Θέλω να φύγω από το σπίτι

Pink Panther

Νεοφερμένος

Ο Pink Panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Όπως πολλοί φαντάζομαι, θέλω και εγώ να φύγω από το σπίτι (και την πόλη) που ζω τόσα χρόνια. Δεν αντέχω άλλο σε αυτό το περιβάλλον και νιώθω ότι θα είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά αν τελικά περάσω στην πόλη μου (οικονομικές δυνατότητες για ενοίκιο στην ίδια ή σε άλλη πόλη εκτός της Αθήνας δεν έχουμε). Το θέμα είναι ότι η κυρία σχολή που με ενδιαφέρει είναι δυστυχώς στην πόλη μου 😂😔. Χελπ.
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Όπως πολλοί φαντάζομαι, θέλω και εγώ να φύγω από το σπίτι (και την πόλη) που ζω τόσα χρόνια. Δεν αντέχω άλλο σε αυτό το περιβάλλον και νιώθω ότι θα είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά αν τελικά περάσω στην πόλη μου (οικονομικές δυνατότητες για ενοίκιο στην ίδια ή σε άλλη πόλη εκτός της Αθήνας δεν έχουμε). Το θέμα είναι ότι η κυρία σχολή που με ενδιαφέρει είναι δυστυχώς στην πόλη μου 😂😔. Χελπ.
Υπάρχει αντίστοιχη σχολή άλλου; Επίσης γιατί δε συζητάς με τους γονείς σου να δείτε κάποιον οικογενειακό ψυχολόγο. Πάρε τηλέφωνο μια γραμμή ψυχολογικής υποστήριξης αυτοί θα ξέρουν καλύτερα. Δεν είναι ντροπή να ζητάμε βοήθεια στο 2021 είμαστε!
 

Pink Panther

Νεοφερμένος

Ο Pink Panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Είναι λίγο δύσκολο όταν ο μπαμπάς σου είναι ψυχολόγος 😂
Χωρίς παρεξήγηση αλλά ίσα ίσα αν ήταν σωστός ψυχολόγος θα έπρεπε να ξέρει ότι το παιδί του δε περνάει καλά. Τέλος πάντων άλλος καλός γονέας άλλος καλός επαγγελματίας. Όπως και να είναι έχει καλή τύχη. Μιλά στους γονείς σου αν μπορείς, αν δε παίρνουν από κουβέντα αυτοί θα χάσουν.. θα χάσουν το παιδί τους γιατί κάποτε είναι αργά πλέον.
 

Pink Panther

Νεοφερμένος

Ο Pink Panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Χωρίς παρεξήγηση αλλά ίσα ίσα αν ήταν σωστός ψυχολόγος θα έπρεπε να ξέρει ότι το παιδί του δε περνάει καλά. Τέλος πάντων άλλος καλός γονέας άλλος καλός επαγγελματίας. Όπως και να είναι έχει καλή τύχη. Μιλά στους γονείς σου αν μπορείς, αν δε παίρνουν από κουβέντα αυτοί θα χάσουν.. θα χάσουν το παιδί τους γιατί κάποτε είναι αργά πλέον.
Κοίτα να πω την αλήθεια και ο μπαμπάς μου έχει καταλάβει ότι κάτι πάει λάθος και προσπαθεί, υπερβολικά όμως, να βοηθήσει. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τους γονείς μου αλλά δεν μπορώ να ζήσω αλλά 4-5 χρόνια στο ίδιο σπίτι. Εντάξει προβλήματα υπάρχουν γενικά όπως και στα περισσότερα σπίτια
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Εντάξει προβλήματα υπάρχουν γενικά όπως και στα περισσότερα σπίτια
Προφανώς δεν υπάρχει η τέλεια οικογένεια. Η καραντίνα δυστυχώς κατέστρεψε την ψυχολογία πολλών ανθρώπων. Σκέψου πως όπου και να περάσεις, αν δε κάνεις τηλεμαθημα θα είσαι τη μισή μέρα στη σχολή και αν θες μπορείς να πηγαίνεις στη σχολή να διαβάζεις έχεις και δωρεάν ίντερνετ! Οπότε η ζωή σου θα αλλάξει πολύ. Θα γνωρίσεις νέα άτομα , θα έχεις με κάτι να ασχολείσαι που ίσως να σου αποσπά τη προσοχή. Δεν θα ναι όλη η ζωή σου στο σπίτι. Πλέον τη περισσότερη μέρα θα σκέφτεσαι τη σχολή και όσα τη περιτριγυρίζουν. Δεν είναι όπως το σχολείο το Πανεπιστήμιο δε θα πηγαίνουν οι γονείς για βαθμούς και τα μαθήματα δεν είναι όλα το πρωί. Οπότε θα βγαίνεις έξω συχνά για να πας στη σχολή. Θα το δεις πως κάποια πράγματα θα αλλάξουν αλλά αν ωστόσο πραγματικά δεν αντέχεις σπίτι σου πήγαινε στην άλλη σχολή και κάνε σε μεταπτυχιακό επίπεδο αυτό που σε ενδιαφέρει αν γίνεται φυσικά αυτό
 

