Κατατακτήριες κτηνιατρικής

Xristinakisaga

New member

Η Xristinakisaga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) . Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια :dance3:
Ειμαι 4ο ετης φοιτητρια στο τμημα Δημοσιας Υγειας του ΠΑΔΑ και σκεφτομαι για κατατακτηριες εξετασεις Κτηνιατρικης ( ειτε Καρδιτσας ειτε Θεσσαλονίκης)
Θα μπορουσε καποιος να μου πει την γνωμη του και να μου λυσει τις αποριες σχετικα με :
1.Πρεπει να απευθυνθω σε φροντιστηριο που εξειδικευεται για κατατακτηριες η μπορω και με προσωπικο διαβασμα ? Ιδιαιτερα ισως ?
2.Ογκο υλης. Γνωριζω οτι δινω 3 μαθηματα. Καλα μεχρι εδω . Αλλα αν υποθεσουμε οτι περναω ποια μαθηματα και ποιο ειναι το επιπεδο δυσκολιας κατα την γνωμη σας ? ( Υποθετω ατομα που φοιτουν /φοιτησαν στο τμημα μπορουν να με κατατοπισουν)
3. Που μπορω να βρω βιβλια σχετικα με το αντικειμενο σπουδων?
4. Το μπατζετ φυσικα παντα παιζει ( ποσα θα χρειαστω για τις εξετασεις/μαθηματα/ + ποσα θελετε μηνιαια στο περιπου για ενοικιαση σπιτιου καθημερινα εξοδα κτλπ ):dizzy2:

5.Πιστευετε οτι αξιζει ?:'(:'(

HEEEELPPPP:book::book::book::book:

DimiP

New member

Η DimiP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα, είμαι νέο μέλος αλλά με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα. Από μια έρευνα που έχω κάνει θα σου πω αυτά που έχω καταλήξει.
1) Δεν θεωρώ πως είναι απαραίτητο το φροντιστήριο αν στρωθείς στο διάβασμα, σίγουρα η ύλη δεν είναι μικρή αλλά εφόσον έχεις μια εμπειρία σε πανεπιστημιακά συγγράμματα δεν θεωρώ πως είναι δύσκολο (τουλάχιστον εγώ δεν το βλέπω δύσκολο). Ωστόσο επειδή έχω κάνει ιδιαίτερα σε παιδιά που έδωσαν κατατακτήριες (Βιοχημεία) το δύσκολο ήταν να αντιμετωπίσουν τα μαθήματα όταν είχαν κενά γιατί πχ στο τμήμα της Καρδίτσας δίνεις Βιοχημεία και δεν μπορείς να μάθεις βιοχημεία όταν δεν γνωρίζεις βασικά πράγματα από χημεία. Βέβαια η ύλη σε γενικές γραμμές μπορεί να αλλάξει από χρονιά σε χρονιά και στο τμήμα της Θεσσαλονίκης πχ δεν έχει Βιοχημεία (γενικά μου φάνηκαν ποιο εύκολα τα μαθήματα στο τμήμα της θεσσαλονίκης)
2) Ο όγκος της ύλης προφανώς και δεν είναι μικρός. Μιλάμε για 10 εξάμηνα που καλύπτουν όλο το φάσμα των γνώσεων που θα πρέπει να έχει ένας κτηνίατρος και λογικό είναι. Μιλάμε για εργαστήρια, υποχρεωτική παρακολούθηση, εργασίες, παρουσιάσεις, κλινικά μαθήματα κλπ. Μπορείς να ανατρέξεις στο πρόγραμμα σπουδών του κάθε τμήματος που σε ενδιαφέρει και να δεις τα μαθήματα, τον όγκο τους, τα συγγράμματα κλπ.
3) Βιβλία σίγουρα μπορείς να δανειστείς από την βιβλιοθήκη του κάθε τμήματος και γενικότερα του πανεπιστημίου που ανήκει ή να αγοράσεις ή να δανειστείς από κάποιον που έχει τελειώσει το τμήμα ή στο τμήμα του είχε τα συγκεκριμένα συγγράμματα (κάθε τμήμα έχει άλλα μαθήματα που δίνει στις κατατακτήριες του αν μπεις στην σελίδα των τμημάτων που σε ενδιαφέρει θα βρεις ολες τις πληροφορίες)
4) Τώρα για το μπατζετ τι να πω... ανάλογα την πόλη που θα περάσεις και ανάλογα το πόσα διαθέτεις. Στην Καρδίτσα οι εστίες είναι πολύ περιορισμένης διαθεσιμότητας σε σχέση με την Θεσσαλονίκη. Γενικά αυτό θα πρέπει να το ψάξεις, να δεις πόσα μπορείς να διαθέτεις. Πχ εκ πείρας σου λέω πως στην Καρδίτσα φέτος τα ενοίκια ήταν δυσεύρετα και πολύ ανεβασμένα. Γενικά η κτηνιατρική είναι μια σχολή που σε θέλει εκεί και δεν μπορείς να πηγαινοέρχεσαι μόνο στις εξεταστικές.
5) Αν αξίζει το ξέρεις μόνο εσύ.

nikolsalp

New member

Η nikolsalp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ζητειται Αμοιβαία Μετεγγραφή Φοιτητών απο το Τμήμα Κτηνιατρικής Καρδίτσας, για το Τμήμα Κτηνιατρικής Θεσσαλονίκης, 1ο Εξάμηνο. Δίνεται επίσης και μια καλή αμοιβή. Αν κάποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια