Κτηνιατρική vs Φυσική (ΑΠΘ)

VohtheiaA

Νεοφερμένος

Η VohtheiaA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα θα πάω τον Σεπτεμβρίο Τρίτη λυκείου και μου είναι παρά πολύ δύσκολο να αποφασίσω τι να επιλέξω. Το επάγγελμα με το οποίο θέλω να ασχοληθώ είναι η μαγειρική και μέχρι πριν λίγες εβδομάδες δεν ήθελα να δώσω πανελλήνιες για παρά πολλούς λόγους αλλά ο κύριος λόγος ήταν ότι όλα μου φαίνονται τόσο ενδιαφέρονται από όλες σχεδόν τις κατευθύνσεις.
Τώρα όμως είμαι ανάμεσα στην κτηνιατρική και στο φυσικό του ΑΠΘ. Γιατί λατρεύω όλα τα ζώα. Σκεφτόμουν να πάω κτηνιατρική ώστε να αποκτήσω γνώσεις για να βοηθήσω τα αδέσποτα που μας χρειάζονται και γενικά οποία ζώα χρειάζονται την βοήθεια μου σκέφτομαι επίσης στο μέλλον να ανοίξω με τα χρήματα από την μαγειρική μια κλινική οπου θα έρχονται δωρεάν τα ζωάκια. Το μεγάλο όμως πρόβλημα είναι ότι δεν αντέχω την βιολογία στο γυμνάσιο μου άρεσε αλλά τώρα δεν ξέρω δεν μου αρέσει.
Την ίδια όμως στιγμή λατρεύω τα μαθηματικά και την φυσική και το ποσό δημιουργικά μαθήματα είναι. Και θεωρώ παρά πολύ ενδιαφέρον τον τομέα Αστροφυσικής ,Αστρονομίας και Μηχανικής του τμήματος Φυσικής του ΑΠΘ.
Κάτι τελευταίο γίνεται να κάνω μεταπτυχιακό στην κοινωνιολογία και στο τμήμα ιστορίας και φιλοσοφίας των επιστημών ,αν επιλέξω κάτι από τα παραπάνω ;;;
Αυτά εσείς τι πιστεύεται ;;;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
με μπερδεψες φιλε απιστευτα!!
 

VohtheiaA

Νεοφερμένος

Η VohtheiaA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
θα ηθελα περισσοτερο να μου πουνε οσοι σπουδαζουν κτηνιατρικη στο απθ πως ειναι και αν δεν αρεσει σε καποιον η βιολογια και η παπαγαλια αν θα μπορεσει να ανταπεξελθει
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.
λατρεύω τα μαθηματικά και την φυσική και το ποσό δημιουργικά μαθήματα είναι
Όταν ένας άνθρωπος κάνει κάτι δημιουργικό χαλαρώνει, νίωθει μια ψυχική ηρεμία. Εσύ όταν κάνεις μαθηματικά και φυσική, τι νιώθεις; Αυτά που περιέγραψα; Αν ναι, τότε μη ειρωνικά, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και την ψυχολογία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κάτι τελευταίο γίνεται να κάνω μεταπτυχιακό στην κοινωνιολογία και στο τμήμα ιστορίας και φιλοσοφίας των επιστημών ,αν επιλέξω κάτι από τα παραπάνω ;;;
Μα που κολλάει η ιστορία με την φυσική και την κτηνιατρική;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
Καλησπέρα θα πάω τον Σεπτεμβρίο Τρίτη λυκείου και μου είναι παρά πολύ δύσκολο να αποφασίσω τι να επιλέξω. Το επάγγελμα με το οποίο θέλω να ασχοληθώ είναι η μαγειρική και μέχρι πριν λίγες εβδομάδες δεν ήθελα να δώσω πανελλήνιες για παρά πολλούς λόγους αλλά ο κύριος λόγος ήταν ότι όλα μου φαίνονται τόσο ενδιαφέρονται από όλες σχεδόν τις κατευθύνσεις.
Τώρα όμως είμαι ανάμεσα στην κτηνιατρική και στο φυσικό του ΑΠΘ. Γιατί λατρεύω όλα τα ζώα. Σκεφτόμουν να πάω κτηνιατρική ώστε να αποκτήσω γνώσεις για να βοηθήσω τα αδέσποτα που μας χρειάζονται και γενικά οποία ζώα χρειάζονται την βοήθεια μου σκέφτομαι επίσης στο μέλλον να ανοίξω με τα χρήματα από την μαγειρική μια κλινική οπου θα έρχονται δωρεάν τα ζωάκια. Το μεγάλο όμως πρόβλημα είναι ότι δεν αντέχω την βιολογία στο γυμνάσιο μου άρεσε αλλά τώρα δεν ξέρω δεν μου αρέσει.
Την ίδια όμως στιγμή λατρεύω τα μαθηματικά και την φυσική και το ποσό δημιουργικά μαθήματα είναι. Και θεωρώ παρά πολύ ενδιαφέρον τον τομέα Αστροφυσικής ,Αστρονομίας και Μηχανικής του τμήματος Φυσικής του ΑΠΘ.
Κάτι τελευταίο γίνεται να κάνω μεταπτυχιακό στην κοινωνιολογία και στο τμήμα ιστορίας και φιλοσοφίας των επιστημών ,αν επιλέξω κάτι από τα παραπάνω ;;;
Αυτά εσείς τι πιστεύεται ;;;

