Η πρώτη μη κρατική ιατρική σχολή στην Ελλάδα

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.

Θα είναι παράρτημα του πανεπιστημίου της Λευκωσίας.

Πιστεύω τα δίδακτρα θα είναι πάνω από 15 χιλιάδες τον χρόνο.

Τι γνώμη έχετε;
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Η γνωμη μου ειναι οτι σιγα σιγα θα γινει σε πολλους κλαδους με αποτελεσμα τα δημοσια Πανεπιστημια να χασουν ενα 30% απο φοιτητες, θα πεσουν οι βασεις και γενικα θα γινει ο κακος χαμος.Αλλα παιδια αν δεν περνανε θα πηγαινουν στο ιδιωτικο πανεπιστημιο και αλλα παιδια δεν θα δινουν καν πανελλαδικες.Το κρατος θα εχει εσοδα και τα δημοσια ΑΕΙ θα προσπαθησουν να γινουν αν μπορουν ανταγωνιστικα. Ηταν κατι που δεν μπορουσε να αποφευχθει οταν ολος ο κοσμος εχει και ιδιωτικα ΑΕΙ εκτος απο εμας και την Βορεια Ιαπωνια.Στην ουσια και τα κολλεγια θα γινουν ΑΕΙ.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
θα πεσουν οι βασεις
Ακριβώς το αντίθετο
Η βασική πελατεία αυτών των πανεπιστημίων ο θεός να τα κάνει, θα είναι αδύναμοι μαθητές με χρήματα (γιατι τα δίδακτρα θα τσουξουν) οπότε θα εξαφανιστούν από τον χαρτη. Με λίγα λόγια τα παιδιά που δεν έπιασαν την εβε.
Άλλη κατηγορία θα είναι τα παιδιά με λεφτά που δεν έπιασαν ιατρική και είχαν καημό οπότε ίσως έχουμε μια πτώση στα τμήματα βιολογίας και χημείας αλλά μην φανταστείς κάτι τρελό, εξάλλου εκεί οι εισαχθεντες έχουν διαφορά μορίων της τάξεως των 1-2 μορίων άντε 10
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Εγώ πάντως κάτι παλτά βλέπω στις ιδιωτικές που έχουν μηδαμινές βάσεις σε όλα τα μαθήματα και μόνη τους έγνοια είναι η καλοπέραση χωρίς μόχθο και κόπο...

Τώρα για την ιατρική...θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος...θα είναι ο άλλος παλτό και θα έχει ακούσει "ααα ιατρική θα βγάλω λεφτά" , δεν θα δώσει πανελλήνιες καν και θα αγοράσει στη ουσία το πτυχίο του...ΞΕΦΤΙΛΑ..
Έχω φίλους στην ιατρική και πραγματικά θαυμάζω το μόχθο τους και την αγάπη τους προς το λειτούργημα του ιατρού και της επιστήμης που σπουδάζουν
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Το επιπεδο παντως στα δημοσια θα ανεβει γιατι θα ειναι αυτοι που μπορουν και οχι αυτοι που πληρωνουν.Το μονο σιγουρο ειναι οτι δημοσιο θα βγαλει πολλα λεφτα.Η Κυπρος βγαζει 1 δις το ετος.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εγώ πάντως κάτι παλτά βλέπω στις ιδιωτικές που έχουν μηδαμινές βάσεις σε όλα τα μαθήματα και μόνη τους έγνοια είναι η καλοπέραση χωρίς μόχθο και κόπο...

Τώρα για την ιατρική...θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος...θα είναι ο άλλος παλτό και θα έχει ακούσει "ααα ιατρική θα βγάλω λεφτά" , δεν θα δώσει πανελλήνιες καν και θα αγοράσει στη ουσία το πτυχίο του...ΞΕΦΤΙΛΑ..
Έχω φίλους στην ιατρική και πραγματικά θαυμάζω το μόχθο τους και την αγάπη τους προς το λειτούργημα του ιατρού και της επιστήμης που σπουδάζουν
Αν έχουν ίδια ποιότητα όπως τα κολλέγια σήμερα, ο θεός να μας φυλάει να πετύχεις γιατρό έναν απόφοιτο από εκεί.
Αν θέλουν να γίνουμε σαν το εξωτερικό πρέπει να υπάρχει σοβαρή αξιολόγηση ποιότητας και όχι "έχω κονέ στο υπουργείο αυτός που κάνει τον έλεγχο, του δίνω 2-3κ € να μου δώσει την άδεια"
Επειδή αξιοκρατία εδώ δεν έχουμε, καταστήματα πτυχίων θα γίνουν όπως είναι στην Βουλγαρία- Ρουμανία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το επιπεδο παντως στα δημοσια θα ανεβει γιατι θα ειναι αυτοι που μπορουν και οχι αυτοι που πληρωνουν.Το μονο σιγουρο ειναι οτι δημοσιο θα βγαλει πολλα λεφτα.Η Κυπρος βγαζει 1 δις το ετος.
Ακριβώς, το επίπεδο στα δημόσια αεί θα ανέβει αρκετά.
Προφανώς θα βγάλουν λεφτά από την φορολογία.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Αν θέλουν να γίνουμε σαν το εξωτερικό πρέπει να υπάρχει σοβαρή αξιολόγηση ποιότητας και όχι "έχω κονέ στο υπουργείο αυτός που κάνει τον έλεγχο, του δίνω 2-3κ € να μου δώσει την άδεια"
Ξέρεις πόσα χρόνια ακούω το " Θα γίνουμε ευρώπη!" ; Είμαι 20 και το ακούω από τα 8-9...

