ΗΜΜΥ ή Χημικών Μηχανικών;

Κορώνα

Νεοφερμένος

Η Κορώνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
Είμαι μεταξύ των ημμυ και των χημικών μηχανικών.
Έχοντας ψάξει το μηχανογραφικό του 2ου πεδίου έχω καταλήξει σε αυτές τις δύο μαζί με το μαθηματικό ως μια τρίτη επιλογή. Γενικά μου αρέσουν τα μαθηματικά, αλλά όχι υπερβολικά και ασχολούμαι πολύ με τους υπολογιστές (και software και hardware). Μου αρέσει και η χημεία, όμως από την φυσική συγκεκριμένα κεφάλαια (κρούσεις, ρευστά και λίγο στερεό).
Από την μία πλευρά, στους ημμυ έχει πολύ ηλεκτρομαγνητισμό και θέματα με ενέργειες κάτι που δεν μου αρέσει πολύ, όμως με ενδιαφέρει το κομμάτι της ρομποτικής και του προγραμματιαμού ππου έχει η σχολή. Εδώ να πω ότι οι σχολές καθαρής πληροφορικής σαν προγράμματα σπουδών μου φαίνονται αρκετά βαρετές, εκτός από αυτήν της εφαρμοσμένης πληροφορικής, καθώς δεν αποκλείω το ενδεχόμενο για ένα μεταπτυχιακό στα οικονομικά.
Από την άλλη πλευρά, στους χημικούς μηχανικούς ξέρω ότι έχει περισσότερο μαθηματικά και μετά χημεία με φυσική, όμως και πάλι φοβάμαι το κομμάτι της φυσικής.
Δεν ξέρω τι θα μου ταίριαζε καλύτερα...όλες οι απόψεις καλοδεχούμενες!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,561 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
Είμαι μεταξύ των ημμυ και των χημικών μηχανικών.
Έχοντας ψάξει το μηχανογραφικό του 2ου πεδίου έχω καταλήξει σε αυτές τις δύο μαζί με το μαθηματικό ως μια τρίτη επιλογή. Γενικά μου αρέσουν τα μαθηματικά, αλλά όχι υπερβολικά και ασχολούμαι πολύ με τους υπολογιστές (και software και hardware). Μου αρέσει και η χημεία, όμως από την φυσική συγκεκριμένα κεφάλαια (κρούσεις, ρευστά και λίγο στερεό).
Από την μία πλευρά, στους ημμυ έχει πολύ ηλεκτρομαγνητισμό και θέματα με ενέργειες κάτι που δεν μου αρέσει πολύ, όμως με ενδιαφέρει το κομμάτι της ρομποτικής και του προγραμματιαμού ππου έχει η σχολή. Εδώ να πω ότι οι σχολές καθαρής πληροφορικής σαν προγράμματα σπουδών μου φαίνονται αρκετά βαρετές, εκτός από αυτήν της εφαρμοσμένης πληροφορικής, καθώς δεν αποκλείω το ενδεχόμενο για ένα μεταπτυχιακό στα οικονομικά.
Από την άλλη πλευρά, στους χημικούς μηχανικούς ξέρω ότι έχει περισσότερο μαθηματικά και μετά χημεία με φυσική, όμως και πάλι φοβάμαι το κομμάτι της φυσικής.
Δεν ξέρω τι θα μου ταίριαζε καλύτερα...όλες οι απόψεις καλοδεχούμενες!
Ολες οι σχολες μηχανικων εχουν μαθηματικα φυσικα, αλλα και φυσικη πολυ φυσικη . με καθε ονομα που μπορεις να φανταστεις. ΟΙ χημικοι μηχανικοι εχουν και αρκετη χημεια. Οποτε πρεπει να συμφιλιωθείς μαζι της.
Πολυ λιγοτερη φυσικη εχουν οι σχολες πληροφορικης και ελαχιστη η χημικων.
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Αν σου αρέσουν η ρομποτική, ο προγραμματισμός κτλ τότε προφανώς οι ημμυ είναι πιο κοντά σε αυτό. Όχι ότι στη χημική μηχανική δεν μπορείς να ασχοληθείς με υπολογιστές (πχ υπολογιστική ρευστοδυναμική, ρύθμιση διεργασιών) εξάλλου πλέον παντού απαιτούνται βασικές γνώσεις προγραμματισμού, αλλά είναι σαφώς λιγότερες οι επιλογές σε αυτό τον τομέα και πιο εφαρμοσμένες.
Φυσική και οι δύο σχολές έχουν αλλά εστιάζουν αλλού. Ημμυ φαντάζομαι ηλεκτρομαγνητισμός, κυκλώματα κτλ, ενώ η χημική μηχανική έχει πάρα πολύ θερμοδυναμική και μεταφορές μάζας, ορμής.
Μαθήματα χημείας στους χημικούς μηχανικούς θα χρειαστεί να περάσεις, αλλά ανάλογα με το πεδίο που θα ασχοληθείς μπορεί να σου χρειαστούν από πάρα πολύ (ουσιαστικά να σε κάνουν χημικό) μέχρι καθόλου, στο σημείο να μην ξέρεις ούτε τον χημικό τύπο του μεθανίου, γιατί μιλάμε για αντικείμενο με μεγάλο εύρος απασχόλησης.
 

