Καλύτερο τμήμα χρηματοοικονομικών στην Ελλάδα

Polipolikalos

Νεοφερμένος

Ο Polipolikalos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ποιο πιστεύετε ότι είναι το τμήμα με αντικείμενο τα χρηματοοικονομικά που ξεχωρίζει;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στο ΠΑΠΕΙ και του ΟΠΑ είναι αυτά που συζητούνται διαρκώς και ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα παρεμφερή τμήματα.
 

Polipolikalos

Νεοφερμένος

Ο Polipolikalos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!! Σύγκριση των δύο τμημάτων με το αντίστοιχο του ΠΑΜΑΚ;
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Μιας και είμαι στο χρημα παπει σχεδόν στο τέλος ας σου πω μερικά πράγματα να έχεις μια εικόνα.
Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το τμήμα μου (περισσότερο από όσο περίμενα) για πολλούς λόγους .
Καταρχας οι καθηγητές, οι περισσότεροι είναι πολύ καλοί και πρόθυμοι να σε βοηθήσουν με ελάχιστες εξαιρέσεις ίσως .
Επίσης πολλα παιδιά από την πρακτική 4ου έτους τα κρατάνε μετα το τέλος της πρακτικής ακομα και σε πολύ καλές εταιρίες (EY,οπαπ,pwc)
Το τμήμα μας τα τελευταία 2 χρονια εχει βγει πρωτο σε όλη την Ελλάδα στον διαγωνισμό του cfa και σε παγκόσμιο επίπεδο έχει πάει αρκετά καλά .
Τελος η γραμματεία είναι άψογη και εξυπηρετουν οι κοπέλες παρα πολύ καλά παντα .
Για τα άλλα τμήματα δεν έχω εικόνα αλλα και το λοχρη οπα είναι πολύ δυνατό
Οτι και να επιλέξεις εξαρτάται από εσένα και το ποσο σου αρέσει το αντικείμενο άσχετα από το αν είναι οπα,παπει,παμακ .Σε όλα τα τμήματα πάνω κάτω θα έχεις τα ίδια μαθήματα.

Υ.Γ. Αν προτιμάς Χαρδούβελη ελα παπει,αν γουστάρεις Σταϊκούρα πήγαινε οπα :hehe:
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μιας και είμαι στο χρημα παπει σχεδόν στο τέλος ας σου πω μερικά πράγματα να έχεις μια εικόνα.
Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το τμήμα μου (περισσότερο από όσο περίμενα) για πολλούς λόγους .
Καταρχας οι καθηγητές, οι περισσότεροι είναι πολύ καλοί και πρόθυμοι να σε βοηθήσουν με ελάχιστες εξαιρέσεις ίσως .
Επίσης πολλα παιδιά από την πρακτική 4ου έτους τα κρατάνε μετα το τέλος της πρακτικής ακομα και σε πολύ καλές εταιρίες (EY,οπαπ,pwc)
Το τμήμα μας τα τελευταία 2 χρονια εχει βγει πρωτο σε όλη την Ελλάδα στον διαγωνισμό του cfa και σε παγκόσμιο επίπεδο έχει πάει αρκετά καλά .
Τελος η γραμματεία είναι άψογη και εξυπηρετουν οι κοπέλες παρα πολύ καλά παντα .
Για τα άλλα τμήματα δεν έχω εικόνα αλλα και το λοχρη οπα είναι πολύ δυνατό
Οτι και να επιλέξεις εξαρτάται από εσένα και το ποσο σου αρέσει το αντικείμενο άσχετα από το αν είναι οπα,παπει,παμακ .Σε όλα τα τμήματα πάνω κάτω θα έχεις τα ίδια μαθήματα.