Πρώτα απο όλα καλώς ήρθες.
Τώρα το οτι σου άρεσαν όλα τόσο πολύ που είχες αποφασίσει οτι δεν θες να δώσεις πανελλήνιες, ομολογώ οτι πρώτη φορά το ακούω :laugh: . Εκτός εαν εννοείς οτι δεν ήθελες να δώσεις γιατί δεν είχες στόχο και δεν ήξερες που ήθελες να περάσεις.

Κοίταξε να δεις τι γίνεται. Είναι καλό που έχεις όνειρα και στόχους, γιατί αυτό σε βοηθάει να πάρεις κάποιες αποφάσεις που θα επηρεάσουν την ζωή σου στο μέλλον. Ωστόσο στην πράξη έχει αποδειχθεί οτι αρκετές φορές οι σχολές δεν είναι αυτό που περιμένουμε. Το να πας να σπουδάσεις κτηνιατρική επειδή αγαπάς τα ζώα είναι noble σκέψη, αλλά μάλλον δεν αρκεί. Εννοώ οτι εαν δεν σου αρέσει η βιολογία, αν δεν σου αρέσει η χημεία και η ανατομία,ναι μεν μπορεί να αγαπάς τα ζώα, αλλά δεν σημαίνει οτι θα γίνεις μια καλή κτηνίατρος, ή οτι θα απολαμβάνεις το επάγγελμα σου. Επίσης μπράβο που σου αρέσει η μαγειρική αλλά επίσης είναι κάπως άσχετη αυτή την στιγμή με το εαν θα πρέπει να σπουδάσεις κτηνίατρος ή όχι. Αυτά τα αποφασίζει κανείς αφού πάρει το πτυχίο και έχει κάποια εμπειρία.

Bottom line,εφόσον απολαμβάνεις τα μαθηματικά και την φυσική,και δεν σου αρέσει η βιολογία και η αποστήθιση...πήγαινε φυσικό ή μαθηματικό και παράλληλα παρακολούθησε μια σχολή μαγειρικής. Επίσης μπορείς να ψάξεις μέρη που ζητάνε εθελοντές για να φροντίζουν αδέσποτα ζώα. Δεν είναι κακό να τα συνδυάσεις αυτά στην ζωή σου. Κακό είναι να τα μπλέξεις,γιατί δεν σχετίζονται τόσο πολύ. Οπότε στην θέση σου αυτά θα έκανα εγώ.

