Ιατρική vs Κτηνιατρική

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Σε 10 μερες πρεπει να καταβαλουμε το μηχανογραφικο μας και δεν μπορω ακομη να αποφασισω.Θελω πολυ να παω Θεσ/νικη και δυστυχως στην Ιατρικη δεν πιανω την πολη αυτη (πιανω Γιαννενα και Θρακη) αλλα Κτηνιατρικη πιανω Θεσ/νικη. (εχω πανω απο 19,000 μορια)
Μου ειπαν οτι η δουλεια του κτηνιατρου ειναι αρκετα βρωμικη και δεν ξερω αν θελω να περασω τουλαχιστον 5 χρονια μεσα σε φαρμες και σταβλους.Αν υπαρχει καποιος που γνωριζει κατι γ τις 2 αυτες σχολες παρακαλω για βοηθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ποσα ακριβως.
Εχεις 19023?
Αν ναι πιανεις μονο αλεξανδρουπολη.
Δες τι σου απαντησα και στο αλλο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
ναι τοσα εχω.φιλε μπορω να παω και Γιαννενα με μεταγραφη επειδη εχω εκει τον αδερφο μου. (νεος νομος τωρα αποφασιστηκε κατι τετοιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ωραια.
Εγω θα προτεινα ιατρικη.
Εγω εκει θα παω παντως.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
και στην ιατρικη ομως δεν εχει ξεκοιλιασμα? Δεν νομιζω να μπορεσω να δω νεκρο ανθρωπο πανω σε τραπεζι και να πρεπει να τον ανοιξω κιολας.Με τα νεκρα ζωα δεν εχω θεμα.Ουτε και το διαβασμα με ενοχλει, εχω συνηθισει πια.Αλλα εχει και περισσοτερες ευθυνες..Αλλο να σκοτωσεις ανθρωπο, αλλο να σκοτωσεις ποντικι.Ζωες και τα δυο, ενταξει.Προσωπικα ομως αν σκοτωνα ποντικι θα μπορουσα να κοιμηθω το βραδυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
βσκ στη ιατρικη εννουσα οτι εχει ξεκοιλιασμα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
εισαι πολυ τυχερος που ξερεις τι θελεις..Με βλεπω να αλλαζω 5 σχολες σε 5 χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
βσκ σου αρεσουν τα ζωα?
Πως σου περναει απο το μυαλο κτηνιατρικη?
Αντι ας πουμε για φαρμακευτικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
ναι τα αγαπω τα ζωα, ειδικα τα ζωα συντροφιας (σκυλια, γατια κτλ)..Την κτηνιατρικη την ειχα διαλεξει επειδη εχει καλη επαγγελματικη αποκατασταση και επειδη θεωρουσα οτι ειναι πιο ευκολη σχολη απτην ιατρικη.Δεν εχει ειδικοτητες, δεν εχει μαθηματα ανατομιας σε ανθρωπους, ειναι γενικα μια ενδιαφερουσα και καλη επιστημη χωρις τοσες πολλες ευθυνες.
Μετα το διαβασμα και την απομονωση που περασα για 2 χρονια μεχρι να δωσω πανελληνιες δεν πιστευω να θελω να περασω σε μια σχολη που δεν θα μου αφηνει χρονο να βγαινω εξω να παρω μια ανασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Η κτηνιατρικη εεχει την πιο δυσκολη εκπαιδευση στο πανεπιστημιο.Και αυτο ειναι επισημο στοιχειο,δεν το επινοησα εγω.
Οποτε,επανεκτιμησε τους λογους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
υποθετω πως εχεις δικιο.. βασικα το προβλημα μου ειναι οτι δεν ηξερα ποτε πως μπορουσα να περασω ιατρικη και γι αυτο δεν μπηκα καν στον κοπο να το σκεφτω, να εξοικιωθω με την ιδεα.Θα μιλησω κ με καποιους καθηγητες μου.
Σε ευχαριστω για την βοηθεια παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
εμενα μου φαινεται, χωρις παρεξηγηση, οτι δεν "κανεις" για καμια απο αυτες τις σχολες. Ισως εκνευριστεις με την απαντηση μου. Σε καμια περιπτωση δεν εχω κακοβουλη προθεση. Δυστυχως στην ελλαδα ακομα ιατρικη και κτηνιατρικη πανε οσοι εχουν καλους βαθμους. Αυτο ομως δεν αρκει. Αγαπας τον συνανθρωπο σου; Εισαι διατεθειμενη να τον βοηθησεις; Ή θα τον κοιτας με αηδια και απεχθεια; Οπως απεχθανεσαι τωρα τα πτωματα, ετσι θα απεχθανεσαι και τους διαφορους ασθενεις σου. Σιγουρα θα σου εχει τυχει να πας σε γιατρο ο οποιος ηταν πολυ ψυχρος μαζι σου, σου μιλουσε αποτομα, μιλουσε με το ζορι και βιαζοταν να σε ξεφορτωθει για να δει αλλον ασθενη. Εχεις τεραστια ευθυνη απεναντι στον συνανθρωπο σου και αν δεν μπορεις να του φερθεις σωστα τοτε μην επιλεγεις μια σχολη επειδη υποτιθεται οτι θα βγαλεις περισσοτερα χρηματα απο οτι αν πας σε καποια αλλη σχολη. Το ιδιο ισχυει και για την κτηνιατρικη. Την επιλεγεις μονο και μονο επειδη εχει καλη αποκατασταση. Εγω σε τετοιο κτηνιατρο δεν θα πηγαινα τον γατο μου. Οταν επιλεγεις κατι, το επιλεγεις επειδη το αγαπας, επειδη θελεις να βοηθησεις ζωακια ή ανθρωπους, επειδη λατρευεις τις καλες πραξεις. Η επαγγελματικη αποκατασταση (aka απληστεια) ερχεται δευτερη. Επελεξε κατι που σου αρεσει και μπορεις να κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