Υ.Γ. Αν προτιμάς Χαρδούβελη ελα παπει,αν γουστάρεις Σταϊκούρα πήγαινε οπα :hehe:
Πάντως για τη Γραμματεία σου συγκεκριμένου τμήματος, το έχω ξανα-ακούσει και το άκουγα από μαθητής. Ότι είναι πολύ οργανωμένη, εξυπηρετική , λες και θυμίζει γραμματεία Εξωτερικού
 

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σχετικα με την χρηματοοικονομικη κατευθυνση του τμηματος λοχρη ΟΠΑ:

Τα δυο πρωτα χρονια στην σχολη θεωρουνται εισαγωγικα και κανεις αρκετα μαθηματα που δεν ειναι μονο λοχρη, πιο συγκεκριμενα, 2 στατιστικες, 2 μαθηματικα, 2 μανατζμενττ, 2 κλασικα οικονομικα (μακρο μικρο), 3 χρηματοοικονομικες διοικησεις, 2 εφαρμοσμενους προγραμματισμους (εξελ, ματλαμπ) 2 δικαια (αστικο εταιρικο) +4 λογιστικες (3 χρηματοοικονομικες 1 διοικητικη) και ενα μαθημα αγορων χρηματος και κεφαλαιου

Μετα επιλεγουμε τις κατευθυνσεις, απο εκει και περα στα χρηματοοικονομικα εχεις 3 υποχρεωτικα μαθηματα εκτος απο το τελευταιο εξαμηνο που εχει 2 και αντιστροφως τα επιλογης ειναι 2 καθε εξαμηνο εκτος απο το τελευταιο που ειναι 3. Πιο συγκεκριμενα στα υποχρεωτικα δικα μου μαθηματα κατευθυνσης εχουμε τα κατωθι: συμπεριφορικη, αναλυση διαχειριση χαρτοφ, τραπεζικη, εισαγωγη στην οικονομετρια, τιτλους σταθερου εισοδηματος, αρχες χρηματοοικονομικων παραγωγων.

Ανακεφαλαιωνοντας εχουμε φτασει σε εναν τελειοφοιτο χρηματοοικονομικων που δεν εχει κανει κατι ουσιαστικο και τα μαθηματα αν τα δεις επι της ουσιας ειναι κατι παρωχημενα θεωρητικα μοντελα που αποδεδειγμενα δεν λειτουργουν οπως το CAPM για παραδειγμα, πρακτικοτατα μαθηματα που εξεταζονται σαν να ειναι θεωρητικα βλεπε τραπεζικη χρηματοοικονομικη. Το μονο αξιο μαθημα ειναι η εισαγωγη στην οικονομετρια που θεωρειται και μπαμπουλας με 500+ ατομα να το χρωστανε και να γινονται σκουπες στα 3-4 για να μην συσσωρευονται.

Μπαινουμε στο 4ο ετος με υποχρεωτικα μαθηματα τα εξης, ναυτιλιακη(1) + διεθνης χρηματοοικονομικη(2) και εναλλακτικες επενδυσεις(3). Ολα παραδιδωνται και εξεταζονται πολυ θεωρητικα. Τελευταιο εξαμηνο εχουμε διαχειριση κινδυνων και την αναλυση και αποτιμηση επιχειρησεων που το τελευταιο μας το κανουν κατι λογιστες, ειναι ουσιαστικα μαθημα αριθμοδεικτων της αποτελεσματικοτητας μια επιχειρηησης. Η διαχειριση κινδυνων εξεταζεται και αυτη σε πολυ θεωρητικο πλαισιο.

Οποτε καποιος εχει περασει ολα τα υποχρεωτικα μαθηματα της σχολης χωρις να εχει καποια ικανοτητα η να ξερει κατι πρακτικο, να χειριζεται προγραμματα να κανει ποσοτικη αναλυση να ξερει να εφαρμοζει καποια χρηματοοικονομικα μοντελα στην python πχ κλπ κλπ

Στο πανεπ κατα την αποψη μου υπαρχει η συμπεριφορα να επιβραβευεται αυτος που γεμιζει την αιθουσα και οχι αυτος που ειναι καλος στο να λυνει ασκησεις ασ πουμε. Για αυτο και τις περισσοτερες φορες στη λογιστικη δεν θα βρεις σημειωσεις πουθενα ανεβασμενες στο αντιστοιχο eclass, στα χρηματοοικονομικα μαθηματα δεν θα βρεις την θεωρια ανεβασμενη ή πολλα ερωτηματα που θα δεις στις εξετασεις δεν θα τα εχεις δει πουθενα στην υλη γιατι ειναι για αυτους που πηγαν στο πανεπιστημιο γεμιζοντας τις αιθουσες οποτε επιβραβευονται ετσι.

Εν κατακλειδι, αν καποιος θελει τη σχολη για να ασχοληθει με την ποσοτικη αναλυση χρηματοοικονομικων προιοντων την μετρηση κινδυνου την διαφοροποιηση του χαρτοφυλακιου κλπ κλπ η σχολη ειναι ακαταλληλη
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι αυτό που έχω συζητήσει και με το φίλο αμήχανο από πάνω και συμφωνώ απόλυτα με το σχολιό του.

Απόφοιτός των πρώην ΤΕΙ εδώ ( 2011-2015), σε τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής. Οπότε ένα πράγμα που δεν το λέει το σχολείο και γενικά η νοοτροπία της Ελλάδος, αλλά στηρίζεται μόνο στο κύρος Πανεπιστήμιο-ΤΕΙ, είναι τι θες εσύ... Θες να είσαι πρακτικός ή θεωρητικός. Κάτι που ευθύνονται και οι σχολές που δεν ξεκαθαρίζουν μέσω του προγράμματος σπουδών, για να σου δώσουν μια κατεύθυνση και να βγεις στην αγορά εργασίας με κάποια παρακαταθήκη.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, υπάρχουν επαγγέλματα στη ζωή που χρήζουν μερικά πρακτικότητας και κάποια θεωρητικότητας. Δεν νοείται ας πουμε να βγεις στην αγορά εργασίας έξω, και να είσαι ένας θεωρητικός λογιστής ή ένας θεωρητικός ηλεκτρονικός, όταν αυτά τα επαγγέλματα θέλουν πρακτικά μυαλά.

Εν κατακλείδι, υπάρχουν άτομα από ΑΣΟΕΕ που έχουν τελειώσει τα ΛΟΧΡΗ, ΔΕΟΣ, Διοίκηση επιχειρήσεων, και όταν τοποθετούνται σε ένα λογιστήριο, δεν ξέρουν να κάνουν ούτε μια απλή φορολογική δήλωση ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ. Θα μου πείτε υπάρχουν άτομα από ΤΕΙ, που δεν ξέρουν να γραψουν ουτε το ονομά τους αλλά αυτό είναι άλλο παπαευαγγέλιο.

Η ιδεολογία του κράτους για τη Παιδεία ήταν , αν δεν γράψεις καλά, φύγε έξω ή πήγαινε σε ΙΕΚ, διαφορετικά προτίμησε ένα χαμηλό πανεπιστήμιο σε μόρια και ας μη σ αρέσει αυτό ή προτίμησε κάποιο αντίστοιχο ΤΕΙ. Ήρθε μετά η άλλη κυβέρνηση τα έκανε όλα Πανεπιστήμια, αντί να μετατρέψει τα πρώην ΤΕΙ σε Πανεπιστήμια Εφαρμοσμένων επιστημών όπως είναι σε διεθνή κράτη, με την αιτιολογία ότι τα Πανεπιστήμια Εφαρμοσμένων Επιστημών δεν χορηγούν ακαδημαικούς τίτλους αλλά επαγγελματικούς και έβαλε όλους τους υποψήφιους σε ένα σακούλι.

