Κατατακτήριες για Οικονομικά ή Διοίκηση

Pepisann

Νεοφερμένος

Η Pepisann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα σας μόλις πήρα το πτυχίο μου πάνω στη χημεία (ΕΚΠΑ). Παρόλα αυτά ενώ το πήρα στα 4 χρόνια νιώθω ότι δεν θέλω στη ζωή μου να είμαι μέσα στα εργαστήρια όλη μέρα και να δουλεύω πάνω στο αντικείμενο για 700€. Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει αλλά νιώθω ότι δεν μου αρέσει το επάγγελμα που σπούδασα και σκέφτομαι πολύ τώρα τελευταία να αλλάξω κατεύθυνση στη ζωή μου και να δώσω κατατακτήριες για οικονομικά η διοίκηση. Θεωρείται ότι αξίζει η προσπάθεια; Θα έχω κάποιο μέλλον με αυτά τα πτυχία; (Ταυτόχρονα ίσως κάνω κάποιο μεταπτυχιακό). Είμαι πολύ αγχωμενη αν αξίζει να τα γυρίσω όλα ανάποδα, όποιος μπορεί να με βοηθήσει σας ευχαριστώ πάρα πολύ.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για τη χημεία προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Έχει αρκετά αξιόλογα άτομα εδώ που έχουν τελειώσει χημεία και θα σε βοηθήσουν και με το παραπάνω. Θα σου μιλήσω για τα οικονομικά και τη διοίκηση. Είναι πλεον κορεσμένα και αυτά , παρόλο που έχουν απορρόφηση αλλά και εκεί οι μισθοί είναι 700-800 ευρώ και χτυπάς 12ωρα. Αν κατάφερεις να μπεις σε μια πολυεθνική ή μεγάλη Ελληνική εταιρεία εκεί αλλάζει το πράγμα. Αλλά μέχρι να μπεις αν δεν έχεις μέσον θα χρειαστεί να φας αρκετές αναποδιές από την επαγγελματική καθημερινότητα.

Εγώ λοιπον τι θα σου προτεινα. Κάνε ένα ΜΒΑ ή ένα μαστερ στο μανατζμεντ, να έχεις εξασφαλισει τη Διοίκηση και μέσω αυτου θα καταλάβεις πραγματικα τι σου αρεσει. Γενικα αυτα τα δυο μεταπτυχιακα βοηθάνε αρκετα. Επελεξε ενα απο τα δυο, και μετα εχεις ολο το χρονο να ασχοληθεις με HR, Marketing και οτι σου αρεσει και να κανεις στροφη καριερας επαγγελματικης.

Σε καμια περιπτωση να μη λες μεσα μου " τσαμπα το πτυχιο χημικου, 4 χρονια" Καπου θα χρησιμευσει. Στην Ελλαδα ειναι το συστημα λαθος και γι αυτο γινονται λαθος επιλογες στην επαγγελματικη πορεια. Εισαι νεα ακομα. μεχρι τα 30 σου , φροντισε να κανεις το καλυτερο
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Καλησπέρα σας μόλις πήρα το πτυχίο μου πάνω στη χημεία (ΕΚΠΑ). Παρόλα αυτά ενώ το πήρα στα 4 χρόνια νιώθω ότι δεν θέλω στη ζωή μου να είμαι μέσα στα εργαστήρια όλη μέρα και να δουλεύω πάνω στο αντικείμενο για 700€. Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει αλλά νιώθω ότι δεν μου αρέσει το επάγγελμα που σπούδασα και σκέφτομαι πολύ τώρα τελευταία να αλλάξω κατεύθυνση στη ζωή μου και να δώσω κατατακτήριες για οικονομικά η διοίκηση. Θεωρείται ότι αξίζει η προσπάθεια; Θα έχω κάποιο μέλλον με αυτά τα πτυχία; (Ταυτόχρονα ίσως κάνω κάποιο μεταπτυχιακό). Είμαι πολύ αγχωμενη αν αξίζει να τα γυρίσω όλα ανάποδα, όποιος μπορεί να με βοηθήσει σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

