ΗΜΜΥ Θεσσαλονίκης vs ΗΜΤΥ Πάτρας

EliasKr

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών Πατρών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Καλησπερα,
Δίνω φέτος πανελλήνιες και έχω αρχίσει να σκέφτομαι σιγά σιγά πως θα διαμορφώσω το μηχανογραφικό μου. Πρώτη επιλογή θα βάλω ΗΜΜΥ Αθήνας και τώρα ψάχνω τις διάφορες μεταξύ των τμημάτων σε άλλες πόλεις.

Βλέπω πως στην Θεσσαλονίκη έχει λιγότερες κατευθύνσεις (3) απο την Πατρα (7), κάτι που με κάνει να σκέφτομαι την επιλογή της Πάτρας, αλλά παράλληλα σκέφτομαι μήπως έχει κάποιο άλλο πλεονέκτημα η Θεσσαλονίκη (Μεγαλύτερο πανεπιστήμιο, περισσότερες ευκαιρίες κτλ.). Έχω διαβάσει επίσης πως στην Θεσσαλονίκη η επιλογή κατεύθυνσης δεν σε περιορίζει τόσο και μπορείς και πάλι να πάρεις οποία μαθήματα θέλεις.

Κατά την διάρκεια των σπουδών μου θα ηθελα να ασχοληθώ με φοιτητικές ομάδες πχ ρομποτική, Formula Student, και με αλλες δραστηριοτητες εκτός σχολής όποτε και αυτό είναι κάτι που θα ηθελα να λάβω υπόψιν.

Ευχαριστώ
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Καλησπερα,
Δίνω φέτος πανελλήνιες και έχω αρχίσει να σκέφτομαι σιγά σιγά πως θα διαμορφώσω το μηχανογραφικό μου. Πρώτη επιλογή θα βάλω ΗΜΜΥ Αθήνας και τώρα ψάχνω τις διάφορες μεταξύ των τμημάτων σε άλλες πόλεις.

Βλέπω πως στην Θεσσαλονίκη έχει λιγότερες κατευθύνσεις (3) απο την Πατρα (7), κάτι που με κάνει να σκέφτομαι την επιλογή της Πάτρας, αλλά παράλληλα σκέφτομαι μήπως έχει κάποιο άλλο πλεονέκτημα η Θεσσαλονίκη (Μεγαλύτερο πανεπιστήμιο, περισσότερες ευκαιρίες κτλ.). Έχω διαβάσει επίσης πως στην Θεσσαλονίκη η επιλογή κατεύθυνσης δεν σε περιορίζει τόσο και μπορείς και πάλι να πάρεις οποία μαθήματα θέλεις.

Κατά την διάρκεια των σπουδών μου θα ηθελα να ασχοληθώ με φοιτητικές ομάδες πχ ρομποτική, Formula Student, και με αλλες δραστηριοτητες εκτός σχολής όποτε και αυτό είναι κάτι που θα ηθελα να λάβω υπόψιν.

Ευχαριστώ
ως προς το ημτυ, η αλήθεια είναι πως έχει αρκετές κατευθύνσεις (αν δεν κάνω λάθος μόνο το ημμυ εμπ έχει περισσότερες) και είναι σχετικά ευέλικτες, μιας που έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις μαθήματα άλλων κατευθύνσεων. στο πανεπιστήμιο πατρων υπάρχουν γενικά λέσχη ρομποτικής και ομάδα που ασχολείται με το formula student, στις οποίες συμμετέχουν φοιτητές από διάφορα τμήματα του πανεπιστημίου, κυρίως μηχανολόγων, ηλεκτρολόγων, ceidαδων κλπ. συγκεκριμένα στους ημτυ, υπάρχουν φοιτητικές ομάδες που ασχολούνται κυρίως με προγραμματισμό (πχ ieee) ή γενικότερα με τομείς των ηλεκτρολόγων μηχανικών (eestec κ.α.). και εννοείται πως υπάρχουν και φοιτητικές ομάδες μη σχετικές με το αντικείμενο του ημτυ που ασχολούνται με εθελοντισμό κλπ.

ως προς το ημμυ απθ, δεν γνωρίζω πολλά πράγματα, αλλά η συμβουλή που θα σου έδινα είναι να σκεφτείς καλύτερα το μηαχανογραφικό σου αφότου βγουν οι βαθμοί και δεις τα μόρια που συγκέντρωσες, ώστε να έχεις μια πιο πλήρη εικόνα.

αυτά, αν έχεις κάποια άλλη απορία που αφορά κυρίως το ημτυ, χαρά μου να απαντήσω. καλή επιτυχία εύχομαι για τις πανελλήνιες κι ελπίζω του χρόνου να είμαστε συνάδελφοι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top