[ΙΕΚ] Νοσηλευτική ή διασώστης σε πλήρωμα ασθενοφόρου;

Ntintiii

Νεοφερμένος

Η Ntintiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Είμαι κοπέλα. Τώρα τελειωσα και έχω επιλέξει τον τομέα της υγείας σε ένα ιεκ. Βέβαια είμαι ανάμεσα σε δυο ειδικότητες. Νοσηλευτική είτε χειρουργείου είτε μεθ η να πάω στα λεγομενα εκαβ…
Και τα δυο μαρεσουν εξίσου γνωρίζοντας την πίεση και την αδρεναλίνη. Έχω ένα ψιλό θεματάκι βέβαια με τον εμετο το οποιο πιστεύω στην νοσηλευτική θα το συναντήσω πιο συχνα..Μπορεί να μου πει κάποιος τι κανει ένας νοσηλευτής και τι ένας διασώστης ασθενοφόρου αυτές τις μερες; Τι είναι καλυτερο;
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Είμαι κοπέλα. Τώρα τελειωσα και έχω επιλέξει τον τομέα της υγείας σε ένα ιεκ. Βέβαια είμαι ανάμεσα σε δυο ειδικότητες. Νοσηλευτική είτε χειρουργείου είτε μεθ η να πάω στα λεγομενα εκαβ…
Και τα δυο μαρεσουν εξίσου γνωρίζοντας την πίεση και την αδρεναλίνη. Έχω ένα ψιλό θεματάκι βέβαια με τον εμετο το οποιο πιστεύω στην νοσηλευτική θα το συναντήσω πιο συχνα..Μπορεί να μου πει κάποιος τι κανει ένας νοσηλευτής και τι ένας διασώστης ασθενοφόρου αυτές τις μερες; Τι είναι καλυτερο;
Οι διασώστες εκαβ έχουν το καθήκον να απεγκλωβίσουν και νεκρους από τροχαία, αυτοκτονίες, κτλ, κτλ. Είναι δουλειά που θέλει πολύ στομάχι. Γενικά οι άνθρωποι του εκαβ βλέπουν τα πάντα.
Δεν υπάρχει πτυχίο νοσηλευτικής ΜΕΘ ή χειρουργείου!
Ως απόφοιτη ΙΕΚ, θα είσαι βοηθός νοσηλευτικής. Που θα είσαι μέσα στο νοσοκομείο αυτό το καθορίζει το ίδιο, ή σε ποια κενή θέση θα κάνεις αίτηση.
Καλή σταδιοδρομία!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Και τα δυο μαρεσουν εξίσου γνωρίζοντας την πίεση και την αδρεναλίνη. Έχω ένα ψιλό θεματάκι βέβαια με τον εμετο το οποιο πιστεύω στην νοσηλευτική θα το συναντήσω πιο συχνα..

Βρε κορίτσι μου ανθρώπους σε έκτακτη ανάγκη θα βοηθάς στα Εκαβ δεν θα κάνεις extreme sports, μήπως να το δεις με άλλη οπτική και περισσότερη σοβαρότητα το επάγγελμα του first responder ; :P .
 

Ntintiii

Νεοφερμένος

Η Ntintiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Οι διασώστες εκαβ έχουν το καθήκον να απεγκλωβίσουν και νεκρους από τροχαία, αυτοκτονίες, κτλ, κτλ. Είναι δουλειά που θέλει πολύ στομάχι. Γενικά οι άνθρωποι του εκαβ βλέπουν τα πάντα.
Δεν υπάρχει πτυχίο νοσηλευτικής ΜΕΘ ή χειρουργείου!
Ευχαριστω πολύ για αρχή!
Ναι ναι ξερω έχω ενημερωθεί για όλα και μου αρέσει γενικά ο τομέας αυτός παρολο την πίεση και το τι θα δω. Όσο για την νοσηλευτική χειρουργείου η μεθ με ρώτησαν από τώρα να διαλέξω τι από τα δυο θέλω γιατί στο δευτερο εξάμηνο έχουν διαφορετικά μαθήματα. Απλά έχω έναν ενδοιασμό σε αυτα τα δυο γιατί μαρεσουν και τα δυο αρκετα. Μόνο που δεν ξερω τι κανει μια βοηθος νοσηλεύτριας σε έναν είτε ιδιωτικό είτε δημόσιο νοσοκομείο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Ευχαριστω πολύ για αρχή!
Ναι ναι ξερω έχω ενημερωθεί για όλα και μου αρέσει γενικά ο τομέας αυτός παρολο την πίεση και το τι θα δω. Όσο για την νοσηλευτική χειρουργείου η μεθ με ρώτησαν από τώρα να διαλέξω τι από τα δυο θέλω γιατί στο δευτερο εξάμηνο έχουν διαφορετικά μαθήματα. Απλά έχω έναν ενδοιασμό σε αυτα τα δυο γιατί μαρεσουν και τα δυο αρκετα. Μόνο που δεν ξερω τι κανει μια βοηθος νοσηλεύτριας σε έναν είτε ιδιωτικό είτε δημόσιο νοσοκομείο
Το πτυχίο θα είναι το ίδιο.
Το χαρτί που θα πάρεις θα λέει "βοηθός νοσηλευτη"
Στο νοσοκομείο θα κάνεις την ίδια δουλειά με τις νοσηλευτριες, με την διαφορά ότι θα υπάρχει διαφορά μισθού διότι θεωρείσαι κατώτερη βαθμίδα εκπαίδευσης, σε σχέση με αυτούς από τα πανεπιστήμια και τα πρώην ΤΕΙ.
Για μένα πήγαινε νοσηλευτική, καθώς μπορείς και όταν μεγαλώσεις και κουραστείς στο νοσοκομείο, να γίνεις αποκλειστική νοσοκόμα σε παιδάκια με αναπηρίες στο σπίτι τους, ή και ηλικιωμένων.

Καλές σπουδές!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top