Κατατακτήριες Οδοντιατρικής

ireanth

Νεοφερμένος

Η ireanth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Είμαι 4οετής φοιτήτρια Νοσηλευτικής και θα με ενδιέφερε το τμήμα της Οδοντιατρικής στο ΕΚΠΑ. Δυσκολεύομαι πολύ στο να αποφασίσω ποια οδό θα ακολουθήσω για να καταφέρω το στόχο μου: Πανελλήνιες ξανά τον Ιούνιο ή κατατακτήριες το Δεκέμβριο;..

Έχω δώσει ήδη 2 φορές πανελλήνιες και έγραφα γύρω στα 16 χιλιάδες μόρια, με κακή ψυχική κατάσταση βέβαια τότε και όχι με το 100% των προσπαθειών μου. Αποθαρρυντικός παράγοντας για τις πανελλήνιες είναι η υποκειμενική βαθμολόγηση στην έκθεση, αλλά και οι αρκετά υψηλές βάσεις της οδοντιατρικής (δηλαδή ακόμα και με 18.300 μπορεί να μείνω απέξω).

Από την άλλη, στις κατατακτήριες με αγχώνει το γεγονός ότι δεν έχω βρει αξιόλογους καθηγητές με εμπειρία για ιδιαίτερα, ώστε να με πείσουν ότι η προσπάθεια μου θα αποδώσει καλύτερα με αυτό τον τρόπο και βρήκα μόνο ένα καλό φροντιστήριο που δε ξέρω κατά πόσο με βολεύει σε γκρουπ με άλλα 3 άτομα. Επίσης, μου φαίνεται τραγικό το γεγονός ότι μπορει να πέσει κάτι εκτός ύλης και το ότι πάλι περνάνε τα βύσματα.

Ακούω συχνά ότι το πολύ διάβασμα στις κατατακτήριες ανταμείβεται 100%, ενώ στις πανελλήνιες δεν είναι τόσο σίγουρο κι ας διαβάζεις πάρα πολύ διότι εμπλέκεται η συγκεκριμένη λογική των εξετάσεων αυτών ΚΑΙ η σιχαμένη έκθεση.

Γνωρίζει κάποιος καλούς καθηγητές για να επικοινωνήσω; Τί θα προτείνατε ως κατατακτήριοι ή/και επιτυχόντες από πανελλήνιες;

Σας ευχαριστώ
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Καλησπέρα. Εχω περάσει και από τα δύο είδη εξετάσεων και εχω κάποια εμπειρία και από τα δύο. Με πανελλήνιες μπήκα οδοντιατρική από όπου και αποφοίτησα, ΑΠΘ βεβαια. Την ξέρεις την διαδικασία, πολύ άγχος κούραση. Αν νιώθεις ότι μπορείς να δώσεις και 3η φορά πάνε για εκεί.
Κατατακτηριες έδωσα πρόσφατα για ιατρική. Δεν έκανα ιδιαίτερα ούτε φροντιστήρια. Μόνος διάβασα. Συνολικά ένα χρόνο περίπου παράλληλα και με τις πτυχιακές κλινικές της οδοντιατρικής. Αγοράσα και κάποια συγγραματα μόνος μετά από αναζήτηση και το προσπάθησα μόνος. Συνολικά μπορώ να σου πω διάβασα παραπάνω από την 3η λυκείου. Είναι εξίσου κουραστικη διαδικασία αλλα νομίζω βοηθάει πάρα πολύ η ωριμότητα του πρώτου πτυχίου και οι γνώσεις που έχεις ήδη από αυτό. Οπότε έχεις ήδη πολύ γνωστά πράγματα όταν διαβάζεις την ύλη των εξετασεων. Τις ημέρες των εξετάσεων δεν είχα το ίδιο άγχος που είχα τις μέρες των πανελληνίων. Το άγχος το τράβηξα πριν μέχρι να δώσω τις εξετάσεις, γιατί αναβλήθηκαν λόγω της πανδημίας και για άλλους προσωπικούς λόγους και ήμουν στην τσίτα μέχρι τώρα τον Μάιο που γράψαμε. Δεν ξέρω τι ανταγωνισμό θα βρεις για την οδοντιατρική του ΕΚΠΑ. Ισως κάποιο άλλο παιδί που έδωσε για εκεί μπορεί να σου απαντήσει. Σίγουρα μπορείς να το προσπαθήσεις και μόνη αν νιώθεις ότι έχεις γερές βάσεις και μπορείς να διαβάσεις και μόνη για ώρες χωρίς να έχεις κάποιον από πάνω σου. Αλλιώς μπορείς να ψάξεις στην Αθήνα για φροντιστήριο και να σου απαντήσουν και άλλα παιδιά από το φόρουμ που έδωσαν Αθήνα αν έχουν κάποιο γνωστό εκεί.

