Κατατακτήριες στην Κτηνιατρική σχολή ΑΠΘ

Χρήστος2006

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι μαθητής τρίτης λυκείου με πρώτη και μόνη επιλογή την κτηνιατρική. Είναι το ενα και μοναδικό ενδιαφέρον μου, και θέλω να αφιερώσω όλα τα υπόλοιπα χρόνια της ζωής μου αποκλειστικά πάνω σε αυτόν τον τομέα. Λόγο τεμπελιάς και ανωριμότητας, μέχρι και πρόσφατα δεν καταλάβαινα την σοβαρότητα της κατάστασης ( των πανελληνίων ) παρά τον ξεκάθαρο στόχο μου από μικρή κιόλας ηλικία και… ας πούμε πως δεν διάβαζα και όσο έπρεπε.

Εδώ και έναν μήνα, όσο περίεργο και να ακούγεται αυτό, πίστευα πως με 7 μήνες προετοιμασίας, θα ήταν εφικτό να πιάσω την κτηνιατρική σχολή ΑΠΘ ( 17.812 μόρια🥲 )
Επειδή είμαι ένας μαθητής ο οποίος έχει μάθει να δουλεύει μόνο υπό πίεση και χωρίς να έχω τις κατάλληλες βάσεις ( με παραπολα κενά στην ύλη ) είπα να προσγηωθώ στην πραγματικότητα και μα λάβω υπόψην μου τις άλλες επιλογές που έχω.
Για να μην τα πολυλογώ, σκέφτηκα, αν καταφέρω και περάσω στην σχολή ζωικής παραγωγής, μπορώ μέσα από αυτήν να περάσω στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο ( ΑΠΘ )μέσω κατατακτήριων εξετάσεων;

2. Από τις κατατακτήριες, περνάς σχετικά εύκολα; Προφανώς εξετάζεσαι σε μια δύσκολη και απαιτητική ύλη αλλά είναι μεγάλος ο αριθμός αποφοίτων που περνούν; Η απλά διαλέγουν τους 2-3 καλητερους

3. αν και απίθανο μου ακούγετε, έχω πληροφορηθεί πως μπορείς να τελειώσεις την σχολή ζωικής παραγωγής και να κανείς κατευθείαν μεταπτυχιακό σε εξειδίκευση κτηνιάτρου, και να θεωρήσει κτηνίατρος, ισχύει; Θέλω να ασχοληθώ αποκλειστικά με τα ζώα παραγωγής και με τα άλογα, κυριολεκτικά κλειδώστε με μεσα σε ένα σταυλο όλη μέρα και αφήστε με εκει🤪

4. με βάση το πλάνο των κατατακτήριων εξετάσεων στην σχολή της Αθήνας, θα ήθελα παρά πολύ να δουλέψω ως υπάλληλος η ως οτιδήποτε τελος πάντων στο Αττικό Πάρκο της Αθήνας, ( προτιμούν προσωπικό με οποιαδήποτε εμπειρία πάνω στα ζώα όποτε σίγουρα η σχολή ζωικής παραγωγής θα είναι ένα παραπάνω μπουστ για να με προσλάβουν) το οποίο με φέρνει ξανά στην ερώτηση 3, γίνεται να κάνω μεταπτυχιακό ως απόφοιτος της σχολής αυτής; Θα συμβάλει καθόλου η εργασία μου στο να με επιλέξουν για μετάπτυχιακο;
Ευχαριστώ παραπολυ και συγνώμη για την πολυλογία
 

