Ιατρική: Εύκολη ή δύσκολη;

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
Εξαρτάται από την σχολή όπως είπα αλλά σε γενικές γραμμές η σχολή είναι γεμάτο παπαγαλία.... αν κάποιος απομνημονεύει εύκολα του είναι πολύ εύκολο...

Η διαφορά με τις άλλες σχολές είναι ότι πρακτικά η σοβαρή σου εκπαίδευση αρχίζει μετά το πτυχίο..... πριν απλά μαθαίνεις λίγο από όλα...

Το πρόβλημα με την σχολή είναι ότι φοιτείς μέ άριστους που κυνηγάνε το άριστα και βγάζουν προς τα έξω ψευδώς ότι η σχολή είναι το συμπέρασμα... Όποια σχολή και να είσαι αν κυνηγάς το άριστα είναι δύσκολη.
γουσταρω ενεργοποιηση φοκου σε αυτα τα θεματα....πες τωρα για μουρες κτλπ.
 

Cortes

Νεοφερμένος

Η Cortes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Χαχαχα χα μπορεί και όχι συνεχίζουμε

Δλδ έχει πολύ χημεία φυσικές τέτοια πράγματα? Η όχι και αν ναι ειναι δύσκολα?
όσον αφορά την Αθήνα έχεις ένα εξάμηνο ιατρικής φυσικής και 3 εξάμηνα ιατρικής χημείας. Δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που μαθαίνεις για τις πανελλήνιες ως προς την επίλυση ασκήσεων. Στην φυσική μαθαίνεις για τις διαγνωστικές τεχνικέςσ πχ. ακτινογραφία, υπέρηχος και τα φυσικά φαινόμενα που τις ερμηνέυουν καθώς και για την φυσική του ανθρώπινου σώματος. Είναι ευκολο καθώς θέλει μόνο παπαγαλία και όχι βαθει'α κατανόηση. Τώρα στη βιοχημεία τα πράγματα είναι διαφορετικά. Μπορεί να μην χρειάζονται πράξεις και η επίλυση ασκήσεων α;λλά πρέπει να μάθεις πολλά ένζυμα και μεταβολικές οδούς το οποίο δεν είναι καθόλου ευκολο.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
Ναι παιδια, με το που περάσεις Ιατρική, επειδή οι γονείς κερνάνε στα καφενεία το ότι περνάς ιατρική συγκινούνται και οι καθηγητές στην σχολή και σου δίνουν το πτυχίο όντας τουρίστας.

Εννοείται πως είναι μια από τις δυσκολότερες σχολές που μπορεί να ακολουθήσεις, χωρίς να υποτιμώ βέβαια τις υπόλοιπες. Αλλά αν δεν διαβάζεις συστηματικά, δεν παρακολουθείς όλες τις διαλέξεις και δεν είσαι συνεπέστατος τότε δεν παίρνεις πτυχίο και να θέλουν να στο δώσουν

Νομίζω οτι αυτό τα περιγράφει όλα :
1620225964957.png


Πέρα απο την πλάκα όμως.
Απο όσο ξέρω απο φίλους,η φυσική των κλινικών επαγγελμάτων δεν είναι δύσκολη. Μαθαίνουν με εντελώς ποιοτικό τρόπο οτι είναι να μάθουν, απλούς νόμους σε επίπεδο άλγεβρας και πολύ down to earth κλάδους που μοιάζουν σαν παραμυθάκι. Εαν έχεις κοινή λογική δηλαδή τα περνάς αέρα αυτά. Δηλαδή μην περιμένεις να δεις και σχετικότητα. Λογικά την πιο πολύ φυσική θα την έχει ο ακτινολόγος γιατρός αλλά και εκεί δεν περιμένω ιδιαίτερα αυξημένη δυσκολία καθώς ο σκοπός του δεν είναι να αποδεικνύει θεωρήματα ούτε να ανακαλύπτει νέους νόμους αλλά να ξέρει κάποια βασικά πράγματα για να μπορεί να κάνει σωστά την δουλειά του,η οποία είναι η διάγνωση. Και όπως ένας αστρονόμος πρέπει να ξέρει και κάτι για τα τηλεσκόπια,έτσι και ο γιατρός θα πρέπει να ξέρει λίγη βασική φυσική.

