Κατατακτήριες εξετάσεις - τμήμα κινηματογράφου Θεσσαλονίκης

OTW

Νεοφερμένος

Η OTW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πατρών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ok ;) θα δω τι μπορώ να βρω.
Ευχαριστώ πολύ!! Αν εχετε τα βιβλία και μπορειτε να σκαναρετε τις σελιδες που χρειαζομαι επι πληρωμει φυσικα θα ηταν πολυ βοηθητικο. Ή να βρουμε καποιον άλλο τροπο..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μιας και που εγώ είμαι σε παρόμοια σχολή, ο αδελφός σας τελικά πέρασε στην σχολή; Αν ναι, πως του φάνηκε; Εργασιακά, με τι απασχολείται αυτή την στιγμή;
Καλησπέρα, θα μπορουσατε να μου δωσετε πληροφορίες για το τμημα αυτο, που ειναι αντιστοιχο απ οτι καταλαβαινω με το τμημα κινηματογραφου της Θεσσαλονίκης; Εχει ενδιαφέρον; Είναι θεωρητικά τα μαθήματα ή εχει κυρίως εργαστηριακα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα μπορουσατε να μου δωσετε πληροφορίες για το τμημα αυτο, που ειναι αντιστοιχο απ οτι καταλαβαινω με το τμημα κινηματογραφου της Θεσσαλονίκης; Εχει ενδιαφέρον; Είναι θεωρητικά τα μαθήματα ή εχει κυρίως εργαστηριακα;
Θα χαρώ να σας δώσω ότι πληροφορίες γνωρίζω για το τμήμα αλλά θέλω να προλογίσω λέγοντας πως είμαι πρωτοετής στο τμήμα και ακόμα δεν έχω ξεκινήσει μαθήματα.

Το τμήμα αρχικά βρίσκεται στα Ψαχνά της Εύβοιας, μία μικρή κωμόπολη 20 χιλιόμετρα βορειότερα της Χαλκίδας. Ιδρύθηκε το 2019, στην προσπάθεια του ΕΚΠΑ να επενδύσει πάνω στις νέες τεχνολογίες και τις τέχνες. Το ΕΚΠΑ αυτό το έκανε αγοράζοντας τις παλιές εγκαταστάσεις του ΤΕΙ Χαλκίδας και ιδρύοντας νέα τμήματα, δημιουργώντας ουσιαστικά μία δορυφορική πανεπιστημιούπολη.

Το τμήμα αντιστοιχία δεν έχει με αυτό της Θεσσαλονίκης. Παρόλο που είναι και τα δύο τμήματα κινηματογράφου, από όσο γνωρίζω το τμήμα της Θεσσαλονίκης ασχολείται εξ' ολοκλήρου και αποκλειστικά με την τέχνη του κινηματογράφου ενώ το τμήμα του ΕΚΠΑ ασχολείται και με ψηφιακές τέχνες. Για παράδειγμα εγώ τώρα που θα πάω στην σχολή θα έχω μάθημα προγραμματισμού, ενώ πιο μετά θα έχω και μαθήματα που ασχολούνται με αλγοριθμική τέχνη ή ακόμα και εικονική πραγματικότητα (VR) που από όσο γνωρίζω δεν διδάσκονται στο ΑΠΘ.

Για το αν έχει ενδιαφέρον, δεν μπορώ να δώσω ο ίδιος άποψη μιας και που δεν έχω ξεκινήσει ακόμα τα μαθήματα στην σχολή. Ωστόσο θεωρώ πως το πρόγραμμα σπουδών είναι αρκετά πλήρες και έχει πολλά ενδιαφέροντα μαθήματα τόσο στο κομμάτι του κινηματογράφου όσο και στο κομμάτι των ψηφιακών τεχνών.

Κάτι άλλο το οποίο θέλω να τονίσω για την συγκεκριμένη σχολή είναι πως ιδρύθηκε το 2019 που σημαίνει ότι τους πρώτους απόφοιτους της τους είχε φέτος, ότι ακόμα το πρόγραμμα σπουδών δεν είναι σταθερό και μεταβάλλεται συνέχεια, και γενικά ότι οι φοιτητές που μπαίνουμε τώρα είμαστε ακόμα στα θεμέλια της σχολής. Με λίγα λόγια, είναι λίγο ρίσκο.

