Κτηνιατρική ΑΠΘ

eirinipap

Νεοφερμένος

Η eirinipap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Που να δείτε σε πιο ερευνητικού χαρακτήρα Τμήματα όπως Μαθηματικά, Φυσική, κτλ τι γίνεται ειδικά στα μεταπτυχιακά προγράμματα που είναι λίγο ασαφούς περιεχομένου και ακαδημαϊκής στόχευσης. Απλά, η γνωστή τακτική είναι να μην μιλάει κανείς γιατί ο καθένας βολεύεται με βαθμούς, πτυχία, ξεροκόμματα από projects καθηγητών (και επιλογή ή προώθηση σε μεταπτυχιακά του ίδιου Τμήματος).

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι όλοι πέφτουμε από τα σύννεφα γιατί αν δεν πέφταμε από τα σύννεφα, θα έπρεπε να μην είχαμε τόσα Τμήματα Πανεπιστημίων σε μια χώρα χωρίς βιομηχανία. Άρα όλοι αυτοί κάτι πρέπει να κάνουν. Σε μια πτωχευμένη χώρα με τηλεοπτικά πλεονάσματα (για προεκλογική κατανάλωση) χωρίς ουσιαστική παραγωγή και βιομηχανικές εξαγωγές, είναι κάπως ύποπτο το γεγονός ότι έχουμε τόσα δημόσια Πανεπιστήμια και δεκάδες Τμήματα (με το πακέτο πτυχίο-μεταπτυχιακό-διδακτορικό).



Ναι, φοβερό φίλε μου. Μη σου πω και μοναδικό. :dizzy2: Πέφτουμε από τα σύννεφα για μια ακόμη φορά στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας. Δεν αντέχεται άλλο αυτή η νοοτροπία ότι τάχα μου δεν ξέρουμε τίποτα. Με αυτή τη λογική, χάσαμε τις προάλλες νέους ανθρώπους στα Τέμπη και πριν κάτι μήνες ένα παιδάκι στο σχολείο, όταν το χτύπησε η πόρτα από την έκρηξη του καυστήρα. Αλλά σαφώς η επικαιρότητα τρέχει.
Ποσο δικιο εχετε...για τα πολλα τμηματα τα πανεπιστημιακα σε μια τοσο φτωχη χωρα......η δευτερη κτηνιατρικη στην καρδιτσα..?τι σκοπους εξυπηρετουσε?...βολεμα κι αλλων καθηγητων..?
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,390 μηνύματα.
Ποσο δικιο εχετε...για τα πολλα τμηματα τα πανεπιστημιακα σε μια τοσο φτωχη χωρα......η δευτερη κτηνιατρικη στην καρδιτσα..?τι σκοπους εξυπηρετουσε?...βολεμα κι αλλων καθηγητων..?
2 κτηνιατρικες νομίζω είναι μια χαρά αν αναλογιστούμε ότι υπάρχουν 7 ιατρικές , 6-7 βιολογικά κτλ
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,575 μηνύματα.

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,390 μηνύματα.
Well. Μακάρι να μην ήταν στην Καρδίτσα η μια :lol:
ως μέρος όμως δένει ωραία με την κτηνιατρική, έχει έντονη πανίδα κτηνοτροφία κτλ και όποτε θες πετάγεσαι Λάρισα και Τρίκαλα :p
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,425 μηνύματα.
Well. Μακάρι να μην ήταν στην Καρδίτσα η μια :lol:
Και μένα με ενοχλεί που τις έχουν και τις 2 βόρεια. Ολόκληρο ταξίδι κάνουμε οι Πελοποννήσιοι.

Υ.Γ Κάποτε έλεγαν ότι θα ανοίξουν στην Τρίπολη μία και τώρα στο Αγρίνιο. Θα δούμε πως θα πάει αυτό.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Ποσο δικιο εχετε...για τα πολλα τμηματα τα πανεπιστημιακα σε μια τοσο φτωχη χωρα......η δευτερη κτηνιατρικη στην καρδιτσα..?τι σκοπους εξυπηρετουσε?...βολεμα κι αλλων καθηγητων..?
Ένα τμήμα κτηνιατρικής πρέπει να είναι κοντά σε αγροτική περιοχή ώστε οι φοιτητές να μπορούν να κάνουν κλινικές ασκήσεις με αγροτικά ζώα. Γι'αυτό και η Καρδίτσα.