καταστήματα πτυχίων θα γίνουν όπως είναι στην Βουλγαρία- Ρουμανία.
Απο ολα έχει ο μπαξές...τσέπη να έχεις κ όλα καλά!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Δεν πρόκειται να γίνουμε Ευρώπη ούτε σε 50 χρόνια.
Αν θέλουμε ιδιωτική εκπαίδευση στην Ελλάδα στα πρότυπα του εξωτερικού και ισοδύναμη της δημόσιας πρέπει να θεσπιστούν ανάλογοι «κόφτες» και αντικειμενικά κριτήρια για την επιλογή των σπουδαστών όπως: η βάση εισαγωγής για το ιδιωτικό, να είναι η ίδια με το ομοειδές δημόσιο τμήμα της ίδιας πόλης. Για να σταματήσουν τα φαινόμενα που παρατηρούνται κάθε χρόνο και ο μέσος βαθμός των ατόμων που πάνε στα κολλέγια, στις πανελλαδικές έχει πετύχει 5.000 μόρια! Το μακρινό πια 2012 είχε προβληθεί μια πολύ πετυχημένη διαφήμιση για την επίδραση του διαδικτύου στη σημερινή κοινωνία. Το διαδίκτυο παρομοιαζόταν σαν «μπακάλικο» στο οποίο μπορείς να αγοράσεις τα πάντα! Έτσι λοιπόν τα κολλέγια ένα απλό μεγάλο μπακάλικο όπου ο κάθε ανίκανος βουτηρομπεμπές μπορεί ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ…ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ…ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ…ένα πτυχίο οποιοδήποτε επιπέδου είτε προπτυχιακού είτε μεταπτυχιακού είτε διδακτορικού επιπέδου. Απ' όλα έχει ο μπαξές! Επιπλέον να προστεθεί και κάτι άλλο σε αυτόν τον παραλογισμό που κάποιοι θεωρούν καινοτομία: Πρέπει να είναι αντίστοιχα τα έτη σπουδών και ο αριθμός μαθημάτων. Δεν είναι δυνατόν το προπτυχιακό στο κολλέγιο (παρ) ΑΚΜΗ για παράδειγμα στη οικονομική επιστήμη να θέλει 3 χρόνια και 20 μαθήματα, όταν εμείς στο αντίστοιχο ΑΕΙ κάνουμε 4 χρόνια και 40 περίπου μαθήματα. Κάτι παρόμοιο γίνεται σε όλα τα τμήματα των κολλεγίων. Λιγότερα απ' τα μισά μαθήματα των αντίστοιχων ελληνικών ΑΕΙ και τουλάχιστον -1 έτος φοίτηση!

Το θέμα είναι μην καταλήξουμε τριτοκοσμικη χώρα.
Το θέμα είναι ότι όσο οι κοινωνικές κ οικονομικές ανισότητες οξείνονται- η εκπαίδευση παρακμάζει και τα social media κάνουν manipulation όλο κ πιο πολύ στις νέες γενιές κ.α...σε 3κοσμική χώρα θα καταλήξουμε!
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 191 μηνύματα.

