Η λύση είναι απλή (Πανελλήνιες 2020)

Earendil

Νεοφερμένος

Ο Earendil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Γιατί πολύ απλά δεν μειώνουν την ύλη; Τι εννοώ.... δεν συμφέρει να καθυστερήσουν τις πανελλήνιες για προφανείς λόγους(Υπερβολική ζέστη,αθυμία,έλλειψη συγκέντρωσης,άγχος,κούραση κτλ..) . Ωστόσο,αντί να ¨τραβάμε" το θέμα και να σκεφτόμαστε το οτιδήποτε(Κάτι ακουστήκε για πανελλήνιες Σεπτέβρη αλλά πιο εύκολα εμπιστεύομαι τον Τσίπρα απο λόγια των social media) η νέα ύλη που προστέθηκε για τους μαθήτες της φετινής γ λυκείου θα μπορουσε να μειωθεί.Ας παρόυμε για παράδειγμα το μάθημα του ΑΕΠΠ,εφόσον είμαι σε αυτήν την κατεύθυνση,προτείνω πχ να βγουν 1-2 κεφαλαία (Αντικειμενοστρεφης προγραμματισμός και δενδρα/γραφους) ώστε να εξομαλυνθεί έστω και σε μικρό βαθμό, το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε.



Σημειώση: Πρωτού κάποιος αρχίζει και κράζει,να σημειωθεί πως ισά ισά αυτό δεν "βολεύει" έμενα καθώς εχω τελειώσει ήδη την ύλη και αρχίζω επαναλήψεις και μαθήματα μέσω διαδικτύου.Επείδη όμως ο δημόσιας τομέας βρίσκεται 100 χρόνια πίσω και επείδη η συντριπτική πλειοψήφια των μαθήτων πηγαίνει σε δημόσια σχόλεια,θεώρω πως πρόκειται για ένα δίκαιο μέτρο...
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
1 μέρα με κλειστά τα σχολεία και εσύ κατάλαβες ότι το πρόβλημα είναι στη διδαχθείσα ύλη;
 

Earendil

Νεοφερμένος

Ο Earendil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
1 μέρα με κλειστά τα σχολεία και εσύ κατάλαβες ότι το πρόβλημα είναι στη διδαχθείσα ύλη;
14 μερες κλειστα και σε ορισμενα σχολεια ειναι 20+... Προφανώς και δεν έχεις ιδέα για το πως διεξαγέται το μάθημα στην τάξη και το τι ακριβως σημαίνει αυτό..
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
14 μερες κλειστα και σε ορισμενα σχολεια ειναι 20+... Προφανώς και δεν έχεις ιδέα για το πως διεξαγέται το μάθημα στην τάξη και το τι ακριβως σημαίνει αυτό..
Μην το παίρνεις προσωπικά αυτό που σου λέει ο DumeNuke. Προφανώς ξέρει πώς διεξάγεται το μάθημα, ήμασταν κι εμείς μαθητές κάποτε, και δεν έχουν περάσει τόσα χρόνια! :P

Καταλαβαίνω την αγωνία σου, αλλά όπως είναι η κατάσταση το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή. Ακόμη η κατάσταση δεν είναι ξεκάθαρη. Αυτό που έχει ακουστεί από το Υπουργείο είναι πως σε περίπτωση που τα σχολεία κλείσουν για 3+ βδομάδες, υπάρχουν αρκετές πιθανότητες οι εξετάσεις να γίνουν τον Σεπτέμβρη.
Αν με ρωτάς προσωπικά, ίσως αυτό να είναι προτιμότερο. Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις, πιθανολογούμε ότι ο ιός θα έρθει σε έξαρση μέσα Απριλίου. Η καθημερινότητα του κόσμου και η ψυχολογία του θα αλλάξει δραστικά. Θα αρρωσταίνει περισσότερος κόσμος, κάποιοι θα είναι στο συγγενικό περιβάλλον.
Καλύτερα να πάτε με ψυχραιμία τον Σεπτέμβρη για εξετάσεις =)
 

PanosCh002

Νεοφερμένος

Ο PanosCh002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Με τι κουράγιο θα παει τον Σεπτέμβρη να δώσει καποιος όταν έχει να περάσεις ένα καλοκαίρι με 40αρια γεμάτο διάβασμα . Για εμένα είναι ο,τι χειρότερο
 

