Μαθηματικό vs Χημικό vs Φυσικό

κωσ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κωσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Καταρχάς ανοιγω νέο θέμα ..ίσως υπάρχει ήδη σχετικό.
λοιπόν έχω βγάλει περίπου 16600 μόρια από τεχνολογική.
και το δηλημα μου ποια από αυτές τις σχολές να δηλώσω ως πρωτη στο μηχανογραφικοκ.
βασικά μου αρέσει η χημεία και δεν νομίζω να μου είναι πρόβλημα ότι δεν ήμουν θετική αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι αρκετό...δηλαδή έχω ακούσει τα χειρότερα για αυτή τη σχολή από άποψη επαγκελματικης αποκατάστασης και από άποψη ότι δεν υπάρχουν πολλές επαγγελματικές επιλογές ......
μετά και το μαθηματικό και το φυσικό με ενδιαφέρουν αλλά νομίζω στην Αθήνα ότι είναι από τις πιο δύσκολες σχολές.θα ήθελα κάποιος να μου τΙ ΑΛΛΕΣ διεξόδους προσφέρουν αυτές οι σχολές εκτός από τα κλασικά καθηγητής. ακόμα δεν έχω αποφασίσει με ποια σειρά τις προτιμώ να τις βάλω στο μηχανογραφικό άιαν θα τις βάλω όλες.για αυτό θα ήθελα να μου πείτε Αν σπουδαζετε σε αυτές αν είστε ευχαριστημένοι καταρχάς,σε ποσά χρονια περίπου κάποιος την τελειώνει αλλά κυρίως τι επαγγελματική αποκατάσταση προσφέρουν και αν γνωρίζετε τι μεταπτυχιακά υπάρχουν μόλις καποις τελειώσει τη σχολή στο ίδιο το πανεπηστιμιο αλλά κυρίως σε αλλά.....
Έχω ψάξει σε ιστοσελίδες των σχολών αλλά πραγματικά χάνομαι ..είναι πολύ γενικά και ειδικά στο θέμα των επιλογών που προσφέρουν λαθως και στα μεταπτυχιακά που μπορεί κάποιος να κάνει δια έχω ακαταλαβει και πολλαα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
εγω δεν ξερω και πολλα πραγματα ωστε να σε συμβουλεψω καταλληλα.
ομως εχω καταλαβει κατι.δες τι σου αρεσει περισσοτερο απο αυτα τα 3 και αυτο να ακολουθησεις.μην πολυκοιτας για επαγγελματικη αποκατασταση γιατι σχεδον παντου ολα ρευστα ειναι τα πραγματα.
εχω παντως καταλαβει οτι μαθηματικο τελειωνουνε και οχι απλα μπαινουν οσοι εχουν τρελα(με την καλή εννοια)με τα μαθηματικα.οσοι θελουν να αφιερωσουν τη ζωη τους σε αυτο.το ιδιο ισχυει βεβαια και με τη φυσικη και λογικα το χημικο.
π.χ.μια φιλη μου ειναι στο τριτο ετος φυσικης.βγαινουμε εξω και σε καθε προταση που λεμε καπου θα βαλει και κατι της φυσικης.:Pδιαβαζει βιβλια περα απο αυτα του πανεπιστημιου γενικως βλεπεις οτι δεν της ταιριαζε τιποτα αλλο παρα μονο αυτο.
για μενα λοιπον μπες σε αυτην την διαδικασια και ισως βγαλεις χρησιμα συμπερασματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Το φυσικό πιστεύω έχει περισσότερες διεξόδους και καλύτερα μεταπτυχιακά!~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Απο θετικη επιστημη μην περιμενεις παντως να βγαλεις χρηματα.Οποια και να ειναι αυτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Απο θετικη επιστημη μην περιμενεις παντως να βγαλεις χρηματα.Οποια και να ειναι αυτη

Aνάλογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Το χημικό και το φυσικό πιστεύω ότι έχουν καλύτερο μέλλον από το μαθηματικό επειδή άνετα μπορείς να κάνεις ένα μεταπτυχιακό πάνω σε κάποιον τομέα όπως το περιβάλλον, η ενέργεια κτλπ που είναι θέματα άμεσου ενδιαφέροντος στο μέλλον. Όχι βέβαια ότι από το μαθηματικό δεν έχεις επιλογές, είναι η βασικότερη επιστήμη θα έλεγα και έχεις σχεδόν άπειρες επιλογές απλά είναι πολύ στοχευμένες και ειδικές (btw λατρεύω τα μαθηματικά και ψήνομαι για μαθηματικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωσ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κωσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Το φυσικό πιστεύω έχει περισσότερες διεξόδους και καλύτερα μεταπτυχιακά!~

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός?από ποια άποψη το λες αυτό σε σχέση με τις υπόλοιπες σχολές..τι μεταπτυχιακά προσφέρει και μετά ..Ξέρω ότι από φυσικό μετά μπορείς να γίνει εκτός από καθηγητής. Μετεωρολογος,να ασχοληθείς με την πυρινικη φυσική η κτι σχετικόΕ την ιατρική..πέρα από αυτά τι άλλες δυνατοτηες έχει κάποιος ειδικά σε επίπεδο μεταπτυχιακών με ενδιαφέρει να μαθωω...

