Καλύτερη επιλογή για σχολή από ΕΠΑΛ - Τομέας Οικονομικών

Diaforetikos2023GR

Νεοφερμένος

Ο Diaforetikos2023GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Καλησπέρα , ποια είναι η καλύτερη επιλογή στον τομέα Οικονομικών (ΕΠΑΛ) που μπορεί να προσφέρει "σίγουρη" ή έστω αρκετά πιθανή επαγγελματική αποκατάσταση ?
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Καλησπέρα , ποια είναι η καλύτερη επιλογή στον τομέα Οικονομικών (ΕΠΑΛ) που μπορεί να προσφέρει "σίγουρη" ή έστω αρκετά πιθανή επαγγελματική αποκατάσταση ?
Σίγουρη δεν προσφέρει καμία εκτός από τα ένστολα...
2ον Αν είσαι καλός στη πληροφορικλη και το προγραμματισμό θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το ΔΕΤ στο ΟΠΑ
Τώρα δεν ξέρω το επιπεδό σου στα μαθηματικά αλλά αν θες οικονομικό τμήμα(ή κάποιο τμήμα Λογιστικής-Χρηματοοικονομικής) να ξέρεις θα αντιμετωπίσεις ένα μίνι πρόβλημα με τα μαθήματα μαθηματικών καθώς είναι ένα λέβελ πάνω από τα μαθηματικά του ΓΕΛ σε άποψη θεματολογίας και "φιλοσοφίας".Αν όμως έχεις όρεξη να διαβάσεις και να ασχοληθείς δεν έχεις να φοβάσαι κάτι!

Γενικά όλες οι σχολές οικονομίας,έχουν "επαγγλματική αποκατάσταση" οπότε είναι γενικά να δεις εσένα τι σου αρέσει!


*Αν θες τσέκαρε και το δικό μου τμήμα και στείλε μου προσωπικό αν θες να μάθεις κάτι παραπάνω!!

Καλή επιτυχία στις εξετάσεις!!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Καλησπέρα , ποια είναι η καλύτερη επιλογή στον τομέα Οικονομικών (ΕΠΑΛ) που μπορεί να προσφέρει "σίγουρη" ή έστω αρκετά πιθανή επαγγελματική αποκατάσταση ?
Νομιζω μια διοικηση επιχειρησεων θα ηταν πιο βατη για σενα.
Η ΔΕ ειναι η καρδια των οικονομικων και απ'εκει μπορεις να ''απλωθεις'' στα αλλα ..λογιστικη , ναυτηλιακα ,τουριστικα ,μαρκετινκ
Απο εκει δεν προκειτε να σε αρπαξει κανεις απο το μανικι αμα βγεις ...θα ψαξεις, αλλα θα βρεις, και οχι πολλα λευτα.
Λιγες σχολες εχουν προνομια να τους ψαχνουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Diaforetikos2023GR

Νεοφερμένος

Ο Diaforetikos2023GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Νομιζω μια διοικηση επιχειρησεων θα ηταν πιο βατη για σενα.
Η ΔΕ ειναι η καρδια των οικονομικων και απ'εκει μπορεις να ''απλωθεις'' στα αλλα ..λογιστικη , ναυτηλιακα ,τουριστικα ,μαρκετινκ
Απο εκει δεν προκειτε να σε αρπαξει κανεις απο το μανικι αμα βγεις ...θα ψαξεις, αλλα θα βρεις, και οχι πολλα λευτα.
Λιγες σχολες εχουν προνομια να τους ψαχνουν.
Καλησπέρα φίλε , στο σχολείο μας είπαν ότι η διοίκηση επιχειρήσεων δεν αξίζει :) , εγώ βλέπω ότι έχει πολλές σχολές για την διοίκηση επιχειρήσεων άρα θεωρητικά έχουμε παρα πολλούς με το συγκεκριμένο πτυχίο κ έχουν όλοι καλη επαγγελματική αποκατάσταση ? Έτσι το σκέφτομαι εγώ προσωπικά...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Καλησπέρα φίλε , στο σχολείο μας είπαν ότι η διοίκηση επιχειρήσεων δεν αξίζει :) , εγώ βλέπω ότι έχει πολλές σχολές για την διοίκηση επιχειρήσεων άρα θεωρητικά έχουμε παρα πολλούς με το συγκεκριμένο πτυχίο κ έχουν όλοι καλη επαγγελματική αποκατάσταση ? Έτσι το σκέφτομαι εγώ προσωπικά...
ναι πραγματι ειναι πολλες οι σχολες αλλα και πολλες οι θεσεις.
τι σας προτειναν στο σχολειο?
 

