Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

merribou

Νεοφερμένος

Η merribou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
δεν συμπεριλαμβάνεται στους πάσχοντες από τις αναφερόμενες στο παράρτημα της υπ' αρ. Φ.151/17897/Β6/2014 (Β ́ 358) κοινής υπουργικής απόφασης παθήσεις. Γι αυτο θελω να ξερω αν με την κατ'εξαιρεση μεταγγραφη και με το επιβεβαιωμενο χρονιο νοσημα του από δημόσιο νοσοκομειο και από το θεράποντα γιατρό του ισχυει η βάση μεταγγραφης των 2750 μορίων
 

PapaLui

Νεοφερμένος

Ο PapaLui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπερα , εγω και ο διδυμος αδερφος μου δωσαμε πανελλαδικες περυσι αλλα αποφασισαμε και οι δυο να ξαναδωσουμε φετος και ετσι καναμε . Ο αδερφος μου περναει αθηνα ( ο τοπος κατοικιας μας ) και εγω περναω στην σχολη που θελω αλλα οχι στο τμημα της αθηνας . Με την προσθηκη των 2750 μοριων περναω στην σχολη της επιθυμιας μου αλλα υπαρχει ενα θεμα : δεν τηρω τα οικονομια κριτηρια , το εισοδημα των 20.000 . Μπορω να παρω την μεταγραφη και να με φερει ο διδυμος αδερφος μου εδω στην αθηνα η εχει καταργηθει ως ειδικη κατηγορια αυτη των διδυμων και δεν υπαρχει περιπτωση να πραγματοποιηθει μεταγραφη ;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πολύ, το έχω διαβάσει , αλλά δεν διευκρινίζει αυτό που ρωτάω :
" α) όσοι έχουν υπερβεί τον ανώτατο χρόνο σπουδών, ο οποίος προβλέπεται για την απόκτηση πτυχίου, σύμφωνα με το Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος, όπου φοιτούν, " (αυτό σημαίνει τα χρόνια της σχολής +2 δηλαδη το ν+2 ; )

Το παραπάνω εννοεί ακριβώς αυτό που γράφει.
Δηλαδή: Αν μία Σχολή είναι 4ετούς φοίτησης, για να έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις μετεγγραφή, θα πρέπει ο αδελφός σου οριακά να εισάγεται τον Σεπτέμβριο στο Ζ΄εξάμηνο.
Αν έχουν περάσει τα 4 χρόνια και συνεχίζει τη φοίτησή του επειδή δεν έχει ολοκληρώσει τις σπουδές του, δεν έχεις δικαίωμα μετεγγραφής.
Το ν+2 για τη φοίτηση στα Πανεπιστήμια, τουλάχιστον προς το παρόν, δεν ισχύει (δεν έχει νομοθετηθεί). Καταργήθηκε το 2015.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Σε περίπτωση που η αίτηση για μετεγγραφή απορριφθεί φέτος οι φοιτητές έχουν το δικαίωμα να υποβάλουν αίτηση για μετακίνηση. Οι σχολές στις οποίες θέλει να πάει όμως ο φοιτητής με μετακίνηση πρέπει να υπάρχουν στο μηχανογραφικό ή όχι;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σε περίπτωση που η αίτηση για μετεγγραφή απορριφθεί φέτος οι φοιτητές έχουν το δικαίωμα να υποβάλουν αίτηση για μετακίνηση. Οι σχολές στις οποίες θέλει να πάει όμως ο φοιτητής με μετακίνηση πρέπει να υπάρχουν στο μηχανογραφικό ή όχι;
Στο ίδιο επιστημονικό πεδίο πρέπει να είναι η σχολή.
 

