Ιατρικη ή Νομική

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Πλακα πλακα υπαρχει ιατρικο δικαιο και μαλιστα μεταπτυχιακο που παρεχεται απο την Ιατρικη σχολη του ΑΠΘ σε συνεργασια με την Νομικη.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πλακα πλακα υπαρχει ιατρικο δικαιο και μαλιστα μεταπτυχιακο που παρεχεται απο την Ιατρικη σχολη του ΑΠΘ σε συνεργασια με την Νομικη.

Το ξέρω. Εννοώ κάτι σε δικηγόρο που να είναι ταυτόχρονα και γιατρός (με διπλό μεροκάματο). Να τρώει από δυο κλάδους.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Το ξέρω. Εννοώ κάτι σε δικηγόρο που να είναι ταυτόχρονα και γιατρός (με διπλό μεροκάματο). Να τρώει από δυο κλάδους.
ειπαμε ιατρικη νομικη σχολη.θα χει 19700 μορια.θα πουλας διπλη μουρη.θα δημιουργηθουν 7 ιατρικες νομικες οπως 7 ιατρικες και 3 νομικες θα γινει μια συγχωνευση και μια χαρα.ετσι η κυρα τουλα θα αισθανεται διπλη περηφανεια καθως ο γιοκας της θα εχει πτυχιο με διπλη υφη μουρης
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ειπαμε ιατρικη νομικη σχολη.θα χει 19700 μορια.θα πουλας διπλη μουρη.θα δημιουργηθουν 7 ιατρικες νομικες οπως 7 ιατρικες και 3 νομικες θα γινει μια συγχωνευση και μια χαρα.ετσι η κυρα τουλα θα αισθανεται διπλη περηφανεια καθως ο γιοκας της θα εχει πτυχιο με διπλη υφη μουρης

Αν μπορούσε και ΗΜΜΥ μαζί ή και Αστυφυλάκων, να δίνει πολλά "δόντια" στο Δ Η Μ Ο Σ Ι Ο.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Αν μπορούσε και ΗΜΜΥ μαζί ή και Αστυφυλάκων, να δίνει πολλά "δόντια" στο Δ Η Μ Ο Σ Ι Ο.
Ιατρικη Νομικη-Ημμυ-Μπατσικων στα πρωτα 5 ετη θα αποκτουσες γνωσεις τουρλου τουρλου απο νομικη και ιατρικη και μετα 2 χρονια εκπαιδευση στους ημμυ και μετα 1 ετος να γινοσουν μπατσος για να παρεις το διπλωμα
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Iδέες δίνω, μήπως σκεφτεί τίποτε η Κεραμέως βεβαίως βεβαίως...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
@maria20, για να απαντήσω στο ερώτημά σου.

1. Νομική-Ψυχολογία
2. Ιατρική-Νοσηλευτική-Οδοντιατρική-Φαρμακευτική-Χημεία
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Όσα είπε ο Viedo + φυσικά Σώματα Ασφαλείας, τα τμήματα ΣΣΑΣ του 1ου/3ου πεδίου ΚΑΙ εργοθεραπεία,Λογοθεραπεία είναι καλές επιλογές αν ενδιαφέρεσαι :).
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Όσα είπε ο Viedo + φυσικά Σώματα Ασφαλείας, τα τμήματα ΣΣΑΣ του 1ου/3ου πεδίου ΚΑΙ εργοθεραπεία,Λογοθεραπεία είναι καλές επιλογές αν ενδιαφέρεσαι :).
+ΣΑΝ (Στρατιωτικη Νοσηλευτικη) απο 3ο πεδιο + Ειδικη αγωγη απο 1ο πεδιο...
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Ποιες πιστεύετε ότι είναι οι σχολές που έχουν καλή επαγγελματική αποκατάσταση στο πρώτο και τρίτο πεδίο?

Τα παρακάτω τα γράφω με το σκεπτικό οτι και εσυ εχεις τελειώσει φιλολογία και με βαση τα μόρια σου ψάχνεις την καλύτερη δυνατή λύση με το 6% η 4%(επειδή εδωσες το 2019)
Επίσης προτείνω γενικά πράγματα που εχω δει να κάνουν οι γύρω μου με επιτυχία.

Λοιπόν από το πρώτο το παιδαγωγικό ειδικής ( και για δημόσιο και για ιδιωτικό τομέα) , και τουριστικά για ευνόητους λόγους.

Κοινωνική εργασία υπάρχουν κάποιες θεσεις αλλα δεν ξέρω πόσος καιρός μένει για να κλείσουν και αυτές.
Το κακο ειναι ότι ειναι ενα επάγγελμα που οσο να ναι εξαρτασαι απο το δημοσιο και απο κρατική χρηματοδότηση .

Απο το τρίτο πρώτα βαζω την εργοθεραπεια αλλα πίστευω και φυσιοθεραπεία και λογοθεραπεια ειναι καλα .
Γενικά εργοθεραπεια κατευθείαν θα βρεις δουλειά με καλύτερες απολαβές απο τα αλλα δύο στον ιδιωτικό τομέα απλα αν μενεις επαρχία με ο.τι και αν ασχοληθείς καλα θα σαι .

Στην πολη μου κι σε πολλες αλλες υποθέτω αυτα τα παραιτρικα έχουν απολαβές γιατρών οσον αφορα τις επισκέψεις .

Νοσηλευτική το θεωρώ μακραν το πιο δύσκολο επάγγελμα με χαμηλες απολαβές για το έργο που προσφέρουν.
Δουλειά ομως θα βρεις.

Γενικά αν εισαι κατω των 26 και κοπέλα μια εύκολη επιλογή ειναι τα σώματα .
Το λιμενικό ειναι μακράν η πιο " εύκολη λύση ".
Πάντως όπου και να πας σε γραφείο θα βρεθείς καποια στιγμή .


Προσωπικά εγω θα επέλεγα εργοθεραπεια η ενα δυνατό μαστερ στον τουρισμό .
Οσοι φίλοι/ γνωστοί μου εκαναν , ηταν σε ιδιωτικά κολλέγια και κατευθείαν βρηκαν εργασία τελειώνοντας.

Γενικά αν θες κάτι που κατευθείαν θα τελειώσεις κι θα έχεις δουλειά στην Ελλάδα (με τα τωρινα δεδομένα ) επένδυσε είτε σε ενα δυνατό μαστερ σε tourist management είτε σε ενα δεύτερο πτυχίο με οσο να ναι σίγουρη αποκατάσταση :νοσηλευτική, εργοθεραπεια και τελευταία η ειδική(έγιναν προσλήψεις τώρα αρα σαν αναπληρώτρια θα σε καλούνε )
Α και φυσικά τα ένστολα αν σε ενδιαφέρει κατι τέτοιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 746 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top