Κάποιο tip/συμβουλή για την έκθεση !

UserGr2023

Νεοφερμένος

Ο UserGr2023 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Την Πέμπτη ξεκινάει οι πολυσυζητημένες πανελλαδικές , μηδέν άγχος αλλά ελάχιστες οι προοπτικές μου στην έκθεση δυστυχώς (δικό μου φταίξιμο φυσικά) , παιδιά μπορείτε να δώσετε κάποιο τιπ ? Καμία συμβουλή ?
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
να κανεις ενα μικρό σχεδιαγραμμα με τις ιδέες σου ώστε να έχεις ενα πλάνο στην έκθεση, το έκανα χθες που γράφαμε εκθεση προαγωγικές και με βοήθησε αρκετά μπορώ να πω
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Πριν διαβάσεις το λογοτεχνικό κείμενο διάβασε πρώτα την εκφώνηση του θέματος Γ γιατί όλο και κάποια πληροφορία θα κρύβεται εκεί και θα σε βοηθήσει περισσότερο στην κατανόηση.
Στην περίληψη τα κλασικά (απλά, λίτρα και απέριττα) και ΑΝ στο Θέμα 2 έχει ΣΛ πάρε ιδέες από εκεί.
Στο Σ Λ καλύτερα να γράψεις όλη την λέξη (Σωστό, Λάθος) γιατί ίσως κόψουν μονάδες αν το λέει η εκφώνηση.

Υ.Γ. Όταν φτάσεις στην έκθεση γράψε πάνω στα θέματα(ή στο πρόχειρο) τις ιδέες σου ώστε να μην έχεις μουτζουρες στο γραπτό
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Πριν διαβάσεις το λογοτεχνικό κείμενο διάβασε πρώτα την εκφώνηση του θέματος Γ γιατί όλο και κάποια πληροφορία θα κρύβεται εκεί και θα σε βοηθήσει περισσότερο στην κατανόηση.
Στην περίληψη τα κλασικά (απλά, λίτρα και απέριττα) και ΑΝ στο Θέμα 2 έχει ΣΛ πάρε ιδέες από εκεί.
Στο Σ Λ καλύτερα να γράψεις όλη την λέξη (Σωστό, Λάθος) γιατί ίσως κόψουν μονάδες αν το λέει η εκφώνηση.

Υ.Γ. Όταν φτάσεις στην έκθεση γράψε πάνω στα θέματα(ή στο πρόχειρο) τις ιδέες σου ώστε να μην έχεις μουτζουρες στο γραπτό
Πάντα ολογράφως δεν το θέλουν αυτό; Δεν νομίζω να έχω δει ποτέ στην έκθεση να επιτρέπεται να γράφεις απλά Σ-Λ
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Πάντα ολογράφως δεν το θέλουν αυτό; Δεν νομίζω να έχω δει ποτέ στην έκθεση να επιτρέπεται να γράφεις απλά Σ-Λ
Ναι, αλλά το επισημαίνω για τα παιδιά που βλέπουν βιαστικά την εκφώνηση ή το γράφουν έτσι από συνήθειο
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Την Πέμπτη ξεκινάει οι πολυσυζητημένες πανελλαδικές , μηδέν άγχος αλλά ελάχιστες οι προοπτικές μου στην έκθεση δυστυχώς (δικό μου φταίξιμο φυσικά) , παιδιά μπορείτε να δώσετε κάποιο τιπ ? Καμία συμβουλή ?
Για να λες ότι ξεκινάς Πέμπτη λογικά είσαι από επαλ οπότε δεν ξέρω αν είναι ίδια η δομή των θεμάτων. Πάντως προτείνω να τελειώσεις πρώτα με την έκθεση και μετά να κάνεις το λογοτεχνικό. Η έκθεση πιάνει πιο πολλές μονάδες και θεωρητικά είναι πιο δύσκολη. Στο λογοτεχνικό όσο να'ναι τσιμπάς πιο εύκολα μονάδες και, έχοντας ξεμπερδέψει με την έκθεση, θα είσαι πιο χαλαρός πιστεύω. Άμα αφήσεις την έκθεση τελευταία ενδέχεται χωρίς να το καταλάβεις να τελειώσει ο χρόνος και να μην την έχεις ολοκληρώσει. Φυσικά άμα σε βολεύει πρώτα να κάνεις την λογοτεχνία κάνε αυτό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top