ΛΟΧΡΗ vs Οικονομικό (ΟΠΑ)

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Ο.Π.Α. (Αθήνα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Παίδες καλημέρα, από την προηγούμενη εβδομάδα έχω αρχίσει να συμπληρώνω το μηχανογραφικό και ενώ αρχικά στόχευα για οικονομικής επιστήμης όπα τελικά διαπίστωσα πως πιθανότατα πιάνω και το ΛΟΧΡΗ. Μετά από λίγο ψάξιμο διαπίστωσα πως το ΛΟΧΡΗ είναι πιο 'κοντα' στην αγορά εργασίας ενώ στο οικονομικό κρίνεται απαραίτητο μεταπτυχιακό.

Προβληματίζομαι διότι ναι μεν δεν ξέρω ποιο κλάδο της οικονομίας θα ακολουθήσω, άρα το οικονομικό θα ήταν η σωστη επιλογή, αλλά δεν ξέρω αν θα έχω διάθεση και χρήμα για το απαραίτητο, οπως λέγεται, μεταπτυχιακό μετά. Από την άλλη το ΛΟΧΡΗ ακούγεται πως έχει πολύ καλή.απορροφηση και δεν χρειάζεται κάποιο μεταπτυχιακό. Όμως φοβάμαι την υπερβολική εξειδίκευση του τμήματος. Επίσης με ενδιαφέρει και η προοπτική του εξωτερικού, οπότε ανησυχώ μήπως το ΛΟΧΡΗ είναι πολύ κοντά στα ελληνικά δεδομένα και κατά συνέπεια πιο ανίσχυρο από το οικονομικό στο εξωτερικό.

Γνώμες;:redface:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλήμερα Άγγελε!

Όπως τα περιέγραψες είναι σε γενικές γραμμές τα πράγματα, σχετικά με τα δύο αυτά πτυχία. Το μεν Οικονομικό τμήμα είναι πιο γενικό, δίνει μία δυνατή, γερή βάση πάνω στην οποία θα χτίσεις κάτι άλλο με το κατάλληλο μεταπτυχιακό, μιας και το πτυχίο από μόνο του δεν είναι επαρκές προσόν για ανταγωνιστική θέση εργασίας. Το δε τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής παρέχει θα λέγαμε εξειδίκευση στη Λογιστική και μπορεί να σταθεί και μόνο του στην αγορά εργασίας. Βέβαια, αξίζει να αναφέρω ότι και στην περίπτωση του τμήματος ΛοΧρη, το μεταπτυχιακό είναι σημαντικότατο εφόδιο. Δεν σημαίνει, δηλαδή, πως κατοχυρώνοντας ένα πτυχίο από το εν λόγω τμήμα είσαι πλήρως καλυμμένος.

Γενικά, μπορεί να προτείνω το ΛοΧρη ως επιλογή, ωστόσο το Οικονομικό με μεταπτυχιακό στους προαναφερθέντες τομείς είναι δυνατό εκπαιδευτικό προσόν. Επειδή, διαρκώς, εδώ προτείνουμε 2-3 τμήματα από τον τομέα των Οικονομικών, δεν σημαίνει ότι τα άλλα δεν αξίζουν. Απλώς, ίσως, να είναι πιο εύκολα στην εύρεση εργασίας χωρίς επιπρόσθετες μορφωτικές κινήσεις (δηλαδή μεταπτυχιακό).

Αν δεν γνωρίζεις με ποιον κλάδο θέλεις να ασχοληθείς, και σού αρέσουν λίγο από όλα ή από αρκετά, προτίμησε το Οικονομικό, ωστόσο να ξέρεις ότι χρειάζεται μεταπτυχιακό δίπλωμα.
 

manos1234567

Νεοφερμένος

Ο manos1234567 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
καλα παιδια calm.....στην ελλαδα ειστε.....οποιος ειναι σιγουρος οτι θελει abroad αλλαζει
 

Antonio

Νεοφερμένος

Ο Antonio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Κάτι άσχετο με τη σύγκριση λοχρη-οικ, αλλά σχετικό με το ΟΠΑ. Ενας γνωστός μου που μάλλον θα δηλώσει οικονομικό οπα αναρωτιέται αν τα αγγλικά του τμήματος είναι ιδιαιτέρως απαιτητικά( έχει πτυχίο επιπέδου lower). Γνωρίζετε κάτι για αυτό?
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Κάτι άσχετο με τη σύγκριση λοχρη-οικ, αλλά σχετικό με το ΟΠΑ. Ενας γνωστός μου που μάλλον θα δηλώσει οικονομικό οπα αναρωτιέται αν τα αγγλικά του τμήματος είναι ιδιαιτέρως απαιτητικά( έχει πτυχίο επιπέδου lower). Γνωρίζετε κάτι για αυτό?
Της πλάκας είναι τα αγγλικά και με πολυ εύκολη εξέταση.
Δυστυχώς δεν μετράνε στον μ.ο.
Και με β2 δεν νομίζω να αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα
 

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Ο.Π.Α. (Αθήνα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Κάποια γνώμη ακόμα;:redface:
 

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
γνωριζει καποιος ποια ειναι η διαφορα του τμηματος διεθνων και ευρωπαικων οικονομικων σπουδων οπα απο τα υπολοιπα τμηματα οικονομικων παπει οπα κτλ?
 
Top