Βέβαια άποψη μου είναι ότι η δεύτερη κτηνιατρική πρέπει να ήταν στην Νότιο Ελλάδα και όχι και η δύο στην Βόρεια. Και η Στερεα Ελλάδα μια χαρά αγροτική περιοχή έχει (Αγρίνιο, Τρίκαλα κτλ)
 
Τελευταία επεξεργασία:

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,621 μηνύματα.
Εμενα επίσης μεγάλη εντύπωση μου κάνει πως ο πρύτανης ο Παπαϊωάννου παραιτήθηκε για να κατεβει με τη ΝΔ

Και μετα λέγαμε γιατί να είναι άραγε εναντίον των φοιτητών που έκαναν διαδηλώσεις και καταληψεις
Για να κάνει προεκλογικό αγώνα παραιτήθηκε.

Πριν έβγαινε στα κανάλια και κλαιγότανε για τα κηδειόχαρτα που κυκλοφορούσαν.

Κομματόσκυλο του θανατά. Αλλά αυτούς θέλουμε.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,425 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μαρή Δούκισσα τα Τρίκαλα είναι στη Θεσσαλία,
Κι όμως! Υπάρχουν Τρίκαλα και στην Κορινθία!

1684328955334.png
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Μαρή Δούκισσα τα Τρίκαλα είναι στη Θεσσαλία, όπως και η Καρδίτσα :bleh:

Με αγάπη, γιατί και γω σε συμπαθώ
Δίκιο έχετε, εγώ τα μόνα Τρίκαλα που είχα στο μυαλό μου για χρόνια ήταν τα Τρίκαλα Κορινθίας 😂😂

Όσο για την Θεσσαλία, στο μυαλό μου είναι μόνο η Καρδίτσα - Λάρισα - Βόλος
Τα Τρίκαλα τα είχα βάλει κάπου in between 😂 Δεν εχω ταξιδέψει και από εκεί, ούτε μένω κοντά οπότε τα geography skills μου για εκεί είναι λίγο blury😂😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κι όμως! Υπάρχουν Τρίκαλα και στην Κορινθία!

Μαγευτική περιοχή για τα Χριστούγεννα, αξίζει να πάτε έστω μια φορά στην ζωή σας.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,425 μηνύματα.
Δίκιο έχετε, εγώ τα μόνα Τρίκαλα που είχα στο μυαλό μου για χρόνια ήταν τα Τρίκαλα Κορινθίας 😂😂

Όσο για την Θεσσαλία, στο μυαλό μου είναι μόνο η Καρδίτσα - Λάρισα - Βόλος
Τα Τρίκαλα τα είχα βάλει κάπου in between 😂 Δεν εχω ταξιδέψει και από εκεί, ούτε μένω κοντά οπότε τα geography skills μου για εκεί είναι λίγο blury😂😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μαγευτική περιοχή για τα Χριστούγεννα, αξίζει να πάτε έστω μια φορά στην ζωή σας.
Ζητώ ταπεινά συγγνώμη :redface:
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Ζητώ ταπεινά συγγνώμη :redface:
συγχωρεμένη😂

Πάντως, τι άποψη έχετε εσείς που είστε και στην σχολή για την κτηνιατρική Καρδίτσας; Μήπως είναι καλύτερα τα πράγματα εκεί επειδη είναι πιο μαζεμένο και μικρό τμήμα; Ή τα ίδια με το ΑΠΘ;
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,425 μηνύματα.
συγχωρεμένη😂