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Στο ίδιο επιστημονικό πεδίο πρέπει να είναι η σχολή.
Προφανώς, το ερώτημά μου όμως ουσιαστικά είναι εάν η μετακίνηση θα γίνει σε σχολές που έχουν δηλωθεί στο μηχανογραφικό που υποβάλει ο υποψήφιος ή εάν θα πρέπει να κάνει εκ νέου αίτηση με τις σχολές που τον ενδιαφέρουν για μετακίνηση.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Προφανώς, το ερώτημά μου όμως ουσιαστικά είναι εάν η μετακίνηση θα γίνει σε σχολές που έχουν δηλωθεί στο μηχανογραφικό που υποβάλει ο υποψήφιος ή εάν θα πρέπει να κάνει εκ νέου αίτηση με τις σχολές που τον ενδιαφέρουν για μετακίνηση.
Βασικές προϋποθέσεις ωστόσο για τη μετακίνηση εντός του ιδίου επιστημονικού πεδίου, αποτελούν η συγκέντρωση των μορίων της βάσης εισαγωγής του Τμήματος, όπου ο φοιτητής αιτείται μετακίνηση όπως επίσης η δήλωση του Τμήματος αυτού κατά την υποβολή του μηχανογραφικού δελτίου.
 

iManosX13

Νεοφερμένος

Ο iManosX13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι στο όριο του να περάσω ΗΜΜΥ ΕΜΠ οπότε θα ήθελα να μάθω για τις μετεγγραφές. Συμπληρώνω αρκετά οικονομικά- κοινονικά κριτήρια και συγγενής μου (1ος ξάδερφος της μητέρας μου) διαθέτει σπίτι στην Αθήνα. Γνωρίζετε αν μπορώ να ζητήσω μετεγγραφή;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Ναι δεν έχει σημασία ο τόπος της μονιμης κατοικίας σου , οπου θες ζητάς.

Δες τις περσινές βάσεις μετεγγραφών να έχεις μια ιδεα ποσα μορια θα χρειαστείς για να την έχεις σίγουρη.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι στο όριο του να περάσω ΗΜΜΥ ΕΜΠ οπότε θα ήθελα να μάθω για τις μετεγγραφές. Συμπληρώνω αρκετά οικονομικά- κοινονικά κριτήρια και συγγενής μου (1ος ξάδερφος της μητέρας μου) διαθέτει σπίτι στην Αθήνα. Γνωρίζετε αν μπορώ να ζητήσω μετεγγραφή;
Θα αιτηθείς μετεγγραφή βάσει Οικονομικών και Κοινωνικών Κριτηρίων.

Επίσης, γενικά μόνο κατοικία γονέα λαμβάνεται υπόψη.
 

iManosX13

Νεοφερμένος

Ο iManosX13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ναι δεν έχει σημασία ο τόπος της μονιμης κατοικίας σου , οπου θες ζητάς.

Δες τις περσινές βάσεις μετεγγραφών να έχεις μια ιδεα ποσα μορια θα χρειαστείς για να την έχεις σίγουρη.
Οπότε δεν ισχύει αυτό που ακούγεται περί ειδικών κριτηρίων για την Αθήνα και την Θεσσαλονίκη, σωστά;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα , εγω και ο διδυμος αδερφος μου δωσαμε πανελλαδικες περυσι αλλα αποφασισαμε και οι δυο να ξαναδωσουμε φετος και ετσι καναμε . Ο αδερφος μου περναει αθηνα ( ο τοπος κατοικιας μας ) και εγω περναω στην σχολη που θελω αλλα οχι στο τμημα της αθηνας . Με την προσθηκη των 2750 μοριων περναω στην σχολη της επιθυμιας μου αλλα υπαρχει ενα θεμα : δεν τηρω τα οικονομια κριτηρια , το εισοδημα των 20.000 . Μπορω να παρω την μεταγραφη και να με φερει ο διδυμος αδερφος μου εδω στην αθηνα η εχει καταργηθει ως ειδικη κατηγορια αυτη των διδυμων και δεν υπαρχει περιπτωση να πραγματοποιηθει μεταγραφη ;