ΥΓ. Σαφώς και μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό απο μαθηματικό ή φυσικό σε ένα τμήμα ιστορίας επιστημών. Είναι ένα path που μερικοί το επιλέγουν και έχει μεγάλη αξία απο εκπαιδευτικής σκοπιάς για τις νέες γενιές μαθητών και επιστημόνων αλλά και ευρύτερα για την κοινωνία(εαν γίνεις communicator of science).
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,778 μηνύματα.
ιστορία και ή φιλοσοφία τής επιστημης ειναι φυσικη.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
θα ηθελα περισσοτερο να μου πουνε οσοι σπουδαζουν κτηνιατρικη στο απθ πως ειναι και αν δεν αρεσει σε καποιον η βιολογια και η παπαγαλια αν θα μπορεσει να ανταπεξελθει
Σε όλα τα ιατρικά επαγγέλματα η παπαγάλος είναι ο number one τρόπος διαβάσματος.. Όταν βλέπεις ανατομία, φυσιολογία, παθολογία... Είναι βιβλία με άπειρες πληροφορίες που θα πρέπει να τις μάθεις. Επίσης, η βιολογία χρειάζεται ΠΑΝΤΟΥ . Δεν νοείται να θες να μάθεις π.χ. μια πάθηση χωρίς να γνωρίζεις τι συμβαίνει σε κυτταρικό επίπεδο (παθολογική ανατομική).... Με λίγα λόγια εάν δεν γουστάρεις βιολογία μην πας με τίποτα στο 3ο πεδίο ή τουλάχιστον όχι στα ιατρικά. Καλύτερα να κοιτάξεις σχολές του 2ου πεδίου..
 

Cortes

Νεοφερμένος

Η Cortes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
είναι λίγο δύσκολο να μην σου αρέσει η βιολογία και να σου αρέσουν τα υπόλοιπα ιατρικά/βιολογικά μαθήματα, αλλά όχι και αδύνατο. Όλοι όμως οι συμφοιτητές μου είχαν αγαπημένο μάθημα την βιολογία στο λύκειο, γιατί ο τρόπος σκέψης, οι έννοιες, και γενικά το περιεχόμενο του μαθήματος είναι σχετικά με την ιατρική. Μην περιμένεις να πας κτηνιατρική μόνο και μόνο επειδή αγαπάς τα ζώα, πρέπει να σου αρέσει και αυτό που διαβάζεις και το αντικείμενο γενικότερα, δηλαδή να συνδυάζεις πληροφορίες και να κάνεις διάγνωση, να χειρουργείς και να βοηθάς τα ζώα από ιατρικής πλευράς. Αλλιώς μπορείς απλά να τα μαζεύεις από τον δρόμο και να τα πηγαίνεις στον κτηνίατρο. Είναι όντως δύσκολο να ξεφύγεις από την βιολογία σε μια ιατρική σχολή, όταν αυτή αποτελεί τη βάση της επιστήμης αυτής. Βέβαια, δεν απαιτείται πάντα η καθαρή βιολογία ( ειδικά αύτη της τρίτης λυκείου), ίσως απαιτείται λιγότερες φορές απ' όσο φαντάζεσαι, η βιολογική σκέψη όμως είναι απαραίτητη, όταν θα πρέπει να περιγράψεις την παθοφυσιολογία μίας νόσου πχ. Εγώ θα σε συμβούλευα να δεις τα προγράμματα σπουδών, να ψάξεις και στο eclass της κτηνιατρικής τις σημειώσεις από τα μαθήματα που δεν είναι κλειδωμένα και ίσως εαν ανοίξουν οι σχολές να πας και σε κάποια διάλεξη στο πανεπιστήμιο να δεις πως είναι. πάντως να ξέρεις ότι στη κτηνιατρική θα έχεις δύο εξάμηνα βιολογίας και δύο βιοχημείας
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,778 μηνύματα.
Ο ξαδελφος ειναι κτηνιατρος, καθε φορα που μιλαμε ρωταει , θες κανενα γατακι? Πηγαινουν και του αφηνουν αδεσποτα γατακια ανωνυμα στην πορτα του ιατρείου και αυτος πρεπει να φροντισει για τις υιοθεσίες.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
Oι περισσότεροι άσχετοι σκέφτονται την επιλογή "κτηνίατρος" με βάση τα συναισθήματα σε κάποιο γατάκι ή σκυλάκι. Για την ιατρική περίθαλψη ενός ελέφαντα, ενός άγριου γουρουνιού, ενός καρχαρία κλπ τι άποψη έχετε; Πιάνουν τα χέρια της καθεμιανής με την ψεύτικη προσθήκη νυχιού που την είδε φοιτήτρια κτηνιατρικής; :studying:
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
θα σε μιλησω εγω ως παθων μιας και θιξατε βιολογιες.αν δε σε αρεσουν οι παπαγαλιες στυλ βιολογιας δυστυχισμενος θα σαι σε αυτες τις σχολες.εγω οταν μπηκα για πουλ μουρ εκει μετα τραβαγα τα μαλλια μου.θα μπορουσα να παω μετσοβειο ως μαθηματικολατρης αλλα δεν πηγα γτ φοβομουνα μην το μετανιωσω.γενικοτερα ειναι πολυ περιεργες σχολες.εβλεπα μαθητες που ηξερα οτι ειχα περισσοτερο μυαλο απο αυτους να με γλεντανε γτ σκιζοντουσαν στο διαβασμα και τους αρεσε το διαβασμα στην ιατρικη και γω που αν ειχε μπολικα μαθηματικα η ιατρικη θα τους εκανα πλακα με κανανε πλακα.να τονισω οτι η παπαγαλια της ιατρικης ειναι τεχνικη!!δεν ειναι δηλαδη ιστορια πραγμα που το κανει ακομα πιο δυσκολο
 