Πάντως, τι άποψη έχετε εσείς που είστε και στην σχολή για την κτηνιατρική Καρδίτσας; Μήπως είναι καλύτερα τα πράγματα εκεί επειδη είναι πιο μαζεμένο και μικρό τμήμα; Ή τα ίδια με το ΑΠΘ;
Το πως λειτουργεί η κτηνιατρική της Καρδίστας δεν το γνωρίζω, αλλά γενικά οι δικοί μας καθηγητές δε μιλάνε και με τα καλύτερα λόγια για αυτήν, γιατί πρόκειται για καινούργιο τμήμα. Ένα σημαντικό πλεονέκτημα της κτηνιατρικής ΑΠΘ που γνωρίζω είναι ότι αξιολογείται από την E.A.E.V.E, επιτροπή της Ε.Ε που ελέγχει το επίπεδο των σπουδών. Το ότι η σχολή έχει περάσει αυτόν τον έλεγχο, ο οποίος επαναλμβάνεται κάθε Χ χρόνια, προσφέρει κάποια πλεονεκτήματα στους αποφοίτους της έναντι τους αποφοίτους της Καρδίτσας (π.χ εύρεση δουλειάς στο εξωτερικό χωρίς να πρέπει να περάσουν κάποιες δεύτερες εξετάσεις). Πάντως επειδή κάτι χάνεις και κάτι κερδίζεις σε αυτή τη ζωή εγώ σήμερα έκανα μάθημα πάνω σε κάτι μπαγιάτικους νεφρούς, ενώ στην Καρδίτσα κάνουν ακόμα ταρίχευση :P

Υ.Γ Μόλις θυμήθηκα σε ποιο θρεντ είμαι και τι λέγαμε πιο πάνω, οπότε δε μας ενδιαφέρουν γενικά οι διαφορές αυτών των δύο σχολών. Ντάξει η 2η πατάτα που πέταξα στο ίδιο θρεντ :redface:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Every masterpiece has its cheap copy.
Ποιο είναι για σένα το αριστούργημα και ποιο το φτηνό αντίγραφο;
Αν ψηφίζαμε, θα ήμουν υπέρ των Τρικάλων Κορινθίας (1) γιατί θεωρώ το μέρος ξεχωριστό για την Ελλάδα. Τα Τρίκαλα Θεσσαλίας (2) δεν είναι άσκημα αλλά μοιάζουν με πολλά άλλα μέρη. (Δεν έχω καταγωγή ή σχέση με κανένα από τα δύο).


1684338522686.png
1684338551704.png
..................(1)....................................(2).....................
 

arcv

Νεοφερμένος

Ο arcv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Ποιο είναι για σένα το αριστούργημα και ποιο το φτηνό αντίγραφο;
Αν ψηφίζαμε, θα ήμουν υπέρ των Τρικάλων Κορινθίας (1) γιατί θεωρώ το μέρος ξεχωριστό για την Ελλάδα. Τα Τρίκαλα Θεσσαλίας (2) δεν είναι άσκημα αλλά μοιάζουν με πολλά άλλα μέρη. (Δεν έχω καταγωγή ή σχέση με κανένα από τα δύο).


..................(1)....................................(2).....................
Για πλάκα το είπα, και καλά αριστούργημα τα Τρίκαλα Θεσσαλίας επειδή εκεί βρίσκεται ο νομός Τρικάλων, και τα Τρίκαλα Κορινθίας είναι ένα χωριό που δεν έχει καμιά σχέση με το νομό Τρικάλων.

Στα Τρίκαλα Κορινθίας δεν έχω πάει, αλλά αν ψάχνεις κάτι ορεινό έχουν και τα Τρίκαλα Θεσσαλίας π.χ. το Περτούλι(για σκι), Ελάτη, και τα Μετέωρα. Παρακάτω είναι κάποιες φωτογραφίες από τα Τρίκαλα Θ. (Μύλος Ξωτικών, 2 από την πόλη, το Φρούριο/Ρολόι φαίνεται και εντός της πόλης, αλλά είναι προς το Βαρούσι που είναι η παλαιά πόλη).
mylos.jpgomb.jpgnera.jpgfro.jpgρολ.jpgβαρουσι.jpg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top