Ιατρικές ειδικότητες - Ποια θα διαλέγατε;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
οχι φιλε δεν τρολαρω.απλα δεν μπορω τα νοσοκομεια.το ξερω οτι ολοι λενε τι χαζομαρες λεω απλα πανω στην απελπισια να μην πανε χαμενα τα χρονια σπουδων λεω αυτο
γενική ιατρική έχει να κάνει με τη πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας σου αρέσει;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Δική σου απόφαση φίλε.Αλλά δε φοβάσαι ότι θα ζήσεις μίζερη ζωή κάνοντας κάτι που δε σαρέσει για όλη σου τη ζωή?
ναι αλλα πως θα βγαλω λεφτα ρε φιλε.να παω να καθαρισω σκαλες?δεν εχω αλλη επιλογη δυστυχως
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

γενική ιατρική έχει να κάνει με τη πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας σου αρέσει;
εκει νομιζω περνας απο ολες τις κλινικες οποτε γτ να φαω τη λεζα ετσι.πρωτοβαθμια εννοεις δηλαδη τα απολυτως βασικα?
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
ναι αλλα πως θα βγαλω λεφτα ρε φιλε.να παω να καθαρισω σκαλες?δεν εχω αλλη επιλογη δυστυχως

Φίλε μην υποτιμάς καμία δουλειά.Εγώ θα σου λεγα να μην βγάζεις από το μυαλό σου τελείως την σκέψη να δουλέψεις ως καθαριστής σκαλιών.Σίγουρα είναι πιο κουραστική αλλά αν καθαρίζεις πολλές θα βγάζεις καλά λεφτά και θα ζεις αξιοπρεπώς.Θα μάθεις τη δουλειά καλά και μπορείς να ανοίξεις δικό σου καθαριστήριο αύριο μεθαύριο.Όπως και να χει , δική σου η απόφαση.Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις.!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Φίλε μην υποτιμάς καμία δουλειά.Εγώ θα σου λεγα να μην βγάζεις από το μυαλό σου τελείως την σκέψη να δουλέψεις ως καθαριστής σκαλιών.Σίγουρα είναι πιο κουραστική αλλά αν καθαρίζεις πολλές θα βγάζεις καλά λεφτά και θα ζεις αξιοπρεπώς.Θα μάθεις τη δουλειά καλά και μπορείς να ανοίξεις δικό σου καθαριστήριο αύριο μεθαύριο.Όπως και να χει , δική σου η απόφαση.Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις.!
ενταξει ρε φιλε εγω ρωταω σοβαρα εσυ ειρωνευεσαι.Ειναι πολλοι στη θεση τη δικη μου οποτε καλον ειναι να δινουμε σοβαρες απαντησεις
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ενταξει ρε φιλε εγω ρωταω σοβαρα εσυ ειρωνευεσαι.Ειναι πολλοι στη θεση τη δικη μου οποτε καλον ειναι να δινουμε σοβαρες απαντησεις
φίλε αν είναι μια δουλειά που μπορείς κάποιος να τεμπελιάσει χωρίς να το ξέρουν οι αλλοι αυτή είναι η ιατρική....

Επίσης μη συγκρίνεις τις @@κιες που έκανες στο προπτυχιακό με την ειδικότητα μπορεί να μη σου αρέσει το μάθημα στο προπτυχιακό αλλά όταν μπεις στνη πράξη να το λατρέψεις.

