hlianaser

Νεοφερμένος

Η hlianaser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αν μπορείς να σπουδάσεις κάπου άλλου πιο οικονομικά γιατί όχι.


Ιατρική σίγουρα αξίζει να σπουδάσει κάποιος πάντως στην Κύπρο και να δώσει 120.000€ σε δίδακτρα σε βάθος 6ετιας, και αυτό το ποσό το κάνει απόσβεση σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Φυσιοθεραπεία πάλι είναι καλή επιλογή αλλά για την Κύπρο, όπου έχει καλή αποκατάσταση.

Οι σπουδές είναι επένδυση χρημάτων πολύ μεγάλη. Για την Ελλάδα αν σκέφτεσαι να γυρίσεις, αναζήτησε οικονομικότερες λύσεις από την Κύπρο, αν σε απασχολεί το οικονομικό.
Με απασχόλει περισσότερο το οικονομικό γιατί σκέφτομαι ότι πρέπει να έχω ένα μπατζετ για τα πρώτα ενοίκια να πιάσω και μια δουλειά κι να σπουδάζω ταυτόχρονα που είναι μεγάλη πίεση όχι ότι δεν το κάνω και τώρα … διότι κάνω πρακτική αλλά εργάζομαι και άλλου … απλά θέλω ένα καλό πτυχίο π να μου αρέσει η ιδιόκτητα και να έχει προοπτικές
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με απασχόλει περισσότερο το οικονομικό γιατί σκέφτομαι ότι πρέπει να έχω ένα μπατζετ για τα πρώτα ενοίκια να πιάσω και μια δουλειά κι να σπουδάζω ταυτόχρονα που είναι μεγάλη πίεση όχι ότι δεν το κάνω και τώρα … διότι κάνω πρακτική αλλά εργάζομαι και άλλου … απλά θέλω ένα καλό πτυχίο π να μου αρέσει η ιδιόκτητα και να έχει προοπτικές
εγω θα σου προτεινα να προσπαθησεις να δωσεις κατατακτηριες ( αν εχεις τελειωσει ιεκ η κεραμεως εχει περασει ρυθμιση να δινουν οι του ιεκ και κατατακτηρεις) για τη σχολη που θελεις στο πανεπιστημιο και επιπλεον, αν δεν γινεται αυτο να ξαναδωσεις πανελληνιες. Ξερω ειναι ψυχοφθορο αλλα αν το μπατζετ δεν επαρκει για Κυπρο, τι αλλη επιλογη υπαρχει για να πετυχεις το στοχο σου
 

hlianaser

Νεοφερμένος

Η hlianaser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Θέλει αρκτεο
Με λένε Ηλιανα ευχαριστώ πολύ για την ενημερώσω αν ισχύει για την έκπτωση τν διδάκτρων μετράει αν δουλεύω και παράλληλα … ίσως σκεφτώ και για plan b σε εξωτερικό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ίσως το εξωτερικό να είναι καλύτερ
Δεν αντέχω
εγω θα σου προτεινα να προσπαθησεις να δωσεις κατατακτηριες ( αν εχεις τελειωσει ιεκ η κεραμεως εχει περασει ρυθμιση να δινουν οι του ιεκ και κατατακτηρεις) για τη σχολη που θελεις στο πανεπιστημιο και επιπλεον, αν δεν γινεται αυτο να ξαναδωσεις πανελληνιες. Ξερω ειναι ψυχοφθορο αλλα αν το μπατζετ δεν επαρκει για Κυπρο, τι αλλη επιλογη υπαρχει για να πετυχεις το στοχο σου
εγω θα σου προτεινα να προσπαθησεις να δωσεις κατατακτηριες ( αν εχεις τελειωσει ιεκ η κεραμεως εχει περασει ρυθμιση να δινουν οι του ιεκ και κατατακτηρεις) για τη σχολη που θελεις στο πανεπιστημιο και επιπλεον, αν δεν γινεται αυτο να ξαναδωσεις πανελληνιες. Ξερω ειναι ψυχοφθορο αλλα αν το μπατζετ δεν επαρκει για Κυπρο, τι αλλη επιλογη υπαρχει για να πετυχεις το στοχο σου
Δεν αντέχω ούτε στην σκέψη να πω την αλήθεια να το ξανά κάνω … θα στείλω μαιλ να ρωτήσω αν δίνει κάποια στήριξη το κράτος με τα δίδακτρα αλλιώς θα δω για εξωτερικό π έχει και φοιτητικά δάνεια
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θέλει αρκτεο

Δεν αντέχω


Δεν αντέχω ούτε στην σκέψη να πω την αλήθεια να το ξανά κάνω … θα στείλω μαιλ να ρωτήσω αν δίνει κάποια στήριξη το κράτος με τα δίδακτρα αλλιώς θα δω για εξωτερικό π έχει και φοιτητικά δάνεια
ναι ψαξε το ετσι. Παντως η Αγγλια δεν δινει φοιτητικα δανεια πλεον λογω μπρεξιτ
 

hlianaser

Νεοφερμένος

Η hlianaser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ξέρω πφφφ ήταν ότι καλύτερο η Αγγλία μετά πάει Ολλανδία
μια χαρα ειναι η Ολλανδια. Εγω που βλεπω σε τιμες μαστερ, εχει μια χαρα τιμες.

