Θεολογία

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Που δεν μπορει να αναλυθει επιστημονικα...:)

η Φιλοσοφία και η Ψυχολογία είναι επιστήμες;
Γιατί αυτά τα δύο είναι που καθορίζουν την πίστη!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Που δεν μπορει να αναλυθει επιστημονικα...:)
Κοίτα... εξαρτάται πώς προσδιορίζεις το "επιστημονικά", ποιό είναι το πλαίσιο μέσα στο οποίο το εντάσεις.
Δε μπορεί να εξηγηθεί με βάση τις θετικές επιστήμες... ναι σ' αυτό μαζί σου. Μπορεί όμως να εξηγηθεί με βάση τις λεγόμενες "ανθρωπιστικές" Αν δεν κάνω λάθος η ύπαρξη θεού ή άλλα παρόμοια μεταφυσικά ζητήματα είναι αντικείμενο της φιλοσοφίας. Έτσι; Αλλά εσύ θα τα ξέρεις καλύτερα αυτά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stellla

Νεοφερμένος

Η stellla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Καλησπέρα, Η επαγγελματική αποκατάσταση είναι και λίγο θέμα τύχης. Τελείωσα την θεολογική Θεσσαλονικης και βρήκα δουλειά πριν την ορκωμοσία μου. Δουλειά σχετική με την σχολή φυσικά στην έρευνα. Εδώ και δύο χρόνια είναι δόξα τα Θεό τέλεια! Πληρωμή καλή και περιβάλλον σουπερ. Επιπλέον μια φίλη μου βρήκε κανα 6μηνο μετά που τελειώσαμε σε βιβλιοπωλείο εκκλησιαστικό. Κι άλλα άτομα ξέρω που βρήκαν γρήγορα και καλή δουλειά. Με τα παραπάνω θέλω να πω ότι δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα. Η σχολή είναι υπέροχη και προσωπικά ήταν επιλογή μου και δεν θα την άλλαξα με καμία. Είναι ενδιαφέρουσα αλλά δύσκολη για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει. Πολλά παιδιά στην σχολή ήταν αδιάφορα και γκρίνιαζαν 4 χρόνια για το τι χάλια σχολή ήταν και ότι δεν θα βρουν ποτέ δουλειά. Θέλει διάβασμα. Παπαγαλία δεν χρειάζεται σχεδόν καθόλου. Όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες για το τμήμα είμαι εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bluepuma

Νεοφερμένος

Ο bluepuma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
stellla κι εγώ σπουδάζω θεολογία.έχεις κάποια ιδέα να μου δώσεις σχετικά με την επαγγελματική μου αποκατάσταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Το τμήμα Θεολογίας πρέπει πραγματικά να το γουστάρεις όσο τίποτα άλλο για να πας ή όπως προαναφέρθηκε να πάς αν δεν έχεις πιάσει καμία άλλη Σχολή. Η επαγγελματική αποκατάσταση είναι απλά τρισάθλια. Και αυτή η κατάσταση δεν υφίσταται τώρα λόγω οικονομικής κρίσης μόνο αλλά και στις καλές εποχές της Ελλάδας όπου το Δημόσιο διόριζε αβέρτα πάλι ίδια σχεδόν ήταν η κατάσταση για τους Θεολόγους. Περιττό να αναφέρω πώς αποκλειστικός (σχεδόν) εργοδότης είναι το κράτος το οποίο τη δεδομένη στιγμή διορίζει περισσότερο άλλες ειδικότητες εκπαιδευτικών (όσο μικρός και αν ειναι ο αριθμός τέλος πάντων) όπως Δασκάλους, Μαθηματικούς,Φυσικούς και Φιλόλογους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suia1977

Νεοφερμένος

Η suia1977 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Παιδιά θέλω να δώσω κατατακτήριες για Θεολογία Αθήνας. Έχω πάρει τα βιβλία και θέλω λίγη βοήθεια με τη δογματική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερασιτέχνης03

