Εσωτερικό Εράσμους ΑΕΙ

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Συμφωνώ πως όχι και πολλά. Απλά πχ κάποιος με ένα καλό background σε μαθηματικά και προγραμματισμό μπορεί παίρνοντας 6 μαθήματα στα οικονομικά να θεωρείται ότι έχει μια μικρή γνώση οικονομικών ώστε να έχει minor σε αυτά. Κάτι περισσότερο θα ήταν σχεδόν bouble major. Σε καμία περίπτωση με αυτά τα μαθήματα δεν μπορεί να θεωρηθεί ειδικός στα οικονομικά ή να έχει επαγγελματικά δικαιώματα. Απλά έχει μια πιστοποιημενη βάση σε αυτά έτσι γίνεται σε όλες τις χώρες. 30 ects είναι το ελάχιστο αλλά δεν νομίζω να πηγαίνει πάνω από 50
Με 10-12 μαθήματα δεν πιστεύω οτι θεωρείται double major . Είναι ένας ικανός αριθμός για να καλυφθούν οι βασικές αρχές μιας άλλης επιστήμης , που βρίσκεται επιστημονικά κοντά με το major που κάνεις . Τέλος πάντων , θα μπορούσε κανείς να πει οτι αυτό το ζήτημα είναι σχετικά υποκειμενικό καθώς σε κάθε περίπτωση δεν βγαίνεις expert στην άλλη περιοχή οπότε δεν έχει και τόση πρακτική όσο συμβολική αξία . Μένει να δούμε λοιπόν πως θα υλοποιηθεί το εσωτερικό erasmus στην πράξη και όχι στα λόγια . Εαν θα έχει συμμετοχή δηλαδή και ενδιαφέρον αφενός αλλά και εαν θα προσφέρει ουσιδώς στις σπουδές αφετέρου .
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,589 μηνύματα.
Με 10-12 μαθήματα δεν πιστεύω οτι θεωρείται double major . Είναι ένας ικανός αριθμός για να καλυφθούν οι βασικές αρχές μιας άλλης επιστήμης , που βρίσκεται επιστημονικά κοντά με το major που κάνεις . Τέλος πάντων , θα μπορούσε κανείς να πει οτι αυτό το ζήτημα είναι σχετικά υποκειμενικό καθώς σε κάθε περίπτωση δεν βγαίνεις expert στην άλλη περιοχή οπότε δεν έχει και τόση πρακτική όσο συμβολική αξία . Μένει να δούμε λοιπόν πως θα υλοποιηθεί το εσωτερικό erasmus στην πράξη και όχι στα λόγια . Εαν θα έχει συμμετοχή δηλαδή και ενδιαφέρον αφενός αλλά και εαν θα προσφέρει ουσιδώς στις σπουδές αφετέρου .
Συμμετοχη να εισαι σιγουρος θα εχει αφου πολλοι φοιτητες το εχουν δει μια καλη ευακαιρια για να πανε τουρισμο σε αλλες πολλεις της χωρας μας.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω καταλάβει με τα μαθήματα τι παίζει ακριβώς άμα πάω σε ένα τμήμα ναυτιλιακών η στατιστικής η διοικητής επιστήμης που σκέφτομαι...αν τα περάσω τα μαθήματα προσμετρούνται στην λήψη πτυχίου η πρέπει να περάσω συν τα μαθήματα του εξαμήνου της σχολής μου;
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω καταλάβει με τα μαθήματα τι παίζει ακριβώς άμα πάω σε ένα τμήμα ναυτιλιακών η στατιστικής η διοικητής επιστήμης που σκέφτομαι...αν τα περάσω τα μαθήματα προσμετρούνται στην λήψη πτυχίου η πρέπει να περάσω συν τα μαθήματα του εξαμήνου της σχολής μου;
Με ποια λογική θα γίνει αυτό?δηλαδή πάει ένας της αρχιτεκτονικής στο νηπιαγωγών,περνάει εκεί κάτι μαθηματικα δημοτικού κ θεωρία παραμυθιού κ αυτοματως περνάει τα μαθήματα του εξαμήνου του?μάλλον είναι το 2ο
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Με ποια λογική θα γίνει αυτό?δηλαδή πάει ένας της αρχιτεκτονικής στο νηπιαγωγών,περνάει εκεί κάτι μαθηματικα δημοτικού κ θεωρία παραμυθιού κ αυτοματως περνάει τα μαθήματα του εξαμήνου του?μάλλον είναι το 2ο
Αναφέρομαι σε ομοειδή σχετικά και πόσο μάλλον και του ίδιου πανεπιστημίου.
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Με αυτο το εσωτερικο Ερασμους τι γινεται ρε παιδια, ψαχνω, ψαχνω τζιφος, κανενα νεο, θα υλοποιηθει ποτε?
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Εγω δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει.Μπαινω 2ο ετος στο Γεωπονικο Πελοποννησου,θα μπορεσω πχ αν θελω να παρακολουθησω ενα εξαμηνο στο Γεωπονικο αθηνας?και αν γ παραδειγμα παρακολουθησω πχ το 5ο εξαμηνο δεν θα κανω το 5ο εξαμηνο στο Γεωπονικου πελοποννησου?εχω μπερδευτει.
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Εγω δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει.Μπαινω 2ο ετος στο Γεωπονικο Πελοποννησου,θα μπορεσω πχ αν θελω να παρακολουθησω ενα εξαμηνο στο Γεωπονικο αθηνας?και αν γ παραδειγμα παρακολουθησω πχ το 5ο εξαμηνο δεν θα κανω το 5ο εξαμηνο στο Γεωπονικου πελοποννησου?εχω μπερδευτει.
Υποτιεθεται κιλας, οτι μπορεις να πας σε σχολη που δεν ειναι ιδια με τη δικη σου, πχ αντι για γεωπονικο να πας να δεις το χημικο ξερω γω, ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.

