Λάθος επιλογή τομέα

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Αν πάλι θέλεις μαγειρική τότε ίσως καλήτερα να πας σε αλλο ΕΠΑΛ αν υπάρχει η δυνατότητα και να ακολουθήσεις την ειδικότητα που σε ενδιαφέρει.
Δεν υπαρχει ειδικοτητα μαγειρικης ή σεφ σε ΕΠΑΛ! Αυτες οι ειδικοτητες υπαρχουν μονο σε ΙΕΚ.
 

mhtsos-4

Νεοφερμένος

Ο mhtsos-4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Λάθος επιλογή επαγγέλματος=Λάθος τομέα..Δεν λέω σαν τομέας είναι καλός και στο Α’ τετράμηνο ασχολήθηκα αρκετά,αλλά πια είμαι σε μια φάση που δεν θέλω καν να ασχοληθώ υπάρχει εκδοχή αν καταφέρω και περάσω φέτος να είμαι στο ίδιο τμήμα με παιδιά που θα διαλέξουν διαφορετική ειδικότητα από εμένα(αυτό θ γίνει γιατί είμαστε μονάχα 3 παιδιά που θελουμε την 2η ειδικότητα και δεν πιστεύω πως θα φτιαχτεί τμήμα μονάχα για τόσα).Αφού λοιπόν δεν θα καταφέρω να πάω στο επάγγελμα του μάγειρα που είχα επιλέξει μέσω γεωπονίας,ποιος ο λόγος λοιπόν να συνεχίζω και να προσπαθώ όσο το δυνατόν να είμαι καλός;.

ΥΓ:Κατάλαβα ότι αυτό που θέλω να κάνω είναι να είμαι εκπαιδευτικός νομικών-πολιτικών επιστημών είμαι περισσότερο θεωρητικής,και ο μόνος τρόπος που ίσως θα το καταφέρω θα ήταν να δωσω πανελλήνιες να τελειώσω μια σχολή και ύστερα να δωσω κατατακτήριες για πτυχίο νομικής.Η μια λάθος επιλογή μετά την άλλη με έκανε να υστερώ πια σε αυτό που με τραβάει σαν μαγνήτης,ένα πράγμα που δεν με κουράζει και μπορώ να μιλάω για αυτό (το σχολείο και η εκπαίδευση),ένα άπιαστο όνειρο πια 🙂🙂
φίλε μου σε καταλαβαίνω καθώς έχω και εγώ παρόμοια εμπειρία. την χρονιά που διανύουμε φοιτώ στην α λυκείου του επαλ αλλά από ότι κατάλαβα δεν με συγκινούν τα οικονομικά και τα μαθηματικά σαν μαθήματα. Με αρκετό ψάξιμο σε σχολές και προγράμματα σπουδών καθώς και βίντεο φόρουμ κλπ. κατάλαβα πως με ελκύουν περισσότερο τα θεωρητικά και τώρα θέλω να περάσω η πολιτικό ή νομική. Παρόλα αυτά δεν θα χάσω χρονιά και του χρόνου θα συνεχίσω σε γενικό με στόχο να πετύχω τα όνειρα μου . πολλοί στάθηκαν αρνητικοί σε αυτό φίλοι συγγενείς κλπ. αλλά εγώ άκουσα στην τελική τον εαυτό μου . Να σημειώσω πως πέρυσι είχα υιοθετήσει ένα κακό τρόπο διαβάσματος και γενικότερα βαριόμουν να διαβάζω για το σχολείο και αύτο με ώθησε να πάω εξαρχής επαλ . Συμπέρασμα... κάνε αυτό που θέλεις εσύ και μην συμβιβάζεσαι.
 

Mpthan

Νεοφερμένος

Ο Mpthan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
φίλε μου σε καταλαβαίνω καθώς έχω και εγώ παρόμοια εμπειρία. την χρονιά που διανύουμε φοιτώ στην α λυκείου του επαλ αλλά από ότι κατάλαβα δεν με συγκινούν τα οικονομικά και τα μαθηματικά σαν μαθήματα. Με αρκετό ψάξιμο σε σχολές και προγράμματα σπουδών καθώς και βίντεο φόρουμ κλπ. κατάλαβα πως με ελκύουν περισσότερο τα θεωρητικά και τώρα θέλω να περάσω η πολιτικό ή νομική. Παρόλα αυτά δεν θα χάσω χρονιά και του χρόνου θα συνεχίσω σε γενικό με στόχο να πετύχω τα όνειρα μου . πολλοί στάθηκαν αρνητικοί σε αυτό φίλοι συγγενείς κλπ. αλλά εγώ άκουσα στην τελική τον εαυτό μου . Να σημειώσω πως πέρυσι είχα υιοθετήσει ένα κακό τρόπο διαβάσματος και γενικότερα βαριόμουν να διαβάζω για το σχολείο και αύτο με ώθησε να πάω εξαρχής επαλ . Συμπέρασμα... κάνε αυτό που θέλεις εσύ και μην συμβιβάζεσαι.
Να είσαι καλά,εύχομαι να πετύχεις αυτό που πραγματικά θέλεις και να έχεις επιτυχία σε αυτό.Μονάχα να γνωρίζεις ότι θα ρίξεις το διάβασμα της ζωής σου στο ΓΕΛ(θα μου πεις στο ΕΠΑ.Λ. δεν χρειαζόταν;)όχι και τα δύο θέλουν το διάβασμα τους,όποιον τομέα και αν διαλέξεις και οποία κατεύθυνση και αν πάρεις στο ΓΕΛ.Όπως ακριβώς το λες έχω πάρει τις αποφάσεις μου και δεν με νοιάζει αν χάσω και 1-2 χρόνια παραπάνω καλύτερα να χάσω αυτά παρα όλα τα υπόλοιπα με το να είμαι κάπου που τελικά το αντικείμενο που επέλεξα να μην με ικανοποιεί και απλώς να με «βασανίζει».Τουλάχιστον εσύ δεν χάνεις και κάποια χρονιά και αυτό είναι θετικό στην όλη υπόθεση βάλε τα δυνατά σου και πήγαινε με «τσαμπουκά»😃!!!.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top