Cortes

Νεοφερμένος

Η Cortes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Oι περισσότεροι άσχετοι σκέφτονται την επιλογή "κτηνίατρος" με βάση τα συναισθήματα σε κάποιο γατάκι ή σκυλάκι. Για την ιατρική περίθαλψη ενός ελέφαντα, ενός άγριου γουρουνιού, ενός καρχαρία κλπ τι άποψη έχετε; Πιάνουν τα χέρια της καθεμιανής με την ψεύτικη προσθήκη νυχιού που την είδε φοιτήτρια κτηνιατρικής; :studying:
Συνήθως ελέφαντες και καρχαρίες στην Ελλάδα δεν υπάρχουν και το πιο συνηθισμένο είναι η περίθαλψη οικόσιτων ζώων, δεν νομίζω κανείς να φέρει αγριογούρουνο σε κτηνιατρείο μικρών ζώων. Και την επίθεση στο γυναικείο φύλο δεν την καταλαβαίνω. Τι σε νοιάζει αν έχει ψεύτικα νύχια κάποια, έγραψε και πέρασε κτηνιατρική, αυτό δεν την κάνει λιγότερο κτηνίατρο.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Oι περισσότεροι άσχετοι σκέφτονται την επιλογή "κτηνίατρος" με βάση τα συναισθήματα σε κάποιο γατάκι ή σκυλάκι. Για την ιατρική περίθαλψη ενός ελέφαντα, ενός άγριου γουρουνιού, ενός καρχαρία κλπ τι άποψη έχετε; Πιάνουν τα χέρια της καθεμιανής με την ψεύτικη προσθήκη νυχιού που την είδε φοιτήτρια κτηνιατρικής; :studying:
που κολλανε αυτα που γραφεις?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,778 μηνύματα.
Συνήθως ελέφαντες και καρχαρίες στην Ελλάδα δεν υπάρχουν και το πιο συνηθισμένο είναι η περίθαλψη οικόσιτων ζώων, δεν νομίζω κανείς να φέρει αγριογούρουνο σε κτηνιατρείο μικρών ζώων. Και την επίθεση στο γυναικείο φύλο δεν την καταλαβαίνω. Τι σε νοιάζει αν έχει ψεύτικα νύχια κάποια, έγραψε και πέρασε κτηνιατρική, αυτό δεν την κάνει λιγότερο κτηνίατρο.
Οι πανελληνιες δεν σε κανουν κτηνιατρο ουτε γιατρο ουτε μηχανικο ,τιποτα δεν σε κανουν.
ΟΙ γυναικες εχουν μεγαλη αγαπη για τα μικρα ζωα γιατι οχι και για τα ζωα παραγωγης ασχετα απο την ονυχοπλαστικη.
Εστιαζοντας σε αυτο που ειπε ο nPb και συμπληρωσε ο ευκλειδης η κτηνιατρικη δεν χωρος πουλ-μουρ
 

