Κατατακτήριες για το τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ

mate11_g

Νεοφερμένος

Ο mate11_g αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας..Είμαι τελειόφοιτος στη ακαδημία εμπορικού ναυτικού σχολής πλοιάρχων.Ενδιαφέρομαι για τις κατατακτήριες με σκοπό να μπω στο τμήμα Φυσικής του Εθνικόυ Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και θα ήθελα να ρώτησω την γνώμη σας δηλ τι παίζει με τις κατατακτήριες,τον βαθμό δυσκολίας της σχολής και γενικά μια εικόνα από τους φοιτητές που θα ίσως με βοηθήσει στις αποφάσεις μου...



Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
φοβερη σχολη , τεραστιο φασμα εργασιας με παρα πολλες προοπτικες , ιδιαιτερα δυσκολη κ απαιτητηκη , πολλοι καθηγητες ειναι παρα πλ καλοι κ συνεργασημοι , υψηλο επιπεδο σπουδων που ομως απαιτει καλο υποβαθρο σε μαθηματικα και φυσικη ( κυριως μαθηματικα ) κ η επαγγελματικη αποκατασταση στην ελλαδα ειναι σχετικα δυσκολη κατι τ οποιο ομως δεν ισχυει τοσο για τ εξωτερικο ..αν θεωρεις οτι εχεις τ καταλληλο υποβαθρο κ γνωσεις οπως επισης κ την ορεξη να σπουδασεις 4-5 χρονια ακομα εγω την προτινω ενπιφυλλακτα ..ομως πιστευω οτι μπορεις ευκολοτερα να περασεις σε μια ναυτιλιακη σχολη που ταιριαζει κ με τ μεχρι τρ αντικειμενο σ ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Θα ήθελα να παραθέσω το ακόλουθο link ως μια ενημέρωση πέρα από τα Ελληνικά στερεότυπα για τις επαγγελματικές δυνατότητες των μαθηματικών και της φυσικής μέσω της μαθηματικής ανάλυσης: Mathematical analysis possesses unlimited possibilities for application.

Για όσους δεν γνωρίζουν ποια είναι η εταιρία Nikon: Nikon (wikipedia).

To θέμα αφορά και τους Μαθηματικούς αλλά επειδή ..η Μαθηματική Φυσική είναι διεπιστημονικός κλάδος στο "σύνορο" των θεωρητικών (ή εφαρμοσμένων) μαθηματικών και της κλασικής φυσικής, το παρέθεσα εδώ.

Υ.Γ. O όρος Μαθηματική Φυσική είναι αντίστοιχος του όρου Μαθηματικά (Χρηματο)οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikos nikolaou

Νεοφερμένος

Ο nikos nikolaou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Φέτος τα αποτελέσματα αργούν πολύ να βγουν, λόγο καταλήψεων λογικά . Ξέρετε πόσο ήταν το μέγιστο που άργησαν πότε να βγουν;
 

arcv

Νεοφερμένος

Ο arcv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Φέτος τα αποτελέσματα αργούν πολύ να βγουν, λόγο καταλήψεων λογικά . Ξέρετε πόσο ήταν το μέγιστο που άργησαν πότε να βγουν;
Στην πανδημία είχαν αργήσει πολύ, αλλά τότε ήταν ιδιαίτερη περίπτωση. Το νομοσχέδιο λένε θα ψηφιστεί 7 ή 8 Μαρτίου, δεν μας βλέπω να βλέπουμε αποτελέσματα μέχρι τότε.
 

nikos nikolaou

Νεοφερμένος

Ο nikos nikolaou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Πέρασα τελικά...
 

arcv

Νεοφερμένος

Ο arcv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.

nikos nikolaou

Νεοφερμένος

Ο nikos nikolaou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Συγχαρητήρια! Καλές σπουδές! Έσπασε η κατάληψη και τα ανακοίνωσαν σήμερα; Δεν βρίσκω την ανακοίνωση με τα αποτελέσματα στο site τους.
Έχεις δώσει και εσύ; Τα έστειλαν με email
 

arcv

Νεοφερμένος

Ο arcv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Έχεις δώσει και εσύ; Τα έστειλαν με email
Όχι, εγώ έδωσα για το μαθηματικό του ΕΚΠΑ. Στο μέιλ σας έστειλαν το αρχείο που έχει εγκριθεί από την επιτροπή και περιέχει την λίστα με τους επιτυχόντες; Μακάρι να μας ενημέρωναν και εμάς με μέιλ.
 

nikos nikolaou

Νεοφερμένος

Ο nikos nikolaou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Σου προτείνω να παρακολουθεις τα μαθήματα καλού κακού αν έχετε ξεκινήσει διαδικτυακά. Αυτό έκανα και εγώ πριν βγουν τα αποτελεσματα
 

arcv

Νεοφερμένος

Ο arcv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.

arcv

Νεοφερμένος

Ο arcv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Εγώ δεν κατάλαβα τι σας έστειλαν στο μέιλ ακριβώς; Σας είπανε απλά "Περάσατε"; Σας έστειλαν τους βαθμούς στον καθένα ξεχωριστά; Σας έστειλαν το υπογεγραμμένο έγγραφο που έχει τη λίστα των επιτυχόντων; Είναι περίεργο που δεν υπάρχουν στο site τα αποτελέσματα.
 

nikos nikolaou

Νεοφερμένος

Ο nikos nikolaou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Κανένα email δεν είχε υπογραφή. Έστειλαν 2 με το δεύτερο να έχει τους βαθμούς και το πρώτο να λέει απλά ότι περάσαμε μαζί με τα συγχαρητήρια.
 

arcv

Νεοφερμένος

Ο arcv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Κανένα email δεν είχε υπογραφή. Έστειλαν 2 με το δεύτερο να έχει τους βαθμούς και το πρώτο να λέει απλά ότι περάσαμε μαζί με τα συγχαρητήρια.
Τουλάχιστον ελπίζω να φρόντισαν να τους ενημερώσουν όλους ατομικά, όχι μόνο όσους πέρασαν.
 

nikos nikolaou

Νεοφερμένος

Ο nikos nikolaou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δεν ξέρω για αυτούς που δεν περάσαν αλλά εγώ βαθμούς άλλων υποψηφίων δεν είδα. Ενημέρωσαν ατομικά επομένως.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top