Κοινωνική εργασία ή ψυχολογία

Mariamar

Νεοφερμένος

Η Mariamar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Βγήκαν χθες τα αποτελέσματα και τα πήγα πολύ καλά και έχει ανακύψει ένας προβληματισμος για τη σχολή που θα επιλέξω. Είμαι ανάμεσα σε κοινωνική εργασία και ψυχολογία και δεν ξέρω με τι κριτήρια να επιλέξω. Μου αρέσουν πολύ και τα δύο, είναι παρεμφερη αλλωστε. Μου λένε πολλοί και απ οτι έχω ψάξει και γω πως η κοινωνική εργασία εχει περισσότερες προοπτικές και πιο πολλές ευκαιρίες. Από την άλλη μ αρέσει η ψυχολογία γιατί είναι ο μεγάλος κλάδος. Δεν ξέρω βέβαια αν μπορέσω εν τέλει να 'αντεξω' να έρχομαι αντιμέτωπη με σοβαρά προβλήματα. Γιατί νταξει ο ψυχολόγος εμβαθύνει ενώ ο κοινωνικός λειτουργός όχι τόσο. Σκέφτομαι και ότι κοινωνική εργασία εχει στην πόλη μ(πατρα) και για ψυχολογία θα πρέπει να πάω Γιάννενα (εκεί πιάνω αλλά εκεί μ άρεσε κ εξαρχής και είναι σχετικά πιο κοντά από τα άλλα). Σκέφτομαι πάρα πολλά πράγματα και χάνω εν τέλει την ουσία και δεν μπορώ να δω καθαρά τι όντως μ αρέσει. Θα μ φαινόταν πολύ βοηθητικό να ακούσω απόψεις από άτομα π σπουδάζουν ψυχολογία και κοινωνική εργασία αλλά και από οποιονδήποτε άλλο γνωρίζει κάτι και μπορεί να με βοηθήσει. Σας ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας!
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Βγήκαν χθες τα αποτελέσματα και τα πήγα πολύ καλά και έχει ανακύψει ένας προβληματισμος για τη σχολή που θα επιλέξω. Είμαι ανάμεσα σε κοινωνική εργασία και ψυχολογία και δεν ξέρω με τι κριτήρια να επιλέξω. Μου αρέσουν πολύ και τα δύο, είναι παρεμφερη αλλωστε. Μου λένε πολλοί και απ οτι έχω ψάξει και γω πως η κοινωνική εργασία εχει περισσότερες προοπτικές και πιο πολλές ευκαιρίες. Από την άλλη μ αρέσει η ψυχολογία γιατί είναι ο μεγάλος κλάδος. Δεν ξέρω βέβαια αν μπορέσω εν τέλει να 'αντεξω' να έρχομαι αντιμέτωπη με σοβαρά προβλήματα. Γιατί νταξει ο ψυχολόγος εμβαθύνει ενώ ο κοινωνικός λειτουργός όχι τόσο. Σκέφτομαι και ότι κοινωνική εργασία εχει στην πόλη μ(πατρα) και για ψυχολογία θα πρέπει να πάω Γιάννενα (εκεί πιάνω αλλά εκεί μ άρεσε κ εξαρχής και είναι σχετικά πιο κοντά από τα άλλα). Σκέφτομαι πάρα πολλά πράγματα και χάνω εν τέλει την ουσία και δεν μπορώ να δω καθαρά τι όντως μ αρέσει. Θα μ φαινόταν πολύ βοηθητικό να ακούσω απόψεις από άτομα π σπουδάζουν ψυχολογία και κοινωνική εργασία αλλά και από οποιονδήποτε άλλο γνωρίζει κάτι και μπορεί να με βοηθήσει. Σας ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας!
Δεν σπουδάζω τίποτα από τα δύο άλλα θά σου πω την άποψη μου
Η κοινωνική εργασία είναι κοινωνικός λειτουργός, δεν είναι στο ελεύθερο επάγγελμα και θεωρώ ότι είναι πιο δύσκολο να έρχεσαι σε επαφή με ανθρώπινες ομάδες, μετανάστες, κακοποιημένα παιδιά γυναίκες κλπ
Ψυχολόγος είναι και στο ελεύθερο επάγγελμα και με κατάλληλα μεταπτυχιακά ανοίγεις πολλούς δρόμους
Από εμένα ψυχολογία
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Βγήκαν χθες τα αποτελέσματα και τα πήγα πολύ καλά και έχει ανακύψει ένας προβληματισμος για τη σχολή που θα επιλέξω. Είμαι ανάμεσα σε κοινωνική εργασία και ψυχολογία και δεν ξέρω με τι κριτήρια να επιλέξω. Μου αρέσουν πολύ και τα δύο, είναι παρεμφερη αλλωστε. Μου λένε πολλοί και απ οτι έχω ψάξει και γω πως η κοινωνική εργασία εχει περισσότερες προοπτικές και πιο πολλές ευκαιρίες. Από την άλλη μ αρέσει η ψυχολογία γιατί είναι ο μεγάλος κλάδος. Δεν ξέρω βέβαια αν μπορέσω εν τέλει να 'αντεξω' να έρχομαι αντιμέτωπη με σοβαρά προβλήματα. Γιατί νταξει ο ψυχολόγος εμβαθύνει ενώ ο κοινωνικός λειτουργός όχι τόσο. Σκέφτομαι και ότι κοινωνική εργασία εχει στην πόλη μ(πατρα) και για ψυχολογία θα πρέπει να πάω Γιάννενα (εκεί πιάνω αλλά εκεί μ άρεσε κ εξαρχής και είναι σχετικά πιο κοντά από τα άλλα). Σκέφτομαι πάρα πολλά πράγματα και χάνω εν τέλει την ουσία και δεν μπορώ να δω καθαρά τι όντως μ αρέσει. Θα μ φαινόταν πολύ βοηθητικό να ακούσω απόψεις από άτομα π σπουδάζουν ψυχολογία και κοινωνική εργασία αλλά και από οποιονδήποτε άλλο γνωρίζει κάτι και μπορεί να με βοηθήσει. Σας ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας!
Το επάγγελμα του κοινωνικού λειτουργού θέλει γερό στομάχι. Θα πρέπει να δουλέψεις με ανθρώπους τοξικομανείς, άστεγους, κακοποιημένες γυναίκες σε δομές φιλοξενίας, ορφανοτροφεία, σε περιπτώσεις κακοποίησης (πάσης φύσεως) παιδιών, με ανθρώπους με ειδικές ανάγκες, ανθρώπους σε φυλακές για την καλύτερη προσαρμογή όταν βγουν έξω.