εκτιμω πολυ την ειλικρινεια σου και πραγματικα δεν με εκνευριζει η απαντηση σου, αληθεια στο λεω.Και αυτο γιατι ξερω ποσο μου αρεσουν οι Ιατρικες σχολες και γενικα οτιδηποτε εχει σχεση με την βιολογια..Δεν μπορω να αποφασισω ακριβως τι μου ταιριαζει αλλα ειμαι για ενα πραγμα σιγουρη, οτι αγαπω τις Θετικες επιστημες και οτι παντα ηθελα να ασχοληθω με κατι που εχει σχεση με την υγεια.Οσο για τα χρηματα ειναι το τελευταιο που με ενδιαφερει.Δεν με ενδιαφερει να βγαζω 3 και 4 χιλιαδες ευρω το μηνα.Με νοιαζει ομως να μπορω να βρω εργασια οταν μετα απο τοσους κοπους τελειωσω τις σπουδες μου.Και επισης τα ζωα τα αγαπω πολυ, παρα πολυ.Ειδικα τα ζωα συντροφιας οπως τα σκυλια,οι γατες, τα χρυσοψαρα ειναι η αδυναμια μου.Και δεν καταλαβαινω γιατι το γεγονος οτι δεν θελω να τα ξεκοιλιαζω με κανει ακαταλληλη? Ισα ισα εγω τα αγαπω τα ζωα, δεν θελω να τα σκοτωνω και να τα ανοιγω ωστε να μαθω.Το ιδιο ισχυει και για τους ανθρωπους.Τελοσπαντων, προβληματα με το θεμα της ανατομιας εχουν λιγο πολυ ολοι και δεν νομιζω να δυσκολευτω να το ξεπερασω.Ο δισταγμος που εχω για την Ιατρικη οφειλεται στο γεγονος οτι δεν πιστευα ποτε μου να την πιασω.Ηθελα κατι σχετικο με ιατρικη και η κτηνιατρικη ηταν πιο εφικτη.Και οσο γι αυτο που λες με τους απομακρους γιατρους, ναι μου εχει τυχει και μην ανησυχεις με ενοχλει εξισου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
εκτιμω πολυ την ειλικρινεια σου και πραγματικα δεν με εκνευριζει η απαντηση σου, αληθεια στο λεω.Και αυτο γιατι ξερω ποσο μου αρεσουν οι Ιατρικες σχολες και γενικα οτιδηποτε εχει σχεση με την βιολογια..Δεν μπορω να αποφασισω ακριβως τι μου ταιριαζει αλλα ειμαι για ενα πραγμα σιγουρη, οτι αγαπω τις Θετικες επιστημες και οτι παντα ηθελα να ασχοληθω με κατι που εχει σχεση με την υγεια.Οσο για τα χρηματα ειναι το τελευταιο που με ενδιαφερει.Δεν με ενδιαφερει να βγαζω 3 και 4 χιλιαδες ευρω το μηνα.Με νοιαζει ομως να μπορω να βρω εργασια οταν μετα απο τοσους κοπους τελειωσω τις σπουδες μου.Και επισης τα ζωα τα αγαπω πολυ, παρα πολυ.Ειδικα τα ζωα συντροφιας οπως τα σκυλια,οι γατες, τα χρυσοψαρα ειναι η αδυναμια μου.Και δεν καταλαβαινω γιατι το γεγονος οτι δεν θελω να τα ξεκοιλιαζω με κανει ακαταλληλη? Ισα ισα εγω τα αγαπω τα ζωα, δεν θελω να τα σκοτωνω και να τα ανοιγω ωστε να μαθω.Το ιδιο ισχυει και για τους ανθρωπους.Τελοσπαντων, προβληματα με το θεμα της ανατομιας εχουν λιγο πολυ ολοι και δεν νομιζω να δυσκολευτω να το ξεπερασω.Ο δισταγμος που εχω για την Ιατρικη οφειλεται στο γεγονος οτι δεν πιστευα ποτε μου να την πιασω.Ηθελα κατι σχετικο με ιατρικη και η κτηνιατρικη ηταν πιο εφικτη.Και οσο γι αυτο που λες με τους απομακρους γιατρους, ναι μου εχει τυχει και μην ανησυχεις με ενοχλει εξισου.
χμμ...μην το πολυσκεφτεσαι...ιατρικη!:)
εχει ενα ευρυτερο φασμα αντικειμενων! παιδιατρος..οφθαλμιατρος...δερματολογος...παααρα πολλα πραγματα θα μπορεσεις να ακολουθησεις αναλογα με τις προτιμησεις που θα σου καλλλιεργηθουν σταδιακα στη σχολη!
Παντως ακουω πολυ καλα λογια για τη Θρακη και το οτι ειναι περιφεριακη πολη δεν παιζει κανενα ρολο...Και παλι ομως μπορεις να παρεις μετεγγραφη λογω δευτερου παιδιου που σπουδαζει σε αλλη πολη αν γνωριζω καλα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpelafon

Νεοφερμένος

Η mpelafon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αν σε ενδιαφερει παρα πολυ η αποκατασταση σκεψου το για ιατρικη γιατι οσο να ναι αν και ενδιαφερουσα σχολη, απο οτι εχω διαβασει βρισκεις δυσκολα δουλεια και ειναι και η ειδικοτητα.
Παντως μη θεωρεις οτι η κτηνιατρικη ειναι πιο ευκολη. Εγω ειμαι Νοσηλευτικη και ο καθηγητης ανατομιας μας αν θυμαμαι καλα μας ειχε πει οτι στην κτηνιατρικη κανουν διαφορετικες ανατομιες για καθε ειδος ζωου. Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αλλα μου φαινεται αρκετα λογικο.
Κ οσον αφορα τους νεκρους που θα δεις ενταξει, θα λιποθυμησεις μια δυο στο τελος συνηθιζεις. Αν σου αρεσει γενικα το επαγγελμα αυτα κουτσα στραβα τα προσπερνας. Αν και εχω ακουσει οτι αυτο σιγα σιγα το σταματανε γιατι χρησιμοποιουν προπλασματα(=ψευτικους ανθρωπους). Βεβαια παλι ουτε για αυτο ειμαι 100% σιγουρη, το χα ακουσει στη σχολη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
θα λιποθυμησεις μια δυο στο τελος συνηθιζεις
Πολύ ενθαρυντικό.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
χμμ...μην το πολυσκεφτεσαι...ιατρικη!:)
εχει ενα ευρυτερο φασμα αντικειμενων! παιδιατρος..οφθαλμιατρος...δερματολογος...παααρα πολλα πραγματα θα μπορεσεις να ακολουθησεις αναλογα με τις προτιμησεις που θα σου καλλλιεργηθουν σταδιακα στη σχολη!
Παντως ακουω πολυ καλα λογια για τη Θρακη και το οτι ειναι περιφεριακη πολη δεν παιζει κανενα ρολο...Και παλι ομως μπορεις να παρεις μετεγγραφη λογω δευτερου παιδιου που σπουδαζει σε αλλη πολη αν γνωριζω καλα...;)