Lifelong Learner

Νεοφερμένος

Ο Lifelong Learner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Kαλησπέρα.Καττ'αρχάς μπράβο σου που έχεις συγκεκριμένο στόχο και ξέρεις τι θέλεις.Δεν ισχύει αυτό ,για πολλούς,δυστυχώς.Δεν καταλαβαίνω γιατί να "ξεγράψεις¨" τον πρωταρχικό σου στόχο,απο τώρα ,μη έχοντας δώσει κάν εξετάσεις και μη έχοντας δει πως τα πήγες.Αλλά ας τα πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή.
Ένεκα κορωνοιού ,πολλοί μαθητές επειδή δεν ζοριστηκαν ιδιαίτερα τα προηγούμενα χρόνια,πριν τη τρίτη λυκείου,έφτασαν σε αυτήν ,χωρίς να έχουν το κατάλληλο υποβαθρο.Εξ'ου και τα σχετικά εύκολότερα θλεματα στις πανελλήνιες,σε σχέση με πριν 4-6 χρόνια.Επίσης,έχω δει περιπτώσεις συμμαθητών μου,που όλη τους τη μαθητική ζωή ήταν απο μέτριοι εως κακοί μαθητές ,να ζορίζονται φοβερά στη γ λυκείου και να περνάνε σε πολύ καλές σχολές ,τις λεγόμενες "σχολές κύρους",χωρίς να γνωρίζω κατα πόσο ,πράγματι το ήθελα ή κατά πόσο μπορούν να ανταποκριθούν σε αυτές και να ολοκληρώσουν ένα απαιτητικό πρόγραμμα σπουδών.Οπότε ,το γεγονός οτι δεν ζοριζόσουν όλα αυτά τα χρόνια και υπάρχουν γνωστικά ελλείμματα ,δεν σημαίνει οτι δεν μπορούν διορθωθούν σε 1-2 χρόνια και να πας και να πιάσεις το στόχο σου.Οι πανελλήνιες είναι αποτύπωση της στιγμής ,δεν αντκατοπτίζουν προρπάθειες ετών ,δυστυχώς.Εμπειρικά σου το αναφέρω αυτό ,που το διαπίστωσα με άσχημο τρόπο.Τώρα,δεδομένου ότι έχεις κενά θα μπορούσες να συζητήσεις ένα πλάνο με τους καθηγητές σου ,ώστε να καλύπτεις τα κενά παράλληλα με τη μελέτη της ύλης της γ λυκείου.Είναι εφικτό αυτό, είτε διαβάζεις μόνος σου είτε κάνεις ιδιαίτερα(ακόμη ευκολότερο τότε) είτε πας φροντιστήριο.Επιπρόσθετα,αν δεν μπεις με την πρώτη χρονιά στην κτηνιατρική,απο τη στιγμή που έχεις ανακαλύψει οτι μόνο αυτό θες,μπορείς να δώσεις και 2η ίσως και 3η .Αυτό απο εσένα εξαρτάται.Υπάρχουν άνθρωποι ,πολύ πετυχημένοι στον κλάδο τους ,που ξεκίνησαν την επιμορφωση για το τωρινό τους επάγγελμα ,μετά τα 25 και τα 30.Μπορεί κα πραπάνω.
Τώρα,όσων αφορά τη λήψη επαγγελματικών δικαιωμάτων με μεταπτυχιακό ,θα πρέπει να ρωτήσεις κάποιον κτηνίατρο για αυτό.Αν και δεν το έχω ακούσει ποτέ.Πάντως καλό θα είναι να υπάρχουν πλάνα ,αλλά να δρομολογείς τις ενέργειες σου όταν θα είσαι κοντά στο επόμενο βήμα,όχι να σκέφτεσαι κατατακτήριες μη έχοντας περάσει ακόμη περάσει ,στην πρώτη σχολή.
 

Guest 585016

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πληροφορίες για κατατακτήριες δεν μπορώ να σου δώσω, αλλά θεωρώ λάθος τον συμβιβασμό. Και εγώ πάω Γ λυκείου και εγώ δυσκολεύομαι και εγώ έχω ψηλούς στόχους, τι κάνω όμως γι' αυτό;; ΠΡΟΣΠΑΘΩ! Βάλε τα δυνατά σου φέτος και μετά τα αποτελέσματα ψάξε για εναλλακτικές, μην το προδικάζεις💪💪
 