Για τα δίδυμα αδέλφια ισχύει ο,τι ακριβώς και για τα αδέλφια προπτυχιακούς φοιτητές.
Δες εδώ το άρθρο 76:
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Οπότε δεν ισχύει αυτό που ακούγεται περί ειδικών κριτηρίων για την Αθήνα και την Θεσσαλονίκη, σωστά;


Απο οσο γνωρίζω αυτό ισχύει μονο για την μετεγγραφή αδερφών φοιτητών.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δες το άρθρο 75 για τις μετεγγραφές δεν αναφέρεται κάτι
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Οπότε δεν ισχύει αυτό που ακούγεται περί ειδικών κριτηρίων για την Αθήνα και την Θεσσαλονίκη, σωστά;
Μην μπλέκεις τις κατηγορίες μετεγγραφών.
Η περίπτωσή σου εντάσσεται στα Οικονομικά και Κοινωνικά κριτήρια, στα οποία δεν υπάρχει περιορισμός σε ποιο ΑΕΙ θα δηλώσεις.
 

iManosX13

Νεοφερμένος

Ο iManosX13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μην μπλέκεις τις κατηγορίες μετεγγραφών.
Η περίπτωσή σου εντάσσεται στα Οικονομικά και Κοινωνικά κριτήρια, στα οποία δεν υπάρχει περιορισμός σε ποιο ΑΕΙ θα δηλώσεις.
Απο οσο γνωρίζω αυτό ισχύει μονο για την μετεγγραφή αδερφών φοιτητών.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δες το άρθρο 75 για τις μετεγγραφές δεν αναφέρεται κάτι
Ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

PapaLui

Νεοφερμένος

Ο PapaLui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Για τα δίδυμα αδέλφια ισχύει ο,τι ακριβώς και για τα αδέλφια προπτυχιακούς φοιτητές.
Δες εδώ το άρθρο 76:
Ευχαριστω πολυ
 

Guest 101954

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ισχύει αυτό; Δηλαδή αν ο αδερφός μου σπουδάζει στον τόπο μόνιμης κατοικίας μας, και το κατά κεφαλήν εισόδημα των γονιών μου είναι κάτω από 5.000€, μπορώ να κάνω αίτηση για μετεγγραφή στον τόπο κατοικίας μου;
 

Συνημμένα

  • 8B95B088-B8F6-4338-A9BA-9A0EB076005D.jpeg
    8B95B088-B8F6-4338-A9BA-9A0EB076005D.jpeg
    146 KB · Εμφανίσεις: 94

zachos57

Νεοφερμένος

Ο zachos57 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με τις μεταγγραφες γιατι δεν εχω καταλαβει καποια πραγματα. Ειμαι φοιτητης στην θεσσαλονικη και η μονιμη κατοικια μου ειναι στην κρητη. Στην Κρητη δεν υπαρχει σχολη χημικων μηχανικων οποτε η πιο κοντινη στην μονιμη κατοικια μου ειναι της Αθηνας . Γνωριζετε αν υπαρχει περιπτωση μεταγραφης σε σχολη βασει χιλιομετρικης απόστασης, δηλαδη για μεταγραφη στην αθηνα?
 

B747

Νεοφερμένος

Ο B747 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 83 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Βασικές προϋποθέσεις ωστόσο για τη μετακίνηση εντός του ιδίου επιστημονικού πεδίου, αποτελούν η συγκέντρωση των μορίων της βάσης εισαγωγής του Τμήματος, όπου ο φοιτητής αιτείται μετακίνηση όπως επίσης η δήλωση του Τμήματος αυτού κατά την υποβολή του μηχανογραφικού δελτίου.
Και αν κάποιος έχει δώσει με 10% (2η - τελευταία φορα το 2019), ποιά βάση θα πρέπει να πιάσει, αυτή που είχε η σχολή το 2019 (με το 10%) ή αυτή που θα έχει φέτος;
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top