Νεοφερμένος

Ο Ερασιτέχνης03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αν υποτεθεί ότι κάποιος τελειώνει τη Θεολογική Σχολή και κάνει ένα μεταπτυχιακό στη Νεοελληνική Φιλολογία, γίνεται και δυνάμει φιλόλογος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Αν υποτεθεί ότι κάποιος τελειώνει τη Θεολογική Σχολή και κάνει ένα μεταπτυχιακό στη Νεοελληνική Φιλολογία, γίνεται και δυνάμει φιλόλογος;
Απ' όσο ξέρω, το μεταπτυχιακό δεν παραχωρεί επαγγελματικά δικαιώματα...
Συν το ότι το μεταπτυχιακό θα είναι πολύ εστιασμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
καλησπέρα,

ήθελα τη γνώμη σας παιδιά. Στην ηλικία των 34 που είμαι τώρα, συνειδητοποίησα, αφού άρχισα εδώ και κάποια χρόνια να έχω μια πιο στενή σχέση με την εκκλησία, και αφού έχω διαβάσει βιβλία ορθόδοξης θεολογίας (κυρίως Πατερικά), ότι μου αρέσει πολύ η Θεολογία. Σκέφτηκα να δώσω ξανά πανελλαδικές για να μπω σε ένα τμήμα θεολογίας (το πρώτο μου πτυχίο με το οποίο και δουλεύω τώρα είναι από κολέγιο, και συνεπώς δεν αναγνωρίζεται από το Ελληνικό κράτος, οπότε δεν μπορώ απλά να πάω να δώσω κατατακτήριες). Μιλώντας με κάποιον απόφοιτο θεολογίας, ο οποίος δεν εργάζεται πάνω στο αντικείμενο του, αλλά σε κάτι άλλο, μου είπε ότι κάτι τέτοιο θα μου έπερνε χρόνο και χρήμα (θα έπρεπε να κάνω φροντιστήριο για να περάσω πανελλαδικές). Μου λέει ότι δεν αξίζει επειδή δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ προοπτική επαγγελματικής αποκατάστασης, ούτε στο δημόσιο αλλά και ούτε στον ιδιωτικό τομέα, και μου είπε απλά να συνεχίσω να διαβάζω τα βιβλία μου. Όταν ρώτησα για προοπτική μεταπτυχιακού και διδακτορικού, και συνεπώς την προοπτική του να γίνει κάποιος καθηγητής σε πανεπιστήμιο, μου είπε ένας μεταπτυχιακός φοιτητής θεολογίας ότι οι θέσεις σε όλες σχεδόν τις σχολές στα πανεπιστήμια περνάνε από πατέρα/μητέρα σε γιο/κόρη ή ανηψιο/ανηψιά ή γαμπρό/νύφη (για την θεολογική συγκεκριμένα, ψάξτε στο google "σκάνδαλο στην θεολογική Αθηνών") καθώς και σε όποιον έχει άμεση σχέση με κόμματα στο πανεπιστήμιο, ότι οι υποψήφιοι είναι πολλοί και ότι υπάρχει πολύ "γλείψιμο" καθώς και κακόβουλος και "αθέμιτος" ανταγωνισμός για τις θέσεις στο πανεπιστήμιο.

Προσωπικά η ιδέα του να πάρω απλά ένα πτυχίο για να το έχω "σε μια κορνίζα" και να κάθεται δεν με γεμίζει. Θα ήθελα δηλαδή να υπάρχει και η προοπτική του να κάνω και κάτι με αυτό το πτυχίο.
Θα ήθελα τις γνώμες σας.

Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Εγω σκεφτομαι την Θεολογια σαν μια πολυ ωραια σχολη, με ενδιαφερον αντικειμενο, αλλα εχω τωρα τελειωνω Β Γυμνασιου, οταν παω 18 και θα δηλωσω ή θα εχουμε διαλυθει ή μπορει και να εχουμε καλητερεψει σαν Κρατος! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top