Pink Panther

Νεοφερμένος

Ο Pink Panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Προφανώς δεν υπάρχει η τέλεια οικογένεια. Η καραντίνα δυστυχώς κατέστρεψε την ψυχολογία πολλών ανθρώπων. Σκέψου πως όπου και να περάσεις, αν δε κάνεις τηλεμαθημα θα είσαι τη μισή μέρα στη σχολή και αν θες μπορείς να πηγαίνεις στη σχολή να διαβάζεις έχεις και δωρεάν ίντερνετ! Οπότε η ζωή σου θα αλλάξει πολύ. Θα γνωρίσεις νέα άτομα , θα έχεις με κάτι να ασχολείσαι που ίσως να σου αποσπά τη προσοχή. Δεν θα ναι όλη η ζωή σου στο σπίτι. Πλέον τη περισσότερη μέρα θα σκέφτεσαι τη σχολή και όσα τη περιτριγυρίζουν. Δεν είναι όπως το σχολείο το Πανεπιστήμιο δε θα πηγαίνουν οι γονείς για βαθμούς και τα μαθήματα δεν είναι όλα το πρωί. Οπότε θα βγαίνεις έξω συχνά για να πας στη σχολή. Θα το δεις πως κάποια πράγματα θα αλλάξουν αλλά αν ωστόσο πραγματικά δεν αντέχεις σπίτι σου πήγαινε στην άλλη σχολή και κάνε σε μεταπτυχιακό επίπεδο αυτό που σε ενδιαφέρει αν γίνεται φυσικά αυτό
Ευχαριστώ. Ξαφνικά νιώθω πολύ καλύτερα 😂
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Ευχαριστώ. Ξαφνικά νιώθω πολύ καλύτερα 😂
Χαχα χαίρομαι που το ακούω αυτό! Πάντως οποιαδήποτε άγχος πριν τη σχολή είναι δικαιολογημένο. Είναι κάποιες στιγμές που όλα φαίνονται μαύρα και δε ξέρουμε τι να κάνουμε. Αν προσπαθήσουμε να καταλάβουμε πως στη ζωή τα γεγονότα είναι περιστατικά, τότε είναι πιο εύκολο να αντιμετωπίσουμε μια κατάσταση.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,455 μηνύματα.
Σημασια εχει να συγκεντρωθείς στο διάβασμα για να περασεις στη σχολη που θελεις. Αυτο ειναι το πρωτο βημα.
Μετα οταν ερθει η ωρα με το καλο και δεις τους βαθμούς σου οι οποιοι ευχομαι να ειναι οι καλύτεροι δυνατοί θα δεις που θα φυγει ενα αγχος απο πανω σου. Καταλαβαινω οτι μπορει να θελεις να φυγεις (εγω ειμαι 20 και μένω ακομα με τους γονεις μου σε αλλο όροφο μεν αλλα μαζι τους δε) αλλα αυτες οι σκέψεις τωρα μονο αγχος σου προσφέρουν. Να γραψεις καλα και μετα θα βρεθει η λυση, θετική ενεργεια και οχι αγχος(ειμαι παθούσα, το αγχος κάνει πολυ κακο)

Σου στέλνω θετική ενέργεια ,ολα θα πανε κατ ευχή 💕💕💕
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Χαχα χαίρομαι που το ακούω αυτό! Πάντως οποιαδήποτε άγχος πριν τη σχολή είναι δικαιολογημένο. Είναι κάποιες στιγμές που όλα φαίνονται μαύρα και δε ξέρουμε τι να κάνουμε. Αν προσπαθήσουμε να καταλάβουμε πως στη ζωή τα γεγονότα είναι περιστατικά, τότε είναι πιο εύκολο να αντιμετωπίσουμε μια κατάσταση.
Αυτο μου αρεσε πολυ, αν δεν ειμαι αδιακριτη τι σπουαζεις; Κατι της θεωρητικης;
Φυσικα και αν θες απαντας


Ειναι λιγο οφ τοπικ σορρυ
 
Τελευταία επεξεργασία:

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Αυτο μου αρεσε πολυ, αν δεν ειμαι αδιακριτη τι σπουαζεις; Κατι της θεωρητικης;
Φυσικα και αν θες απαντας


Ειναι λιγο οφ τοπικ σορρυ
Χαχχα ευχαριστώ πολύ 💜 Κοίτα γενικά έχω έρθει εδώ και θέλω να διατηρήσω την ανωνυμία μου γιατι νιώθω πιο άνετα να μιλάω ως άγνωστη.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,455 μηνύματα.
Χαχχα ευχαριστώ πολύ 💜 Κοίτα γενικά έχω έρθει εδώ και θέλω να διατηρήσω την ανωνυμία μου γιατι νιώθω πιο άνετα να μιλάω ως άγνωστη.
Ειναι απολυτως κατανοητό 💗