Προχτες που ειδα ενα φιλο δικηγορο στο δρομο, εκανε εκει μεταπτυχιακο εδωσε μονο 2000 ευρω για 1 χρονο στα διδακτρα και ηθελε το μηνα μου ειπε 1000-1200 ευρω. Βεβαια εξαρταται τη περιοχη της Ολλανδιας. ψαξτο για εκει. Εγω στη θεση σου θα εκανα ενα googlarisma τις χωρες που εχουν τις καλυτερες σχολες φυσικοθεραπειας και μετα θα το ερευνουσα περισσοτερο με βαση το μπατζετ
 

hlianaser

Νεοφερμένος

Η hlianaser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
μια χαρα ειναι η Ολλανδια. Εγω που βλεπω σε τιμες μαστερ, εχει μια χαρα τιμες.

Προχτες που ειδα ενα φιλο δικηγορο στο δρομο, εκανε εκει μεταπτυχιακο εδωσε μονο 2000 ευρω για 1 χρονο στα διδακτρα και ηθελε το μηνα μου ειπε 1000-1200 ευρω. Βεβαια εξαρταται τη περιοχη της Ολλανδιας. ψαξτο για εκει. Εγω στη θεση σου θα εκανα ενα googlarisma τις χωρες που εχουν τις καλυτερες σχολες φυσικοθεραπειας και μετα θα το ερευνουσα περισσοτερο με βαση το μπατζετ
Κάτι τέτοιο θα κάνω αυτό είναι το plan b μου και μέχρι τότε θα μαζεύω λεφτά και να πάρω και το πτυχίο των αγγλικών γτ χωρίς αυτά δεν πάω πουθενά
 

KGGS

Νεοφερμένος

Η KGGS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Άρα έχουμε και λέμε

Δίδακτρα με πλάνο 4ετίας: 40000 ευρώ

Έξοδα με πλάνο 4ετίας: 24000 ευρω το χρονο χ 4 χρόνια=96000 ευρώ

ΣΥΝΟΛΟ: 136000 ΕΥΡΩ

Δηλαδή ένα ποσό που θα μπορουσες αγαπητε TS να το διαθεσεις για μια αλλη χωρα που θα σου εβγαινε πολυ φθηνότερα ( πχ Ολλανδία) ή μεσω κατατακτηριων - πανελληνιων στην Ελλαδα.

Μιλαμε για ενα τρομερο ποσο που με αυτα τα λεφτα σημερα παιρνεις δυο σπιτια. Μη τρελαθουμε κιολας
Νομίζω ότι είναι λίγο φουσκωμένα τα ποσά. Εγώ τελείωσα Φαρμακευτική , τώρα κάνω πρακτική στην Ελλάδα με Erasmus και το συνολικό κόστος ήταν περίπου 65000 ευρώ. Αφαίρεσε περίπου 25000 ευρώ το λιγότερο που θα χάλαγες για σπουδές στην Ελλάδα , προκύπτουν περίπου 40000 ευρώ παραπάνω για 4 χρόνια σπουδών στην Κύπρο. Η ποιότητα ζωής όμως στην Κύπρο σε σχέση με την Ελλάδα , είναι η μέρα με τη νύχτα. Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο για μια σχολή όπως της Φαρμακευτικής.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω ότι είναι λίγο φουσκωμένα τα ποσά. Εγώ τελείωσα Φαρμακευτική , τώρα κάνω πρακτική στην Ελλάδα με Erasmus και το συνολικό κόστος ήταν περίπου 65000 ευρώ. Αφαίρεσε περίπου 25000 ευρώ το λιγότερο που θα χάλαγες για σπουδές στην Ελλάδα , προκύπτουν περίπου 40000 ευρώ παραπάνω για 4 χρόνια σπουδών στην Κύπρο. Η ποιότητα ζωής όμως στην Κύπρο σε σχέση με την Ελλάδα , είναι η μέρα με τη νύχτα. Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο για μια σχολή όπως της Φαρμακευτικής.
και παλι 40000 ευρω δεν ειναι λιγα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η ποιότητα ζωής όμως στην Κύπρο σε σχέση με την Ελλάδα , είναι η μέρα με τη νύχτα.
Eδώ γελάω. Μια χώρα, που στα μεταφορικά της και στην υγεία της είναι 300 χρόνια πίσω
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hlianaser

Νεοφερμένος

Η hlianaser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Νομίζω ότι είναι λίγο φουσκωμένα τα ποσά. Εγώ τελείωσα Φαρμακευτική , τώρα κάνω πρακτική στην Ελλάδα με Erasmus και το συνολικό κόστος ήταν περίπου 65000 ευρώ. Αφαίρεσε περίπου 25000 ευρώ το λιγότερο που θα χάλαγες για σπουδές στην Ελλάδα , προκύπτουν περίπου 40000 ευρώ παραπάνω για 4 χρόνια σπουδών στην Κύπρο. Η ποιότητα ζωής όμως στην Κύπρο σε σχέση με την Ελλάδα , είναι η μέρα με τη νύχτα. Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο για μια σχολή όπως της Φαρμακευτικής.
Θα το προσπαθήσω ευχαριστώ πολύ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top