Υ. Γ
Σπουδαία η Οδοντιατρική σαν επιστήμη. Αξίζει, ειδικά για το ΕΚΠΑ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια όσο σπούδαζα. Θα μάθεις πολλά, πολλά παραπάνω από όσα νομίζουν πολλοί ότι ξέρει ένας οδοντίατρος.
 

ireanth

Νεοφερμένος

Η ireanth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα. Εχω περάσει και από τα δύο είδη εξετάσεων και εχω κάποια εμπειρία και από τα δύο. Με πανελλήνιες μπήκα οδοντιατρική από όπου και αποφοίτησα, ΑΠΘ βεβαια. Την ξέρεις την διαδικασία, πολύ άγχος κούραση. Αν νιώθεις ότι μπορείς να δώσεις και 3η φορά πάνε για εκεί.
Κατατακτηριες έδωσα πρόσφατα για ιατρική. Δεν έκανα ιδιαίτερα ούτε φροντιστήρια. Μόνος διάβασα. Συνολικά ένα χρόνο περίπου παράλληλα και με τις πτυχιακές κλινικές της οδοντιατρικής. Αγοράσα και κάποια συγγραματα μόνος μετά από αναζήτηση και το προσπάθησα μόνος. Συνολικά μπορώ να σου πω διάβασα παραπάνω από την 3η λυκείου. Είναι εξίσου κουραστικη διαδικασία αλλα νομίζω βοηθάει πάρα πολύ η ωριμότητα του πρώτου πτυχίου και οι γνώσεις που έχεις ήδη από αυτό. Οπότε έχεις ήδη πολύ γνωστά πράγματα όταν διαβάζεις την ύλη των εξετασεων. Τις ημέρες των εξετάσεων δεν είχα το ίδιο άγχος που είχα τις μέρες των πανελληνίων. Το άγχος το τράβηξα πριν μέχρι να δώσω τις εξετάσεις, γιατί αναβλήθηκαν λόγω της πανδημίας και για άλλους προσωπικούς λόγους και ήμουν στην τσίτα μέχρι τώρα τον Μάιο που γράψαμε. Δεν ξέρω τι ανταγωνισμό θα βρεις για την οδοντιατρική του ΕΚΠΑ. Ισως κάποιο άλλο παιδί που έδωσε για εκεί μπορεί να σου απαντήσει. Σίγουρα μπορείς να το προσπαθήσεις και μόνη αν νιώθεις ότι έχεις γερές βάσεις και μπορείς να διαβάσεις και μόνη για ώρες χωρίς να έχεις κάποιον από πάνω σου. Αλλιώς μπορείς να ψάξεις στην Αθήνα για φροντιστήριο και να σου απαντήσουν και άλλα παιδιά από το φόρουμ που έδωσαν Αθήνα αν έχουν κάποιο γνωστό εκεί.
Συγχαρητήρια για την επιμονή σου. Το να δώσεις μόνος χωρίς βοήθεια είναι πραγματικά αξιοσέβαστο. Η αλήθεια είναι ότι δε θα επιχειρούσα το μοναχικό διάβασμα γιατί πρώτον ίσως χάσω το μπούσουλα κάποια στιγμή γι'αυτό θέλω κάποιον να με πιέζει σε ιδιαίτερα και δεύτερον η ύλη της νοσηλευτικής δεν πλησιάζει το βαθμό δυσκολίας των 3ων μαθημάτων που δίνουν στις κατατακτήριες, οπότε θα έλεγα πως δεν είμαι καθόλου προετοιμασμένη για τις ύλες αυτές.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και εύχομαι καλά αποτελέσματα
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ. Βγήκαν πρόσφατα τα αποτελέσματα και πέρασα. Οπότε φοιτητης ξανά.
Καταλαβαίνω αυτο που λες οπότε ίσως θα ήταν καλύτερα να σε κατευθύνει κάποιος καθηγητής ναι. Αν δεν μπορείς τα γκρουπ και να αποδώσεις εκεί τοτε ίσως τα ιδιαίτερα είναι μια καλή επιλογή. Ρωτα στο φροντιστήριο που βρήκες αν οι καθηγητές κάνουν και ιδιαίτερα. Πάρε και άλλες γνωμες σίγουρα και γενικώς στα μαθήματα τα οποία δίνεις ψάξε πέρα από τα συγγραματα που ζητάνε και επιπλέον για περισσότερες πληροφορίες. Έχει διάβασμα αρκετό αλλά σίγουρα είσαι συνηθισμένη σε κάποιο βαθμό και από τις πανελλήνιες και από την νοσηλευτική που πιστεύω ότι και αυτή έχει πολύ διάβασμα. Αξίζει ο κόπος αν το θες και η Οδοντιατρική σαν επιστήμη θα σε ανταμοιψει.
 

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ. Βγήκαν πρόσφατα τα αποτελέσματα και πέρασα. Οπότε φοιτητης ξανά.
Καταλαβαίνω αυτο που λες οπότε ίσως θα ήταν καλύτερα να σε κατευθύνει κάποιος καθηγητής ναι. Αν δεν μπορείς τα γκρουπ και να αποδώσεις εκεί τοτε ίσως τα ιδιαίτερα είναι μια καλή επιλογή. Ρωτα στο φροντιστήριο που βρήκες αν οι καθηγητές κάνουν και ιδιαίτερα. Πάρε και άλλες γνωμες σίγουρα και γενικώς στα μαθήματα τα οποία δίνεις ψάξε πέρα από τα συγγραματα που ζητάνε και επιπλέον για περισσότερες πληροφορίες. Έχει διάβασμα αρκετό αλλά σίγουρα είσαι συνηθισμένη σε κάποιο βαθμό και από τις πανελλήνιες και από την νοσηλευτική που πιστεύω ότι και αυτή έχει πολύ διάβασμα. Αξίζει ο κόπος αν το θες και η Οδοντιατρική σαν επιστήμη θα σε ανταμοιψει.
καλησπέρα , σου στέλνω μηνυμα για να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις 😁
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top