Θα σας παραθέσω το πρόγραμμα σπουδών της σχολής,: https://www.dcarts.uoa.gr/fileadmin/depts/dcarts.uoa.gr/www/uploads/NEO_PROGRAMMA_SPOYDON_.pdf

ένα podcast στο οποίο μία φοιτήτρια της σχολής ενημερώνει για την σχολή:

και ένα βιντεάκι που δείχνει τις κτηριακές εγκαταστάσεις της σχολής:
 

Παναγιώτης_Σ

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Μιας και που εγώ είμαι σε παρόμοια σχολή, ο αδελφός σας τελικά πέρασε στην σχολή; Αν ναι, πως του φάνηκε; Εργασιακά, με τι απασχολείται αυτή την στιγμή;
Καλημέρα! Ναι ο αδερφός μου πέρασε στην σχολή τελικά και τώρα τελειώνει, δεν έχει αποφοιτήσει ακόμη αλλά θα αποφοιτήσει σύντομα. Η σχολή απ' οτι μου έχει πει είναι πολύ ενδιαφέρουσα αλλά έχει προβλήματα (ελλιπή μαθήματα, λίγοι καθηγητές κ.λπ.) Για να μην τα πολυλογώ, ό,τι έχει συνήθως ένα τμήμα δημόσιου πανεπιστημίου. Καλό πτυχίο, καλές σπουδές, αλλά με δυσκολίες. Πονεμένη συζήτηση. Τώρα μετά... Το τι θα κάνει μετά... Ουδείς γνωρίζει. Του λέω να σηκωθεί να φύγει. Θα δείξει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ευχαριστώ πολύ!! Αν εχετε τα βιβλία και μπορειτε να σκαναρετε τις σελιδες που χρειαζομαι επι πληρωμει φυσικα θα ηταν πολυ βοηθητικο. Ή να βρουμε καποιον άλλο τροπο..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Ο αδερφός μου τα έχει σίγουρα αλλά μένουμε αρκετά μακριά οπότε φοβάμαι οτι δεν γίνεται να σκανάρω σελίδες. Επί πληρωμή ούτε να το συζητάς, τα pdf αυτά, ή υποθέτω κάποια απ' αυτά, τα δίνουν δωρεάν στους φοιτητές. Θα δω ποια υπάρχουν και μπορώ να βρω. Όμως άσχετα με αυτό, για να μην τα πληρώσεις, έχω κάποιες ιδέες.

1. Δανεισμός. Ο απλός, συνηθισμένος, λατρεμένος δανεισμός. Θα βρεις βιβλιοθήκες που να έχουν τα βιβλία και θα τα δανειστείς. Έτσι θα σκανάρεις ο,τι θες μόνη σου. Η βιβλιοθήκη της σχολής Κινηματογράφου τα έχει σίγουρα.
2. Απευθείας από την σχολή. Αν η βιβλιοθήκη δεν τα έχει διαθέσιμα γιατί θα έχουν ορμήξει να τα πάρουν συνυποψήφιοι σου στις κατατακτήριες (να μην τα έχει καθόλου η βιβλιοθήκη αποκλείεται) θα πας στους αντίστοιχους καθηγητές, θα εξηγήσεις οτι είναι πολύ ακριβά για να αγοραστούν και θα ζητήσεις με ένα φλασάκι να σου δώσει ο,τι μπορεί.
3. Metabook. Στην περίπτωση που κάποιο δεν μπορείς να το βρεις πουθενά, μια λύση είναι να το αγοράσεις μεταχειρισμένο. Το metabook είναι εξαιρετική λύση. Κάποια είναι πολύ χαμηλά σε τιμές.

Θα δω τώρα και γω τι μπορώ να κάνω για να σε βοηθήσω και ξαναμιλάμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dli

Νεοφερμένος

Ο Dli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

Παναγιώτης_Σ

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θράκης και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Καλησπέρα,
ενδιαφέρομαι και εγώ για τις κατατακτήριες. Κατάφερες να βρεις κάποια από την βιβλιογραφία ;!
Καλημέρα, δυστυχώς όχι. Δεν μπόρεσα να βρω τίποτε

Όπως ανέφερα και παραπάνω υπάρχουν λύσεις. :)

1. Δανεισμός. Ο απλός, συνηθισμένος, λατρεμένος δανεισμός. Θα βρεις βιβλιοθήκες που να έχουν τα βιβλία και θα τα δανειστείς. Έτσι θα σκανάρεις ο,τι θες μόνη σου. Η βιβλιοθήκη της σχολής Κινηματογράφου τα έχει σίγουρα.
2. Απευθείας από την σχολή. Αν η βιβλιοθήκη δεν τα έχει διαθέσιμα γιατί θα έχουν ορμήξει να τα πάρουν συνυποψήφιοι σου στις κατατακτήριες (να μην τα έχει καθόλου η βιβλιοθήκη αποκλείεται) θα πας στους αντίστοιχους καθηγητές, θα εξηγήσεις οτι είναι πολύ ακριβά για να αγοραστούν και θα ζητήσεις με ένα φλασάκι να σου δώσει ο,τι μπορεί.
3. Metabook. Στην περίπτωση που κάποιο δεν μπορείς να το βρεις πουθενά, μια λύση είναι να το αγοράσεις μεταχειρισμένο. Το metabook είναι εξαιρετική λύση. Κάποια είναι πολύ χαμηλά σε τιμές.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top