Το αποτέλεσμα ( μακάρι να πέσω έξω) είναι σε λίγα χρόνια η χώρα να βγάζει επιστήμονες χωρίς υποδομές, χωρίς αξιοποίηση και θα έχει έλλειψη εφαρμοσμένων τεχνολόγων, γιατί μάθαμε στο κράτος αυτό, να λέμε " αν δεν τελειώσεις δικηγόρος-γιατρός" είσαι ένα τίποτα. Δεν μπα να πας, και στο Εξωτερικό να πάρεις νόμπελ, αν γυρίσεις Ελλάδα θα είσαι ΤΙΠΟΤΑ γιατί δεν τελείωσες γιατρός ή δικηγόρος. Νοοτροπία παλαιών αρχών, που ευελπίστώ να εξαφανιστεί, γιατί βλέπω ότι σε μερικές οικογένειες ακόμα υπάρχει.

Είμαστε τόσο πίσω σαν λαός, που ακόμα νοιάζει μερικούς να πάρουν πτυχίο για να μπουν στο Δημόσιο, για να λένε οι γονείς τους δεξιά και αριστέρα " Δες το παιδί μου τι τελείωσε" και ουτο καθε εξής. Ας ελπίσουμε τα πράγματα να αλλάξουν.

Αν φίλε TS σ αρέσουν τα χρηματοοικονομικά, τότε όπως είπαν τα παιδιά σωστά έχεις δύο επιλογές σχολών. Πήρες πληροφορίες. Ακόμα και σε οποια σχολή να περάσεις που σου εύχομαι καλή επιτυχία και να πραγματοποιηθεί η επιθυμία σου, εφόσον σ αρέσουν τα χρηματοοικονομικά, άρχιζε να παίζεις στα δάκτυλα χρηματιστήριο, μετοχές, αποτιμήσεις κλπ. Πράγματα που θέλουν πρακτικότητα τόσο στη σκέψη όσο και να τα περάσεις στο χαρτί που λέμε.
 

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Polipolikalos το λοχρη ΟΠΑ θεωρειται απο τις κορυφαιες σχολες στα χρηματοοικονομικα αλλα οπως ειπα δεν προσφερει καθολου τεχνικη αναλυση. Για αυτο θεωρω αν θες να ασχοληθεις με τα χρηματοοικονομικα και μιας και τα διαθεσιμα προπτυχιακα τμηματα του κλαδου τα μαθηματα τους ειναι λιγο παρωχημενα θα προτεινα για πρωτο πτυχιο καποιο τμημα μαθηματικων η στατιστικης ουτως ωστε να εχεις ενα δυνατο αναλυτικο background και μετα να κανεις ενα μεταπτυχιακο στα χρηματοοικονομικα. Αν ημουν παλι 17 αυτο θα εκανα δλδ
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
αυτό που είναι πιο κοντά στο σπίτι σου
 

Polipolikalos

Νεοφερμένος

Ο Polipolikalos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Θεσσαλονίκη (Νομός) ή Αττική τότε, που είναι ποιο κοντά στο σπίτι σου στα σύνορα... Δηλαδή π.χ. αν μένεις ιλκίς, πας ΠΑΜΑΚ για οικονομικούς λόγους, που λες...

ΠΑΜΑΚ-ΟΠΑ-ΠΑΠΕΙ ίδιο προπτυχιακο πανεπιστημιακό πτυχίο δίνουν...
 

Polipolikalos

Νεοφερμένος

Ο Polipolikalos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Θεσσαλονίκη (Νομός) ή Αττική τότε, που είναι ποιο κοντά στο σπίτι σου στα σύνορα... Δηλαδή π.χ. αν μένεις ιλκίς, πας ΠΑΜΑΚ για οικονομικούς λόγους, που λες...

ΠΑΜΑΚ-ΟΠΑ-ΠΑΠΕΙ ίδιο προπτυχιακο πανεπιστημιακό πτυχίο δίνουν...
Οι οικονομικοί λόγοι έχουν να κάνουν με το ότι υπάρχει σπίτι Θεσσαλονίκη. Σε κάθε περίπτωση εχαριστώ για τις απαντήσεις!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top