Guest 120461

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα κι από εμένα..

Αρχικά να σου πω ότι είναι σημαντικό που γνωρίζεις τι ακριβώς σου αρέσει από τις επιστημονικές περιοχές, καθώς επίσης, και τι δεν σου αρέσει. Επίσης, είναι σημαντικό που γνωρίζεις ότι θέλεις να περάσεις σε σχολή μηχανικών, και με ποιο κομμάτι της τεχνολογίας θα ήθελες να ασχοληθείς, όπως ο προγραμματισμός και η ρομποτική. Ωστόσο, σε αυτή τη ζωή, πάντα κάτι θα χάνουμε και κάτι θα κερδίζουμε. Χρειάζονται θυσίες για να καταφέρεις τα όνειρά σου, και πολλές φορές θα χρειαστεί να περάσεις από δοκιμασίες που δεν σου αρέσουν, σε εσένα η Φυσική ας πούμε. Ίσως να αγαπήσεις και τη Φυσική... Ποτέ δεν ξέρεις..! Αξίζει να χαραμίσεις τους στόχους σου για την ρομποτική;

Όπως είπε και το παιδί από πάνω, όλες οι σχολές μηχανικών στηρίζονται στην επιστήμη της Φυσικής και στην επιστήμη των Μαθηματικών, και αναλόγως την ειδικότητα μηχανικού, εφαρμόζεις τις αρχές τους και τα μαθηματικά εργαλεία. Με απλά λόγια, είναι εργαλεία για να μπορείς να επιλύεις τα προβλήματα που θα προκύπτουν σε διαφόρους τομείς στον πραγματικό και υλικό κόσμο, αλλά και παραδείγματος χάριν, να σχεδιάζεις ρομποτικά συστήματα (που είναι το hardware) για τη βιομηχανία. Ένα προγραμματιστικό περιβάλλον θα είναι φίλος σου (software), που θα μπορείς να κάνεις μοντελοποίηση και να κάνεις προβλέψεις. Π.χ. να υπολογίζεις την κίνηση ενός ρομποτικού συστήματος στον χώρο. Απλώς να αναφέρω πως η Χημεία θεωρείται εφαρμοσμένη Φυσική κατά κάποιο τρόπο. Και ειδικά για τους Χημικούς Μηχανικούς, η Χημεία είναι ένα πολύ σημαντικό εργαλείο.

Θα θέσω και κάτι ακόμη. Πιστεύω πως και από τους ΗΜΜΥ, αλλά και από τους Χημικούς Μηχανικούς μπορείς να ασχοληθείς με ρομποτική, ειδικά και με κατάλληλη μεταπτυχιακή ειδίκευση. Επιπλέον, σαν μηχανικός θα εκτεθείς σε διάφορα Οικονομοτεχνικά θέματα, και άρα μπορείς εύκολα να κάνεις μεταπτυχιακό στα Οικονομικά και να τα συνδυάσεις.

Το θέμα είναι, πως ακριβώς φαντάζεσαι τον εαυτό σου μετά από χρόνια σπουδών στο κομμάτι της ρομποτικής; Η ρομποτική είναι κάτι γενικό, αλλά με γνώμονα τι εφαρμογές και τον κλάδο που θέλεις να ακολουθήσεις, μπορεί να προσανατολιστεί καταλλήλως.

Απλώς εξέφρασα τη γνώμη μου και ελπίζω να σου φάνηκαν χρήσιμες οι συμβουλές μου. Από εκεί και πέρα, είναι μόνο δική σου υπόθεση το τι θα κάνεις με το μέλλον σου, και κανενός άλλου!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
Είμαι μεταξύ των ημμυ και των χημικών μηχανικών.
Έχοντας ψάξει το μηχανογραφικό του 2ου πεδίου έχω καταλήξει σε αυτές τις δύο μαζί με το μαθηματικό ως μια τρίτη επιλογή. Γενικά μου αρέσουν τα μαθηματικά, αλλά όχι υπερβολικά και ασχολούμαι πολύ με τους υπολογιστές (και software και hardware). Μου αρέσει και η χημεία, όμως από την φυσική συγκεκριμένα κεφάλαια (κρούσεις, ρευστά και λίγο στερεό).
Από την μία πλευρά, στους ημμυ έχει πολύ ηλεκτρομαγνητισμό και θέματα με ενέργειες κάτι που δεν μου αρέσει πολύ, όμως με ενδιαφέρει το κομμάτι της ρομποτικής και του προγραμματιαμού ππου έχει η σχολή. Εδώ να πω ότι οι σχολές καθαρής πληροφορικής σαν προγράμματα σπουδών μου φαίνονται αρκετά βαρετές, εκτός από αυτήν της εφαρμοσμένης πληροφορικής, καθώς δεν αποκλείω το ενδεχόμενο για ένα μεταπτυχιακό στα οικονομικά.
Από την άλλη πλευρά, στους χημικούς μηχανικούς ξέρω ότι έχει περισσότερο μαθηματικά και μετά χημεία με φυσική, όμως και πάλι φοβάμαι το κομμάτι της φυσικής.
Δεν ξέρω τι θα μου ταίριαζε καλύτερα...όλες οι απόψεις καλοδεχούμενες!