ναι τελικα το αποφασισα, Ιατρικη θα δηλωσω πρωτα.Εχω ακουσει πολυ καλα λογια επισης τοσο για την σχολη της Αλεξανδρουπολης οσο και για αυτην της Κρητης αλλα και των Ιωαννινων.Φυσικα το να περασω στην Θεσσαλονικη ηταν ενα ονειρο καθως προερχομαι απο επαρχιακη πολη και το ειχα λιγο αχτι να παω σε μεγαλη πολη αλλα με ενδιαφερει περισσοτερο να πιασω την σχολη.Θα δοκιμασω να παρω την μεταγγραφη στα Γιαννενα αλλα ακομη και αν δεν γινει δεν προκειται να με πτοησει..Οπου περασω!

Αν σε ενδιαφερει παρα πολυ η αποκατασταση σκεψου το για ιατρικη γιατι οσο να ναι αν και ενδιαφερουσα σχολη, απο οτι εχω διαβασει βρισκεις δυσκολα δουλεια και ειναι και η ειδικοτητα.
Παντως μη θεωρεις οτι η κτηνιατρικη ειναι πιο ευκολη. Εγω ειμαι Νοσηλευτικη και ο καθηγητης ανατομιας μας αν θυμαμαι καλα μας ειχε πει οτι στην κτηνιατρικη κανουν διαφορετικες ανατομιες για καθε ειδος ζωου. Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αλλα μου φαινεται αρκετα λογικο.
Κ οσον αφορα τους νεκρους που θα δεις ενταξει, θα λιποθυμησεις μια δυο στο τελος συνηθιζεις. Αν σου αρεσει γενικα το επαγγελμα αυτα κουτσα στραβα τα προσπερνας. Αν και εχω ακουσει οτι αυτο σιγα σιγα το σταματανε γιατι χρησιμοποιουν προπλασματα(=ψευτικους ανθρωπους). Βεβαια παλι ουτε για αυτο ειμαι 100% σιγουρη, το χα ακουσει στη σχολη μου.

Ναι εχεις δικιο και γνωριζω τις δυσκολιες.Δυσκολιες υπαρχουν σε ολες τις σχολες ομως.Ξερω ατομα που συμπληρωνουν το 8ο ετος στην κτηνιατρικη και παροτι προσπαθουν δεν ειναι τοσο ευκολο να την τελειωσεις οσο και αν αγαπας αυτο που σπουδαζεις.Το προβλημα της ειδικοτητας δεν θα ειμαι η μονη που θα πρεπει να το αντιμετωπισει..Ολοι αυτο το προβλημα εχουν και πολλοι φευγουν στο εξωτερικο.Ειναι νωρις ομως να τα σκεφτομαι αυτα.Και οταν λεω για αποκατασταση, για να μην παρεξηγουμαι εδω περα, δεν εννοω το ποσα θα βγαζεις το μηνα.Εννοω την δυνατοτητα ευρεσης εργασιας οσο το δυνατον πιο συντομα μετα την αποκτηση του πτυχιου.Και ας μην ξεχναμε οτι οι ειδικευομενοι γιατροι αμοιβονται..Δεν ξερω ποσα, αλλα οσα και να ειναι δεν ειναι ασχημο μολις τελειωσεις την σχολη να αμοιβεσαι ενω κανεις την ειδικοτητα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Kαι τα γιαννενα γαματα ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βικτωρία39112

Νεοφερμένος

Η Βικτωρία39112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Η κτηνιατρικη εεχει την πιο δυσκολη εκπαιδευση στο πανεπιστημιο.Και αυτο ειναι επισημο στοιχειο,δεν το επινοησα εγω.
Οποτε,επανεκτιμησε τους λογους.
τι εννοει ο ποιητης??????μπορεισ να δωσεισ περισσοτερεσ πληροφοριεσ?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Πάντως αν περάσεις Ηράκλειο,δεν υπάρχει λόγος να πας Γιάννενα,εκτός αν παίζει το οικονομικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top