Diaforetikos2023GR

Νεοφερμένος

Ο Diaforetikos2023GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ναι πραγματι ειναι πολλες οι σχολες αλλα και πολλες οι θεσεις.
τι σας προτειναν στο σχολειο?
Τίποτα συγκεκριμένο απλά θέλει διάβασμα και τα σχετικά , ίσως επειδή είναι αρχή δεν μας μίλησαν συγκεκριμένα, απλά έτυχε ένας καθηγητής να πει ότι δεν αξίζει η σχολή της ΔΕ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Τίποτα συγκεκριμένο απλά θέλει διάβασμα και τα σχετικά , ίσως επειδή είναι αρχή δεν μας μίλησαν συγκεκριμένα, απλά έτυχε ένας καθηγητής να πει ότι δεν αξίζει η σχολή της ΔΕ
ε τι να πω? εχω αλλη αποψη απο τον δασκαλο..αλλα δεν ειμαι δασκαλος
για μενα πρωτα η βαση και μετα οι δορυφοροι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοιτα υπαρχουν και καποιες δυνατες σχολες στον τομεα σου με καλη αποκατασταση ,οι λεγομενες μηχανικων παραγωγης ( μηχανολογοι)
χανια, χιο, ξανθη, θεσσαλονικη αλλα πως θα τα βγαλεις περα με βαρια μαθηματικα και πολυ φυσικη.
εσεις τι κανεται στο επαλ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Diaforetikos2023GR

Νεοφερμένος

Ο Diaforetikos2023GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ε τι να πω? εχω αλλη αποψη απο τον δασκαλο..αλλα δεν ειμαι δασκαλος
για μενα πρωτα η βαση και μετα οι δορυφοροι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοιτα υπαρχουν και καποιες δυνατες σχολες στον τομεα σου με καλη αποκατασταση ,οι λεγομενες μηχανικων παραγωγης ( μηχανολογοι)
χανια, χιο, ξανθη, θεσσαλονικη αλλα πως θα τα βγαλεις περα με βαρια μαθηματικα και πολυ φυσικη.
εσεις τι κανεται στο επαλ?

Τι κάνετε φίλε δλδ ? Τα μαθήματα των πανελληνίων , φυσική - λογιστική και έπειτα κάτι αχρειαστα μαθήματα απλά για να γεμίσουν τις ώρες δεν ξέρω που χρησιμεύει
μάθημα επικοινωνίας πχ

Φυσική - μαθηματικά το χειρότερο μου , η λογιστική φαίνεται εύκολη..
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Τι κάνετε φίλε δλδ ? Τα μαθήματα των πανελληνίων , φυσική - λογιστική και έπειτα κάτι αχρειαστα μαθήματα απλά για να γεμίσουν τις ώρες δεν ξέρω που χρησιμεύει
μάθημα επικοινωνίας πχ
ε πως οικονομικα χωρις επικοινωνια ειναι τιποτα.
επικοινωνια σημαινει ,διοικηση, μαρκετινκ, πωλησεις , και πολλα αλλα.
εσυ τι γουσταρεις, να φροντιζεις , να πουλας, να λογαριαζεις ,να ελεγχεις, να κοστολογεις , να υποστηριζεις , να διανεμεις?
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Η διοικηση επιχειρησεων δεν αξιζει,την εχω σπουδασει εχει πολυ ωραια μαθηματα αλλα ειναι πολυ γενικός τιτλος για ευρεση εργασιας.Θα πρεπει να αρχισει καποιος σε μια εταιρεια απο θεσεις που δεν θα του αρεσουν και μετα να ανεβει.
Τα επαγγελματα με εξειδικευση ειναι τα ιδανικα για εμενα στην εποχη μας
 

Diaforetikos2023GR

Νεοφερμένος

Ο Diaforetikos2023GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ε πως οικονομικα χωρις επικοινωνια ειναι τιποτα.
επικοινωνια σημαινει ,διοικηση, μαρκετινκ, πωλησεις , και πολλα αλλα.
εσυ τι γουσταρεις, να φροντιζεις , να πουλας, να λογαριαζεις ,να ελεγχεις, να κοστολογεις , να υποστηριζεις , να διανεμεις?