Κορώνα

Νεοφερμένος

Η Κορώνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Τουλάχιστον είτε Σεπτέμβρη είτε κανονικά Ιούνιο τα θέματα θα είναι "εύκολα" με την όλη κατάσταση που επικρατεί
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Τουλάχιστον είτε Σεπτέμβρη είτε κανονικά Ιούνιο τα θέματα θα είναι "εύκολα" με την όλη κατάσταση που επικρατεί
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, αλλά δε θα το χαρακτήριζα θετικό αυτό.
Με τι κουράγιο θα παει τον Σεπτέμβρη να δώσει καποιος όταν έχει να περάσεις ένα καλοκαίρι με 40αρια γεμάτο διάβασμα . Για εμένα είναι ο,τι χειρότερο
Ενώ το να πάει σε Πανελλήνιες μεσούσης πανδημίας είναι θετικό για την ψυχολογία; Μην είστε μυωπικοί.
Η ύλη ούτως ή άλλως το αργότερο τέλη Μαρτίου έχει ολοκληρωθεί και ξεκινάνε οι επαναλήψεις - για τις οποίες σημειωτέον, ο μαθητής εργάζεται περισσότερο μόνος του και το σχολείο και οι καθηγητές έχουν υποστηρικτικό και καθοδηγητικό ρόλο. Δε χρειάζεται να διαβάζουν όλο το καλοκαίρι τα παιδιά - απλά να διατηρήσουν τις δεξιότητες που έχουν αναπτύξει και να κάνουν μικρές και τακτικές επαναλήψεις. Δεν είναι τόσο τραγικό.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
14 μερες κλειστα και σε ορισμενα σχολεια ειναι 20+... Προφανώς και δεν έχεις ιδέα για το πως διεξαγέται το μάθημα στην τάξη και το τι ακριβως σημαίνει αυτό..
1. Αναπληρώσεις. Χάνεις 2 εβδομάδες μάθημα, κάνεις 3 εβδομάδες αναπληρώσεις.
2. Μετακινείς τις πανελλήνιες 7-10 μέρες πίσω.
3. Συνδυασμός των παραπάνω.

Δεν ξέρω εάν το αντιλαμβάνεσαι, οι Πανελλήνιες του 2020 "ρυθμίστηκαν" περίπου την περίοδο που διεξάγονταν οι Πανελλήνιες του 2019.
Επειδή εσένα σου αρέσει η ιδέα να μειωθεί η ύλη, εμένα μου αρέσει η ιδέα να δώσουμε το Σεπτέμβριο. Και εάν δεν γίνει αυτό που θέλω και δεν γράψω όσο θέλω, θα κάνω ένσταση επί της διαδικασίας, καθώς θα υποστηρίξω ότι η απόφαση που πάρθηκε ήταν μεροληπτική και ευνόησε άλλους συμμαθητές μου.

Εάν στις επόμενες δύο εβδομάδες η κατάσταση με τον κορονοϊό δεν περιοριστεί, αλλά αντίστοιχα εξελλιχτεί αντίστοιχα με την Ιταλία, οι Πανελλήνιες θα είναι το τελευταίο πρόβλημα. Στην Ιταλία τα νοσοκομεία είναι υπερπλήρη και οι γιατροί έβγαλαν ανακοίνωση ότι θα αποφασίζουν οι ίδιοι εάν οι άρρωστοι αξίζουν ιατρικής περίθαλψης.

Οι Πανελλήνιες είναι διαγωνισμός-ανταγωνισμού. Εάν εγώ έχω βγάλει την ύλη και κάνω επανάληψη και έρθει το Υπουργείο να μειώσει την ύλη λόγω κορονοϊού, εμένα μου δημιουργεί αθέμιτο ανταγωνισμό. Αντίστοιχα, εγώ που έβγαλα την ύλη στο φροντιστήριο, θα έχω αθέμιτο πλεονέκτημα έναντι κάποιου που δεν πηγαίνει φροντιστήριο και βγάζει την ύλη στο σχολείο. Συνεπώς το πρόβλημα δεν είναι τι θα γίνει με την ύλη. Το πρόβλημα είναι πρώτον να περάσουμε την πανδημία και δεύτερον να εξασφαλισθεί η ίση μεταχείριση των υποψηφίων. Η μείωση της ύλης, σήμερα, ΔΕΝ είναι ίση μεταχείριση!
 

