ΗΜΜΥ Πάτρας ή Ξάνθης;

Lazarito

Νεοφερμένος

Ο Lazarito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά δε ξέρω τι να κάνω, είμαι σε δίλημα, να επιλέξω ΗΜΜΥ της Ξάνθης ή της Πάτρας
η πόλη δεν είναι πρόβλημα καθαρά από θέμα επιπέδου σχολής, τι μου προτείνετε οι γνώστες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
αβαλογα που μενεις φιλε μου αν εισαι κοντα στην πατρα δηλωσε καλυτερα πατρα
γενικα παντως σαν πανεπιστημιο το ΔΠΘ κυριως για τους ΗΜΜΥ ειναι μια χαρα
Για πατρα δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα ολοι μου λενε οτι ειναι ακριβη καθως και οτι δεν εχει και ιδιαιτερα καλο επιπεδο ζωης(λογω των μεταναστων στο λιμανι) και αυτα τα λενε και αθηναιοι που μενουν κεντρο αρα ειναι ασχημη η ολη κατασταση....
Αν την πιανεις και εισαι απο αθηνα το μονο αρνητικο που βρισκω για ξανθη ειναι οτι θα εχεις πολλες ωρες ταξιδι....




Γενικα στην θεση σου Πατρα να βλεπω και την οικογενεια μου περισσοτερο κανα Σ/Κ ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lazarito

Νεοφερμένος

Ο Lazarito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Κοίταξε εγώ μένω θεσσαλονήκη άρα απο θέμα τοποθεσίας είμαι jet στη ξάνθη το όλο θέμα έγκειται στο επίπαιδο και στο πρόγραμμα σπουδών
δλδ: στη πάτρα υπάρχει ένας κύκλος σπουδών που λέγεται "Συστημάτων Αυτόματου Ελέγχου" που δε θα το κρύψω οτι με εξητάρει ιδιέταιρα από παλιά σας αντικείμενο και τα μαθήματα του και μόνο ως τίτλοι είναι άπειρα ποροτικά --> https://www.ece.upatras.gr/gr/ek_proptyxiaka.php
από την άλλη η ξάνθη έχει ανανεομένο πρόγραμμα σπουδών κι ακούω πολύ καλά λόγια παρ'οτι τώρα πέφτει πολύ η βάση της κι αυτό ίσως επιρεάσει το επίπεδο των φοιτητων ( αυτό έχει πάντα δύο όψεις )

επομένως με μοναδικό κριτίριο την ποιότητα της σχολής τι μου προτείνεται;;

:Pπροτείνετε τίποτα ρε παιδιά κι εγώ πρέπει να μπω κάπου! καίγομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Παιδιά δε ξέρω τι να κάνω, είμαι σε δίλημα, να επιλέξω ΗΜΜΥ της Ξάνθης ή της Πάτρας
η πόλη δεν είναι πρόβλημα καθαρά από θέμα επιπέδου σχολής, τι μου προτείνετε οι γνώστες;;

Για μενα Πατρα. Μεγαλυτερη πολη με πιο εντονη φοιτητικη ζωη. Η Ξανθη ειναι οπως και να το κανεις πιο "υποτονικη" σαν ψυχαγωγια.

Οσον αφορα τις σχολες δεν υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Για μενα Πατρα. Μεγαλυτερη πολη με πιο εντονη φοιτητικη ζωη. Η Ξανθη ειναι οπως και να το κανεις πιο "υποτονικη" σαν ψυχαγωγια.

Οσον αφορα τις σχολες δεν υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα.
Ε μα ναι είναι άλλωστε το σημαντικότερο για την επιλογή σχολής :)
Βέβαια το παιδί ρώτησε για τις διαφορές σχολών, αλλά ναι σωστά άμα έχει περισσότερα κλαμπάκια η πόλη τι την θες την σχολή:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Ε μα ναι είναι άλλωστε το σημαντικότερο για την επιλογή σχολής :)
Βέβαια το παιδί ρώτησε για τις διαφορές σχολών, αλλά ναι σωστά άμα έχει περισσότερα κλαμπάκια η πόλη τι την θες την σχολή:D

John η ζωη δεν ειναι μονο τηλεοραση, Ιντερνετ και Playstation. Υπαρχουν και αλλα πραγματα να κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και επίσης...
Η Ξάνθη υποτονική πόλη...;;;; Έχεις βρεθεί ποτέ σε Καρναβάλι στη Ξάνθη;;; Πολύ καλύτερο από της Πάτρας! Χωρίς όλους τους μεθύστακες! :drunk:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
John η ζωη δεν ειναι μονο τηλεοραση, Ιντερνετ και Playstation. Υπαρχουν και αλλα πραγματα να κανεις.
Ναι, απλά αφού η πόλη έχει κλαμπάκια δεν μας νοιάζει καν η σχολή:hmm: Δεν το είχα σκεφτεί αυτό ομολογώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
John η ζωη δεν ειναι μονο τηλεοραση, Ιντερνετ και Playstation. Υπαρχουν και αλλα πραγματα να κανεις.

Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα καλά...
προτείνεις σχολή. Όχι βάσει αντικείμενου σπουδης, όχι βάσει απόστασης πόλης, όχι βάσει μαθημάτων, όχι βάσει καθηγητών, αλλά βάσει μαγαζιών;:worry:
δουλευόμαστε;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Και επίσης...
Η Ξάνθη υποτονική πόλη...;;;; Έχεις βρεθεί ποτέ σε Καρναβάλι στη Ξάνθη;;; Πολύ καλύτερο από της Πάτρας! Χωρίς όλους τους μεθύστακες! :drunk:

To καρναβαλι δεν διαρκει ολο τον Χειμωνα αλλα 2-3 Κυριακες μονον. Η Πατρα εχει πολλαπλασιους φοιτητες και πολλαπλασιες ευκαιρειες για εναν φοιτητη να περασει καλα. Eπισης ειναι ενα βημα απο την Αθηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
To καρναβαλι δεν διαρκει ολο τον Χειμωνα αλλα 2-3 Κυριακες μονον. Η Πατρα εχει πολλαπλασιους φοιτητες και πολλαπλασιες ευκαιρειες για εναν φοιτητη να περασει καλα. Eπισης ειναι ενα βημα απο την Αθηνα.
Ίσως να είμαι οφφ τοπικ...αλλά η σχολή στην Πάτρα πως είναι σε σχέση με της Ξάνθης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
To καρναβαλι δεν διαρκει ολο τον Χειμωνα αλλα 2-3 Κυριακες μονον. Η Πατρα εχει πολλαπλασιους φοιτητες και πολλαπλασιες ευκαιρειες για εναν φοιτητη να περασει καλα. Eπισης ειναι ενα βημα απο την Αθηνα.

Δεν αρέσει σε όλους η Αθήνα..
Δεν μένουν όλοι στην Αθήνα...
Ο φοιτητής παντού περνάει καλά, αφού θα έχει καλή παρέα και θα είναι μόνος του...
Η Πάτρα είναι πολύ πιο επικίνδυνη πόλη.

(όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι κάνουμε σοβαρή κουβέντα και είναι κριτήριο αυτό για να επιλέξει κάποιος μια σχολή, την οποία δεν θέλει να ξεφτιλίσει. )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Κοίταξε εγώ μένω θεσσαλονήκη άρα απο θέμα τοποθεσίας είμαι jet στη ξάνθη το όλο θέμα έγκειται στο επίπαιδο και στο πρόγραμμα σπουδών
δλδ: στη πάτρα υπάρχει ένας κύκλος σπουδών που λέγεται "Συστημάτων Αυτόματου Ελέγχου" που δε θα το κρύψω οτι με εξητάρει ιδιέταιρα από παλιά σας αντικείμενο και τα μαθήματα του και μόνο ως τίτλοι είναι άπειρα ποροτικά --> https://www.ece.upatras.gr/gr/ek_proptyxiaka.php
από την άλλη η ξάνθη έχει ανανεομένο πρόγραμμα σπουδών κι ακούω πολύ καλά λόγια παρ'οτι τώρα πέφτει πολύ η βάση της κι αυτό ίσως επιρεάσει το επίπεδο των φοιτητων ( αυτό έχει πάντα δύο όψεις )