(Kati άσχετο...αν στο φυσικό επιλέξεις τον τομέα ας πούμε της μετεωρολογιας. Μετά με το πτυχίο που έχεις πάρει έχεις τη δυνατότητα να εργαστείς ως καθηγητής στη δευτεροβάθμια????)

Το χημικό και το φυσικό πιστεύω ότι έχουν καλύτερο μέλλον από το μαθηματικό επειδή άνετα μπορείς να κάνεις ένα μεταπτυχιακό πάνω σε κάποιον τομέα όπως το περιβάλλον, η ενέργεια κτλπ που είναι θέματα άμεσου ενδιαφέροντος στο μέλλον. Όχι βέβαια ότι από το μαθηματικό δεν έχεις επιλογές, είναι η βασικότερη επιστήμη θα έλεγα και έχεις σχεδόν άπειρες επιλογές απλά είναι πολύ στοχευμένες και ειδικές (btw λατρεύω τα μαθηματικά και ψήνομαι για μαθηματικό)

Δεν ηερω αυτό το καιρό είμαι πολύ μπερδεμένη... Μπορείς να μου πει τι μεταπτυχιακά εννοείς έχεις κάτι συγκεκριμένο στο νου σου???Εγώ η αλήθεια πίστευα ότι το μαθηματικό προσφέρει πιο πολλά(οικονομικά,πληροφορική ) τρ δεν ξέρω..μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικός για αυτά που λες μπας και καταλάβω και εγώ καλύτερα. Και βοηθηθω να καταλήξω κάπου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός?από ποια άποψη το λες αυτό σε σχέση με τις υπόλοιπες σχολές..τι μεταπτυχιακά προσφέρει και μετά ..Ξέρω ότι από φυσικό μετά μπορείς να γίνει εκτός από καθηγητής. Μετεωρολογος,να ασχοληθείς με την πυρινικη φυσική η κτι σχετικόΕ την ιατρική..πέρα από αυτά τι άλλες δυνατοτηες έχει κάποιος ειδικά σε επίπεδο μεταπτυχιακών με ενδιαφέρει να μαθωω...

(Kati άσχετο...αν στο φυσικό επιλέξεις τον τομέα ας πούμε της μετεωρολογιας. Μετά με το πτυχίο που έχεις πάρει έχεις τη δυνατότητα να εργαστείς ως καθηγητής στη δευτεροβάθμια????)

Για δες λίγο αυτό

Βασικά μην το διαβάσεις όλο, δες απλά το spoiler. :P
Γ) Στο Δημόσιο και Ιδιωτικό Τομέα, ως:

• Ακτινοφυσικοί – Ραδιοφυσικοί

• Φυσικοί Ιατρικής – Υγειοφυσικής

• Πυρηνικοί Φυσικοί

• Φυσικοί Υψηλών Ενεργειών

• Θεωρητικοί Φυσικοί

• Φυσικοί Μετεωρολόγοι

• Φυσικοί Περιβάλλοντος

• Φυσικοί Ενέργειας

• Φυσικοί Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας

• Ηλεκτρονικοί Φυσικοί

• Φυσικοί Τηλεπικοινωνιών

• Φυσικοί Αυτοματισμών και Συστημάτων Ελέγχου

• Φυσικοί Επιστήμης και Τεχνολογίας Υλικών

• Αστροφυσικοί

• Γεωφυσικοί

• Βιοφυσικοί

• Μοριακοί και Ατομικοί Φυσικοί

καθώς και με αντικείμενα όπως:

• Υπολογιστική Φυσική

• Εφαρμογές της Φυσικής Στερεάς Κατάστασης

• Φυσική Απεικόνισης

• Ακτινοδιαγνωστική και Πυρηνική Ιατρική

• Παραγωγή, Διαχείριση ή / και εξοικονόμηση ενέργειας

• Εφαρμογές Ακουστικής

• Εφαρμογές Μικρο- και Νανοτεχνολογίας

• Ηλεκτρονική, Μικροηλεκτρονική και Νανοηλεκτρονική

• Εφαρμογές της επιστήμης των Σημάτων, των Συστημάτων και της Πληροφορίας

• Εφαρμογές Πολυμέσων

• Μικροκύματα και Μικροκυματικές Διατάξεις

• Φυσική της Ατμόσφαιρας

• Ωκεανογραφία

• Κλίμα και Κλιματικές μεταβολές

• Περιβαλλοντικές επιπτώσεις και προστασία περιβάλλοντος

• Μέθοδοι διδασκαλίας της Φυσικής

• Ιστορία και Φιλοσοφία των Φυσικών Επιστημών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα Μαθηματικό.Έχει πιο πολλές ευκαιρίες αφού μπορείς να κάνεις σε πολλούς κλάδου μεταπτυχιακό.Όπως οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα Μαθηματικό.Έχει πιο πολλές ευκαιρίες αφού μπορείς να κάνεις σε πολλούς κλάδου μεταπτυχιακό.Όπως οικονομικά.

