Ιδέες για προσωρινή διαμονή μέχρι να μπω στην εστία

EiriniS20

Νεοφερμένος

Η EiriniS20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γεια σας!Περνάω στο ΕΜΠ και θα κάνω αίτηση για δωμάτιο σε εστία το οποίο είναι πολύ πιθανό να δικαιούμαι.Ωστόσο, έχω δει πως τα αποτελέσματα των εκδοχών αναρτώνται τέλη Νοεμβρίου.Γνωρίζει κανείς τι επιλογές διαμονής έχω για τους δύο μήνες που προηγούνται ( Οκτώβριο-Νοέμβριο);
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,315 μηνύματα.
Ενα παιδι που εχει τα μορια για εστια δυστηχως νομιζω δεν εχει τα χρηματα για airbnb.
Κοιτα ρε παιδι μου που η τηλεκπαιδευση και το κλεισιμο εδιναν και λυσεις. Δυσκολη η εξισωση.
Το ΕΜΠ παρεχωρησε δωματια στις νεες εστιες για τους πυροπληκτους οποτε μια αναστατωση θα υπαρξει. Δεν τους ρωτας οταν ερθει η ωρα μηπως εχει κατι και για σενα που δεν εισαι πυροπληκτη?
Η αρχιεπισκοπη επεισεις εχει καποιες εστιες μηπως να ρωτουσες.
 

EiriniS20

Νεοφερμένος

Η EiriniS20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ενα παιδι που εχει τα μορια για εστια δυστηχως νομιζω δεν εχει τα χρηματα για airbnb.
Κοιτα ρε παιδι μου που η τηλεκπαιδευση και το κλεισιμο εδιναν και λυσεις. Δυσκολη η εξισωση.
Το ΕΜΠ παρεχωρησε δωματια στις νεες εστιες για τους πυροπληκτους οποτε μια αναστατωση θα υπαρξει. Δεν τους ρωτας οταν ερθει η ωρα μηπως εχει κατι και για σενα που δεν εισαι πυροπληκτη?
Η αρχιεπισκοπη επεισεις εχει καποιες εστιες μηπως να ρωτουσες.
Πραγματικά κι εγώ ξαφνιάστηκα που ενώ οι εστίες λειτουργούν τόσα χρόνια δεν έχει διευθετηθεί αυτό το ζήτημα. Που υποτίθεται ότι πρεπει να παμε εμείς αυτους τους δυο μήνες;Συμβόλαια ενοικίασης με διάρκεια δυο μηνών φυσικά δε γίνονται και τα airbnb είναι ή πανακριβα ή σε άθλιες/επικίνδυνες συνθήκες... Γυρω στις 100 αιτήσεις δέχονται μαξ και σπαταλούν πανω απο μήνα για να βγάλουν τα αποτελέσματα...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,315 μηνύματα.
Πραγματικά κι εγώ ξαφνιάστηκα που ενώ οι εστίες λειτουργούν τόσα χρόνια δεν έχει διευθετηθεί αυτό το ζήτημα. Που υποτίθεται ότι πρεπει να παμε εμείς αυτους τους δυο μήνες;Συμβόλαια ενοικίασης με διάρκεια δυο μηνών φυσικά δε γίνονται και τα airbnb είναι ή πανακριβα ή σε άθλιες/επικίνδυνες συνθήκες... Γυρω στις 100 αιτήσεις δέχονται μαξ και σπαταλούν πανω απο μήνα για να βγάλουν τα αποτελέσματα...
καλα καλη μου η αντιμετωπιση των παιδιων στις εστιες ειναι απαισια.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Χμμ, αυτό το θέμα με απασχολεί κ εμενα. Αν δεν υπάρχει καθόλου οικονομική βοήθεια από πουθενά, ή ξεκινάς τώρα ότι δουλειά του ποδαριού βρεις για δύο μήνες, ώστε να έχεις λεφτά για ενοικίαση airbnb, μέχρι να σε πάρουν στην εστία, ή αλλιώς στη χειρότερη αν δεις ότι δεν υπάρχει λύση, ζήτα αναστολη φοίτησης κατά την εγγραφή πριν πάρεις μαθήματα και ξεκινά να μαζεύεις λεφτά για του χρόνου, ώστε να συγκεντρώσεις ένα ποσό που θα καλύψει τα έξοδα των πρώτων μηνών, μέχρι να μπεις εστία...

Ξέρω, δύσκολη απόφαση, αλλά μπορείς στο χρόνο αυτό που θα χάσεις, να προετοιμάστεις πχ στα μαθηματικά, φυσική κλπ, ώστε να πας πιο μαχιμη στη σχολή, άρα δε θα θεωρηθει χαμένος.
 
Top