Ιστορικό vs αρχαιολογικό

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Λοιπόν και εγώ βρέθηκα σε αυτό το δίλλημα.Μου άρεσαν και τα δύο αλλα τελικά προτίμησα την αρχαιολογία γιατί μου φάνηκε κάπως πιο ενδιαφέρον και ευχάριστο το αντικείμενο παρόλο που είναι σαφώς πιο δύσκολη.Η αρχαιολογία και η ιστορία τέχνης απαιτούν ενα ιδιαίτερου τύπου διάβασμα που θεωρώ οτι ξεφεύγει απο το κλασικό παπαγάλισμα της ιστορίας.Επίσης προσωπικά δεν με ενθουσιάζει η ιδέα της εκπαίδευσης και ήθελα να εξαντλήσω τα περιθώρια να κάνω κάτι διαφορετικό.Επαγγελματικά δεν έχει μεγάλες διαφορές όμως απο την αρχαιολογική κατεύθυνση έχεις την δυνατότητα να εργαστείς και σε κάποιο μουσείο η στο ΥΠΠΟ ενώ απο την ιστορική κατεύθυνση ουσιαστικά η μόνη διέξοδος είναι η εκπαίδευση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Immortalia12

Νεοφερμένος

Η Immortalia12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αρχαιολογία δαγκωτό ρε παιδιά!!! Για μένα τουλάχιστον! Τελείωσα φέτος το 1ο έτος και είχα ήδη αποφασίσει πριν μπω στη σχολή. Ανυπομονώ να διαλέξουμε κατευθύνσεις. Πήγα και σε μια ανασκαφή και δούλεψα αυτό το καλοκαίρι με τον Πέτρο Θέμελη στην Αρχαία Μεσσήνη και επιβεβαίωσα ότι αυτό μου αρέσει να κάνω. Προτείνω να το ψάξετε και οι υπόλοιποι όσοι έχετε δίλλημα για να αποφασίσετε ή να ρωτήσετε και να μάθετε αν θα σας άρεσε κάτι τέτοιο αν δεν προλαβαίνεται ή αν δεν μπορείτε να πάτε...Αυτά από εμένα!:D:D

Κι εγώ στα Γιάννενα είμαι... Και τα δύο ενδιαφέροντα είναι, απλά η απορία μου είναι τι επαγγελματικές διεξόδους έχει το ένα και το άλλο και αν, αφού επιλέξεις αρχαιολογική κατεύθυνση, μπορείς να εργαστεις ως καθηγητης στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. /

Φυσικά και μπορείς να εργαστείς στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και από όσο γνωρίζω έχεις τα ίδια ακριβώς επαγγελματικά διακιώματα με έναν απόφοιτο της ίδιας σχολής που επέλεξε την κατεύθυνση του ιστορικού. Άλλωστε -σύμφωνα με το νόμο- τόσο ο ιστορικός όσο και ο αρχαιολόγος κατατάσσονται στον κλάδο φιλολόγων ΠΕ02 όσον αφορά στα επαγγελματικά τους διακιώματα. Αν θέλεις μπορώ να σου βρω τα σχετικά και να το ψάξω περισσότερο αλλά νομίζω πως αυτά αρκούν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

love-arxeologia

Νεοφερμένος

Η love-arxeologia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά έχω μια απορία.Επειδή εγώ είμαι στην εφηβεία και ψάχνομαι για το τι θα γίνω στο μέλλον έχω απορίες!!!Η μητέρα μου δουλεύει σαν συντηρήτρια στην αρχαιολογία και πάντα μου άρεσε αυτό,ποσο μάλλον η δουλειά του "αρεχεολογου"!!!Λατρεύω τις μούμιες και τις ανασκαφές .Σας παρακαλώ οποιος ξέρει ας μου πει τι βαθμό χρειάζομαι για αρχαιλογός και τι κλάδο πρέπει να ακολουθήσω!!! Ευχαριστώ... :book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά έχω μια απορία.Επειδή εγώ είμαι στην εφηβεία και ψάχνομαι για το τι θα γίνω στο μέλλον έχω απορίες!!!Η μητέρα μου δουλεύει σαν συντηρήτρια στην αρχαιολογία και πάντα μου άρεσε αυτό,ποσο μάλλον η δουλειά του "αρεχεολογου"!!!Λατρεύω τις μούμιες και τις ανασκαφές .Σας παρακαλώ οποιος ξέρει ας μου πει τι βαθμό χρειάζομαι για αρχαιλογός και τι κλάδο πρέπει να ακολουθήσω!!! Ευχαριστώ... :book:

Γειά σου. Καταρχάς η μητέρα σου πρέπει να είναι συντηρήτρια αρχαιοτήτων/έργων τέχνης (λογικά). Η ειδικότητα αυτή δίνεται από το ΤΕΙ Συντήρησης Αρχαιοτήτων και έργων τέχνης του ΤΕΙ Αθήνας και έχει και ειδικό μάθημα σχέδιο...

Τώρα σε ό,τι αφορά την Αρχαιολογία, υπάρχουν τέσσερα τμήματα Ιστορίας-Αρχαιολογίας, στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη, τα Γιάννενα και την Κρήτη, καθώς επίσης και δύο τμήματα στον Βόλο και την Καλαμάτα. Μπορείς να δεις εδώ τις περσινές βάσεις: https://www.neolaia.gr/wp-content/uploads/2011/08/AEI-H-90.pdf
Το καλύτερο είναι να ακολουθήσεις θεωρητική κατεύθυνση. Οσο για τη σχολή, επιλέγεις κατεύθυνση από ένα σημείο και μετά, είτε για ιστορικός, είτε για αρχαιολόγος. Πολλοί απόφοιτοι του τμήματος επίσης, εργάζονται και ως καθηγητές.

Αυτή είναι η ιστοσελίδα του τμήματος στο Παν. Αθήνας για να πάρεις μια ιδέα: https://www.arch.uoa.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love-arxeologia

Νεοφερμένος

Η love-arxeologia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας και ευχαριστω για την απαντιση που πηρα χερομαι να μαθενω νεα πραγματα.Η αρχαιολογια για εμενα ειναι η ζωη μου και θα ηθελα να συνεχισει να ειναι εχω μεγαλους στοχους το ξερω μα αυτο ειναι καλο μια δασκαλα μου μου ειχαι πει "μην επιτρεψεις ποτε σε κανεναν να σου χαμιλοσει το φτερα"και απο τοτε εμαθα να πολεμω για οτι αγαπω ... θελω να ξερετε πως με χαρα θα δεχτω και αλλες πληροφοριες για την ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ!!! ευχομαι να τα ξαναπουμε συντομα (*καθε γνωση αρχαιολογιας ειναι δεχτη με πολυ χαρα!!!) :bounce:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top