Εαν δεν θες να είσαι όλη μέρα σε ένα εργαστήριο...well don't. Το γεγονός οτι αυτό επιλέγουν πολλοί χημικοί δεν σημαίνει οτι αυτό πρέπει να κάνεις και εσύ εαν δεν το θέλεις. Δεν σημαίνει όμως οτι πρέπει να αλλάξεις και ολόκληρο πεδίο. Ποια είναι τα ενδιαφέροντα σου γενικά ; Τι θα σου άρεσε να κάνεις ή τι σου άρεσε πολύ όσα χρόνια σπούδαζες ;
 

Pepisann

Νεοφερμένος

Η Pepisann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Νομίζω ότι παρόλο που έχω τελειώσει τη σχολή δεν θα είμαι καλή στη δουλειά μου γιατί δεν είναι αυτό που ονειρεύομαι ότι θα κάνω σε 10-20+ χρόνια. Παρόλα αυτά μ αρέσουν τα οικονομικά και μεγάλο λάθος μου που δεν το επέλεξα εξαρχής. Η διοίκηση είναι ένα κομμάτι που νόμιζα ότι θα με βοηθήσει στο να εξασφαλίσω τουλάχιστον έναν μισθό μέχρι να καταφέρω να εξελιχθω επαγγελματικά και αποκτήσω εμπειρίες κλπ. Έχετε καμία γνώμη να με κατευθύνετε; οτιδήποτε θα με βοηθούσε. Είμαι πολύ μπερδεμένη
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Νομίζω ότι παρόλο που έχω τελειώσει τη σχολή δεν θα είμαι καλή στη δουλειά μου γιατί δεν είναι αυτό που ονειρεύομαι ότι θα κάνω σε 10-20+ χρόνια. Παρόλα αυτά μ αρέσουν τα οικονομικά και μεγάλο λάθος μου που δεν το επέλεξα εξαρχής. Η διοίκηση είναι ένα κομμάτι που νόμιζα ότι θα με βοηθήσει στο να εξασφαλίσω τουλάχιστον έναν μισθό μέχρι να καταφέρω να εξελιχθω επαγγελματικά και αποκτήσω εμπειρίες κλπ. Έχετε καμία γνώμη να με κατευθύνετε; οτιδήποτε θα με βοηθούσε. Είμαι πολύ μπερδεμένη

Καλά βρε κορίτσι μου, για ποιόν λόγο τελείωσες μια σχολή που εξ αρχής ήξερες οτι δεν σκοπεύεις να δραστηριοποιηθείς επαγγελματικά ;

Τέλος πάντων, θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά σε μεταπτυχιακά στην χημική μηχανική. Έχοντας γνώσεις πάνω στην χημεία και ικανότητες πάνω σε θέματα διοίκησης χημικών και βιομηχανικών μονάδων, θα χρησιμέψει σε κάτι το αρχικό πτυχίο,θα ασχοληθείς με τα οικονομικά που θες αλλά και δεν θα παίρνεις μόνο 700€.
 

theonewhoknocks

Νεοφερμένος

Ο theonewhoknocks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Αυτό που θέλω να προσθέσω, είναι να μην φοβάσαι να επιλέξεις ένα νέο μονοπάτι στη ζωή σου, ακόμα κι αν σου φαίνεται ότι τα τελευταία 4 χρόνια πήγαν χαμένα (κάτι που αμφιβάλλω ότι ισχύει γιατί σίγουρα έχεις αποκτήσει εμπειρίες που άμεσα ή έμμεσα θα σε βοηθήσουν). Καλύτερα να παιδευτείς κάποια χρόνια ακόμα παρά να κάνεις μια ζωή κάτι που δεν σ' αρέσει. Λάθος επιλογές κάνουμε όλοι, αλλά αντί να τις αφήνουμε να μας στοιχειώνουν, κοιτάμε να βελτιώσουμε το μέλλον.