Δεν ξέρω φίλε ,
Η διοικηση επιχειρησεων δεν αξιζει,την εχω σπουδασει εχει πολυ ωραια μαθηματα αλλα ειναι πολυ γενικός τιτλος για ευρεση εργασιας.Θα πρεπει να αρχισει καποιος σε μια εταιρεια απο θεσεις που δεν θα του αρεσουν και μετα να ανεβει.
Τα επαγγελματα με εξειδικευση ειναι τα ιδανικα για εμενα στην εποχη μας


Ποια σχολή με εξειδίκευση από τον Τομέα αυτό πιστεύεις ότι αξίζει ???
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Δεν ξέρω φίλε ,


Ποια σχολή με εξειδίκευση από τον Τομέα αυτό πιστεύεις ότι αξίζει ???
Ε αφου σου αρεσει η λογιστικη πηγαινε λογιστικη ..θα σε ξεροψήσουν ομως στα μαθηματικα.
Για αυτο προτεινα ΔΕ για να μπεις μαλακα και να μην απογοητευτεις και μετα βλεπεις αν θες λογιστικη ή τι αλλο.
Κοιτα να δεις... με βαση το λυκειο που τελειωσες οι επιλογες σου δεν ειναι απειρες,,πρεπει να επιλεξεις σχολη που βεβαια θα μπεις αλλα και να τελειωσεις. Το τελειωνω ειναι το σημαντικό... για ολους βεβαια
Δεν ειμαι ο καλυτερος συμβουλος για οικονομικα διοτι εγω ειμαι μηχανοαγαπουλης και οι προτιμήσεις μου ειναι οι σχολες οικονομικων -μηχανικων οπως της χιου , χανιων, ξανθης, αλλα και του παπει, κλπ
 

Diaforetikos2023GR

Νεοφερμένος

Ο Diaforetikos2023GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ε αφου σου αρεσει η λογιστικη πηγαινε λογιστικη ..θα σε ξεροψήσουν ομως στα μαθηματικα.
Για αυτο προτεινα ΔΕ για να μπεις μαλακα και να μην απογοητευτεις και μετα βλεπεις αν θες λογιστικη ή τι αλλο.
Κοιτα να δεις... με βαση το λυκειο που τελειωσες οι επιλογες σου δεν ειναι απειρες,,πρεπει να επιλεξεις σχολη που βεβαια θα μπεις αλλα και να τελειωσεις. Το τελειωνω ειναι το σημαντικό... για ολους βεβαια
Δεν ειμαι ο καλυτερος συμβουλος για οικονομικα διοτι εγω ειμαι μηχανοαγαπουλης και οι προτιμήσεις μου ειναι οι σχολες οικονομικων -μηχανικων οπως της χιου , χανιων, ξανθης, αλλα και του παπει, κλπ


Η λογιστική καλή είναι , τα μαθηματικά είναι ένα θέμα , ΔΕ χωρίς μέσο ή μεταπτυχιακό είναι κάτι πολύ γενικό και οι περισσότεροι δεν το προτείνουν , σκέφτομαι μάρκετινγκ και επικοινωνίας (ΟΠΑ)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Η λογιστική καλή είναι , τα μαθηματικά είναι ένα θέμα , ΔΕ χωρίς μέσο ή μεταπτυχιακό είναι κάτι πολύ γενικό και οι περισσότεροι δεν το προτείνουν , σκέφτομαι μάρκετινγκ και επικοινωνίας (ΟΠΑ)
συγνωμη ..δεν εχει ακουσει αυτο που λενε ..να επιλεγετε βασικες σχολες και οχι εξιδικευσεις.
θα φανω υπερμαχος της ΔΕ και δεν ειμαι αλλα ειναι πυρηνας για να απλωθεις μετα σε αυτα που λες.
εσυ επικοινωνία δεν γουσταρεις πως λες για μαρκετινκ?
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Πάντως αν θες γενική σχολή μπορείς να κοιτάξεις κ τμήματα οικονομικής επιστήμης για να αποκτήσεις ισχυρό ποσοτικό επίπεδο! Και σε αυτά τα τμήματα κανείς διαφορά μαθήματα όπως λογιστική-μάρκετιγκ-χρηματοοικονομικά-οικονομετρία κλο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top