Κορώνα

Νεοφερμένος

Η Κορώνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
ευκολα θεματα=ψηλες βασεις.
Σωστό αυτό...σκέφτηκα μόνο το πρώτο κομμάτι
Ενώ το να πάει σε Πανελλήνιες μεσούσης πανδημίας είναι θετικό για την ψυχολογία; Μην είστε μυωπικοί.
Η ύλη ούτως ή άλλως το αργότερο τέλη Μαρτίου έχει ολοκληρωθεί και ξεκινάνε οι επαναλήψεις - για τις οποίες σημειωτέον, ο μαθητής εργάζεται περισσότερο μόνος του και το σχολείο και οι καθηγητές έχουν υποστηρικτικό και καθοδηγητικό ρόλο. Δε χρειάζεται να διαβάζουν όλο το καλοκαίρι τα παιδιά - απλά να διατηρήσουν τις δεξιότητες που έχουν αναπτύξει και να κάνουν μικρές και τακτικές επαναλήψεις. Δεν είναι τόσο τραγικό.
Από την μία θα νιώθουμε σίγουρα πιο ασφαλείς από θέμα υγείας τον Σεπτέμβρη αλλά είναι χειρότερο να πρέπει να κάνεις όλο αυτό για τρεις μήνες ακόμα με όλη την ζέστη και τα σχετικά
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Παιδιά είναι ακόμη νωρίς, μην προτρέχετε. Χρησιμοποιήστε αυτόν τον χρόνο για να ξεκουραστείτε λίγο παραπάνω και να κάνετε δουλίτσα στις επαναλήψεις σας. Τηρήστε τις οδηγίες του Υπουργείου. Η κατάσταση στην Ελλάδα δεν έχει φτάσει ακόμη στο peak της. Η υγεία πάντα έρχεται πρώτη.
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Τι Σεπτέμβρη λέτε ρε παιδιά όταν η υπουργός είπε θα γίνουν κανονικά με το πολύ 1_2 βδομάδες καθυστέρηση ; για ΠΑΡΑ πολλούς λόγους Σεπτέμβρη δε μπορεί να υπάρξει..Εγώ πιστεύω πανελλήνιες μετά της 15/6..και μείωση υλης
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Συμψμγψη
Τι Σεπτέμβρη λέτε ρε παιδιά όταν η υπουργός είπε θα γίνουν κανονικά με το πολύ 1_2 βδομάδες καθυστέρηση ; για ΠΑΡΑ πολλούς λόγους Σεπτέμβρη δε μπορεί να υπάρξει..Εγώ πιστεύω πανελλήνιες μετά της 15/6..και μείωση υλης



Απίθανο το θεωρώ .
Αν θελουν μείωση ύλης πρέπει να το πουν ΧΘΕΣ γιατι αποτελεί αδικια για τα παιδιά που διαβάζουν αυτή τη στιγμή ΟΛΗ την Υλη .Κι γενικά αφιέρωσαν χρονο για να την βγάλουν .
Η ίδια η Υπουργός μιλησε για Ιούλη η Σεπτέμβρη.για 2 ββδομαδες μετα μίλησε ειναι αν ανοίξουν τα σχολεία 24 Μάρτη .
Προσωπικά πιο πιθανο το βλέπω για Ιούλιο .
Επίσης μη ξεχνάμε κι τα παιδιά των υπολοίπων τάξεων που πρέπει να βγάλουν μια συγκεκριμένη υλη γιατι ολααα ειναι αλυσίδα .
Τα σχόλια τα βλεπω να ανοιγουν γύρω στο Μαιο με εξετάσεις Ιούλιο η Σεπτέμβρη .
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Συμψμγψη




Απίθανο το θεωρώ .
Αν θελουν μείωση ύλης πρέπει να το πουν ΧΘΕΣ γιατι αποτελεί αδικια για τα παιδιά που διαβάζουν αυτή τη στιγμή ΟΛΗ την Υλη .Κι γενικά αφιέρωσαν χρονο για να την βγάλουν .
Η ίδια η Υπουργός μιλησε για Ιούλη η Σεπτέμβρη.για 2 ββδομαδες μετα μίλησε ειναι αν ανοίξουν τα σχολεία 24 Μάρτη .
Προσωπικά πιο πιθανο το βλέπω για Ιούλιο .
Επίσης μη ξεχνάμε κι τα παιδιά των υπολοίπων τάξεων που πρέπει να βγάλουν μια συγκεκριμένη υλη γιατι ολααα ειναι αλυσίδα .
Τα σχόλια τα βλεπω να ανοιγουν γύρω στο Μαιο με εξετάσεις Ιούλιο η Σεπτέμβρη .
Είπε ίσως πάνε λίγο αργότερα δηλαδή 1_2 βδομάδες..Επίσης και Μάιο αν ανοίξουν δε σημαίνει οτι τα παιδιά δε θα κάνουν μάθημα,θα κάνουν εξ αποστάσεως
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Είπε ίσως πάνε λίγο αργότερα δηλαδή 1_2 βδομάδες..Επίσης και Μάιο αν ανοίξουν δε σημαίνει οτι τα παιδιά δε θα κάνουν μάθημα,θα κάνουν εξ αποστάσεως



Δες καλύτερα την δήλωση γιατί μιλησε κι για μετακιληση για ιουλιο η Σεπτέμβρη .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δες καλύτερα την δήλωση γιατί μιλησε κι για μετακιληση για ιουλιο η Σεπτέμβρη .
Επισης η ιδια ειπε για την εξ απόστασεως οτι "Η διαδικασία αυτή δεν αντικαθιστά την ύλη, αυτή θα αναπληρωθεί όταν ανοίξουν τα σχολεία» διευκρίνισε χαρακτηριστικά.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Παιδιά σταματήστε να κλαίτε. Οι πανελλήνιες είναι διαγωνισμός οπότε ότι γίνει θα γίνει για όλους όχι μόνο για σας. Ότι δυσκολίες αντιμετωπίσετε θα τις αντιμετωπίσουν και οι άλλοι οπότε calm your tits δεν υπάρχει κάποια "αδικία"
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top