Θεολογία

vaggelakisgr

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
γνωρίζει κανείς αν είναι καλό το τμήμα θεολογίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
αν δεν πιασεις καμια αλλη σχολη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
αν δεν πιασεις καμια αλλη σχολη..

Αχαχαχαχα εγραψες...:lol:
Εχω ακουσει οτι η σχολη ειναι πολυ ενδιαφερουσα αλλα πρεπει να σου αρεσει πολυ το αντικειμενο που ασχολειται για να κατανοησεις πληρως τα μαθηματα που κανουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
εμένα θα μου άρεσε η θεολογία.. επειδή στην αρχή νόμιζα ότι δεν είχα γράψει καλά, το σκεφτόμουν.. τελικά όμως έγραψα αρκετά καλά. τη δήλωσα πάντως ως 14η επιλογή, έτσι για να υπάρχει.. από κάτι κοινωνιολογίες κτλ τη θεωρώ καλύτερη και πολύ πιο ενδιαφέρουσα σχολή.. άποψή μου βέβαια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
από φίλη που σπουδάζει θεολογία στο αριστοτέλειο έχω να σας πω πως η σχολή αρκέτα ενδιαφέροντα μαθήματα αλλά και δύσκολα (πολύ θεωρητικά και παπαγαλίες...)

το θέμα όμως βρε παιδιά είναι τι θα κάνεις μετά?
ποιες είναι οι επαγγελματικές σου διεξόδοι?
γιατί αν περιμένεις να διοριστείς χλωμό το βλέπω (σσσσ άσε που φημολογείται κατάργηση των θρησκευτικών από τα σχολεία τα επόμενα χρόνια...)

οι περισσότεροι φοιτητές του τμήματος πάντως στοχεύουν σε κατατακτήριες για φιλολογίες, παιδαγωγικά κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
βασικα μονο στην εκπαιδευση μπορεις να δουλεψεις..
αν μελετας και αλλες θρησκειες (δεν το εχω ψαξει) εχει ενα ενδιαφερον, ειδικα αν εισαι ατομο που ψαχνεται γενικα..
κι εγω τη δηλωσα 8η επιλογη αλλα δεν περναω εκει (στην χειροτερη στην 7η)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
και όπως φαίνεται σε 10-20 χρόνια το πολύ θα τα καταργήσουν τα θρησκευτικά από τα σχολεία, και όλοι οι θεολόγοι θα μείνουν άνεργοι..

βέβαια οι απόφοιτοι της θεολογικής μπορούν πάντα να γίνουν ηθοποιοί (βλ. Κωνσταντίνα Μιχαήλ) ή και μοντέλα (βλ. Λένα Παπαρηγοπούλου) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastix0pastel0

Νεοφερμένος

Η mastix0pastel0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
χαχα!!!συμφωνω με τον ''τολισμαν''
να σου πω τη γνωμη μ ΜΗΝ τολμησεις με τπτ τη 8εολογικη σχολη.
ειναι παρα πολυ δυσκολα να μπεις και πραγματικα δεν αξιζει . 8α τυραννιεσαι ολη σου τη ζωη μεχρι να βρεις δουλεια...
στο λεω σιγουρα διοτι εχω ενα πολυ κοντινο μ ατομο π ξερει απ αυτα και ειναι...αστα να πανε...¨-(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natassa.SP

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natassa.SP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Πως σας φαίνεται σαν σχολή; Προσωπικά με ενδιαφέρει και δεν πιστεύω τίποτα από αυτά που λένε οτι από εκεί βγαίνεις κατηχητικό (γελοίο). Είδα οτι στη σχολή κάνουν και αρχαία κτλ κτλ και βγαίνουν ως φιλόλογοι μπορούν όμως να διδάξουν και Αρχαία σε κάποιο λύκειο ή φροντιστήριο ή μόνο θρησκευτικά;;; :mad::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Δεν βγαίνεις φιλόλογος από τη θεολογία........Είναι 2 αντικείμενα άσχετα μεταξύ τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Φιλόλογος δεν είσαι σε καμιά περίπτωση :)
Μεταπτυχιακό σε τμήμα φιλολογίας όμως, μπορείς να κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Natassa.SP

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natassa.SP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Δεν βγαίνεις φιλόλογος από τη θεολογία........Είναι 2 αντικείμενα άσχετα μεταξύ τους

Αλήθεια; Αυτό θα πει "ενημέρωση" από τους καθηγητές. Για πες ξέρεις τι επαγγελματική αποκατάσταση έχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Πως σας φαίνεται σαν σχολή; Προσωπικά με ενδιαφέρει και δεν πιστεύω τίποτα από αυτά που λένε οτι από εκεί βγαίνεις κατηχητικό (γελοίο). Είδα οτι στη σχολή κάνουν και αρχαία κτλ κτλ και βγαίνουν ως φιλόλογοι μπορούν όμως να διδάξουν και Αρχαία σε κάποιο λύκειο ή φροντιστήριο ή μόνο θρησκευτικά;;; :mad::/:

Οι Θεολόγοι (ΠΕ 01) και οι Φιλόλογοι (ΠΕ 02) δεν είναι καθόλου το ίδιο πράγμα.
Η Θεολογία είναι επιστήμη, και σαν επιστήμη έχει αρχές και αξιώματα. Άλλο η θεολογία, άλλο η θρησκοληψία ;)
(στην Ελλάδα βέβαια για χρόνια ήταν το ίδιο, αλλά τέσπα.)
Η Θεολογία σαν επιστήμη, εντάσσεται στον ευρύτερο κλάδο της φιλοσοφίας.
(Και δεν έχει καμιά σχέση με τα θρησκευτικά του σχολείου)
Υπάρχει η πιθανότητα να διδάξει φιλολογικά κάποιος θεολόγος, αλλά δεν συνηθίζεται.