Cortes

Νεοφερμένος

Η Cortes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Οι πανελληνιες δεν σε κανουν κτηνιατρο ουτε γιατρο ουτε μηχανικο ,τιποτα δεν σε κανουν.
ΟΙ γυναικες εχουν μεγαλη αγαπη για τα μικρα ζωα γιατι οχι και για τα ζωα παραγωγης ασχετα απο την ονυχοπλαστικη.
Εστιαζοντας σε αυτο που ειπε ο nPb και συμπληρωσε ο ευκλειδης η κτηνιατρικη δεν χωρος πουλ-μουρ
την ειρωνία δεν την καταλαβαίνω όμως. Κάποια που έδωσε πανελλήνιες και πέρασε κτηνιατρική, είναι φοιτήτρια κτηνιατρικής και αυτό δεν αλλάζει. Προφανώς και δεν έχει γίνει κτηνίατρος. Ο σεξισμός όμως δεν είναι ανεκτός γιατί και οι άντρες που επιλέγουν την κτηνιατρική δεν το κάνουν με την σκέψη να δουλέυοθν σε σφαγεία και να ελέγχουν την παραγωγή ούτε να δουλέψουν σε φάρμες και να κάνουν κολπικό υπέρηχο σε αγελάδες.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,444 μηνύματα.
Συνήθως ελέφαντες και καρχαρίες στην Ελλάδα δεν υπάρχουν και το πιο συνηθισμένο είναι η περίθαλψη οικόσιτων ζώων, δεν νομίζω κανείς να φέρει αγριογούρουνο σε κτηνιατρείο μικρών ζώων. Και την επίθεση στο γυναικείο φύλο δεν την καταλαβαίνω. Τι σε νοιάζει αν έχει ψεύτικα νύχια κάποια, έγραψε και πέρασε κτηνιατρική, αυτό δεν την κάνει λιγότερο κτηνίατρο.

Και καρχαρίες, πες κάποιος έχει ενυδρείο(δύσκολο αλλά έστω), κατοικίδιο ελέφαντα όμως δεν έχω ξανακούσει :laugh: .

Νομίζω οτι ο nPb αναφέρεται στις γνωστές σε όλους μας χαζοβιόλες φοιτήτριες που το ρίχνουν στο ξέφρενο ξεφάντωμα και αγνοούν τις σπουδές τους. Αντίστοιχα έχει αναφέρει και για άντρες οπότε δεν νομίζω οτι το σχόλιο του ήταν κακοπροαίρετο, με την έννοια ότι ήθελε να πει κάτι σεξιστικό. Το παράδειγμα του όμως ήταν πράγματι ατυχές ή και άστοχο καθώς το εαν μια φοιτήτρια προσέχει την εμφάνιση της σαφώς και δεν σχετίζεται με το εαν είναι συνεπής στις σπουδές της ή οτι αγνοεί άλλες πτυχές της ζωής της πέρα απο την ομορφιά.
 

Cortes

Νεοφερμένος

Η Cortes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
και επίσης όταν διαλέγεις μια σχολή δεν την επιλέγει με βάση μόνο τα μαθήματα, σκεφτεσαι και το τι θα κάνεις μετά. Όταν τελειώσεις την κτηνιατρική μπορείς να ασχοληθείς με τα μικρά ζώα μόνο εαν αυτό σου αρέσει, απλά στην σχολή πρέπει να μάθεις και για τα υπόλοιπα. Και εμένα δεν μου αρέσει η χειρουργική αλλά θα την διδαχθώ με σκοπό να γίνω κάτι άλλο στο τέλος, όπως και σε κάποιυς αρέσουν τα μικρά ζώα και θέλουν να ασχοληθούν με αυτά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και καρχαρίες, πες κάποιος έχει ενυδρείο(δύσκολο αλλά έστω), κατοικίδιο ελέφαντα όμως δεν έχω ξανακούσει :laugh: .

