Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί vs Xημικοί Mηχανικοί

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Γεια σας!Φετος εδινα πανελληνιες απο τεχνολογικη κατευθυνση και περασα στους Ημμυ Χανιων,ενω ηθελα το τμημα χημικων μηχανικων.Εχω διαβασει αρκετα αρθρα σχετικα με τους ΗΜΜΥ,αλλα ακομα δεν εχω βρει κατι που να με εχει εντυπωσιασει στον κλαδο.Επισης δεν εχω την επιλογη να παρακολουθησω την σχολη για λιγο καιρο,ωστε να διαπιστωσω στην πραξη αν με ενδιαφερει το τμημα.Επομενως πρεπει να αποφασισω σε αυτη την φαση αν θα κατεβω χανια και θα παρακολουθησω την σχολη η αν θα παραμεινω στην αθηνα και θα ξαναδωσω.Τι θα με συμβουλευατε;Ευχαριστω προκαταβολικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Να πας να κανεις την εγγραφη και μολις με το καλο βρεις χρονο πηγαινε και παρακολουθησε λιγο. Αν δε σ'αρεσει το αντικειμενο δηλωσε το Φλεβαρη ξανα για πανελληνιες. Το μονο μειονεκτημα σε αυτο το σεναριο ειναι η ενοικιαση του σπιτιου, δεν ξερω κατα ποσο θα δεχθει καποιος να σου νοικιασει σπιτι για λιγους μηνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Αν και αυτο που προτεινεις ειναι η καλυτερη επιλογη,οι δικοι μου δεν το εγκρινουν.Με πιεζουν να αποφασισω τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Χμμμ, αν πας κατσεις ενα εξαμηνο και δεις οτι δε σ'αρεσει, δε μπορεις να ξεκινησεις διαβασμα πανελληνιων μονος σου ανεξαρτητα απο το τι λενε οι γονεις σου και παραλληλα με το εαρινο εξαμηνο σπουδων; Θα'ναι ζορι στην αρχη, αλλα αν βαλεις προγραμμα οταν ερθει ο Ιουνης αναλογα με το τι γραψεις κανεις το μηχανογραφικο σου και βλεπεις. Αν οντως οι ΗΜΜΥ δεν ηταν αυτο που ηθελες λες πως εχασες ενα χρονο απο τη ζωη σου, αλλα τουλαχιστον δεν ξυνοσουν και παρακολουθουσες και προετοιμαστηκες. Αλλιως μενεις και συνεχιζεις εκει και ουτε γατα ουτε ζημια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Θα προλαβω ομως σε 4 μηνες να προετοιμαστω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Γιατι να μην δωσεις με το 10% ;
edit : (Βλακεια ερωτηση :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μπορείς να δώσεις πανελλήνιες και σε κάποιο λύκειο στα Χανιά και να κάνεις εξουσιοδότηση σε τρίτο πρόσωπο να καταθέσει το μηχανογραφικό δελτίο. Έτσι γλυτώνεις τα έξοδα πήγαινε-έλα (αν και το καλοκαίρι που κατατίθενται τα μηχανογραφικά μάλλον θα είσαι σπίτι σου). Για σκέψου το και αυτό το ενδεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δεν ξερω σε τι επιπεδο ησουν. Κοιτα μαθηματικα και φυσικη θα τα χρησιμοποιεις, δε νομιζω να εχεις θεμα. Ε εκθεση ακομα κι αν δεν δωσεις το να διαβασεις μια φορα τη βδομαδα στην αρχη οσο δεν εισαι σιγουρος δεν ειναι καταστροφη. Για τα αλλα δυο μαθηματα δεν ξερω τι κατευθυνση ησουν, αλλα νομιζω πως μαθηματικα και φυσικη αφου θα εχεις επαφη, θα'ναι πιο ευκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Σε μαθηματικα και φυσικη δεν εχω προβλημα,εγραψα 18,8 φυσικη κατ,19,2 μαθηματικα γεν,18,3 μαθηματικα κατ,οπως προβλημα επισης δεν εχω και στον προγραμματισμο που εγραψα 19,3.Το μονο θεμα μου ειναι η εκθεση(13,8 ) και το αοδε (11,9).Αυτα τα 2 θα θελουν δουλεια.Τα αλλα 4 θελουν απλως συντηρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Σε μαθηματικα και φυσικη δεν εχω προβλημα,εγραψα 18,8 φυσικη κατ,19,2 μαθηματικα γεν,18,3 μαθηματικα κατ,οπως προβλημα επισης δεν εχω και στον προγραμματισμο που εγραψα 19,3.Το μονο θεμα μου ειναι η εκθεση(13,8 ) και το αοδε (11,9).Αυτα τα 2 θα θελουν δουλεια.Τα αλλα 4 θελουν απλως συντηρηση.
Aσε φιλε και εγω στην εκθεση πατωσα (13.7),αλλα νομιζω οτι η σχολη ημμυ γενικα εχει καλυτερη αποκατασταση απο τους Χημικους Μηχανικους και ασχολειται με πιο ελκυστικα θεματα(μαθηματικα,φυσικη,υπολογιστες).Επισης ισως να δυσκολευοσουν στους Χημικους Μηχανικους αφου πηγαινες τεχνολογικη και δεν ειχες χημεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Η επιστήμη της Χημικής Μηχανικής έχει και αυτή ενδιαφέροντα και περισσότερο ελκυστικά θέματα από την σύγχρονη βιομηχανία, που δεν μπορείς να φανταστείς. Δεν είναι ενδιαφέρουσα μόνο η επιστήμη των υπολογιστών με μια ανάμειξη από μαθηματικοφυσική. Υπάρχουν και άλλες επιστήμες με πιο ενδιαφέροντα θέματα όπως εμβιομηχανική, βιομαγνητικά ρευστά,...κτλ που μπλέκουν μαθηματικά, χημεία και φυσική σε όλο τους το μεγαλείο. Εξαρτάται υπό ποια σκοπιά το βλέπει κανένας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
:/ Δεν το βοηθαμε το παιδι, μην ξαναρχισουμε τις κλασσικες συζητησεις.
Esperius πηγαινε Χανια, να ξερεις πως οι περισσοτεροι πρωτοετεις αν δεν ειναι σιγουροι πως η επιλογη τους ειναι λανθασμενη, αρχιζουν και βρισκουν ενδιαφερον στη σχολη, βαριουνται να ξαναμπουν στη διαδικασια των πανελληνιων, αμφιβαλλουν για το αν η προηγουμενη τους επιθυμια ειχε να τους προσφερει οσα αυτη. Γενικα απαξ και γινεις φοιτητης πιο δυσκολα παιρνεις την αποφαση να ξαναδωσεις. Αν νιωθεις αβεβαια δες το σαν πειραμα. Αν εισαι σιγουρος οτι ο Χημικος μηχανικος ειναι αυτο που θες ξαναδωσε, μην το μετανιωσεις αργοτερα.
Το ΗΜΜΥ Χανιων ειναι ηλεκτρονικοι ε; Αρα θα φας φυσικη με το κουταλι :)
Παντως επειδη εμεινα φετος στο πολυτεχνειο, ειναι φανταστικα. Μια πλαγια αφιερωμενη στο Πολυτεχνειο μονο, με κατι σουπερ wow κτηρια, ακομα και τα παλια, ειναι ετη φωτος μπροστα απο τις τρυπες που εχουν εμας χωμενους. Και τα Χανια ειναι λατρεμενη πολη με απιστευτους προορισμους γυρω και σε θαλασσα και σε βουνο. Φοιτητικη ζωη θα κανεις σιγουρα ζαχαρη και μελι. Το αν θα σπουδασεις αυτο που θελεις ειναι το θεμα :oops:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Αυτο θα κανω μαλλον.Θα παω να παρακολουθησω την σχολη και αν στην πορεια δω πως δεν ειναι αυτο που μου αρεσει,τοτε θα δω τι θα κανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Kαλη επιτυχια, ευχομαι να βρεις αυτο που σου αρεσει ειτε τωρα ειτε σ'ενα χρονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Σ'ευχαριστω πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fod@s