Δυστυχώς δεν έχω κάποια εμπειρία σχετικά με τους τομείς που αναφέρεις, αλλά βρίσκομαι σε μια παρόμοια κατάσταση που δεν είμαι ικανοποιημένος με την πρώτη μου σχολή και σκοπεύω να ξεκινήσω δεύτερη. Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο. :)
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Καλησπέρα σας μόλις πήρα το πτυχίο μου πάνω στη χημεία (ΕΚΠΑ). Παρόλα αυτά ενώ το πήρα στα 4 χρόνια νιώθω ότι δεν θέλω στη ζωή μου να είμαι μέσα στα εργαστήρια όλη μέρα και να δουλεύω πάνω στο αντικείμενο για 700€. Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει αλλά νιώθω ότι δεν μου αρέσει το επάγγελμα που σπούδασα και σκέφτομαι πολύ τώρα τελευταία να αλλάξω κατεύθυνση στη ζωή μου και να δώσω κατατακτήριες για οικονομικά η διοίκηση. Θεωρείται ότι αξίζει η προσπάθεια; Θα έχω κάποιο μέλλον με αυτά τα πτυχία; (Ταυτόχρονα ίσως κάνω κάποιο μεταπτυχιακό). Είμαι πολύ αγχωμενη αν αξίζει να τα γυρίσω όλα ανάποδα, όποιος μπορεί να με βοηθήσει σας ευχαριστώ πάρα πολύ.


Αυτο το "μολις" λεει παρα πολλά.
Μόλις τελείωσες και εχεις πανικοβληθεί, λογικό και αναμενόμενο.
Αυτο όμως δέν σημαίνει οτι θα αλλάξεις πορεία και θα γίνουν ολα ρόδινα.
Παλί καποια στιγμη θα τελειώσεις και παλι δύσκολα θα ναι.
Φυσικα, καταλαβαίνω ότι απο την αρχη σε ενδιεφεραν αυτοί οι κλάδοι και δεν είναι οτι εισαι φυγοπονη αλλα αυτη τη στιγμή μιλάει κυρίω ο πανικός σου.
ΟΛΟΙ πανικαλλονται τελειώνοντας.
Επίσης ζουμε σε μια χώρα ριζωμένη στη κρίση
επομενως ολα γίνονται πιο δύσκολα αφού "πρέπει"να περάσεις ζόρια στη αγορα εργασίας για να ελπίζεις σε κάτι καλύτερο. Αυτη η διαδικασία οταν το αντικείμενο δεν μας ενθουσιάζει γίνεται (ακομα) πιο δύσκολη.

Και παλι στα 700€ θα βγεις- στη καλύτερη -και θα εχεις να ανταγωνιστείς παιδια με μαστερ και προϋπηρεσία στην ηλικία σου. Και δε θα εισαι και 21 πλεον.
Αρα ίσως το πρόβλημα ειναι η χώρα.

Αυτο που προτείνω: ψαξε ολες τις επιλογές για μεταπτυχιακά, κατι που προσεγγίζει αυτο που θες να κανεις. Ιδανικά και εξωτερικό, λύσεις υπάρχουν, μη το αποκλείεις λογω οικονομικών.
Παντως σίγουρα, επειδή ειναι και η αδερφη μου στο κλαδο σας, οι χημικοί δεν εργάζονται μονο στα εργαστήρια.
Υπάρχει πλήθος επιλογών.

Γι αυτο σκέψου καλα αν το πρόβλημα ειναι όντως το αντικείμενο που σπουδασες ή ο πανικός σου ή χώρα σου, ή και τα τρία μαζι.
Προσωπικά, για τα αντικείμενα που αναφέρεις, θα σκεφτομουν το δεύτερο πτυχίο μονο ως τελευταία λύση.
Αν μου έλεγες κάτι που πραγματικά ηταν στροφή θα ήμουν η πρώτη που θα σε παρότρυνα αλλα αυτά τα δυο ειναι αρκετά πασπαρτου και συνδυάζονται εύκολα με παρα πολλα αντικείμενα. Κυρίως η διοίκηση.
Οικονομικα αν τα θελει τοσο πολυ η ψυχούλα σου φυσικα και να τα κάνεις αλλα καθαρα για τα προσωπικά σου θέλω/ ενίσχυση βιογραφικού σε αυτο που μελλοντικά φαντάζεσαι να εργάζεσαι.
Μη το βλέπεις σαν μονο δρομο να φτάσεις εκει που θες δηλαδή γιατί θα χάσεις πολύτιμο χρόνο χωρίς λογο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top