Νομίζω οτι ο nPb αναφέρεται στις γνωστές σε όλους μας χαζοβιόλες φοιτήτριες που το ρίχνουν στο ξέφρενο ξεφάντωμα και αγνοούν τις σπουδές τους. Αντίστοιχα έχει αναφέρει και για άντρες οπότε δεν νομίζω οτι το σχόλιο του ήταν κακοπροαίρετο, με την έννοια ότι ήθελε να πει κάτι σεξιστικό. Το παράδειγμα του όμως ήταν πράγματι ατυχές ή και άστοχο καθώς το εαν μια φοιτήτρια προσέχει την εμφάνιση της σαφώς και δεν σχετίζεται με το εαν είναι συνεπής στις σπουδές της ή οτι αγνοεί άλλες πτυχές της ζωής της πέρα απο την ομορφιά.
το καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά αν πω κάτι θετικό για τους μαύρους και σε άλλο ποστ γράψω πως είναι κατώτερη φυλή, δεν με κάνει λιγότερο ρατσίστρια. το στερεότυπο όμως για τις χαζοβιόλες φοιτήτριες που δεν διαβάζουν και είναι τουρίστριες στο πανεπιστήμιο είναι σεξιστικό όπως και να το κάνουμε.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,778 μηνύματα.
την ειρωνία δεν την καταλαβαίνω όμως. Κάποια που έδωσε πανελλήνιες και πέρασε κτηνιατρική, είναι φοιτήτρια κτηνιατρικής και αυτό δεν αλλάζει. Προφανώς και δεν έχει γίνει κτηνίατρος. Ο σεξισμός όμως δεν είναι ανεκτός γιατί και οι άντρες που επιλέγουν την κτηνιατρική δεν το κάνουν με την σκέψη να δουλέυοθν σε σφαγεία και να ελέγχουν την παραγωγή ούτε να δουλέψουν σε φάρμες και να κάνουν κολπικό υπέρηχο σε αγελάδες.
Κακως βλεπεις ειρωνεια, δεν υπαρχει.
Τον σεξισμο μαλλον θελεις και τον βλεπεις γιατι δεν προκύπτει απο πουθενά.
Για τις παννεληνιες που δεν σε κανουν κτηνιατρο ή αλλο επιστημονα ,δεν αφορα μονο τα κοριτσια, αφορα ολους.
Τωρα φευγω παω στο νοσοκομειο γιατι εχω πυρετο, παω να δω αν αυτοι που περασαν πανελληνιες και πηραν πτυχιο, καλως το πηραν.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
και επίσης όταν διαλέγεις μια σχολή δεν την επιλέγει με βάση μόνο τα μαθήματα, σκεφτεσαι και το τι θα κάνεις μετά. Όταν τελειώσεις την κτηνιατρική μπορείς να ασχοληθείς με τα μικρά ζώα μόνο εαν αυτό σου αρέσει, απλά στην σχολή πρέπει να μάθεις και για τα υπόλοιπα. Και εμένα δεν μου αρέσει η χειρουργική αλλά θα την διδαχθώ με σκοπό να γίνω κάτι άλλο στο τέλος, όπως και σε κάποιυς αρέσουν τα μικρά ζώα και θέλουν να ασχοληθούν με αυτά.

Επειδή πουλάει ο σεξισμός και λόγω ΜΜΕ, εστιάζουμε σε αυτό. Δυστυχώς η αντίληψή σου, έμεινε σε αυτό. Κρίμα.

Η αναφορά μου έγινε με βάση τη γενική αντίληψη στην Ελλάδα για την συγκεκριμένη επιστήμη που είναι αρκετά τεχνική και δυστυχώς δεν φτάνει η αγάπη για τα μικρά ζώα. Όπως επίσης δεν φτάνει η άποψη "εφόσον πέρασε, είναι φοιτήτρια". Η απόσταση από την φοιτήτρια μέχρι την πετυχημένη επαγγελματία κτηνίατρο δεν είναι μια απλή συνεπαγωγή. Γνωρίζοντας το πλαίσιο πως γενικά "αντιμετωπίζονται" οι σπουδές από την πλειονότητα των φοιτητών στην Ελλάδα, ναι απαντώ με δόση ειρωνείας γιατί δυστυχώς ζούμε στη χώρα της πλάκας όπου και τα δημόσια Πανεπιστήμια παρέχουν σπουδές της πλάκας.