Ποιοι είναι οι άλλοι κλάδοι; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Πληροφορική , Σύγχρονες Τεχνολογίες και την Οικονομία , φυσική , αστρονομία , μετεωρολογία. Πολλοί από μαθηματικό βρίσκουν δουλειά σε στατιστικές εταιρίες, τράπεζες ή ασχολούνται με την έρευνα και την εξέλιξη της επιστήμης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ρε Θάλεια άσε το παιδί να πάει φυσικό να μου αφήσει τη θεσ...ε να κάνει αυτό που θέλει εννοώ:P

Στο θέμα μας.Για μένα βάλε χημικό,μαθηματικό.Φυσικό δεν αξίζει μη βάλεις.


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ρε Θάλεια άσε το παιδί να πάει φυσικό να μου αφήσει τη θεσ...ε να κάνει αυτό που θέλει εννοώ:P

Στο θέμα μας.Για μένα βάλε χημικό,μαθηματικό.Φυσικό δεν αξίζει μη βάλεις.


:P

Πρέπει να σταματήσει αυτό το αστείο. :P
ΧΑΧΑΧΑΧΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωσ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κωσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Ρε από άποψη εύρεσης εργασίας ποια από τις δύο σχολές μαθηματικό ή φυσικό είναι η καλύτερη?ακόμα ποια από τις δύο είναι ποιο δύσκολη το ξέρω ότι είναι διαφορετικές και είναι υποκειμενικό να απαντήσει κανείς σε αυτό αλλά θα πρέπει να υπάρχει μια απάντηση... Ακόμα είναι εφικτο κάποιος πχ στο μαθηματικό που ποτέ δεν είχε αυτό το τρελό κόλλημα με τα μαθηματικά να τελειώσει τη σχολή στα χρονιΑ της με ένα καλό βαθΜΟ δηλ. Πάνω από 7:5 _8???


πραγματικά χρειάζομαι πολύ άμεσα απάντηση βοηθήστε!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ρε από άποψη εύρεσης εργασίας ποια από τις δύο σχολές μαθηματικό ή φυσικό είναι η καλύτερη?ακόμα ποια από τις δύο είναι ποιο δύσκολη το ξέρω ότι είναι διαφορετικές και είναι υποκειμενικό να απαντήσει κανείς σε αυτό αλλά θα πρέπει να υπάρχει μια απάντηση... Ακόμα είναι εφικτο κάποιος πχ στο μαθηματικό που ποτέ δεν είχε αυτό το τρελό κόλλημα με τα μαθηματικά να τελειώσει τη σχολή στα χρονιΑ της με ένα καλό βαθΜΟ δηλ. Πάνω από 7:5 _8???
1) Μην ψάχνεις για επαγγελματικές αποκαταστάσεις. Αυτά που ισχύουν σήμερα, δεν θα ισχύουν όταν θα ψάχνεις για δουλειά.
2) Όλες οι σχολές είναι εύκολες αν σου αρέσει αυτό που κάνεις και φυσικά αν στρωθείς στο διάβασμα.
3) Γι αυτό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Εγώ θα σου πρότεινα Μαθηματικό.Έχει πιο πολλές ευκαιρίες αφού μπορείς να κάνεις σε πολλούς κλάδου μεταπτυχιακό.Όπως οικονομικά.

βασικο πτυχιο φυσικης εχει ο παπαδημος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
βασικο πτυχιο φυσικης εχει ο παπαδημος
Σπούδασε Φυσικές Επιστήμες στο Μ.Ι.Τ. (και όχι στο πανεπιστήμιο Κρήτης) απ' όπου αποφοίτησε το 1970, ολοκλήρωσε μεταπτυχιακές σπουδές ως ηλεκτρολόγος μηχανικός (1972) και πραγματοποίησε διδακτορικό στα οικονομικά (1978 ).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Καλο πάντως ειναι να σταθμισετε τα υπέρ και τα κατα, και κυρίως τα ενδιαφέροντα σας, γιατί μετα θα χτυπάτε το κεφάλι σας... Και επίσης μην κοιτάτε να πάτε στην και καλα ανώτερη σχολη... Πάνω απο όλα τα όνειρα σας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

photon

Νεοφερμένος

Ο photon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
ολοκλήρωσε μεταπτυχιακές σπουδές ως ηλεκτρολόγος μηχανικός

ΗΜΜΥ alert!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αν ήταν εδώ ο Chris1993 θα μας έβαζε quote το τελευταίο:
... και πραγματοποίησε διδακτορικό στα οικονομικά
Έλεος με τα θέματα του στυλ "ποιος την έχει πιο μεγάλη" ! ! !

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top