αν δε σου αρέσει τπτ θέλεις να εισαι τουρίστας, να κάνεις light εφημερίες που να κοιμάσαι τα βράδια πήγαινε παιδοψυχιατρική... και τέλος
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
επισης για καποιον που δεν τα χει καλα με ιατρικη καλη ειδικοτητα ειναι η ψυχιατρικη.εκει το παιζεις φιλοσοφος και κονομας.απλα σιγουρα εκει βιωνεις ακραιες καταστασεις με σχιζοφρενεις κτλπ και δεν νομιζω να μπορεις να λουφαξεις.αλλα με μηδενικο ιατρικο υποβαθρο μπορεις να κοροιδεψεις ανετα.2 3 φαρμακα μαθαινεις της δουλειας και απο κει και περα ρωτας τον αλλον πως ειναι η διαθεση σου και κοροιδευεις.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
επισης για καποιον που δεν τα χει καλα με ιατρικη καλη ειδικοτητα ειναι η ψυχιατρικη.εκει το παιζεις φιλοσοφος και κονομας.απλα σιγουρα εκει βιωνεις ακραιες καταστασεις με σχιζοφρενεις κτλπ και δεν νομιζω να μπορεις να λουφαξεις.αλλα με μηδενικο ιατρικο υποβαθρο μπορεις να κοροιδεψεις ανετα.2 3 φαρμακα μαθαινεις της δουλειας και απο κει και περα ρωτας τον αλλον πως ειναι η διαθεση σου και κοροιδευεις.
Για κάποιον που δεν τα έχει καλά με την ιατρική καλό θα ήταν να μην ακολουθήσει αυτό το επάγγελμα καθόλου και να μην επιλέγει ειδικότητες στην τύχη.
Δεν περιέγραψες κάποιον ψυχίατρο σε αυτό το ποστ αλλά έναν εγκληματία που δεν έχει ιδέα τι κάνει.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
επισης για καποιον που δεν τα χει καλα με ιατρικη καλη ειδικοτητα ειναι η ψυχιατρικη.εκει το παιζεις φιλοσοφος και κονομας.απλα σιγουρα εκει βιωνεις ακραιες καταστασεις με σχιζοφρενεις κτλπ και δεν νομιζω να μπορεις να λουφαξεις.αλλα με μηδενικο ιατρικο υποβαθρο μπορεις να κοροιδεψεις ανετα.2 3 φαρμακα μαθαινεις της δουλειας και απο κει και περα ρωτας τον αλλον πως ειναι η διαθεση σου και κοροιδευεις.
Παιδοψυχιατρική πιο safety γιατι γενικα στα παιδιά σπάνια μπαίνουν φάρμακα, φυσικά υπσρχει και ένα μεγάλο κομμάτι της ενδοοικογενειακής βίας, μπουλινκ κοκ. Που θέλει προσοχή σλλα στις ψυχοθεραπεια και σε συτα παίζουν μπάλα και οι ψυχολόγοι.
Στις ακραίες καταστάσεις βαζεις συγκεκριμένα φάρμακα .. που εμπειρικά θα τα μαθεις. Το.κακo ειναι ι οτι η αναμονή ειναι ταιραστια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Με λυπεί το γεγονός πως επικρατούν τέτοιες απόψεις για την επιστήμη της ψυχιατρικής, αλλά περισσότερο με ανησυχεί πως το προαναφερθέν σχόλιο κρύβει ένα ποσοστό αλήθειας, καθώς μία μερίδα ψυχιάτρων φαίνεται να είναι πιο επιρρεπής σε επιστημονικοφανείς μεθόδους σε σχέση με ιατρούς άλλων ειδικοτήτων. Σαφώς αυτό δεν αναιρεί την αξία της συγκεκριμένης επιστήμης. Πράγματι, υπάρχουν κενά στους μηχανισμούς παθογένεσης, η αιτιολογία στην πλειονότητα των περιπτώσεων είναι μικτή και δυσνόητη, αλλά γίνονται προσπάθειες από το σύνολο της επιστημονικής κοινότητας για τη βαθύτερη κατανόηση αντίστοιχων ζητημάτων.
Αυτό που θέλω να υπογραμμίσω είναι πως εκεί έξω υπάρχουν πολλοί καταρτισμένοι ψυχίατροι με ορθολογική σκέψη και όρεξη να βοηθήσουν. Είναι κρίμα να επιλέγεται η παρούσα ειδικότητα ως η εύκολη λύση. Θα προκύψουν αδιέξοδα και θα γίνουν λάθη που ίσως στοιχίσουν αρκετά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top