Το γεγονός ότι κάποιος-κάποιος-κάποιο (τρίτο φύλο) διαβάζει στα 17 του και εξετάζεται σε ένα πλαίσιο εξετάσεων που του επιτρέπει να περάσει σε ένα χ Τμήμα δεν σημαίνει ότι εξ' ορισμού θα γίνει και επαγγελματίας. Η ανάλογη ένστασή μου είναι και για τους άντρες, ότι οι περισσότεροι μεγαλωμένοι μέσα στο χρυσό κλουβί του καναπέ της Ελληνικής κοινωνίας της ξάπλας πως θα πάνε να κάνουν ιατρικές πολύπλοκες εργασίες σε όχι και τόσο "υπάκουα" ζώα πιθανόν μεγάλου μεγέθους. Ναι, στα 17 του κάποιος λέει ότι θα γίνει γιατρός για γάτες και σκυλιά αλλά και πάλι, πρέπει να πιάνουν τα χέρια με ότι αυτό συνεπάγεται από τη συμπεριφορά του άγριου ζώου (άσχετα αν ο άνθρωπος έχει κάποια ζώα εξημερώσει). Δυστυχώς, δεν φτάνει ότι κάποιος έγραψε καλά σε κάποια μαθήματα. Σε καμία δουλειά δεν πάει κανείς με on the book ή τις απαρχαιωμένες φιλοσοφίες που είπε ο καθηγητής Πανεπιστημίου πριν 10 χρόνια στο αμφιθέατρο...έλεος δηλαδή. Η δουλειά δεν είναι κοινωνική προσέγγιση της επιστήμης.
 

Cortes

Νεοφερμένος

Η Cortes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Επειδή πουλάει ο σεξισμός και λόγω ΜΜΕ, εστιάζουμε σε αυτό. Δυστυχώς η αντίληψή σου, έμεινε σε αυτό. Κρίμα.

Η αναφορά μου έγινε με βάση τη γενική αντίληψη στην Ελλάδα για την συγκεκριμένη επιστήμη που είναι αρκετά τεχνική και δυστυχώς δεν φτάνει η αγάπη για τα μικρά ζώα. Όπως επίσης δεν φτάνει η άποψη "εφόσον πέρασε, είναι φοιτήτρια". Η απόσταση από την φοιτήτρια μέχρι την πετυχημένη επαγγελματία κτηνίατρο δεν είναι μια απλή συνεπαγωγή. Γνωρίζοντας το πλαίσιο πως γενικά "αντιμετωπίζονται" οι σπουδές από την πλειονότητα των φοιτητών στην Ελλάδα, ναι απαντώ με δόση ειρωνείας γιατί δυστυχώς ζούμε στη χώρα της πλάκας όπου και τα δημόσια Πανεπιστήμια παρέχουν σπουδές της πλάκας.

Το γεγονός ότι κάποιος-κάποιος-κάποιο (τρίτο φύλο) διαβάζει στα 17 του και εξετάζεται σε ένα πλαίσιο εξετάσεων που του επιτρέπει να περάσει σε ένα χ Τμήμα δεν σημαίνει ότι εξ' ορισμού θα γίνει και επαγγελματίας. Η ανάλογη ένστασή μου είναι και για τους άντρες, ότι οι περισσότεροι μεγαλωμένοι μέσα στο χρυσό κλουβί του καναπέ της Ελληνικής κοινωνίας της ξάπλας πως θα πάνε να κάνουν ιατρικές πολύπλοκες εργασίες σε όχι και τόσο "υπάκουα" ζώα πιθανόν μεγάλου μεγέθους. Ναι, στα 17 του κάποιος λέει ότι θα γίνει γιατρός για γάτες και σκυλιά αλλά και πάλι, πρέπει να πιάνουν τα χέρια με ότι αυτό συνεπάγεται από τη συμπεριφορά του άγριου ζώου (άσχετα αν ο άνθρωπος έχει κάποια ζώα εξημερώσει).
Δεν ξέρω που έχεις σπουδάσει και έχεις τέτοια γνώμη για τα ελληνικά πανεπιστήμια, πάντως δεν προσφέρουν σπουδές της πλάκας, ειδικά οι υψηλόβαθμες σχολές. Οι σχολές των 5000 μορίων προφανώς και προσαρμόζονται στο επίπεδο των φοιτητ@ που σπουδάζουν εκεί. Η απαξίωση των ελληνικών πανεπιστημίων δε οδηγεί πουθενά, παρά μόνο στην περεταίρω υποβάθμισή τους. Και όσο για τον σεξισμό, δεν πουλάει στα ΜΜΕ, όσο πιο γρήγορα τον αντιληφθούμε τόσο πιο γρήγορα θα τον αποβάλουμε
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top