Μίσος και απέχθεια για τα μαθηματικά (sos)

melmel

Νεοφερμένος

Η melmel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Οικονομικά + μίσος για τα μαθ + πανελλήνιες σύντομα = είμαι τελειωμένη

Κάθε φορά που πρέπει να διαβάσω μαθηματικά είμαι σε μια άρνηση και εν τέλει δεν διαβάζω τίποτα ουσιαστικό...
Ίσως απλά δεν το έχω οργανώσει καλά; Μπορεί, αλλά ο όγκος της θεωρίας και των ασκήσεων μου φαίνεται τόσο μεγάλος που από τον πανικό μου δεν κάνω τίποτα. Πλας ότι νιώθω πως χάνω τον χρόνο μου αντί πχ να διαβάζω αοθ που ειναι σιγουράκι...

Πείτε κανα τιπ , ίσως τίποτα καλές ασκήσεις να λύσω απο κάποιο σαιτ δεν ξέρω
δις ιζ ε κράι φορ χελπ:dizzy2:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,275 μηνύματα.
Οικονομικά + μίσος για τα μαθ + πανελλήνιες σύντομα = είμαι τελειωμένη

Κάθε φορά που πρέπει να διαβάσω μαθηματικά είμαι σε μια άρνηση και εν τέλει δεν διαβάζω τίποτα ουσιαστικό...
Ίσως απλά δεν το έχω οργανώσει καλά; Μπορεί, αλλά ο όγκος της θεωρίας και των ασκήσεων μου φαίνεται τόσο μεγάλος που από τον πανικό μου δεν κάνω τίποτα. Πλας ότι νιώθω πως χάνω τον χρόνο μου αντί πχ να διαβάζω αοθ που ειναι σιγουράκι...

Πείτε κανα τιπ , ίσως τίποτα καλές ασκήσεις να λύσω απο κάποιο σαιτ δεν ξέρω
δις ιζ ε κράι φορ χελπ:dizzy2:
Το έχω περιγράψει και παλιότερα αυτό το πρόβλημα. Είναι συχνό.
Δεν ξέρω σε τι επίπεδο είσαι, ούτε τι μπορείς να καταφέρεις με το χρονικό περιθώριο που έχεις, αλλά τα καλά νέα είναι οτι φαίνεται πως έχει πάρα πολύ καλή αντίληψη. Στο πρακτικό σκέλος το πρόβλημα σου είναι πραγματικά οτι δεν κάνεις καλή οργάνωση του υλικού προς διάβασμα/εξάσκηση. Εαν πηγαίνεις εντελώς yolo, το αποτέλεσμα συνήθως δεν είναι καλό. Στο ψυχολογικό σκέλος, το πρόβλημα έχει να κάνει με το οτι σκέφτεσαι το σύνολο, τον όγκο, και κλατάρεις, όπως είναι φυσιολογικό εννοείται.

Οργάνωσε την ύλη, το πότε θα κάνεις τι και πότε. Και κυρίως ένα βήμα την φορά. Μην μπουχτίζεις τον εγκέφαλο σου με το τι πρέπει να βγει γενικά και αόριστα, αλλά με το τι πρέπει να βγάλεις σήμερα βάσει του προγράμματος που θα προκύψει απο την οργάνωση της ύλης.

Πιστεύω πως εαν τα ακολουθήσεις, θα τα πας μια χαρά.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Οικονομικά + μίσος για τα μαθ + πανελλήνιες σύντομα = είμαι τελειωμένη

Κάθε φορά που πρέπει να διαβάσω μαθηματικά είμαι σε μια άρνηση και εν τέλει δεν διαβάζω τίποτα ουσιαστικό...
Ίσως απλά δεν το έχω οργανώσει καλά; Μπορεί, αλλά ο όγκος της θεωρίας και των ασκήσεων μου φαίνεται τόσο μεγάλος που από τον πανικό μου δεν κάνω τίποτα. Πλας ότι νιώθω πως χάνω τον χρόνο μου αντί πχ να διαβάζω αοθ που ειναι σιγουράκι...

Πείτε κανα τιπ , ίσως τίποτα καλές ασκήσεις να λύσω απο κάποιο σαιτ δεν ξέρω
δις ιζ ε κράι φορ χελπ:dizzy2:
ε και τι προβλημα εχεις ... ?τα μαθηματικα εχουν παρει διαζυγιο απο τα οικομομικα εξ υπαρχής...γραψε στα αλλα καλα και οκ εισαι.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
τα μαθηματικα εχουν παρει διαζυγιο απο τα οικομομικα εξ υπαρχής...
Μπα! Από πότε; Ίσα - ίσα τα Οικονομικά με τα Μαθηματικά βρίσκονται σε σφιχτό αγκάλιασμα αγάπης.

Money Business GIF by JustStartInvesting
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Μπα! Από πότε; Ίσα - ίσα τα Οικονομικά με τα Μαθηματικά βρίσκονται σε σφιχτό αγκάλιασμα αγάπης.