Εγώ θα έλεγα αρκετή χρειάζεται βέβαια, απλά όχι σε βάθος .Αυτό βέβαια εξαρτάται απο το εαν θα γίνεις απλός γιατρός ή ερευνητής γιατρός. Γιατί εαν το σκεφτείς, όλο το ανθρώπινο σώμα είναι φυσική. Το νευρικό σύστημα είναι ένα ηλεκτρικό σύστημα. Οι μύες και τα κόκκαλα είναι πνευματικά και μηχανολογικά στοιχεία. Το αίμα υπακούει στους νόμους της ρευστομηχανικής. Όλες οι αντιδράσεις στον οργανισμό και όλη η χημεία είναι απλά κβαντική μηχανική. Εαν και όλα αυτά μάλλον είναι ψηλόαδιάφορα στον μέσο γιατρό. Μετά απο ένα σημείο τα μαθαίνεις με προσωπικό σκοπό την καλύτερη κατανόηση του ανθρωπίνου σώματος μέσα απο τους φυσικούς νόμους . Πάντως θεωρώ οτι είναι απαραίτητο να μάθεις τα βασικά απο κάθε κλάδο της φυσικής(κλασσική μηχανική, οπτική, ρευστομηχανική, κλασσικό ηλεκτρομαγνητισμό, θερμοδυναμική) ακόμα και σε τελείως επιφανειακό επίπεδο. Εκτός απο κάποιους που δεν έχουν εφαρμογές στην καθημερινότητα(του γιατρού) και τόσο, όπως σχετικότητα και φυσική υψηλών ενεργειών.

Οι μαθηματικοί δε, βλέπουν το ανθρώπινο σώμα τελείως διαφορετικά, ως ένα δυναμικό σύστημα. Και επομένως δικαιολογούν πολλά πράγματα σε πιο αφηρημένο επίπεδο μέσω της θεωρίας ελέγχου. Άλλωστε είχαν κάνει κάποιες κρίσιμες παρατηρήσεις πριν καν η επιστημονική κοινότητα γνώριζε για το DNA(παραπέμπω σε Von neumann) . Αυτά βέβαια είναι μάλλον τελείως άσχετα με την ιατρική. Το αναφέρω απλά για όποιους φίλους ενδιαφέρονται να μάθουν περισσότερα. Αλλά και να επισημάνω οτι υπάρχει ισχυρή σύνδεση σε ερευνητικό επίπεδο. Αλλά κυρίως να πω το πιο απλό...εαν κάτι δεν σας ενδιαφέρει και τόσο,δεν βλάπτει να το μάθετε, ειδικά εαν αυτός που το διδάσκει το εξηγεί καλά, γιατί ποτέ δεν ξέρετε πως μπορεί στο μέλλον να σας φανεί χρήσιμη η γνώση. Αυτό έχει σημασία και όχι πόσο δύσκολο είναι κάτι :P .
 
Τελευταία επεξεργασία:

AndromedaS

Νεοφερμένος

Η AndromedaS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Σίγουρα υπάρχει μεγάλος όγκος ύλης, όμως με συστηματικό διάβασμα όλα πάνε μια χαρά ( αν σε ενδιαφέρει σαν κλάδος πραγματικά, θα αφιερώσεις τις απαραίτητες ώρες στο διάβασμα σου). Αν περάσεις Πάτρα, καλή δύναμη πρώτο έτος με όλες αυτές τις εργασίες :laugh:
 