ΑΝ ποτε γινει, θα δουμε.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Το θεμα ειναι αν παρακολουθησω ενα εξαμηνο στην ερασμους σχολη τι θα γινει με το εξαμηνο της κανονικης σχολης
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Το θεμα ειναι αν παρακολουθησω ενα εξαμηνο στην ερασμους σχολη τι θα γινει με το εξαμηνο της κανονικης σχολης
Κανονικα θα εβλεπε να ισχυει οτι και στο κλασσικο Ερασμους, δηλαδη αναγνωριση μαθηματων.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Αμα ειναι ετσι αξιζει.Προτιμω να κανω ενα εξαμηνο στ αντικειμενο μου παρα σε κατι αλλο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,499 μηνύματα.
-
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με αυτο το εσωτερικο Ερασμους τι γινεται ρε παιδια, ψαχνω, ψαχνω τζιφος, κανενα νεο, θα υλοποιηθει ποτε?
Τρελαινομαι που σου αρεσουν τα πυροτεχνηματα...και εμενα πολυ πολυ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Με αυτο το εσωτερικο Ερασμους τι γινεται ρε παιδια, ψαχνω, ψαχνω τζιφος, κανενα νεο, θα υλοποιηθει ποτε?

Είναι ακόμη νέα η θητεία του Υπουργού Τηλενοημοσύνης. Περίμενε στο ακουστικό, να σε συνδέσουμε. :shifty:
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Σχετικά με το εσωτερικό Erasmus, η απάντηση είναι ναι, μπορείτε να πάτε σε οποιοδήποτε τμήμα, ακόμα κι αν δεν είναι ομοειδές με το αντικείμενο που σπουδάζετε. Μπορείτε επίσης να πάτε σε άλλο ΑΕΙ, όχι μόνο σε αυτό που φοιτάτε τώρα.
Ναι, πως θα το κάνουμε; δεν υπάρχει στη σχολή μου τουλάχιστον department εσωτερικού ερασμους όπως το κλασσικού, και με την αναγνώριση μαθημάτων το γίνεται; Αν δηλαδή εγω από το τμήμα μου παω εσωτερικό ερασμους νομική πχ θα πετάξω ένα εξάμηνο στον αέρα;

Διευκρινήσεις...
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Εμένα πάντως φέτος κάποια στιγμή στο τμήμα μου οι καθηγητές συγκάλεσαν συνεύλευση για να ορίσουν τις προδιαγραφές για το εσωτερικό εράσμους 2023-2024
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Εμένα πάντως φέτος κάποια στιγμή στο τμήμα μου οι καθηγητές συγκάλεσαν συνεύλευση για να ορίσουν τις προδιαγραφές για το εσωτερικό εράσμους 2023-2024
Ειναι μια αρχη και αυτο, αντε να υλοποιηθει να παω Αγγλικη Φιλολογια ή Τουρκικων σπουδων ενα εξαμηνο να μου φυγει το μαραζι και το απωθημενο για το αν συνεχιζα θεωρητικη και δεν πηγαινα οικονομικα στη Γ Λυκειου:happy:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top