Οπότε είναι πολύ πιο δύσκολο επάγγελμα από τον ψυχολόγο.
Οι ψυχολόγοι επίσης λειτουργούν μόνο μη θεραπευτικά και μόνο συμβουλευτικά. Θεραπεία μπορεί να χορηγήσει μόνο ψυχίατρος.

Αν δεν αντέχεις πολύ βαριά περιστατικά, πήγαινε ψυχολογία.
 

gpgp

Νεοφερμένος

Ο gpgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Και να προσθέσω ότι εάν μένεις στην Αθήνα είναι εφικτή η μετεγγραφή σου εκεί από την Ψυχολογία Ιωαννίνων (ειδικά στην ψυχολογία Παντείου είναι σίγουρη ακόμα και με μηδενικά μόρια μετεγγραφής με τα κοινωνικά κριτήρια)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Και να προσθέσω ότι εάν μένεις στην Αθήνα είναι εφικτή η μετεγγραφή σου εκεί από την Ψυχολογία Ιωαννίνων (ειδικά στην ψυχολογία Παντείου είναι σίγουρη ακόμα και με μηδενικά μόρια μετεγγραφής με τα κοινωνικά κριτήρια)
Είναι από Πάτρα το κορίτσι
 

gpgp

Νεοφερμένος

Ο gpgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ε, εντάξει. Πάτρα-Αθήνα ένα τσιγάρο δρόμος...
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Και τα δύο είναι επαγγέλματα που θα δεις πράγματα.

Κοινωνική λειτουργός μιλάμε πιο πολύ για αποκατάσταση σε κάποιο δημόσιο φορέα πχ νοσοκομείο, κέντρο απεξάρτησης, αστυνομικό τμήμα.

Ψυχολόγος μπορείς να έχεις και δικό σου γραφείο.