Μελλοντικός γιατρός

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Άβδηρα (Ξάνθη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σίγουρα υπάρχει μεγάλος όγκος ύλης, όμως με συστηματικό διάβασμα όλα πάνε μια χαρά ( αν σε ενδιαφέρει σαν κλάδος πραγματικά, θα αφιερώσεις τις απαραίτητες ώρες στο διάβασμα σου). Αν περάσεις Πάτρα, καλή δύναμη πρώτο έτος με όλες αυτές τις εργασίες :laugh:
Ρωτάω θέλω να μάθω για το αν είναι δύσκολη με το σκεπτικό ότι είμαι από επαλ και αν μπω θα μπορώ να ανταπεξέλθω και επιπλέον μου αρέσει πολύ η σχολη της ιατρικής όχι για τα λεφτά όχι για να γίνω λεφτάς απλά θέλω να γίνω ένας καλός γιατρός να βοηθάει κόσμο και έχω βίωση προβλήματα υγείας και μόνο ένας με βοήθησε χωρίς να πάρει λεφτά για αυτό ρώταω
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Όταν τα Μαθηματικά ή η Φυσική δεν περιέχουν φορμαλισμό Sobolev ή Gauss, συγγνώμη αν προσβάλλω, δεν είναι δύσκολα. Επίσης είναι στοιχειώδη Μαθηματικά ή Φυσική που απλά έχει γίνει κάποια προσέγγιση με ειδικούς μετασχηματισμούς ώστε όλα τα μοντέλα ή οι παραδοχές να λειτουργούν και να προκύπτουν ασκησούλες για να υπάρξει μάθημα εξαμήνου και τίποτα άλλο. Αυτό δεν είναι όμως Μαθηματικά αλλά "χρήση των Μαθηματικών ή της Φυσικής under consideration".
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,182 μηνύματα.
Όταν τα Μαθηματικά ή η Φυσική δεν περιέχουν φορμαλισμό Sobolev ή Gauss, συγγνώμη αν προσβάλλω, δεν είναι δύσκολα. Επίσης είναι στοιχειώδη Μαθηματικά ή Φυσική που απλά έχει γίνει κάποια προσέγγιση με ειδικούς μετασχηματισμούς ώστε όλα τα μοντέλα ή οι παραδοχές να λειτουργούν και να προκύπτουν ασκησούλες για να υπάρξει μάθημα εξαμήνου και τίποτα άλλο. Αυτό δεν είναι όμως Μαθηματικά αλλά "χρήση των Μαθηματικών ή της Φυσικής under consideration".

Δεν νομίζω να προσβληθεί κανένας,η αλήθεια είναι. Και νομίζω ότι προτιμάται κιόλας να είναι έτσι τα πραγματα. Γιατί να κάτσει ένας γιατρός να σπάσει το κεφάλι του γενικά με πιο σε βάθος μαθηματικά και φυσικές ; Δεν θα τον βοηθήσουν ιδιαίτερα στο έργο του. Εάν και κάποιες έννοιες είναι απαραίτητες θεωρώ. Ίσως όχι άμεσα αλλά έμμεσα, για να βοηθούν τους γιατρούς και τους φαρμακοποιούς να διαβάζουν βιβλιογραφια και να αντιλαμβάνονται ορισμένα πράγματα στην διάρκεια των σπουδών τους καλύτερα. Λόγου χάρη ο πληθυσμός βακτηρίων και η αντίστοιχη διαφορική εξίσωση. Η έννοια της παραγωγήσης. Πολύ απλά πράγματα αλλά ενδεχομένως χρήσιμα σαν γενική παιδεία.

Τέλος πάντων,γιατρός δεν είμαι αλλά η συμβουλή μου στο παλικάρι είναι να μην αποθαρρύνεται από το πόσο θα πρέπει να διαβάσει. Εάν θέλει να βοηθάει ανθρώπους θα πρέπει να διαβάσει πολύ,γιατί οι αποφάσεις του είτε θα σώσουν ζωές είτε θα τις στερήσουν ,εκεί οπου θα μπορούσαν να σωθούν. Έχει ισχυρό κίνητρο και αυτό πρέπει να αποτελεί τον μοναδικό του οδηγό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top