επομένως με μοναδικό κριτίριο την ποιότητα της σχολής τι μου προτείνεται;;
αν μενεις θεσσαλονικη δηλωσε ξανθη ειναι πιο κοντα και γενικα βολευει.Επισης αρκετα παιδια εδω πανω ειναι απο Σαλονικη,σσερες,δραμα κτλπ....
Τωρα για το κυκλο σπουδων που λες αν πραγματι το εχεις ονειρο κυνηγησε το φιλε μου για πατρα τι να σου πω....
γενικα στο πανεπιστημιο (κυριως σε σχεση με αυτα που εχω ακουσει για αθηνα) κανουμε αρκετα καλη δουλεια.Αυτο με την βαση ναι ισχυει κυριως λογω επαρχιας αλλα αυτο που λες ειναι πιο πολυ να σε απασχολει τα πρωτα 1-2 χρονια διοτι μετα ΠΙΣΤΕΨΕ με αραιωνουν οι εμφανησεις των οποιων καφρων-ακομα και στα υποχρεωτικα εργαστηρια:P -
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Το ποια σχολη ειναι καλυτερη απο μια αλλη ειναι ενα υποκειμενικο θεμα. Ο καθενας εχει την αποψη του. Αυτο που ειναι αντικειμενικο κριτηριο ειναι η επαγγελματικη κατοχυρωση της καθε σχολης οπως και η δυνατοτητα απορροφησης των αποφοιτων της απο την αγορα.

Αρα το να μπαινουμε σε λογικες του τυπου "η ταδε σχολη στην χ πολη ειναι ανωτερη απο την ιδια σχολη στην Y πολη" ειναι μια κουβεντα που δεν οδηγει πουθενα.

Μονο οταν επιβληθει στην καθηγητικη καμαριλα που λυμαινεται τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ η αξιολογηση των τμηματων, τοτε θα εχουμε μια εικονα.

Μεχρι να γινει αυτο, αποφασιζουμε με βαση τα εξης:

1) Επαγγελματικη κατοχυρωση της σχολης
2) Ζητηση στην αγορα εργασιας
3) Οικονομικοι λογοι (σπουδες μακρια απο το σπιτι κοστιζουν πολυ)
4) Φοιτητικη ζωη (διασκεδαση, ψυχαγωγια κ.λ.π. Με βαση την προσωπικη μου εμπειρια μακρια απο μικρες πολεις που δεν μπορουν να δωσουν πολλα σε εναν φοιτητη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ωραία, άρα γιατί στο παιδί απάντησες αποκλειστικά με βάση το κριτήριο 4? Που προφανως και δεν ισχύει καν σαν κριτηριο επιλογή σχολής, αλλά εντάξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
-Σχολή χωρις επαγγελματικα δικαιωματα
Σε μια σχολή δεν μπαίνεις γι αυτά! αλλά από τη στιγμή που μπαίνεις, ΟΦΕΙΛΕΙΣ να τα διεκδικείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Αν έχεις καλή παρέα μπορείς να περάσεις καλά ΠΑΝΤΟΥ!!

Από εκεί και πέρα... ναι μου κάνει κάπως "ανώριμο", ίσως και ηλίθιο το να πεις, "θα πάω εκεί για τη φοιτητική ζωή και τα κλαμπάκια". Κι αυτά μεσ' το πρόγραμμα είναι, εννοείται, αλλά ναι ρε φίλε... θύμισέ μου λίγο, γιατί θα πας να σπουδάσεις;

Το βασικότερο είναι τι σου αρέσει, τι θέλεις να κάνεις... από εκεί και πέρα η επαγγελματική αποκατάσταση πάει περίπατο. Κανείς δεν ξέρει τι του ξημερώνει αύριο, οπότε ναι, κοιτα να κάνεις κάτι που σε γεμίζει και όλα τ' άλλα είναι να 'χαμε να λέγαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
:Pπροτείνετε τίποτα ρε παιδιά κι εγώ πρέπει να μπω κάπου! καίγομαι

Αφου μενεις Θεσσαλονικη μην το συζητας καθολου! Εφυγες για Ξανθη. Οποιος ενδιαφερεται για ενεργεια παντως και δεν εχει περιορισμο να δηλωσει μονο την πιο κοντινη του πολη θα του ελεγα να ερθει Πατρα. Παιζει να εχουμε τον καλυτερο τομεα ενεργειας στην Ελλαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Αφου μενεις Θεσσαλονικη μην το συζητας καθολου! Εφυγες για Ξανθη. Οποιος ενδιαφερεται για ενεργεια παντως και δεν εχει περιορισμο να δηλωσει μονο την πιο κοντινη του πολη θα του ελεγα να ερθει Πατρα. Παιζει να εχουμε τον καλυτερο τομεα ενεργειας στην Ελλαδα.

και το ΕΜΠ τι εχει τοτε???:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
και το ΕΜΠ τι εχει τοτε???:P

Δε ξερω ρε φιλε το ΕΜΠ λογικα ειναι καλο σε ολα:P.Το ειπα αναφερομενος σε καποιον που δεν πιανει ΕΜΠ ή ειναι μακρια απο την Αθηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top