Money Business GIF by JustStartInvesting
Ναι ε ..απο ποτε τα μαθηματικα σου χωνονται στην τσεπη να στα παρουν ...
οι μαθηματικοι ειναι τιμιοι ανθρωποι.
Αλλωστε οι οικονομικες σχολες εχουν γυρισει την πλατη στα κλασικά μαθηματικα και εχουν ιδρυσει νεα ομαδα μαθηματικων ..μαθηματικα για οικονομικους τα λενε.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Μαθηματικά για Οικονομικούς με ύλη: λίγη Γραμμική, λίγος Απειροστικός Λογισμός και δώρο ένα αναψυκτικό. :P

Γενικά με τo Πανεπιστημιακό τέχνασμα Μαθηματικά για άλλους επιστήμονες (Οικονομολόγους, Χημικούς, Βιολόγους, Γεωλόγους κτλ) έχουν δημιουργηθεί Πανεπιστημιακές θέσεις εργασίας αλλά και μέσω αυτών, τα Μαθηματικά παραμένουν ενεργά ως προς την εφαρμοσμένη τους μορφή. Δεν νομίζω ότι η Μαθηματική επιστήμη θα παρέμενε ενεργή μόνο μέσω του Μαθηματικού Τμήματος εφόσον και όταν αυτή αντιμετωπίζεται μόνο στη "δογματική" της μορφή αλλά και στην ιδεοληπτική άρνηση ορισμένων Μαθηματικών ταλέντων να κατανοήσουν την εποχή στην οποία ζουν.
 

melmel

Νεοφερμένος

Η melmel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το έχω περιγράψει και παλιότερα αυτό το πρόβλημα. Είναι συχνό.
Δεν ξέρω σε τι επίπεδο είσαι, ούτε τι μπορείς να καταφέρεις με το χρονικό περιθώριο που έχεις, αλλά τα καλά νέα είναι οτι φαίνεται πως έχει πάρα πολύ καλή αντίληψη. Στο πρακτικό σκέλος το πρόβλημα σου είναι πραγματικά οτι δεν κάνεις καλή οργάνωση του υλικού προς διάβασμα/εξάσκηση. Εαν πηγαίνεις εντελώς yolo, το αποτέλεσμα συνήθως δεν είναι καλό. Στο ψυχολογικό σκέλος, το πρόβλημα έχει να κάνει με το οτι σκέφτεσαι το σύνολο, τον όγκο, και κλατάρεις, όπως είναι φυσιολογικό εννοείται.

Οργάνωσε την ύλη, το πότε θα κάνεις τι και πότε. Και κυρίως ένα βήμα την φορά. Μην μπουχτίζεις τον εγκέφαλο σου με το τι πρέπει να βγει γενικά και αόριστα, αλλά με το τι πρέπει να βγάλεις σήμερα βάσει του προγράμματος που θα προκύψει απο την οργάνωση της ύλης.

Πιστεύω πως εαν τα ακολουθήσεις, θα τα πας μια χαρά.

Ευχαριστώ για τη συμβουλή!
Θεωρω πως το έχω υπέρ μεγενθύνει στο μυαλό μου χωρίς λόγο.Μεθοδικότητα και συστηματικότητα θέλει και ολα καλα θα πάνε.
Στο κατω κατω δεν στοχεύω και για 20
 

Lifelong Learner

Νεοφερμένος

Ο Lifelong Learner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Kαλησπέρα,
Κατ'αρχάς ,με αντικειμενική θέαση των πραγμάτων,κανείς δεν είναι τελειωμένος επειδή δεν προετοίμασε καλά ένα μάθημα.Ακόμη και αν η έκβαση των πραγμάτων είναι τέτοια ,μετά τις εξετάσεις,που δεν θα σε καθιστά ικανοποιημένη ,δεν χάθηκε ο κοσμος.Έχεις παρα πολλές επιλογές.Τώρα στο προκείμενο ,κατά τη γνώμη μου,με δεδομένο το χρόνο που έχεις ,μεχρι τα τέλη Μαϊου ,μια χαρά μπορείς να φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο στα μαθηματικά και να διατηρήσεις σε ένα καλό επίπεδο ,τα μαθήματα στα οποία είσαι καλά προετοιμασμένη.Εξάλλου,οι περισσότεροι αυτό το διάστημα ,δεν πάτε σχολείο και έχετε πολύ χρόνο.
Τώρα ,σε ό,τι αφορά το κινητρο να διαβάσεις.Το κίνητρο ,λένε οι ειδικοί ψυχικής υγείας δεν εμφανίζεται πριν απο κάποια δραστηριότητα ,ειδικά πριν απο κάποια δυσάρεστη ,αλλά εμφανίζεται ,αφού ξεκινήσεις τη δραστηριότητα.Ξεκινα ,με μικρά βήματα και μεγάλωσε τα άμεσα,για να μην σου πάρει πολύ χρόνο να αρχίσεις να διαβάζεις πολλές ώρες.Ξεκινα διαβάζοντας μια ώρα και σε μικρό διάστημα ,προσάυξησέ την.Οργάνωσε την ύλη και ξεκίνα το διάβσμα απο το κομμάτι που δεν ξέρεις καλά.Δυστυχώς ,στα μαθήματα των πανελληνίων εξεταζονται όλα τα εντός ύλης κεφάλαια.Οργάνωσε την ύλη και ξεκίνα.Επίσης,κάθε φορά που είναι να πάθεις κρίση,να σκέφτεσαι "τώρα με ωφελεί να κλαίγομαι και να ξεσπάω έτσι;Μήπως το να επκεντρωθώ στο διάβασμα ,θα είναι πιο επωφελές;"Και φαντάζομαι ότι όποιος διερωτάται κατά αυτό τον τρόπο ,θα αποφασίσει να ασχοληθεί με το διάβασμα.Θα μπορούσες επίσης ,να κάνεις ένα περίπατο ,σύντομο ,ώστε να μην αποστπαστείς πολύ απο τη μελέτη,κάθε φορά που αισθάνεσαι ότι αναποφευκτα θα ξεσπάσεις.Κάνε ένα τεταρτο μια βολτα.Το κυριότερο ίναι να διαθέσεις αρκετές ώρες και εγώ πιστεύω οτι θα έρθει ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα.
Καλή επιτυχία .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top