Μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Έχουν αξία τα μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως; Ο μελλοντικός εργοδότης θα δώσει βάση στο ότι το πτυχίο έγινε μέσω distance learning κι όχι on campus; Έστω ότι τα εξ αποστάσεως προγράμματα δεν είναι τόσο αναγνωρισμένα, υπάρχει κάποια διαφορά αν το πανεπιστήμιο είναι μεγάλο και με διεθνή αναγνώριση;
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Έχουν αξία τα μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως; Ο μελλοντικός εργοδότης θα δώσει βάση στο ότι το πτυχίο έγινε μέσω distance learning κι όχι on campus; Έστω ότι τα εξ αποστάσεως προγράμματα δεν είναι τόσο αναγνωρισμένα, υπάρχει κάποια διαφορά αν το πανεπιστήμιο είναι μεγάλο και με διεθνή αναγνώριση;
Νομίζω ότι θα αξιολογήσει το πανεπιστήμιο που σου παρέχει τον τίτλο σπουδών σε συνδυασμό με το αντικείμενο του μεταπτυχιακού. Επίσης το "εξ αποστάσεως" έχει διάφορες έννοιες. Αν πας για ΠΜΣ από πανεπιστήμιο της Κύπρου, το κάνεις όντως 100% εξ αποστάσεως και δεν πατάς ποτέ on campus. Στα ελληνικά πανεπιστήμια, συνήθως η επιλογή για εξ αποστάσεως δίνεται σε κάποιους φοιτητές λόγω μεγάλης απόστασης από το πανεπιστήμιο υποδοχής, υπάρχουν όμως και άλλοι που το παρακολουθούν με φυσική παρουσία ούτως ή άλλως, και επίσης πρέπει όλοι να πηγαίνουν για εξεταστικές, σεμινάρια κλπ. Π.χ. αυτό που κάνω εγώ είναι έτσι. Οπότε στο τέλος στον τίτλο σπουδών σου δεν θα γράφει "εξ αποστάσεως" λογικά.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Αυτά που λέει η Ερινύς. Επίσης, πολλά πανεπιστήμια στην Ελλάδα, προσφέρουν σε ορισμένους τομείς, μαθήματα μόνο μία συγκεκριμένη ημέρα, κάθε μία ή κάθε δύο βδομάδες, για να μπορούν να παρακολουθούν τα άτομα που μένουν σε άλλες πόλεις. Γνωρίζω άτομα που έκαναν μεταπτυχιακά με αυτόν τον τρόπο. Φυσικά φεύγει ένα άλφα ποσό σε μετακίνηση/ΚΤΕΛ/βενζίνη, αλλά είναι κι αυτό μία λύση και δεν θα φανεί πουθενά ότι είναι εξ αποστάσεως.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Έπρεπε μάλλον να είχα κάνει πιο ξεκάθαρο στο πρώτο ποστ ότι μιλάω για μεταπτυχιακά σε πανεπιστήμια του εξωτερικού (γι' αυτό έβαλα το θέμα και στην αντίστοιχη κατηγορία). Η εξέταση των μαθημάτων γίνεται με εργασίες οπότε δεν θα χρειάζεται να ταξιδεύω μέχρι εκεί για αυτό τον σκοπό.
Ο ενδοιασμός μου έγκειται κυρίως στο ότι κάνοντας ένα μάστερ on campus ο φοιτητής έχει την δυνατότητα να δικτυωθεί με καθηγητές και πιθανούς recruiters εν αντιθέσει με ένα μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στο οποίο γίνονται όλα πίσω από μια οθόνη. Βέβαια το μεταπτυχιακό που με ενδιαφέρει παρέχει και ένα είδος πρακτικής είτε στον χώρο του ίδιου του πανεπιστημίου είτε αλλού στο εξωτερικό, δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει κάπου απλά είπα να το αναφέρω ως έξτρα πληροφορία :P
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Ο ενδοιασμός μου έγκειται κυρίως στο ότι κάνοντας ένα μάστερ on campus ο φοιτητής έχει την δυνατότητα να δικτυωθεί με καθηγητές και πιθανούς recruiters εν αντιθέσει με ένα μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στο οποίο γίνονται όλα πίσω από μια οθόνη. Βέβαια το μεταπτυχιακό που με ενδιαφέρει παρέχει και ένα είδος πρακτικής είτε στον χώρο του ίδιου του πανεπιστημίου είτε αλλού στο εξωτερικό, δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει κάπου απλά είπα να το αναφέρω ως έξτρα πληροφορία

Είναι θέμα το networking. Βέβαια, εφόσον θα κάνεις ούτως ή άλλως αυτή την πρακτική, θα είσαι σε θέση να δημιουργήσεις επαφές, και στην αγορά εργασίας και στην ακαδημία, οπότε αν θεωρείς ότι σε καλύπτει και σε επίπεδο μαθημάτων, reading lists κλπ, αν σε ενδιαφέρει πολύ και το θεωρητικό του κομμάτι, go ahead και καλή επιτυχία!:)
 

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
To μεταπτυχιακο που παρακολουθησα γινεται και εξ αποστασεως και είχε πρακτική ένα μήνα οπότε η εμπειρία μου ελπίζω να σου φανεί χρήσιμη. Εγώ ήμουν full time on campus student αλλά σε μερικά project δουλέψαμε με κάποιος φοιτητές εξ αποστάσεως μέσω skype. Tα άτομα αυτά ήταν ήδη στο χώρο χρόνια και απλά έκαναν το μεταπτυχιακό τους για περαιτέρω ανέληξη. Επίσης δουλεύοντας ήδη σε σχετικες επιχειρήσεις τους ήταν πολύ εύκολο να κάνουν την πρακτική τους. Δεν ξέρω αν έκαναν καν πρακτική κίολας.

Γνώμη μου αν κάνεις το μεταπτυχιακό για να μπείς σε κάποιο επαγγελματικό χώρο, καντο on campus. Θα σου ανοίξει πόρτες, θα έχεις 100% πρόσβαση στις παροχές του πανεπιστημίου, και μέσω πρακτικής θα κανεις networking το οποίο μπορεί και να οδηγήσει σε κάποια πρόταση για δουλεία. Μη σου πω ότι η όλη η ουσία του μεταπτυχιακού είναι η πρακτική εφόσον αποσκοπείς σε εύρεση εργασίας και όχι έρευνα κτλ. Τα μεταπτυχιακά σαν διπλώματα δεν λέν τίποτα στην σημερινή παγκόσμια αγορά εργασίας. Αυτό που μετράει είναι η εμπειρία για αυτό όσο πιο πρακτικό το μεταπτυχιακό σου τόσο καλύτερο για σένα. Τσέκαρε τα δίδακτα, μερικά πανεπιστήμια χρεώνουν διπλάσια δίδακτρα για online προγράμματα από ότι στα on campus οπότε το κόστος θα βγαίνει και ίδιο εν τέλει. Αν χρειαστείς και άλλες πληροφορίες στείλε μου πμ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top