Οι ημμυ είναι ένα παράξενο και τρομακτικό πεδίο για κάποιον που δεν έχει προηγούμενη εμπειρία. Αργότερα στην σχολή, γίνεται ακόμα παραπάνω όσο τα έτη ανεβαίνουν :P .Θέλω να πω δεν συμβαίνει απομυθοποίηση, αλλά εσύ νιώθεις πιο μεγάλη αυτοπεποίθηση στο να ασχοληθείς με θέματα ηλεκτρομαγνητικής φύσεως. Πάντως δεν είσαι υποχρεωμένη να ακολουθήσεις την ροή των συστημάτων ηλεκτρικής ενέργειας. Τα απολύτως βασικά όμως θα πρέπει να τα μάθεις. Αλίμονο δηλαδή εαν βγαίνεις ηλεκτρολόγος μηχανικός και δεν έχεις μια βασική ιδέα για το τι κάνει μια γεννήτρια ή πως λειτουργεί ένας μετασχηματιστής.

Ρομπότ χρησιμοποιούνται σε πολλές βιομηχανίες και είναι ένα πολύ πολύ ευρύ πεδίο όπως είπαν και άλλοι. Περιλαμβάνει :

Συστήματα αυτομάτου ελέγχου(κλασσικού και ψηφιακού)
Αναλογικά Ηλεκτρονικά
Επεξεργασία σήματος
Σχεδιασμός μικροεπεξεργαστή
Ηλεκτρομηχανικοί μετατροπείς
Μηχανική(Δυναμική/κινηματική)
RF κυκλώματα
Αλγόριθμοι
Αισθητήρες

Καθένα απο τα προηγούμενα αποτελεί κυριολεκτικά ολόκληρο κλάδο μελέτης.

Η πλειοψηφία δηλαδή των συστημάτων ενός ρομποτ όπως βλέπεις,αφορούν πράγματα που ο ημμυ αντιμετωπίζει σε βάθος σε σχέση με τον χημικό μηχανικό. Ωστόσο ο χημικός μηχανικός μπορεί να βοηθήσει στα εξής :

-Σχεδίαση υλικών για τα μηχανικά μέρη
-Σχεδίαση μπαταριών

Και ενδεχομένως άλλα.
Η τομή μεταξύ των δυο είναι θεωρώ το επάγγελμα του control engineer.
Απλά επειδή πλέον ο έλεγχος βασίζεται πολύ στους υπολογιστές, θεωρώ οτι ένα τμήμα ημμυ σου παρέχει πιο πρακτικές γνώσεις για την αγορά εργασίας(αφού μαθαίνεις να προγραμματίζεις μικροελεγκτές και να χειρίζεσαι το υλικό με άνεση) αλλά και καλύτερο θεωρητικό υπόβαθρο. Όπως έχω πει ξανά,ο ημμυ είναι η επαφή μεταξύ ψηφιακών συστημάτων(π.χ. υπολογιστές) και πραγματικού κόσμου. Οπότε οτιδήποτε έχει να κάνει με αλληλεπίδραση μεταξύ φυσικού και ψηφιακού κόσμου, ανήκει στην "σφαίρα επιρροής" του.

Η γνώμη μου είναι επέλεξε ημμυ γιατί λες οτι σου αρέσει το software και το hardware. Εαν κάνεις σωστή επιλογή ροής θα αφοσιωθείς στο hardware & το software χωρίς να σε πρήζουν με πολύπλοκη φυσική.Τα μαθηματικά υπάρχουν ακόμα στο τραπέζι βέβαια,απλά δεν είναι τόσο extreme όπως στον ηλεκτρομαγνητισμό. Εαν και οφείλω να σου πω οτι και το hardware έχει φυσική, αν θες να ασχοληθείς σοβαρά(κβαντική μηχανική,θεωρία ημιαγωγών,νανοηλεκτρονική,οπτοηλεκτρονική κ.α.). Βέβαια μπορείς να πάρεις και άλλα μαθήματα πιο προς την πληροφορική,εαν θες ή μίξη των δυο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top