Και εγω εκφράζομαι πολυ πιο ελεύθερα
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Είναι λίγο δύσκολο όταν ο μπαμπάς σου είναι ψυχολόγος 😂
Άσχετο - σχετικό, η ψυχολόγος μου πριν χρόνια μου είχε πει ότι ασφαλώς κι ένας ψυχολόγος δεν πρέπει να μπαίνει στη διαδικασία του ψυχολόγου σε συγγενικά του πρόσωπα. Πχ μου είχε πει, δεν μπορώ πχ εγώ σαν ψυχολόγος να κάνω συνεδρίες στη μάνα μου κτλ.

Κοίτα για σχολές παρόμοιες σε άλλη πόλη. Για τους περισσότερους, το θέμα είναι κυρίως το οικονομικό. Αν δεν έχετε τέτοιο θέμα, εκμεταλλεύσου το και επικοινώνησέ το στους γονείς σου!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Που είσαι ρε παλιοσειρά. Έλα να έχεις την τύχη μου να μένεις με γιαγιά-παππού σαν φοιτητής και θα σου πω εγώ πως θα τρέξεις πίσω και θα λες και ευχαριστώ :P


Σε πιο σοβαρό κλίμα, αυτό που θες είναι κάτι λογικό και νομίζω όλοι το θέλουμε αλλά κάποιες φορές χρειάζονται και αμοιβαίες υποχωρήσεις καθώς οι καιροί είναι δύσκολοι και με τόση φτώχεια ευχαριστώ θα έπρεπε να λέμε που έχουμε σπίτια όπου περάσουμε και δεν βάζουμε τους δικούς μας και σε άλλα έξοδα, κάποιοι άλλοι συνέλληνες μας δεν έχουν αυτήν την πολυτέλεια και είτε δεν σπουδάζουν ποτέ είτε δουλεύουν σαν τα σκυλιά όλη μέρα για να πλερώνουν το ενοίκιο και βγάζουν και τη σχολή σε 6+ χρόνια. Μακάρι να περάσεις στη πόλη σου να λες. Τώρα αν είναι κάτι που δεν μπορεί να περιμένει δοκίμασε το για δουλειά, βρες συγκάτοικους και όπου σε βγάλει. Η ζωή θέλει και τα ρίσκα της και οι αποφάσεις έχουν και τις συνέπειες τους.
 

Anthropaki

Νεοφερμένος

Η Anthropaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ίσως αν κάνετε μια συζήτηση με τους γονείς σου περί του θέματος να καταλήξετε κάπου.Πες τους τα επιχειρήματα σου και αν το πρόβλημα είναι οικονομικό μπορείς να έχεις παράλληλα και κάποια δουλειά ( αν βέβαια το επιθυμείς). Γενικά πάντως να ξέρεις πως πολλοί καλούνται να αντιμετωπίσουν το ίδιο θέμα!! Εύχομαι όλα να πάνε καλαα!
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίτα να πω την αλήθεια και ο μπαμπάς μου έχει καταλάβει ότι κάτι πάει λάθος και προσπαθεί, υπερβολικά όμως, να βοηθήσει. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τους γονείς μου αλλά δεν μπορώ να ζήσω αλλά 4-5 χρόνια στο ίδιο σπίτι. Εντάξει προβλήματα υπάρχουν γενικά όπως και στα περισσότερα σπίτια
Γιατί να ζεις 4-5 χρόνια στο ίδιο σπίτι?
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Όπως πολλοί φαντάζομαι, θέλω και εγώ να φύγω από το σπίτι (και την πόλη) που ζω τόσα χρόνια. Δεν αντέχω άλλο σε αυτό το περιβάλλον και νιώθω ότι θα είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά αν τελικά περάσω στην πόλη μου

Πολύ καλά φαντάζεσαι!! πιάνει και πολύ μεγαλύτερες ηλικίες απο την δική σου...

είναι αστείο εκεί που έτσι και αλλιώς εχει την δυσκολία του να πετύχει κάποιος
στην πανελλήνιες, παράλληλα να ανησυχεί μην τυχόν και περάσει κάπου κοντά!!! :lol:
 

Pink Panther

Νεοφερμένος

Ο Pink Panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Δεν ξέρω πώς έγινε αλλά για κάποιο λόγο δεν μου έρχονταν οι ειδοποιήσεις για τα μηνύματα 😂 σορρι και ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις (επίσης για αυτόν που είπε για την γιαγιά και παππού αυτές είναι ακριβώς οι άλλες μου επιλογές σε άλλες 2 πόλεις 😅)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top