Κατατακτήριες ΙΕΚ ή δεύτερη φορά Πανελληνιες;

Velissarios

Νεοφερμένος

Ο Velissarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπερα σας. Θα ηθελα να μάθω τις αποψεις για το αν ειναι καλύτερο να δώσω κατατακτήριες ιεκ ή δεύτερη φορα πανελληνιες. Εδωσα φέτος πανελληνιες και δε περασα. Επισης θα ηθελα να μάθω πως ακριβώς ειναι τα δημόσια ιεκ, δηλαδή πως λειτουργούν, τι διαφορες υπαρχουν με το σχολείο και το πανεπιστημιο κλπ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Καλησπερα σας. Θα ηθελα να μάθω τις αποψεις για το αν ειναι καλύτερο να δώσω κατατακτήριες ιεκ ή δεύτερη φορα πανελληνιες. Εδωσα φέτος πανελληνιες και δε περασα. Επισης θα ηθελα να μάθω πως ακριβώς ειναι τα δημόσια ιεκ, δηλαδή πως λειτουργούν, τι διαφορες υπαρχουν με το σχολείο και το πανεπιστημιο κλπ.
Βασικα δεν υπαρχουν στην πραξη κατακτηριες για ΑΕΙ μεσω ΙΕΚ. Οποτε πανελληνιες παλι.
Τα δημοσια ΙΕΚ ειναι λυκειο ,στα ιδια θρανια το απογευμα αλλα εχεις και εργαστηρια ( αν προβλεπονται) με καθηγητες ειδικοτήτων οποτε τα πραγματα ειναι πιο χαλαρα αλλα οι απουσιες απουσιες. Το πανεπιστημιο ειναι πιο χαλαρο ακομα ( δεν εχει απουσιες) αλλα πολυ πιο ζορι στα μαθηματα.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 420 μηνύματα.
Καλησπερα σας. Θα ηθελα να μάθω τις αποψεις για το αν ειναι καλύτερο να δώσω κατατακτήριες ιεκ ή δεύτερη φορα πανελληνιες. Εδωσα φέτος πανελληνιες και δε περασα. Επισης θα ηθελα να μάθω πως ακριβώς ειναι τα δημόσια ιεκ, δηλαδή πως λειτουργούν, τι διαφορες υπαρχουν με το σχολείο και το πανεπιστημιο κλπ.

Δεύτερη φορά πανελλήνιες.

Οι κατατακτήριες σε μερικά τμήματα είναι πολύ πιο δύσκολες από ότι οι πανελλήνιες. Δεν δέχονται όλα τα πανεπιστήμια αποφοίτους ΙΕΚ.

Η διαφορά με το πανεπιστήμιο είναι ότι το ΙΕΚ είναι πτυχίο επιπέδου 5 ενώ του πανεπιστημίου 6 ή 7. Άρα δεν έχεις τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Που θα ηθελες να περασεις?
 

Velissarios

Νεοφερμένος

Ο Velissarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Που θα ηθελες να περασεις?
Είχα και εχω πολλές επιλογές. Καταρχάς να πω οτι ημουν στην θετική κατεύθυνση. Δεν θα έβαζα ενα συγκεκριμένο ειμαι ανοιχτός σε οτιδήποτε αλλα μια παραπανω κλίση εχω στα εξής: γεωλογικό, χημικό, ηλεκτρολόγος μηχανικός, ναυτιλιακά κλπ. Επισης να αναφέρω οτι μονο Αθηνα με ενδιαφέρει για σπουδές, οχι επαρχεια.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 420 μηνύματα.
Είχα και εχω πολλές επιλογές. Καταρχάς να πω οτι ημουν στην θετική κατεύθυνση. Δεν θα έβαζα ενα συγκεκριμένο ειμαι ανοιχτός σε οτιδήποτε αλλα μια παραπανω κλίση εχω στα εξής: γεωλογικό, χημικό, ηλεκτρολόγος μηχανικός, ναυτιλιακά κλπ. Επισης να αναφέρω οτι μονο Αθηνα με ενδιαφέρει για σπουδές, οχι επαρχεια.

Άλλος ένας παραπάνω λόγος να δώσεις πανελλήνιες. Με τις κατατακτήριες περιορίζεσαι μόνο σε μία σχολή.
 

NikNik1995

Νεοφερμένος

Ο NikNik1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
δεύτερη φορα πανελλήνιες μετα ανάλογα την ηλικία
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top