Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ ΠΑΠΕΛ ή Μηχανικών Πληροφοριακών Επικοινωνιακών Συστημάτων στη Σάμο;

angelaRet

Νεοφερμένος

Η angelaRet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Καλησπέρα σε ολους!
Το παιδι περασε Ηλεκτρολογων Μηχανικών και Μηχανικων Η/Λ στο Πελοποννησου.
Ηθελα να σε ρωτησω καποια πραγματα
Το γεγονος οτι εχει παρει αναγνωριση σημαινει οτι η υπογραφη του ως μηχανικος θα εχει ιδια αξία με των αλλων πανεπιστημίων και καποια στιγμη θα ειναι ολα ίδια?
Η απλα σημαινει οτι μπορει να κανει μεταπτυχιακο?
Σαν σχολή πως την εκτιμάτε?
Θεωρείται καλυτερη επιλογη απο το πληροφοριακων και επικοινωνιακων συστηματων της Σαμου?
θα ηθελα την αποψη σας. Σας ευχαριστώ!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
Καλησπέρα σε ολους!
Το παιδι περασε Ηλεκτρολογων Μηχανικών και Μηχανικων Η/Λ στο Πελοποννησου.
Ηθελα να σε ρωτησω καποια πραγματα
Το γεγονος οτι εχει παρει αναγνωριση σημαινει οτι η υπογραφη του ως μηχανικος θα εχει ιδια αξία με των αλλων πανεπιστημίων και καποια στιγμη θα ειναι ολα ίδια?
Η απλα σημαινει οτι μπορει να κανει μεταπτυχιακο?
Σαν σχολή πως την εκτιμάτε?
Θεωρείται καλυτερη επιλογη απο το πληροφοριακων και επικοινωνιακων συστηματων της Σαμου?
θα ηθελα την αποψη σας. Σας ευχαριστώ!
Το προεδρικο διαταγμα 99/2018 που αποδιδει τα ελεγχομενα απο το κρατος επαγγελματικα δικαιωματα στους ηλεκτρολογους μηχανικους προβλεπει για αυτο την υπαρξη του integrated master το οποιο η σχολη αυτη εχει. χρειαζεται ομως και ενα ακομα τυπικο βημα την καταταξη της σχολης αυτης στις πολυτεχνικες απο τις σχολες των μηχανικων που ειναι τωρα.
Αυτο ειναι αρμοδιοτητα του υπουργειο μεταφορων και της επιτροπης που θα συγκροτησει.
Ο υπουργος καραμανλης ειχε πει το φθινόπωρο που περασε οτι θα το ειχε τελειωσει μεχρι τα χριστουγεννα του 2020. Δεν το προχωρησε ισως και γιατι δεν ειχαν δωθει τα integrated master απο το υπαιθ.
Για την συγκριση των σχολων δεν γνωριζω πολλα , αλλα η ΗΜΜΥ ειναι πιο γεματη απο hardware και εχει και την ενεργειακη ηλεκτρολογια. Το καλο με την συγκεκριμενη σχολη ειναι οτι εχει και κατευθυνση software ( που εχει η σαμος) αν την θελει καποιος. Μονο αυτη και το ΕΜΠ την εχουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

rainbowcat

Νεοφερμένος

Η rainbowcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Από άποψη κόστους μετακίνησης και γενικότερα εξόδων, το ΗΜΜΥ στο ΠΑΠΕΛ υπερτερεί. Από άποψη γενικότερα φοιτητικής ζωής με την κλασική έννοια, η Πάτρα υπερτερεί, χωρίς να σημαίνει ότι και στη Σάμο δεν υπάρχουν επιλογές, αλλά σαφώς λιγότερες.

Σύμφωνα με το ΦΕΚ Β 2987 - 08.07.2021, το τμήμα ΗΜΜΥ του ΠΑΠΕΛ θα απονέμει και αυτό, όπως και το τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής της Σάμου, integrated master που αντιστοιχεί στο επίπεδο 7 του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων.

Το τμήμα του ΠΑΠΕΛ εστιάζει περισσότερα στα ηλεκτρικά κυκλώματα, την ηλεκτρονική κλπ, εάν ωστόσο κάποιος το επιθυμεί, μπορεί να επιλέξει αρκετά μαθήματα από sofware.

Το τμήμα της Σάμου είναι σαφώς παλαιότερο, λόγω του ότι λειτουργεί παραπάνω από 20 χρόνια. Το τμήμα του ΠΑΠΕΛ υπέστη ολική αναδιάρθρωση στο πρόγραμμα σπουδών του το 2019, καθώς μετατράπηκε από ΤΕΙ σε ΑΕΙ.

Αν το κόστος δεν απασχολεί ιδιαίτερα και αν το παιδί κλείσει από νωρίς αεροπορικά εισιτήρια (τα ακτοπλοϊκά είναι ούτως ή άλλως πολύ φθηνά λόγω φοιτητικής έκπτωσης), η δική μου προσωπική επιλογή θα ήταν το τμήμα της Σάμου.

Η απόφαση εν τέλει πρέπει να είναι του παιδιού, σε συνάρτηση με την οικονομική του κατάσταση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

FRT

Νεοφερμένος

Η FRT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γιάννη ήσουν πολύ κοντά στις προβλέψεις σου για τις σχολές.
Σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες και απαντούσες σε όλες τις ερωτήσεις.
Σου εύχομαι κάθε καλό στη ζωή σου
 

angelaRet

Νεοφερμένος

Η angelaRet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Η βοηθεια του Γιάννη_00 ειναι ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ!!!!
και εγω τις συμβουλές του Γιάννη ακολούθησα και τελικα πετύχαμε!!!
Το παλευαμε απο περσυ και με συζητησεις πολλές!
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!!!!!
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑΑΑΑΑ!!!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
Ευχαριστω FRT , το ''εστιψα'' οσο μπορουσα.
Βασικα δεν θυμαμαι και τι εχω πει γιατι δεν κρατω αρχειο.
Θυμάμαι την ιατρικη ΔΠΘ που ειπα 18050 και πηγε 18159 (+109) οχι και τοσο κακα αλλα θα μπορουσα και καλυτερα .
Εκει που ημουν τραγικα εξω ηταν η Κοινωνικη εργασια ΔΠΘ απο επαλ για την φιλη μου την ada ada. Η σχολη εκτιναχθηκε 6.000 μορια επανω χωρις θεμα εβε, μονο λογω δημοφιλιας. Δεν θα μπορουσα να το ελεγξω αυτο αν και ειχα πει τους φοβους μου.
Αν καποιον τον αδικησα ας το πει εδω μπας και διορθωθώ στο μελλον.
 

angelaRet

Νεοφερμένος

Η angelaRet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Γνωρίζετε να μου πείτε τι γίνεται με την υπογραφή του ηλεκτρολόγου μηχανικού στη τη συγκεκριμένη σχολή? Τι διαφορά έχουν τα επαγγελματικά δικαιώματα από τις πολυτεχνικες σχολές εφόσων πήρε την αναγνώριση? Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τις διαφορές

Να υποθέσω ότι έχει σχέση με το TΕΕ??
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top