Όσο για το Κατηχητικό, κάθε άλλο, έχει κάτι ξέκωλα εκεί μέσα.....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natassa.SP

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natassa.SP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Οι Θεολόγοι (ΠΕ 01) και οι Φιλόλογοι (ΠΕ 02) δεν είναι καθόλου το ίδιο πράγμα.
Η Θεολογία είναι επιστήμη, και σαν επιστήμη έχει αρχές και αξιώματα. Άλλο η θεολογία, άλλο η θρησκοληψία ;)
(στην Ελλάδα βέβαια για χρόνια ήταν το ίδιο, αλλά τέσπα.)
Η Θεολογία σαν επιστήμη, εντάσσεται στον ευρύτερο κλάδο της φιλοσοφίας.
(Και δεν έχει καμιά σχέση με τα θρησκευτικά του σχολείου)
Υπάρχει η πιθανότητα να διδάξει φιλολογικά κάποιος θεολόγος, αλλά δεν συνηθίζεται.

Όσο για το Κατηχητικό, κάθε άλλο, έχει κάτι ξέκωλα εκεί μέσα.....:whistle:

χαχαχαχαχα ναι, κάτι έχω ακούσει για τις κοπελούδες στη σχολή. Απλά με ενδιαφέρει αλλα από την άλλη ξενερώνω και μόνο στην ιδέα οτι δεν έχω επαγγελματική αποκατάσταση. Στην Ελλάδα οταν λες "είμαι στη σχολή θεολογίας" είναι σαν να λες "ετοιμάζομαι για το μοναστήρι" και ειδικά σε μικρές κοινωνίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Βασικα μπορει να υπαρξει σοβαρος λογος για καποιον να παει να σπουδασει σε αυτη την σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
χαχαχαχαχα ναι, κάτι έχω ακούσει για τις κοπελούδες στη σχολή. Απλά με ενδιαφέρει αλλα από την άλλη ξενερώνω και μόνο στην ιδέα οτι δεν έχω επαγγελματική αποκατάσταση. Στην Ελλάδα οταν λες "είμαι στη σχολή θεολογίας" είναι σαν να λες "ετοιμάζομαι για το μοναστήρι" και ειδικά σε μικρές κοινωνίες!
Μωρέ κι εσένα τι σε νοιάζει;
Σ' αρέσει; Αυτό αρκεί...
Για επαγγελματική αποκατάσταση μην το ψάχνεις. Όλοι μια απ' τα ίδια είμαστε.
Οπότε τι μένει; Να σ'αρέσει αυτό που θα σπουδάσεις, τίποτα παραπάνω.

Βασικα μπορει να υπαρξει σοβαρος λογος για καποιον να παει να σπουδασει σε αυτη την σχολη?
Ναι, αν του αρέσει, αν το βρίσκει ενδιαφέρον κτλ.
Είναι ΕΠΙΛΟΓΗ. Εσύ πού ακριβώς κολλάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natassa.SP

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natassa.SP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Μωρέ κι εσένα τι σε νοιάζει;
Σ' αρέσει; Αυτό αρκεί...
Για επαγγελματική αποκατάσταση μην το ψάχνεις. Όλοι μια απ' τα ίδια είμαστε.
Οπότε τι μένει; Να σ'αρέσει αυτό που θα σπουδάσεις, τίποτα παραπάνω.

Σωστός!! Πλάκα πλάκα έχεις δίκαιο σ αυτό που λες. PFFF δεν ξέρω με έχουν τρελάνει όλα τα παιδιά της ηλικίας μου που το μόνο που σκέφτονται είναι η επαγγελματική αποκατάσταση και με κολλήσανε! :eek::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Βασικα μπορει να υπαρξει σοβαρος λογος για καποιον να παει να σπουδασει σε αυτη την σχολη?

Να αναλύσεις παραπάνω πανω στο πεδίο της θρησκειας και της πίστης εν γενει;)

Στην Ελλάδα οταν λες "είμαι στη σχολή θεολογίας" είναι σαν να λες "ετοιμάζομαι για το μοναστήρι"
Κανονικά η Θεολογία δεν έχει σχέση με την Θρησκοληψία,
αλλά στην Ελλάδα όλα ανάποδα είναι, αυτό θα είναι σωστό;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Να αναλύσεις παραπάνω πανω στο πεδίο της θρησκειας και της πίστης εν γενει

Που δεν μπορει να αναλυθει επιστημονικα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Σωστός!! Πλάκα πλάκα έχεις δίκαιο σ αυτό που λες. PFFF δεν ξέρω με έχουν τρελάνει όλα τα παιδιά της ηλικίας μου που το μόνο που σκέφτονται είναι η επαγγελματική αποκατάσταση και με κολλήσανε! :eek::eek:
*σωστή :P

Μην ασχολείσαι, τόσο απλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top