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Εμεις στο Γεωπονικο 5 ετη στα κολλεγια 3 ετη!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,260 μηνύματα.
Ακριβώς το αντίθετο
Η βασική πελατεία αυτών των πανεπιστημίων ο θεός να τα κάνει, θα είναι αδύναμοι μαθητές με χρήματα (γιατι τα δίδακτρα θα τσουξουν) οπότε θα εξαφανιστούν από τον χαρτη. Με λίγα λόγια τα παιδιά που δεν έπιασαν την εβε.
Άλλη κατηγορία θα είναι τα παιδιά με λεφτά που δεν έπιασαν ιατρική και είχαν καημό οπότε ίσως έχουμε μια πτώση στα τμήματα βιολογίας και χημείας αλλά μην φανταστείς κάτι τρελό, εξάλλου εκεί οι εισαχθεντες έχουν διαφορά μορίων της τάξεως των 1-2 μορίων άντε 10
Εγώ θα έλεγα οτι δεν μπορούμε να προβλέψουμε με βεβαιότητα το τι θα συμβεί .
Μπορεί να συμβεί αυτό που λες αλλά κάλλιστα η μάζα μπορεί να σκεφτεί και ως εξής :
"Θα κάτσω να χαλάσω τα λεφτά μου σε φροντιστήρια , χωρίς εγγύηση οτι θα περάσω και θα βγάλω και τα μάτια μου στο διάβασμα ; Όχι , θα πάω σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο" .
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα οτι δεν μπορούμε να προβλέψουμε με βεβαιότητα το τι θα συμβεί .
Μπορεί να συμβεί αυτό που λες αλλά κάλλιστα η μάζα μπορεί να σκεφτεί και ως εξής :
"Θα κάτσω να χαλάσω τα λεφτά μου σε φροντιστήρια , χωρίς εγγύηση οτι θα περάσω και θα βγάλω και τα μάτια μου στο διάβασμα ; Όχι , θα πάω σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο" .
Δεν αντιλεγω,απλα με τα νεα δεδομενα καθομαι κ σκεφτομαι τι θα γινει.Παντως πιστευω πως εχουμε να δουμε πολλα
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
"Θα κάτσω να χαλάσω τα λεφτά μου σε φροντιστήρια , χωρίς εγγύηση οτι θα περάσω και θα βγάλω και τα μάτια μου στο διάβασμα ; Όχι , θα πάω σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο" .
Προφανώς θα γίνει αυτό...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,260 μηνύματα.
Δεν αντιλεγω,απλα με τα νεα δεδομενα καθομαι κ σκεφτομαι τι θα γινει.Παντως πιστευω πως εχουμε να δουμε πολλα
Κοίτα εγώ το βρίσκω λογικό .
Όταν έχεις μια λαοθάλασσα ανθρώπων που θέλουν να γίνουν γιατροί ( μερικοί εκ των οποίων άνθρωποι 35/40+ χρονών που έχουν ήδη μια καλή ζωή , βγάζοντας ενδεχομένως περισσότερα απο τον μέσο γιατρό ) , αυτό σημαίνει οτι το χρήμα είναι τρελό . Μόνο και μόνο απο τις κατατακτήριες βασικά το χρήμα που βγαίνει απο όλο αυτό το σύστημα εισαγωγής στην ιατρική είναι τρελό . Και μιλάμε και για κόσμο που μπορεί να δίνει και 4 και 5 και 6 και 10 φορές .

Ας δούμε την θετική πλευρά τουλάχιστον . Αντί να φεύγει αυτό το χρήμα προς Βουλγαρο-Ρουμανίες , θα μένει Ελλάδα .
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Τωρα και τα παιδια θα επιλεγουν να σπουδασουν την πρωτη επιλογη και οχι την 255 επιλογη,με αποτελεσματα αρκετα περιφερειακα αει να μην εχουν εισακτεους
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Πολλά περιφερειακά θα κλείσουν
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,260 μηνύματα.
Πολλά περιφερειακά θα κλείσουν
Πολλά περιφερειακά μάλλον θα έπρεπε ήδη να είχαν κλείσει όταν έχεις π.χ. 120 θέσεις και καλύπτεις απο αυτές μια με τρεις . Διαφορετικά ο λογικός νους λέει "κάτσε ρε γαμώτο , πως είναι δυνατόν αυτό , κάτι δεν πάει καλά" .
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Σάμαελ πολύ σωστό! Σκέψου Λογιστική στη Καλαμάτα...4 άτομα στις διαλέξεις και οι περισσότεροι την έχουν παρατήσει την σχολή ή έχουν ξενικοιάσει και πηγαίνουν στις εξεταστικές για κανένα 5αρι κ αν...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,260 μηνύματα.
Σάμαελ πολύ σωστό! Σκέψου Λογιστική στη Καλαμάτα...4 άτομα στις διαλέξεις και οι περισσότεροι την έχουν παρατήσει την σχολή ή έχουν ξενικοιάσει και πηγαίνουν στις εξεταστικές για κανένα 5αρι κ αν...
Ναι , δεν βρίσκω κάποιο νόημα σε αυτό .
Κλείστα ή ενίσχυσε τα με όποιον τρόπο μπορείς για να αλλάξει αυτή η κατάσταση . Οτιδήποτε άλλο αποτελεί κοροϊδία στα ίδια τα παιδιά και σπατάλη πόρων απο άλλα τμήματα .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top