Ιταλική και Ισπανική Φιλολογία

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ως καθηγήτρια Αγγλικών που εργάζεται σε φροντιστήριο και έχει συναδέλφους καθηγήτριες Ιταλικών, θα έλεγα ότι αυτή τη στιγμή η Ιταλική φιλολογία δεν έχει καθόλου καλή αποκατάσταση. Έχω συνάδελφο καθηγήτρια Ιταλικών που φέτος έχει 0 (μηδέν) ώρες στο φροντιστήριο και μόνο ένα ιδιαίτερο. Έχει πιάσει άλλη δουλειά (σε μαγαζί) για να βγάζει τα προς το ζην. Και μιλάμε για συνάδελφο με μεγάλη αγάπη για τη γλώσσα και αρκετά έμπειρη, όχι πρόσφατη πτυχιούχο.

Άλλη συνάδελφος, εξίσου έμπειρη, έχει φτάσει στο σημείο να διδάσκει ισπανικά σε ιδιαίτερα...

Κάποτε τα Ιταλικά τα ζητούσαν πολύ. Πλέον δεν υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για τη γλώσσα και ακόμα κι αυτοί που ενδιαφέρονται ψάχνουν για μια φτηνή και εύκολη (σύντομη) λύση.

Όσο για το να διδάξεις αγγλικά με γνώσεις C2, αυτό είναι μια κουβέντα. Πρώτον δεν είναι τόσο εύκολο και δεύτερον εκκρεμεί το θέμα της επάρκειας, η οποία οδεύει προς κατάργηση.

Καλά για να ανοίξεις δικό σου φροντιστήριο δεν το συζητώ. Είναι ένας σίγουρος τρόπος να κάνεις οικονομικό χαρακίρι.

Γενικά και δεδομένων των συνθηκών, δεν θα πρότεινα σε κανέναν να επιλέξει κάποια ξενόγλωσση φιλολογία, αλλά ειδικά ιταλική θα την απεύφευγα πάση θυσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EleGrd

Νεοφερμένος

Η EleGrd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γειά σας πρέπει να καταθέσω σύντομα μηχανογραφικό και είμαι ανάμεσα στην Ιταλικη εκπα και κοινωνικη πολιτικη ή ανθρωπολογια παντειο τι μου προτείνετε? είμαι πολυ μπερδεμένη θέλω πραγματικά βοηθεια... τι θα βοηθουσε πιο πολύ αν αργοτερα εκανα κατι με ΜΜΕ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top