αν είναι παράνομο. Δε γνώριζα δηλαδή ότι έπρεπε να τους ενημερώσω ότι κάνω μεταπτυχιακό. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο, ελπίζω να σε βοηθήσει. :)
 

chochoru

Νεοφερμένος

Η chochoru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
μαλιστα. αρα δεν πρεπει να το αναφερομε ποτε στον οαεδ γιατι συμφωνα με αυτο που μου εστειλαν, ειναι παρανομο να κανεις μεταπτυχιακο και παραλληλα να εισαι εγεγγραμενος στον οαεδ
έχε στο νου σου ότι αν θέλεις αργότερα να το δηλώσεις στον οαεδ (εκει που συμπληρωνεις το βιογραφικό με τον εργασιακό σύμβουλο) δεν θα μπορέσεις αν συμπίπτει ο χρόνος ανεργίας και μεταπτυχιακού και δεν το έχεις δηλώσει στον οαεδ πριν το ξεκινήσεις. Επίσης, πολλά από τα προγράμματα του οαεδ αναφέρουν πως οι άνεργοι δεν θα πρέπει να παρακολουθούν κάποιο πρόγραμμα εκπαίδευσης ή κατάρτισης προκειμένου να μπορούν να κάνουν αίτηση για το πρόγραμμα. Αν μπεις σε τέτοιο πρόγραμμα ενώ κάνεις μεταπτυχιακό μπορεί να σου ζητήσουν ακόμη κ τα λεφτά πίσω

*θεωρητικά, μπορείς να έχεις κάρτα και να μην το δηλώσεις ποτέ στον οαεδ.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
έχε στο νου σου ότι αν θέλεις αργότερα να το δηλώσεις στον οαεδ (εκει που συμπληρωνεις το βιογραφικό με τον εργασιακό σύμβουλο) δεν θα μπορέσεις αν συμπίπτει ο χρόνος ανεργίας και μεταπτυχιακού και δεν το έχεις δηλώσει στον οαεδ πριν το ξεκινήσεις. Επίσης, πολλά από τα προγράμματα του οαεδ αναφέρουν πως οι άνεργοι δεν θα πρέπει να παρακολουθούν κάποιο πρόγραμμα εκπαίδευσης ή κατάρτισης προκειμένου να μπορούν να κάνουν αίτηση για το πρόγραμμα. Αν μπεις σε τέτοιο πρόγραμμα ενώ κάνεις μεταπτυχιακό μπορεί να σου ζητήσουν ακόμη κ τα λεφτά πίσω

*θεωρητικά, μπορείς να έχεις κάρτα και να μην το δηλώσεις ποτέ στον οαεδ.
Ο μεταπτυχιακός φοιτητής – ο οποίος επέλεξε να εκπαιδευτεί πρόσθετα του χρόνου των κανονικών σπουδών του – εντάσσεται στην ανωτέρω κατηγορία ( δηλαδη δεν μπορει να βγαλει καρτα ανεργίας) εκτός και εάν έχει δώσει προβάδισμα στην ένταξή του στην αγορά εργασίας. Θα πρέπει δηλαδή να έχει ήδη εργασθεί και να έχει βρεθεί στη συνέχεια χωρίς εργασία. Αν από αυτή την κατάσταση είναι ξανά διαθέσιμος και αναζητεί ενεργά απασχόληση μπορεί να εγγραφεί κατ΄ εξαίρεση στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ.

Aυτος ειναι ο κανονισμος του ΟΑΕΔ. Δες με λεπτομερεια και προσοχη τι αναφερει με λιγα λογια

Οτι αν δουλεψες πριν το μεταπτυχιακο ( πχ μισθωτή) και δηλωσες παραιτηση απο τη δουλεια πριν το μαστερ και εκανες εγγραφη στα μητρωα του ΟΑΕΔ, ξεκίνησες το μαστερ, και στη συνεχεια καταφερες να βρεις κατα τη διαρκεια του μαστερ δουλεια, αλλα για χ,ψ λογους παραιτηθηκες και απο εκει γιατι πχ δεν προλαβαινες, εχεις παλι το δικαιωμα να εγγραφεις στα μητρωα του οαεδ.

Δηλαδή είχες ενσημα πριν το μαστερ, που αποδεικνυονται με καρτελα ενσημων και ταυτοχρονα με τη δουλεια που επιασες κατα τη διαρκεια του μεταπτυχιακου, απεδειξες οτι ησουν ενεργη για εργασια. Εκεί ΚΑΤ'ΕΞΑΙΡΕΣΗ δικαιουσαι καρτα.

Τα λεφτα δεν εχει το δικαιωμα να στα ζητησει κανενας πισω και θα σου εξηγησω το λογο. ΑΝ τα εχεις δουλεψει, θεωρωσουν αποδοτικη για το Δημοσιο. Υπαρχει ο νομος ο οποιος καλυπτε τα πλαστα πτυχια των παλαιων ετων. Ακομα και να μη σε πηραν χαμπαρι, τα δουλεψες και δεν εχουν το δικαιωμα να στα ζητησουν πισω. Συμφωνα με αυτα που μου ειπε μια ημερα φιλος μου δικηγορος, τρως επιβολη προστιματος 1500 ευρώ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
NAI A

μαλιστα. αρα δεν πρεπει να το αναφερομε ποτε στον οαεδ γιατι συμφωνα με αυτο που μου εστειλαν, ειναι παρανομο να κανεις μεταπτυχιακο και παραλληλα να εισαι εγεγγραμενος στον οαεδ
σωστα μεταπτυχιακο και καρτα ενεργιας ειναι παρανομο, αλλα απο την αλλη δεν σου δινουν και τιποτα ή σου δινουν ασφαλιση αλλα την εχεις και χωρις καρτα ανεργειας. Α ναι σου δινουν δωρεαν και μετ εμποδιων αστικο στην αθηνα.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
στον οαεδ θα σου πουν οτι "εφόσον σπουδάζεις δεν θεωρήσε διαδέσιμος στην αγορά εργασίας
αρα δεν μπορείς να γραφτείς σαν άνεργος"

αν όμως σπουδάζεις και παράλληλα καταφέρνεις να δουλεύεις, αυτό είναι άλλο θέμα.

στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες όμως του οαεδ υπήρχε καιρό μια ανακοίνωση γι'αυτους
που ακολουθούσαν κατάρτιση και ίσχυαν λίγο διαφορετικοί κανόνες που υπό προυποθέσεις
σου επέτρεπε να βγάλεις κάρτα ανεργίας, ίσως θα έπρεπε να ρωτήσεις αν σε καλύπτει.

γενικότερα όμως ακόμα και στην περίπτωση κατάρτισης έστω και για 1 μήνα
η κάρτα ανεργίας διακόπτεται.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Όλοι έχουν αλλά παράνομα 🙂

Απλά συνεχίζεις την ανανέωση παρόλο που είσαι φοιτητής, κανείς δεν σου λέει τίποτα.
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Γνωριζετε αν επιτρεπεται καποιος να φοιτει σε προπτυχιακο προγραμμα(για δευτερο πτυχιο) και σε μεταπτυχιακο παραλληλα?
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γνωριζετε αν επιτρεπεται καποιος να φοιτει σε προπτυχιακο προγραμμα(για δευτερο πτυχιο) και σε μεταπτυχιακο παραλληλα?
Η μόνη διά Νόμου απαγόρευση παράλληλης φοίτησης είναι η παράλληλη φοίτηση σε 2 προπτυχιακά προγράμματα (Νόμος 1771/88 - ΦΕΚ 71 τ.Α΄/19-4-1988, άρθρο 2, παράγραφος 9).
Από ΄κει και πέρα όλοι οι άλλοι δυνατοί συνδυασμοί επιτρέπονται καθώς δεν υπάρχει κανένας Νόμος που να τους απαγορεύει.
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.

κανγκουρό

Νεοφερμένος

Ο κανγκουρό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους/ες!!

Ήθελα να ρωτήσω απο που ακριβώς προκύπτει αυτό που λέει ο φίλος Guest εδώ:
Οτι αν δουλεψες πριν το μεταπτυχιακο ( πχ μισθωτή) και δηλωσες παραιτηση απο τη δουλεια πριν το μαστερ και εκανες εγγραφη στα μητρωα του ΟΑΕΔ, ξεκίνησες το μαστερ, και στη συνεχεια καταφερες να βρεις κατα τη διαρκεια του μαστερ δουλεια, αλλα για χ,ψ λογους παραιτηθηκες και απο εκει γιατι πχ δεν προλαβαινες, εχεις παλι το δικαιωμα να εγγραφεις στα μητρωα του οαεδ.

Δηλαδή είχες ενσημα πριν το μαστερ, που αποδεικνυονται με καρτελα ενσημων και ταυτοχρονα με τη δουλεια που επιασες κατα τη διαρκεια του μεταπτυχιακου, απεδειξες οτι ησουν ενεργη για εργασια. Εκεί ΚΑΤ'ΕΞΑΙΡΕΣΗ δικαιουσαι καρτα.

δλδ ότι πρέπει να έχεις πιάσει δουλειά και κατα τη διάρκεια του μεταπτυχιακού;;;;

Αυτό που βρήκα όπου έψαξα είναι ότι χρειάζεται να έχεις δουλέψει (δλδ να δείξεις ένσημα;;; ) πριν την εγγραφή σου ως άνεργος. Όπως φαίνεται στην πολύ χρήσιμη Αναλυτική απάντηση του ΟΑΕΔ το 2004 :

σφφδσ.PNG


Και η πιο πρόσφατη απάντηση απο τον ΟΑΕΔ της φίλης που έκανε το συγκεκριμένο Θέμα είναι η εξής:
Θα πρέπει δηλαδή να έχει ήδη εργασθεί και να έχει βρεθεί στη συνέχεια χωρίς εργασία. Αν από αυτή την κατάσταση είναι ξανά διαθέσιμος και αναζητεί ενεργά απασχόληση μπορεί να εγγραφεί κατ΄ εξαίρεση στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ

και αυτό υπάρχει αναρτημένο στην σελίδα του ΟΑΕΔ και σε πολλές σελίδες δημοσίων υπηρεσιών και μη.

Παρ'όλα αυτά, όντως είδα ξανά γραμμένο σε άλλο φόρουμ ότι πρέπει να έχεις ξεκινήσει να δουλεύεις και να απολυθείς κατα τη διάρκεια του μεταπτυχιακού, αλλά δεν καταλαβαίνω απο που προκύπτει (και γιατί).

Π.χ. αν εγώ έχω απολυθεί ή σταματήσει την εργασία οικιωθελώς το 2017, γραφτώ στον ΟΑΕΔ για δελτίο ανεργίας, και μετά ξεκινήσω μεταπτυχιακό, γιατί δεν ισχύει βάσει των παραπάνω;;;

Εκτός των άλλων είναι πολύ άδικο..

Σας ευχαριστώ πολύ!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top