Νεοφερμένος

Ο fod@s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αυτο θα κανω μαλλον.Θα παω να παρακολουθησω την σχολη και αν στην πορεια δω πως δεν ειναι αυτο που μου αρεσει,τοτε θα δω τι θα κανω...
σε περιμενουμε συμφοιτητη:):clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Τελικα τι εκανες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
αποφασισα να μην απορριψω την σχολη χωρις να την παρακολουθησω.πηγα,επιασα σπιτι και την αλλη βδομαδα κατεβαινω για μονιμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ωραιος φιλε πιστευω οτι πηρες την καλυτερη αποφαση.Οι ημμυ στα Χανια και γενικα το πολυτεχνειο Χανιων ειναι πολυ καλο και μην ξεχνας οτι ειναι το μοναδικο αυτονομο πολυτεχνειο μετα το εμπ.Επισης εχω ακουσει οτι μπορει να εξισωθει με τους ημμυ των αλλων πολεων αφου και στο εξωτερικο ειναι το ιδιο.Ισως στην αρχη να ειναι λιγο δυσκολο ως προς την προσαρμογη σου και μονο και οχι ως προς τα μαθηματα που θεωρω οτι ειναι πολυ ενδιαφεροντα.Και εγω ημουν λιγο προβληματισμενος αφου δεν περασα ημμυ στην Αθηνα αλλα θα παω με χαρα στην Πατρα γιατι να ξαναδωσω δεν αντεχεται με τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joan02k@

Νεοφερμένος

Η Joan02k@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θα ηθελα να μαθω ποια σχολη εχει περισσοτερες επαγγελματικες προοπτικες...ποια σχολη ειναι σχετικα ποιο δυσκολη...και τελος αν υπαρχει τροπος να τα συνδυασω και τα δύο;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top