Τα ζυγίζεις και βλέπεις. Είναι και τα δύο ενδιαφέροντα.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Το επάγγελμα του κοινωνικού λειτουργού θέλει γερό στομάχι. Θα πρέπει να δουλέψεις με ανθρώπους τοξικομανείς, άστεγους, κακοποιημένες γυναίκες σε δομές φιλοξενίας, ορφανοτροφεία, σε περιπτώσεις κακοποίησης (πάσης φύσεως) παιδιών, με ανθρώπους με ειδικές ανάγκες, ανθρώπους σε φυλακές για την καλύτερη προσαρμογή όταν βγουν έξω.

Οπότε είναι πολύ πιο δύσκολο επάγγελμα από τον ψυχολόγο.
Οι ψυχολόγοι επίσης λειτουργούν μόνο μη θεραπευτικά και μόνο συμβουλευτικά. Θεραπεία μπορεί να χορηγήσει μόνο ψυχίατρος.

Αν δεν αντέχεις πολύ βαριά περιστατικά, πήγαινε ψυχολογία.
Ακριβώς!

Αν θεωρείς ότι δεν μπορείς να αντέξεις μια τέτοια δουλειά η ψυχολογία είναι καλύτερη για εσένα. Βέβαια, δεν πιστεύω ότι η Ελλάδα, σαν κοινωνία, έχει προσαρμοστεί πλήρως με το γεγονός ότι το να πηγαίνεις σε ψυχολόγο είναι φυσιολογικό οπότε δεν ξέρω κατά πόσο εύκολη είναι η αποκατάσταση. Πάντως ακούω ότι τώρα παίρνουν πολλούς ψυχολόγους στα σχολεία so that's good. Όπως και να έχει, διάλεξε αυτό που ταιριάζει περισσότερο με την προσωπικότητά σου.

Συγχαρητήρια για τα αποτελέσματά σου! :clapping:
 

gpgp

Νεοφερμένος

Ο gpgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Επειδή έχω ξαδέρφη που τελειώνει την Ψυχολογία ΑΠΘ κι ορκίζεται φέτος, δυστυχώς η επαγγελματική αποκατάσταση δεν είναι και τόσο ρόδινη όσο φαντάζονται κάποιοι. Τώρα θα μου πείτε πού είναι ρόδινη (στην θεωρητική κατεύθυνση); Και μη μου πείτε για Νομική διότι και εκεί υπάρχει υπερκορεσμός ίσως πολύ περισσότερο και από την Ψυχολογία.
ΥΓ1. Πάντως μετά το άνοιγμα νέων τμημάτων Ψυχολογίας στα Ιωάννινα, στην Φλώρινα (και από του χρόνου και στο Διδυμότειχο), τα πράγματα σταδιακώς θα δυσκολεύουν περισσότερο. (Παλιότερα μάλιστα έλεγαν και για Βόλο αλλά μάλλον αναβλήθηκε/ακυρώθηκε η υλοποίηση). Αν συνυπολογίσουμε δε και τα ιδιωτικά κολλέγια τότε καταλαβαίνετε...
ΥΓ2. Στην Ψυχολογία θεωρείται απαραίτητο ένα καλό μεταπτυχιακό για οτιδήποτε ασχοληθεί κάποιος στην συνέχεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mariamar

Νεοφερμένος

Η Mariamar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ακριβώς!

Αν θεωρείς ότι δεν μπορείς να αντέξεις μια τέτοια δουλειά η ψυχολογία είναι καλύτερη για εσένα. Βέβαια, δεν πιστεύω ότι η Ελλάδα, σαν κοινωνία, έχει προσαρμοστεί πλήρως με το γεγονός ότι το να πηγαίνεις σε ψυχολόγο είναι φυσιολογικό οπότε δεν ξέρω κατά πόσο εύκολη είναι η αποκατάσταση. Πάντως ακούω ότι τώρα παίρνουν πολλούς ψυχολόγους στα σχολεία so that's good. Όπως και να έχει, διάλεξε αυτό που ταιριάζει περισσότερο με την προσωπικότητά σου.

Συγχαρητήρια για τα αποτελέσματά σου! :clapping:
Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μ. Εύχομαι ό, τι καλύτερο και σε σενα❣️
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας❣️, θα το επεξεργαστώ όσο καιρό έχω για το μηχανογραφικο και θα αποφασίσω..
 
Top