Χρήστος2006

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Kαλησπέρα.Καττ'αρχάς μπράβο σου που έχεις συγκεκριμένο στόχο και ξέρεις τι θέλεις.Δεν ισχύει αυτό ,για πολλούς,δυστυχώς.Δεν καταλαβαίνω γιατί να "ξεγράψεις¨" τον πρωταρχικό σου στόχο,απο τώρα ,μη έχοντας δώσει κάν εξετάσεις και μη έχοντας δει πως τα πήγες.Αλλά ας τα πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή.
Ένεκα κορωνοιού ,πολλοί μαθητές επειδή δεν ζοριστηκαν ιδιαίτερα τα προηγούμενα χρόνια,πριν τη τρίτη λυκείου,έφτασαν σε αυτήν ,χωρίς να έχουν το κατάλληλο υποβαθρο.Εξ'ου και τα σχετικά εύκολότερα θλεματα στις πανελλήνιες,σε σχέση με πριν 4-6 χρόνια.Επίσης,έχω δει περιπτώσεις συμμαθητών μου,που όλη τους τη μαθητική ζωή ήταν απο μέτριοι εως κακοί μαθητές ,να ζορίζονται φοβερά στη γ λυκείου και να περνάνε σε πολύ καλές σχολές ,τις λεγόμενες "σχολές κύρους",χωρίς να γνωρίζω κατα πόσο ,πράγματι το ήθελα ή κατά πόσο μπορούν να ανταποκριθούν σε αυτές και να ολοκληρώσουν ένα απαιτητικό πρόγραμμα σπουδών.Οπότε ,το γεγονός οτι δεν ζοριζόσουν όλα αυτά τα χρόνια και υπάρχουν γνωστικά ελλείμματα ,δεν σημαίνει οτι δεν μπορούν διορθωθούν σε 1-2 χρόνια και να πας και να πιάσεις το στόχο σου.Οι πανελλήνιες είναι αποτύπωση της στιγμής ,δεν αντκατοπτίζουν προρπάθειες ετών ,δυστυχώς.Εμπειρικά σου το αναφέρω αυτό ,που το διαπίστωσα με άσχημο τρόπο.Τώρα,δεδομένου ότι έχεις κενά θα μπορούσες να συζητήσεις ένα πλάνο με τους καθηγητές σου ,ώστε να καλύπτεις τα κενά παράλληλα με τη μελέτη της ύλης της γ λυκείου.Είναι εφικτό αυτό, είτε διαβάζεις μόνος σου είτε κάνεις ιδιαίτερα(ακόμη ευκολότερο τότε) είτε πας φροντιστήριο.Επιπρόσθετα,αν δεν μπεις με την πρώτη χρονιά στην κτηνιατρική,απο τη στιγμή που έχεις ανακαλύψει οτι μόνο αυτό θες,μπορείς να δώσεις και 2η ίσως και 3η .Αυτό απο εσένα εξαρτάται.Υπάρχουν άνθρωποι ,πολύ πετυχημένοι στον κλάδο τους ,που ξεκίνησαν την επιμορφωση για το τωρινό τους επάγγελμα ,μετά τα 25 και τα 30.Μπορεί κα πραπάνω.
Τώρα,όσων αφορά τη λήψη επαγγελματικών δικαιωμάτων με μεταπτυχιακό ,θα πρέπει να ρωτήσεις κάποιον κτηνίατρο για αυτό.Αν και δεν το έχω ακούσει ποτέ.Πάντως καλό θα είναι να υπάρχουν πλάνα ,αλλά να δρομολογείς τις ενέργειες σου όταν θα είσαι κοντά στο επόμενο βήμα,όχι να σκέφτεσαι κατατακτήριες μη έχοντας περάσει ακόμη περάσει ,στην πρώτη σχολή.
Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, στάθηκα τυχερός και έχω την δυνατότητα να πάω ιδιαίτερα όλα τα μαθήματα της κατεύθυνσης μου εκτος από την βιολογία που την θεωρούσα « θεωρητικό και εύκολο μάθημα» .φυσικά και έκανα λάθος, η αληθεια είναι πως πιέζομαι παραπολυ με τα μαθήματα της κατεύθυνσης μου και ιδιαίτερα με τις ασκήσεις, θα δω πως θα πάει, τώρα που το αναφέρατε, το να ξαναδωσω δεύτερη φορά πανελλήνιες θα ήταν ποιο πρακτικο αν και ειναι ακόμα οκτομβριος και πραγματικά η τη των πανελληνίων αυτή μου προκαλεί άγχος και στρες άλλου επιπέδου, δεν μπορώ να συγκεντρωθώ με τίποτα και οι ασκήσεις φαίνονται ακατανόητες…
Αυτός ήταν ο κύριος λόγος που σκέφτηκα την εναλλακτική του τμήματος ζωικής παραγωγής, τουλάχιστον θα διαβάζω για κάτι που πραγματικά με ενδιαφέρει + ότι οι κατακτήσεις θα είναι πάνω σε ύλη σχετική με αυτα, απτην άλλη όμως τι; Θα σπουδάζω 8+ χρόνια;… δεν ξέρω πραγματικά, βρίσκομαι σε απόγνωση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πληροφορίες για κατατακτήριες δεν μπορώ να σου δώσω, αλλά θεωρώ λάθος τον συμβιβασμό. Και εγώ πάω Γ λυκείου και εγώ δυσκολεύομαι και εγώ έχω ψηλούς στόχους, τι κάνω όμως γι' αυτό;; ΠΡΟΣΠΑΘΩ! Βάλε τα δυνατά σου φέτος και μετά τα αποτελέσματα ψάξε για εναλλακτικές, μην το προδικάζεις💪💪
Έχεις απόλυτο δίκαιο και το ξέρω, ώρες βρες νιώθω ότι προσπαθώ να βγάλω την ουρίτσα μου απαιξω έτσι ώστε να μην κουραστώ καθόλου, δεν γίνεται έτσι όμως.
 

Guest 585016

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι όλοι δυσκολεύονται, όλοι βαριούνται και θέλουν να βγάλουν την ουρίτσα τους απ' έξω. Νικητής είναι αυτός που αυτοπειθαρχείται. Δεν θεωρώ ανεφικτά τα 17.812 αν το θέλεις, κάνεις ιδιαίτερα, διαβάζεις και έχουμε 7 μήνες!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top